Új 4K eszközök a DVDO kínálatában
2015. november 26., csütörtök, 08:45
DVDO HDMI 4K scaler felskálázó 4K scaler 4K felskálázó HDMI jeltovábbító HDMI transmitter HDMI receiver vezetéknélküli HDMI
Új, 4K képes HDBaseT adapterekkel és egy 4K felskálázóval bővült az eddig elsősorban vezeték nélküli HDMI átjátszóiról ismert DVDO kínálata.
Tudjuk, néhányan már jó ideje vitatják, hogy a 4K-hoz érdemes-e kifejezetten arra ajánlott HDMI-t venni? Véleményünk és tapasztalatunk szerint, a válasz igen. Kell, vagyis érdemes a jó kábelre áldozni. Ha pedig a 4K jelet még nagyobb távolságra is szeretnénk eljuttatni, akkor bizony méterről méterre fontosabbá válik a megfelelő kábelminőség, egészen addig a pontig, ahol már a legtöbb kereskedő reménytelenül csóválja a fejét. Vagyis, nagyjából 15 m távolságig, mivel ennél hosszabb HDMI kábel készítése hivatalosan már nem is ajánlott. Márpedig, ha ezt a 15 m kábelt fal mellett, vagy falba behúzva, kanyargós úton vezetjük, általában a lejátszó és projektor között végül csak 3-7 m távolságot sikerül áthidalnunk. Ezért jó, hogy léteznek olyan átalakítók, mint a HDBaseT szabványú HDMI továbbító rendszerek, amikkel akár 100 m is leküzdhetővé válik.
Videó, akár 100 m távolságba is
A HDBaseT, önmagában nem újdonság. Az erre épülő rendszerek UTP kábeleket használnak a jelek továbbítására, aminek számos előnye van. Egyrészt, az UTP kábelek nagyságrendekkel olcsóbbak a HDMI kábeleknél. Másrészt, sok háztartásban és irodában, ezek már eleve készen állnak, a falba behúzva. Ám a HDBaseT szabvány igazi előnye mégis inkább az, hogy akár 70-100 m kábelhossz is kiváltható vele. Persze a kábel jellege itt sem mellékes. A hivatalos ajánlás szerint Cat5e illetve Cat6 használata ajánlott. Mivel ezek nem különösebben drága dolgok, ezért mi az utóbbi, Cat6 mellett tesszük le a voksunkat. Jól jöhet még az a jövőben.
Akár 4K felbontásban is
A DVDO új Xtend termékei azért igazán érdekesek, mert akár 4K kép és HD hang átvitelére is képesek a HDBaseT rendszerrel, UTP kábelen keresztül. Emellett pedig továbbítják az infra távirányító jeleit, illetve RS-232 vezérlés továbbítására is alkalmasak. Az Xtend sorozat két változatban lesz kapható. Az alap Xtend készlet tartalmazza az adó- és vevő egységet és legfeljebb 70 m kábelhez ajánlott. A nagyobb tudású Xtend PRO ezt 100 méterre elegendő teljesítménnyel, LAN (vagyis adathálózat) és PoE opcióval bővíti. Vagyis, ez utóbbi nem csak felhasználja az esetleg még LAN-ként behúzott kábelt, de meg is őrzi annak eredeti funkcióját, illetve a komolyabb típusnak elég a hálózat egyik végén tápegységet telepíteni. Ez a modell természetesen többe kerül, és külön, adó és vevő kiszerelésben kerül a boltok polcaira, ezzel is igazodva egy kicsit a profi installálók igényeihez.
Otthonra és irodába
Miközben a 4K felbontás előnyeit sokszor a filmekkel kapcsoljuk össze, a rendszernek komoly lehetőségei vannak az üzleti életben is, hiszen egy 4K projektor a Full HD testvéréhez képest négyszer több képpontot, vagyis jobban olvasható szöveget, finomabb részleteket képes megjeleníteni. Így könnyedén lehet növelni a képátlót és vele együtt a megjelenített információmennyiséget, illetve javítani annak értelmezhetőségét.
Még egy apróság
A DVDO újdonságai között akad még egy apróság, az iScan Micro is. Ez az iScan Mini még kisebb testvére, ami nagyjából akkora, mint egy Google Chromecast és a szokványos HD képet skálázza 4K felbontásúra.
A fejlettebb iScan Mini-hez hasonló, de annál kicsit egyszerűbb típus már nem annyira a profi rendszerépítők, mint inkább az otthoni felhasználók igényeit szolgálja. Éppen ezért ki is maradt belőle, az amatőrök számára felesleges EDID szerkesztés, a menürendszer és a tesztábrák is. Amit kapunk az maga az apró felskálázó egység, egy a tápellátáshoz szükséges USB kábel, távirányító a három üzemmódhoz (ki/alacsony/magas) és az infra vevő.
Az új DVDO készülékek már megrendelhetőek az Audio Centrum honlapján.
További cikkek: