Sharp LC-52LE830E 3D LED LCD TV teszt
Jobb későn, mint soha
2012. február 23., csütörtök, 07:35
Sharp Sharp TV LE830 3D TV 3D TV LED TV LCD TV Edge LED WiFi
Elismerésre méltó a kép optimalizálására, kalibrálására rendelkezésre álló lehetőségek bősége. Szinte professzionális a kínálat, melyekkel mégsem sikerült hajszálpontosan belőni, csak megközelíteni a 6500 kelvint, a harmonikus színegyensúlyt, a DeltaE értéket. Maga a menü a szokásos Sharpos kinézetű, előhívásakor az éppen futó képet nem takarja el, hanem kisebbre veszi, fölötte és jobbra mellette helyezkedik el. Így minden változtatást, beavatkozást teljes képtartalmon tudunk ellenőrizni és közben nem maradunk le a tévéadás izgalmas, lényeges pillanatairól sem. Bár aki filmnézés közben kezd babrálni a menüvel, az meg is érdemli. Az automatikus kikapcsolás ugyanúgy működik, mint a Panasonic plazmáknál: egy általunk kiválasztott időn belül, ha a távirányító semelyik gombját nem nyomjuk meg, először figyelmeztet, hogy 3 perc múlva készenléti állapotba kapcsol, aztán meg is teszi azt.
A mellékelt USB kulcs, vezetéknélküli Internet és hálózat elérést tesz lehetővé. Sokak által kedvelt foglalatosság, időtöltés a tévén történő internetezés, amit az AQUOS NET+ funkció biztosít. A telepített Opera böngésző jól szerepelt, díjazzuk a tervezők választását, mobiltelefonokra optimalizált Mini változatát naponta használjuk. Szerepel a szolgáltatások között a Skype, amihez persze kamerát is kell venni, az nem található a tartozékok listáján!
Vevők terén teljes a kínálat, még DVB-S2 is van a fedélzeten. A digitálisan fogott adásokat USB-n csatlakoztatott merevlemezre, pendrive-ra rögzíti a tévé, a közkedvelt Time Shift funkció is alkalmazható.
Többféle módon lehetünk zöldek, energiatakarékosak, egy egész menüpontot szenteltek e nemes célra a Sharp mérnökei. A TV energiafelhasználása kifejezetten barátinak mondható, kalibrálva 100-110 watt közötti.
Kép és hangminőség
A beépített tunerek közül az analóg és a DVB-T kipróbálására volt lehetőségünk, mivel a piacvezető kábelszolgáltató, (a hárombetűs) csak elavult, készenléti állapotban is áramzabáló beltérin, úgynevezett médiaboxon keresztül teszi elérhetővé a digitális adásokat. Ezért a DVB-C vevő tudásáról nem szereztünk tapasztalatokat, ahogyan a DVB-S képességeit sem ismerhettük meg, pedig kíváncsiak lettünk volna rá. Az LE830 az SD adásokat is élvezhető minőségűre skálázza, 1080i-vel ragyogó képet ad, ezekre nem lehet panaszunk.
A 100 hertzet 200-ra növelő Scanning Backlight, a mozgóképfelbontásra jó hatással van, szaggatást, elmosódást egyáltalán, szappanopera effektust alig tapasztaltunk.
3D-s megjelenítését Sharp BD-HP35S, valamint OPPO BDP-95EU Blu-ray lejátszókkal vizsgáltuk. Bármennyire szeretnénk, nem tudjuk azt mondani, hogy nincs áthallás, idegen szóval crosstalk a jobb és bal szemnek szánt képek között. Sajnos van, bár nem zavaró, hanem egészen enyhe, LCD viszonylatban kifejezetten jónak számít. A térhatás nagyon jó, csaknem az ideális, 2-2,1 méteres nézési távolságig kijött a képből, aminek ki kellett jönnie. A bevilágítás és a felhősödés viszont eléggé zavaró mértékű, különösen az esti, félhomályban megejtett filmnézések során. A kontrasztjával és a feketeszintjével sem voltunk elégedettek, ennél sokkal többre képesek a Sharp panelek. Ezen a tapasztalatainknak ellentmond néhány külföldi teszt, bár azokban 40-46 colos modelleket vallattak, ezért inkább egyedi jelenségnek tekintjük, amit mi láttunk. A matt felület nem jelenti azt, hogy a tükröződéssel egyáltalán nem kell foglalkoznunk, mert egy rossz szögben elhelyezett állólámpa nagy világos pacát tud varázsolni a képernyőre. Betekintési szögével sem dicsekedhet, láttunk ennél jobbat házon ? Sharp ? belül is. Viszont a keskeny keretet nagyon eltalálták, határozottan kellemes látvány filmnézés közben és kikapcsolt állapotban is.
A mai 2-3 centi ?vastag? lapostévékkel egy napon emlegetni a hangminőség fogalmát, nem éppen kívánatos és helyénvaló, inkább annak hiányát szoktuk felróni. Ennek oka karcsúság, egyszerűen nem jut bennük hely normális méretű hangszóróknak, pláne membrán, illetve másnes mögötti üregnek, légtérnek, ami nélkül aligha lehet testes hangzást előállítani. A Sharpok évek óta az üdítő kivételek közé tartoztak, megpróbálnak a legendás XS1 modell nyomdokain járni. Persze nem különálló, a panel alatt elhelyezett dobozzal, hanem más úton, például a hátlapra erősített kisegítő hangszóró alkalmazásával. Az eredmény magáért beszél, vagy akár zenél, lényegesen kevesebbszer éreztük sürgős szükségét a házimozi rendszer bekapcsolásának, mint a konkurens tévék tesztelése közben.
Az LC-52LE830E a Sharp 2011-es palettáján elfoglalt pozíciója ellenére nem rendelkezik kiemelkedő képminőséggel, ám tisztességgel teszi a dolgát, rendben van az ár/érték aránya, csekély az áramfelvétele, tehát összességében elégedettek voltunk vele.