LG D2342P Cinema 3D monitor teszt
LG for the masses
2011. december 15., csütörtök, 11:40
LG D2342P 3D monitor LG monitor 3D monitor LG 3D monitor Cinema 3D passzív szemüveg passzív 3D monitor teszt 3D monitor teszt
Ígéretek és általánosságok
Az LG mostanság komoly erőt fordít a passzív 3D előnyeinek hirdetésére. Mivel ezek a hirdetések sokak számára adnak alapvető támpontot a választásban, érdemes megvizsgálni az állítások igazságtartalmát.
?Bizonyítottan nem villódzik?
Igaz. A passzív szemüveg képtelen villódzásra.
A konkurens aktív szemüvegek villódzása létező jelenség. Annak fárasztó és zavaró hatása múlik az alkalmazott szemüvegen és képernyőn, a használat módján és a néző egyedi érzékenységén. A probléma minden esetben jelen van, ám nem minden esetben válik rövidtávon fárasztóvá.
?Nincs zavaró szellemkép?
Ez az állítás sajnos nem helytálló ennek a készüléknek az esetében. Az ideális betekintési szöget választva is felfedezhető egy kis szellemkép. Nem ideális szögből nézve pedig a jelenség nagyon feltűnővé válik.
Ma a konkurens rendszerek mindegyike küzd a szellemkép problémájával. Szellemképtől mentes élményt ma szemüveg + 1db képernyő összeállítástól nem kapunk.
?Akkumulátor nélkül?
A passzív szemüveg valóban akkumulátor nélküli, ami valóban kényelmesebb viseletet kínál.
A konkurensek aktív szemüvegei között ma már akad olyan, ami alig nehezebb egy napszemüvegnél, így a különbség néha már egészen kicsi. Ugyanakkor a legtöbb aktív szemüveg, mint az nVidia által használt is, jóval nehezebb egy nagyméretű napszemüvegnél is.
?Nincs elektromágneses sugárzás?
Az állítás igaz. A passzív szemüvegben nincs elektronika, nem jön belőle extra sugárzás.
Az aktív szemüvegek elektronikája valóban együtt jár egy kisebb elektromágneses ?sugárzással? (ez erősen konyhanyelvre egyszerűsített megfogalmazás), ugyanakkor ez összemérhetetlenül kisebb terhelés annál amit egy okostelefontól elszenvedünk. Kettős mérce, hogy a szemüveg elektronika mentességét hangoztatja az a gyártó, aki az amúgy számos frekvencián szándékosan sugárzó okostelefonokat is ontja magából!
?Nagy fényerejű kép?
Ez az állítás igaz. Tény, hogy a passzív szemüveg kevesebbet vesz el a a fényből mint az aktív.
Ezzel egy időben azonban az aktív megoldást használó gyártók jelentősen növelik monitorjaik fényteljesítményét, hogy így kompenzálják a szemüveg okozta veszteséget. Így ennek az állításnak a súlya, jelentősége egyre kisebb.
?3D effekt üzemmód? élénk és tiszta 3D képet biztosít 3D effekt módban
Marketing maszlag. A kontraszt és élesség jelentős növeléséről beszél. Az a helyzet, hogy ha egy monitor az élességbe próbál beleavatkozni, az többnyire katasztrofális eredménnyel jár. Ami még rosszabb, hogy a dolgot illusztrálandó, két képernyőt mutatnak. A hagyományosként jelölt képernyőn egy erősen deszaturált képet látunk, még a másikon egy normális színezetűt, amiről a 3D szereplők kilógnak. A reklámszakikat (akik valószínűleg nem az LG alkalmazottai) néha nagyon szeretném a fogyasztóvédelem elé citálni.
A lényeg, hogy a kép látványosabb, élénkebb beállítása tetszetős, de következésképp a finom részleteket háttérbe szorítja. Lesz aki szereti, lesz aki nem.
?2D ? 3D konvertálás?
Valóban működőképes rendszerrel van dolgunk, ám ez nem a passzív 3D monitorok egyedi képessége!
Azt azonban soha ne feledjük, hogy a felkonvertálás nem egyszerű feladat. Ha a jó eredményhez elég lenne egy apró processzor és egy rafinált program, ahogyan azt a tévék megoldják, akkor James Cameron nem töltene hónapokat a Titanic 3D-re átalakításával és talán az Alice sem bukott volna akkorát másfél éve.
?HDMI csatlakozás?
Szintén nem csak a passzív monitorok jellemzője. Ez a tulajdonság ugyanakkor mégis kiemelendő, mert még ma is akad a piacon olyan monitor ami nem kompatibilis a HDMI 1.4a szabvánnyal, ami a készüléket számos 3D forrással teszi összeköthetővé a számítógép mellett is. Ez olyan hozzáadott érték, amit vásárlóként mindenképpen keresni kell!
?SUPER energiatakarékosság?
Az LG, mint minden komoly gyártó, komolyan törekszik a fogyasztás csökkentésére. Nem egyedi, különleges jellemző, de fontos és megbecsülendő.
Apró zöld (kék) gondolat
Az LG komolyan foglakozik az energiatakarékossággal. Ez látszik azon, hogy a gyári adatként megadott 39 watt fogyasztás egyszer sem sikerült elérni, 37 watt volt a maximum. Ám az odafigyelés abban is utolérhető, hogy a hivatalosan 1 watt alatti fogyasztástól is igyekeznek minket megszabadítani egy ügyes ám gonosz trükkel. A bekapcsológomb kis állapotjelző fénye készenléti helyzetben kéken villog. Ez a villogás pedig nagyon zavaró. Így hamar meggyőz minket arról, hogy jobb lesz azt a monitort kikapcsolni, vagy egyenesen áramtalanítani. Megjegyzem, lehet, hogy én vagyok túl optimista. Lehet, hogy csak nem érdekli őket, hogy a villogó kék fény zavaró.
Kiknek ajánlom ezt a monitort?
Leginkább azoknak, akik javarészt egy 2D monitort szeretnének, de alkalmanként egy 3D fényképet vagy videót is megnéznének. Az egyszerű használat és a nyugodt kép erre tökéletesen alkalmassá teszi. További előnye az ára és az, hogy nem kel miatta plusz kábelekkel, kiegészítőkkel, nVidia videokártyával és komplikált beállításokkal bajlódni. Ez nem csak a legolcsóbb, de a legegyszerűbben használható is a 3D monitorok között.
Eközben sajnos nem tudom ajánlani azoknak, akik játékra, vagy nagyfelbontású képek szerkesztésére keresnek megjelenítőt, mert a részletek gyakran elvesznek.
Bár minden gyártó igyekszik azt éreztetni, hogy az ő megoldásuk az ?igazi?, sajnos ma 3D monitorok között még csak kompromisszumosak vannak. Választanunk nem jó és rossz, hanem ilyen vagy olyan előny és megalkuvás között kell. Azt, hogy adott kompromisszum sokat vagy keveset számít, már egyéni értékítéletünkkel kell megvizsgáljuk.