Új Polk Audio LSiM hangfal sorozat
LSiMított hangzás
2011. július 23., szombat, 08:25
Polk Audio audio hifi házimozi hangfal LSiM Polk hangfal Polk LSiM Polk Audio LSiM Polk Audio hangfal
Új modellekkel bővült a Polk Audio kínálata. Alaposan eltávolodott a Polk az eddigi csúcsmodell LSi szériától amikor megalkotta az új LSiM modelleket. Teljesen új dobozokba épített néhány alaposan átdolgozott és pár teljesen újszerű meghajtót.
Mint minden hangfalgyártó, a Polk Audio is időről időre igyekszik egy hangfalba, vagy inkább egy hangfalcsaládba önteni a rengeteg elvégzett kutatás gyümölcsét, az összes megszerzett tapasztalatot és tudást, amivel rendelkezik. Az LSiM sorozat ennek a törekvésnek a gyümölcse.
Az már első blikkre is látszik, hogy az új típusok nagyon sokban különböznek az LSi modellektől. A teljesen új dobozok és újszerű megoldásokat használó hangsugárzók már külsőleg is megmutatják a különbségek egy részét, ám mint annyiszor, az izgalmas részek nem fedik fel magukat holmi felületes pillantás által.
A legszebb példa talán az új LSiM 707, a Polk új zászlóshajója. Az LSi 25-höz hasonló méretű doboz termetén kívül sokban nem is hasonlít a korábbi csúcsmodellre. Előre irányított és gyanúsan lapos felületű mélysugárzókat visel magán, még a középtartomány a korábbi, egyszerűbb D'Appolito elrendezés helyett két darab, eltérő középsugárzót használ, a Polk által oly szívesen alkalmazott gyűrű felületű magassugárzó alatt és felett.
A felül elhelyezett középsugárzó és a magassugárzó is saját légtérrel rendelkezik a hangdobozon belül, ezzel is biztosítva a jobb akusztikai elválasztást a hangdoboz többi elemétől. A korábbi, LSi sorozatban már bevált, gyűrű felületű membrán közepén található, lövedék forma kúpot megnyújtva és az aktív felületet újratervezve javult a hang eloszlása. Az újratervezett felület által pedig a szerkezet hatékonysága vált jobbá.
A hangszórókészlet legfeltűnőbb darabjai egyértelműen az új Cassini mélysugárzók. Az ovális membránok a nagy felületet biztosítanak a 707-es karcsú dobozába zárt két mélysugárzónak. A megszokottnál hosszabb tekercsek pedig nagyobb kilengést és terhelést engednek meg, miközben végig megtartják stabilitásukat. A mélynyomók lapos felülete mögött az új "Super Cell Aerated Polypropylene" egy szilárd, polipropilén habtöltetű anyag van, ami a hagyományos tölcsér alakú membránt helyettesíti.Ez a könnyű de szilárd és egyúttal a nem kívánatosan terjedő nagokkal szemben csillapítást is mutató szerkezet gyorsabb és zeneibb megszólalást ígér. Új a külső membránfelfüggesztés is, ami ezúttal butil gumi lett, ami a szokványosnál UV és hő, illetve pára-állóbb.
A doboz szerkezete természetesen belső merevítéseket is kapott, nem is keveset. A belső légtér több kamrára van osztva, ezzel tovább fékezve a különböző hangsugárzók esetleges nemkívánatos egymásra hatását, mind légnyomás, mind rezgések szempontjából. Természetesen a rezgésektől mentes működésért számos geometriai trükk is be lett vetve, illetve a hangfalrostély is egyedi tervezésű, a hangzást mérhető módon nem befolyásoló, mágnesesen rögzülő típus.
A mélysugárzók reflexnyílása lefelé, a doboz talpa felé néz, ahol a keresztüláramló levegő útját kúpok irányítják.
Persze a sok kis nüanszot, ami az LSiM modelleket egyedivé teszi, még hosszan sorolhatnánk, de ezek helyett inkább azt javasolnánk, hogy aki teheti hallgassa meg őket az Oktogon Audio-nál, vagy olvassa el hamarosan megjelenő tesztünket!
További cikkek: