Samsung T27A950 TV tuneres 3D monitor teszt

Monitor a TV-ben vagy TV a monitorban?

2011. november 29., kedd, 00:05

Samsung Samsung monitor Samsung 3D monitor 3D monitor T27A950 TV monitor monitor teszt 3D monitor teszt 3D monitor TV Smart Hub

Samsung TA950 asszimetrikusSamsung TA950 dönthetőSamsung TA950 frontSamsung TA950 hátlapSamsung TA950 oldaltSamsung TA950 3D

A 3D

Csapjunk a közepébe! A 3D állóképpel fantasztikus! Tetszetős, színes és elragadóan részletgazdag. Ha valaki rászánja magát, hogy egy ilyen készüléket vegyen magának, mindenképp szerezzen be mellé valamilyen 3D képes fényképezőgépet is, mert az élmény több mint meggyőző!

Mozgóképpel a 3D sajnos szerényebben muzsikál. Játékkal nem olyan meggyőző mint az nVidia megoldása. A tipikus 3D Blu-ray mozgása lehetne simább is. De ez visszavezethető a 3D-re jellemző, filmes eredetű, 24 képkockás frissítésre. Megjegyezném, hogy a 24p 3D véleményem szerint bűnös gyakorlat, amiben szinte a teljes iparág bűnrészes. Jó lett volna, ha a Samsung monitora az nVidia rendszerével is kompatibilis.

Bár a reklámok hangosan hirdetik a 120 Hz képfrissítést, ez csak a képfelület ?villogására? igaz. Tartalmat legfeljebb 60 Hz-es frissítéssel fogad a készülék, ami 3D esetén az aktív szemüveges megoldás miatt oldalanként feleződik. Így aztán a Samsung megoldása inkább a filmek igényeivel van összhangban, mint a játékokéval.

A 3D sajnos a szellemképektől ezúttal sem mentes. Ez sem meglepetés, mert bár minden gyártó állítja, hogy ő bizony a szellemképpel leszámolt, igazából ez még senkinek nem sikerült. A szellemképek amúgy a technológiára jellemző módon, esetlegesek, képtartalomtól és területtől függően válnak néha láthatóvá vagy maradnak többnyire észrevétlenek. A teszt alatt, bár megfigyelhető volt, gondot nem okozott az oldalak közötti áthallás.

A szemüveg könnyű és kényelmes, fejdöntésre kevéssé érzékeny. Az aktív szemüveges technika egyúttal nagy betekintési szöget is garantál, szemben a konkurens LG passzív szemüveges, bár kevesebb mint fele ennyiért forgalmazott alapmonitorjával. Összességében, ha játékról van szó, a Samsung kicsit megszenvedi az nVidia kompatibilitás hiányát, míg filmeknél színeivel és kényelmével megveri legtöbb konkurensét.

Okos szolgáltatások

Mint televízió, a 950-es mindennel fel van szerelve. Itt most nem a DVB-T tunerre és a HDMI bemenetre gondolok, mert az természetes, hanem az okostévék legjobbjaira jellemző szolgáltatásokra. A TA950-es kisebb, de nem kevesebb, nagyobb rokonainál!

Akadnak internet alapú szolgáltatások, telepíthető alkalmazások is, amik között nagyon nagy számban vannak magyar tartalmak is!

Ahogyan azt a Samsungnál már megszokhattuk, telepítve van a Google Maps, ami jópofa, de egy tablettel vagy PC-vel összehasonlítva esetlen és bugyuta. Akad Youtube, ami immár 3D és természetesen van sok-sok ingyenes 3D film is, amit az Explore 3D alkalmazásban találhatunk. A Samsung alkalmazásboltja (AppStore) bőséges és gyors ütemben tovább gyarapodó kínálattal vár. Mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy néhány konkurenssel szemben itt nem a távol-keleti ízlésre szabott furcsaságok sorakoznak legelőkelőbb helyen, hanem az európai érdeklődést jobban kiszolgáló tartalmak. Az alkalmazásokat lapozgatva, mintha csak egy újságos stand előtt állnánk, láthatjuk a híreket, valutaárfolyamot, térképeket, életmód magazinokat, receptkönyveket, öko tippeket, de természetesen megvannak a közösségi és videó oldalak is. Mindezek után pedig ott vannak a még kevéssé ismert érdekességek is, mint a hallásvizsgálat vagy színvakság teszt, a fittness-szervező és masszázs- oktató, és a játékok tömege, amik anno az iPhone-t és az Android telefonokat is annyira kedveltté tették.

Okos készülékről lévén szó, akad itt AllShare, vagyis az otthoni hálózaton keresztüli lejátszás, amihez a Samsung persze mellékeli saját szoftverét is. Erről annyit érdemes tudni, hogy flottul működik.

A 950-es két darab USB aljzatot is kapott, amiből az egyik nagy áram, iPhone töltésére is alkalmas, a másik pedig hagyományos, a külön megvásárolható WiFi adaptert is kezelni képes. Persze dughatunk mindkettőre külső adathordozót is. Örülhetünk annak, hogy akár USB-n keresztül is lejátszhatunk 3D videót, ám szomorkodhatunk is, egyrészt mert a teszt idején még nem voltak támogatottak a 3D kamerák felvételei, másrészt meg azért, mert az osztott kép jobb és baloldala nem felcserélhető.

Csatakozásokban a 950-es érdekessége, hogy a HDMI portja ARC kompatibilis, vagyis a hangot visszafelé is képes küldeni, ezzel leegyszerűsítve az erősítőre vagy házimozira való csatlakozást. Persze a kompakt házimozi rendszereknek ma még csak kis része van felvértezve ezzel a képességgel, vagyis ha hangrendszert veszünk a tévéhez, erre érdemes külön odafigyelni! Az ARC nem varázslat és nem csodaszer, de nagyon le tudja egyszerűsíteni a mindennapi használatot.

Akad még persze minimális számban analóg bemenet is, ahogyan van hang kimenet mind digitális mind analóg formában. Tulajdonképpen az egyetlen csatlakozás, ami kicsit hiányzik, az a Display Port, az Apple gépeire egyre jellemzőbb monitorcsatlakozás. Persze ez is orvosolható, egy 10 ezer forint alatti adapterrel.

Ajánlás

A teszt elején feltett kérdésre ezennel megadom a választ, ami persze szubjektív, ám a készülék értékeit egyértelműen tükrözi. A T27A950 monitor a TV-ben. Vagyis legnagyobb értéke a tévés, azon belül is az okostévés szolgáltatások sokasága, ami a 3D-t is megtölti tartalmakkal.

A Samsung T27A950 tulajdonképpen magáért beszél. Mivel pontosan az, aminek mutatja magát és nem tartogat keserű meglepetéseket, ezért jószívvel ajánlom bárkinek akinek erre van igénye.

Másképpen megfogalmazva, ha kell egy 3D TV, ami kicsi, elegáns, jó minőségű és mindent tud ami csak számít, ráadásul monitorként is használható, akkor a 950-es éppen jó lesz. Ugyanakkor, ha egy profi fotós, vagy épp egy 3D játékokra idealizált monitor az, ami kellene, akkor le kell mondani a vonzó szolgáltatások tömegéről és az elegáns megjelenésről, és másfelé kell keresgélni.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.