Samsung UE46ES6800S LED LCD TV teszt
Haladó osztály
2013. január 18., péntek, 16:25
Samsung Samsung TV LCD TV LED TV 3D 3D TV ES6800 okostévé okos TV smart TV AllShare Micro Dimming LCD TV teszt LED TV teszt
Rugalmasság és szolgáltatások
A Samsung az idén egy kicsit mintha megmakacsolta volna magát. Alkalmazásokból ugyan van bőséggel és erre a márka joggal lehet büszke is, de vannak azért apró hiányok.
Az igazi probléma azonban a DLNA kompatibilitás környékén van. Az elmúlt évek során a tesztekben legtöbbször a Twonky vagy a Serviio szoftvere volt a hálózatos lejátszás alapja. Utóbbit mai napig több korábbi Samsung termékkel is stabilan tudjuk használni. Az idei modellek azonban ellenállnak. A Serviio-n keresztül böngészve bármiféle tartalom elérése előtt visszaléptet a rendszer az indulóképernyőre. A Twonky-t megnyitva pedig csatlakozni próbál, hosszan, majd lefagy az egész készülék. Ezek után következett a Samsung saját szoftverének a telepítése, ami a következő két napban folyamatosan lefagyott, illetve a számítógépet tele szemetelte 15 kB-os MTA kiterjesztésű fájlokkal. Minden egyes lejátszható fájl mellé jutott 1 db MTA. Ennek ellenére végül nem sikerült a Samsung saját szoftverével tesztelni a tévét, mivel a negyedik napra már a gép egészét is lefagyasztotta, ami akár a számítógép hibájából is fakadhat, ám a helyzet már olyan szinten tolerálhatatlan volt, hogy nem maradt más hátra, mint az AllShare teljes eltávolítása.
Így történt, hogy a teszt végére csak egy legény maradt a gáton, a Windows Media Player.
Persze a fenti problémák mindegyike orvosolható lenne egy szoftverfrissítéssel. Nem kell más, mint felismerni, vagyis beismerni a hibát és javítani.
Szerencsére a Samsung nem csak hálózaton keresztül hajlandó filmeket, zenét, és fotókat lejátszani, ezért próbára tettük az USB-n keresztüli lejátszást is. A készüléken található 3 db USB bemenet nem kis erény. Egyrészt, mert az egyik 1A-es, de a többi is vidáman ellátta árammal kis külső merevlemezünket, ami amúgy igen válogatós, sokat fogyasztó fajta. Másrészt pedig, azért, mert a készülékben beépített WiFi van, tehát az sem vesz el tőlünk egy portot. Ami viszont elvehet, az a billentyűzet. Ezt pedig kipróbáltuk. Már csak azért is, mert épp a teszt idején járt nálunk néhány Rapoo vezeték nélküli termék. Röviden összefoglalva, mindenkinek ajánlani tudjuk egy hasonló eszköz beszerzését. Tehát számoljunk bátran 2 db USB csatlakozással inkább és egyet szánjunk egy billentyűzet bekötésére. Így végre kényelmesen használhatjuk azokat az alkalmazásokat, amiket eddig kerülgettünk. Szinte élmény lesz a böngészés, a Facebook és megannyi más alkalmazás. Talán még a Youtube is, ami a teszt alatt még nem volt hajlandó fogadni a billentyűzetet. Ez alighanem olyan programhiba amit a Google kell orvosoljon, tehát ezt nem rójuk fel a Samsungnak.
Azt viszont igenis szóvá tesszük, hogy a kétmagos processzor ellenére a navigálás nem tűnik gyorsabbnak annál, amit az olcsóbb készülékekben tapasztalhatunk. A Content menü főképernyőjére 8-10 másodpercet kell várjunk, egy lejátszás megállítására pedig bő 1 másodpercet.
A tesztre kapott készülék sajnos a naprakész szoftver ellenére is tartogatott még apróbb tökéletlenségeket. Ilyen volt például az, hogy a 3D fotók nézegetésekor az első képnek rendszeresen csak a bal oldala töltődött be. Ha bárki hasonló jelenséggel találkozna saját készülékén, akkor mindenképpen azt javasolnám, hogy azt jelezze a szerviz felé és kérjen javítást!
Az új típusú szemüvegek már gyorsabban és egyszerűbben szinkronizálnak mint elődeik, így alig 1 másodperc kell, hogy élvezhessük a 3D képet. Vibrálást sem látunk, ami ma már ugyan természetes, de egy évvel ezelőtt még nagyon is gyakori probléma volt. Tehát kényelemben már nagyon közel járunk ahhoz, amit a konkurens passzív szemüveges technológia kínál, miközben az aktív szemüvegesre jellemző, nagyfelbontást is megőriztük.
Bár ez a dolog csak keveseket érint és a probléma teljesen általános, vagyis szinte minden gyártó minden készülékére igaz.
A Sony 3D kamera videóját továbbra sem kezeli. Nem csak hogy nem adja vissza 3D-ben, mint annyi más készülék, de 2D-ben sem hajlandó lejátszani.
Képminőség
A lényeg, mint minden tévé esetében, itt is a képminőség, ezen a téren pedig a Samsung nem okozott sem meglepetést sem csalódást. A kép általában kellemes, a már megszokott színezettel, vagyis gyári alapértéken enyhén hűvös karakterrel. Szubjektíven ismét a "Meleg 1" beállítás tűnt az igazi semleges, középútnak. A képfelületen a fényesség a szokottnál is egyenletesebb, alul és felül elhanyagolhatóan szerény sötétedéssel, ami lényegében csak 1-1 tesztábrán volt észrevehető.
Az kép a gyári beállítás mellett természetesen inkább látványos mint pontos. A legnagyobb árnyalatgazdagságot film módban kapjuk. A többi beállítás komoly részletvesztéssel jár. Ez a világosabb részeken elsősorban a vörös és kék színeket érinti súlyosan, még a sötét képrészeken szerény a veszteség. Természetesen nem ez határozza meg a Barátok közt élvezeti értékét, az ES6800 még ilyenkor is hozza a középszerűt felülmúló minőséget. Ha azonban tényleg tudni szeretnénk, milyen egy mozi vagy tévéműsor képi világa, akkor ahhoz a készüléket kalibrálni kell, mégpedig műszerrel és a hozzá tartozó szoftverrel. Ezt magától értetődően elvégeztük.
3D filmekkel használva, a dinamikus kontrasztot mindenképpen érdemes kikapcsolni, ha véletlenül azonnal az első bekapcsolás után nem tettük meg, mert az nem csak az árnyalatgazdagságot csökkenti, de a mélységérzetben egyfajta lukakat hoz létre. Olyan területek képében, amik részletinformációk hiányában meghatározhatatlanok, hogy milyen mélységbe is esnek.
A 3D képminőség javára írható, hogy a nagy kontrasztból fakadó szellemképet kifejezetten jól kezeli. Legkegyetlenebbnek tekinthető tesztképünkkel is csak egészen apró felületen jelent meg érzékelhető szellemkép.
Ha fotók lejátszásához használjuk a készüléket, akkor is csak a kalibrált színprofilt érdemes alkalmazni, hogy természetes bőrszíneket kapjunk.
Ahogyan más modellek esetében, úgy itt is igaz, hogy a digitális zajszűrés, sőt még az MPEG zajszűrés is rontják a képet, ha jó minőségű felvétel mellett vannak bekapcsolva. Vagyis ezekkel óvatosan kell bánni.
A készülék legnagyobb gyengeségét a betekintési szög vizsgálata során találtuk meg. A Samsung PVA paneljeinek általános jellemzője, hogy 90 fok esetén érik el maximális kontrasztarányukat. Az optimális tartomány pedig olyan szűk, hogy tekintetünket a képernyő közepéhez szegezve, és a sarkokat szemlélve is megfigyelhető a "gamma shift" jelenség, azaz a sötét árnyalatok felfénylése, mely a képernyőt enyhén oldalról (például a szemben elhelyezett kanapé széléről) nézve már az egész területét tekintve is könnyen zavaró mértéket ölthet. (Csak egy néző élvezheti a magas kontrasztot és a helyes szürke árnyalást.)
A paneltechnolgia másik adottsága, a főként sötét árnyalatok közti lassú váltás is egyértelműen megfigyelhető volt, mely a mozgóképek effektív felbontásának érzékelhető mértékű csökkenését eredményezte.
Hangminőség
A hangja meglepően jó. Határozottan jobb a korábbi 6000-es széria által műveltnél. Ám ettől még érdemes a rendszert külső hangrendszerre kötni, akár házimozira, akár soundbarra. A hétköznapi tévézést, az időjárás jelentést és a barátok közt legújabb epizódját viszont rendesen kiszolgálja a készülék. Az X-Faktorhoz viszont már kevés lesz, legalábbis a döntőhöz közeledve.
Ítélet
A Samsung UE46ES6800S egy jó középkategóriás készülék. Annál azonban nem több. Kétmagos processzora és érdekes szolgáltatáskészlete ellenére nem annyira sokoldalú amennyire lehetne. Különösen a hálózaton elérhető tartalmak lejátszása terén mutatott zavaró rugalmatlanságot. Az alap képminőség sem annyira meggyőző, mint lehetne, de ez nagyrészt a gyári beállítás bűne, kalibrálással orvosolható. A 3D képminőség és működés jó.