Samsung T27A950 TV tuneres 3D monitor teszt
Monitor a TV-ben vagy TV a monitorban?
2011. november 29., kedd, 00:05
Samsung Samsung monitor Samsung 3D monitor 3D monitor T27A950 TV monitor monitor teszt 3D monitor teszt 3D monitor TV Smart Hub
A kép és hangminőség
Televízióként az A950-es igazi élmény: nem azért, mert valamiféle csodát tesz, bár a képe igazán remek, hanem inkább azért, mert a kisebb képfelületen valahogy kevéssé zavaró a kisfelbontású adások szerény részletgazdagsága, míg a HD adások meglepnek szokatlan élességükkel.
Amiért nem szabad teljesen tévéként tekinteni rá, az a hangja, ami majdnem olyan rossz, mint egy monitoré. Persze az 55-60 colos készülékek sem csinálnak koncerttermet a nappaliból, de ami a 27-es képátló mellett elfér az bizony nem való sokkal többre mint a számítógépek csippantásainak és prüntyenéseinek közvetítésére. Ezt sajnos tudomásul kell venni, egy ekkora képernyőhöz szinte kötelező egy pár aktív hangka. Amikből pedig akad a piacon szép is és jó is.
Mivel monitorral van dolgunk, a számítógéppel végzett, műszeres kalibrálásnak különösen nagy jelentősége van. Hagyományos TV-szerű használatban persze csak a kalibrálás közben elérhető, pontosabb képbeállítások előnyeit élvezhetjük. Monitorként azonban a kalibrálás másik eredménye, a számítógép beállításai közé befészkelődő színprofil is hasznunkra válik. Ez a gyakorlatban leginkább a fotóinkat hozza jobb formába. Bár elvben ez videóknál is érvényesülhet, ám az igazság az, hogy a videokártyák és lejátszóprogramok ?képjavító? beállításai túl sok lehetőséget kínálnak a kép módosítására és alkalmasint elrontására. Ezek típusonként és programonként is eltérőek, ezért részleteikbe most nem merülnék bele.
Gyanítom, hogy végeredményben a Blu-ray lejátszók ha csak kevéssel is, de gyakrabban adnak ideálishoz közeli képet mint a PC-k. Vagyis, ha kalózfelvételről van szó, akkor reménykedhetünk, hogy a kalibrálásnak hasznát látjuk, annak ellenére is, hogy az efféle videók javarészt rommá vannak tömörítve. Ugye a remény hal meg utoljára.) Ha pedig igazi lemez van a kezünkben, akkor kerítsünk neki egy tisztességes lejátszót, mert biztosan megéri!
A kép mint olyan
A fotók részletgazdagsága és színe ragyog a képernyőn. Bár nem professzionális grafikai és fotó célokra szánt monitorral van dolgunk, az élmény mégis szembeötlően jobb annál, amit egy tipikus LED-es típustólkapunk.
Feltűnő és tetszetős, ám de nem tökéletes a gyári beállítás, ami megmutat egy keveset a LED világítású LCD-knél gyakori, lilába hajló színezetből. Ezt az enyhe lilás színezetet, a 3D szemüveg amúgy kompenzálja, mely eltérés nem nagy, de mi szőrszálhasogató szemmel kell nézzük!
A kép általános minősége jó. Otthoni fotónézegetésre és fotófeldolgozásra (kalibrálás után) határozottan ajánlott. A képfelület fényessége viszonylag egyenletes, minimális sötétedéssel a felső harmadban és a jobb alsó sarokban. A kék színek a világosabb tartományban kevésbé különülnek el, amit számítógépes használatban a kalibrálás hatásosan kezel.
Az USB-ről, vagy hálózatról lejátszott képek nagyon tetszetősek, ám a készülék egyúttal hangsúlyosabbá teszi a JPEG képekre jellemző tömörítési hibákat. Ezzel egy újabb okot adva arra, hogy ha lehet, csak a legjobb minőséget ígérő beállítást használjuk.
A felbontás precíz monitorokhoz méltó, az 1 pixel széles váltott soros és oszlopos teszten remekül szerepel a készülék. Ez a teszt sok TV számára szinte leküzdhetetlen akadály, ahogyan a 3D monitorok között is megesik, hogy túlélesítés kaszálja el a finomabb részleteket.
Külső adathordozóról a TV által lejátszott képek is nagyon jók. Nagyobb készülékek is irigyelnék, ahogyan a legsötétebb árnyalatokban is kirajzolódnak a részletek és a nagyfelbontású (10-18 megapixel) képek is nagyon gyorsan lapozhatóak. Ezen a területen a tesztkészülék leginkább zavaró tulajdonsága a határozottan hideg kép volt, amit csak ?meleg2? beállítással lehetett kellemessé tenni. Ám egy kis finomhangolás még ekkor sem árt. Ekkor ugyanis a legintenzívebb vörösek és narancssárgák elszabadulnak és hajlamossá válnak olyan túlzásokra, amik például egy egyszerű naplementét is giccsé változtatnak. Nincs mese, végig kell lapozni a képbeállításokat, ami felesleges extrának tűnik, azt ki kell kapcsolni. Ha ezzel megvagyunk, akkor egy igazán remek képernyő áll majd előttünk.
A ma kapható 3D monitorokkal összemérve, a 950-es 2D teljesítménye az egyik legjobb.