Topping MX5 sztereó erősítő teszt

2022. március 21., hétfő, 10:25

Topping audio hifi sztereó erősítő erősítő teszt hifi teszt Topping teszt Topping erősítő Topping erősítő teszt hifi erősítő sztereó erősítő teszt

Gombamód szaporodnak a bőven megfizethető kategóriában tenyésző erősítők és DAC-ok, nem aprózzák el a Shenzhen Audio-nál a dolgokat, ezernyi lehetőség közül tudunk választani. Megjelent a legújabb verzió a DAC + erősítő szériából, el is nevezték gyorsan a jól hangzó Topping MX5 névre, amibe belepakoltak egy ESS Sabre 9018Q2C D/A átalakítót is a 2x55 W/4 Ohm D osztályú erősítő részleg mellé. Jár hozzá Bluetooth 5.0 aptX HD modullal és külön tápegység, amit esetleg később lecserélve a tuningolni vágyók is jól járnak, a lehetőség adott.

Topping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítő kijelzőTopping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítő tápegységTopping MX5 sztereó erősítő távirányítóTopping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítő hátlapTopping MX5 sztereó erősítő kábelTopping MX5 sztereó erősítő kábelTopping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítőTopping MX5 sztereó erősítőTopping szimmetrikus kábel

A Topping MX5 az egyik megoldás a sok közül, amivel a Shenzhen Audio előállt, felismerve, hogy az átlag felhasználó nem igazán szeretne bajlódni különálló részegységekkel. Nem érdekli a kábelezés problémája, ő azt szeretné, ha megveszi a készülékét, az azonnal, különösebb macera nélkül működjön.

Az MX5 erősítő teljes mértékben teljesíti ezeket a kívánalmakat, van integrált DAC és Bluetooth, ott figyel rajta a fejhallgató kimenet és szimmetrikus 6,35 mm-es TRS bemenet az RCA mellett. A menüben lelünk rá egy EQ szabályzóra, ami egészen tisztességesen működik. A D osztályú erősítés garantálja a jó hatásfokot és kis fogyasztást, nem mellesleg 4 ohmos hangfalak is ráköthetők.

Topping MX5 sztereó erősítő

Kinézet, csatlakozások

A szokványos Topping külcsínt kapjuk az MX5 személyében, kis ház, kis, de jól látható kijelző, 6,35 mm-es Jack fejhallgató kimenetet és egy több funkciós forgatható és nyomkodható tekerentyűt lelünk az előlapon.

Topping MX5 sztereó erősítő hátlap

A teteje és az oldala ki van lyuggatva a jobb szellőzés érdekében. A hátuljára pillantva találjuk a banándugót fogadó hangfal kimeneteket, a szimmetrikus TRS 6,35 mm-es és a normál RCA bemeneteket, a Bluetooth csavarmenetes, az optikai, a koaxiális és USB aljzatokat, legvégül a tápegység Jack bemenetét.

Topping MX5 sztereó erősítő tápegység

Egy szubkimenetet azért valahogyan rápréselhettek volna az MX5 fenekére, azzal lett volna tökéletes a használhatósága.

A háza alumíniumból készült, hibát nem sikerült rajta felfedezni. A csatlakozók minősége kifogástalan és stabil.

Topping MX5 sztereó erősítő távirányító

A csomagban találunk még egy távirányítót is, a megszokott kis szappantartót, igaz tökéletesen ellátja a funkcióját.

Topping MX5 sztereó erősítő

Belül

ESS Sabre 9018Q2C DAC, Infineon Merus MA12070 D osztályú erősítő chip, Bluetooth 5.0 Qualcomm modul, XMOS U208 és 2x1600 mW NFCA HPA fejhallgató erősítő alkatrészekből áll össze az MX5.

Topping MX5 sztereó erősítő kijelző

Használat közben

A narancssárga színű kijelzőn az összes fontos információ megjelenik, a hangerő nagysága, a bemenetek típusa és szám váltáskor pár másodpercre az aktuális mintavételi frekvencia is. Maga a kijelző jól látható, nem kell vakoskodni a leolvasáskor és természetesen a fényereje is állítható.

A hangerő szabályzó a menüben való navigáláskor a kiválasztó gomb, a forgatás alatt finoman arretál (póriasan szólva perceg) ami igen jó hatással van a beállítás pontosságára.

Ha az USB-t használjuk, akkor természetesen le kell tölteni a megfelelő drivert a Topping honlapjáról és telepíteni. Utána használhatjuk ki a legmagasabb mintavételi frekvenciát, a teljes felbontást 24 bit/384 kHz, DSD 256 és az ASIO lehetőségeit.

Az EQ lehetőség jól megoldott, finoman lehet adagolni ízlés szerint a mély- vagy magashangokat (kinek, hogy) nincs hirtelen ugrás a beállítások között.

Topping MX5 sztereó erősítő kábel

A kezelése rém egyszerű, kiválasztjuk a hátlapra dugott forrást (USB, koaxiális, optikai) és forgatjuk a hangerő szabályzó gombot. Ha úri kedvünk úgy tartja, akkor rendelkezésre áll a Bluetooth kapcsolat, vagy ha külső DAC-ot használunk, akkor a szimmetrikus és az RCA bemenet. Ilyenkor természetesen csak, mint erősítő működik a Topping MX5, kihagyva az integrált Sabre 9018 Q2C DAC-ot.

A fejhallgató erősítő érdekes módon jobban felmelegítette a kis készüléket, mint a hangfalas hallgatás, kézrátételes hőfokmérést alkalmazva olyan 40 fok körülire, szóval inkább ne tegyük zárt helyre. Úgy látszik, azért van bőséggel kiluggatva szinte mindenhol a ház, ezzel számoltak a tervezésnél. A füles rádugása leválasztja a hangfal kimenetet, azaz ilyenkor nem kap áramot ez a csatlakozó.

A mellékelt távirányítóval kezelhetjük a kijelző fényerejét, a hangerőt, tudunk memóriába menteni saját, definiált hangerő és EQ beállításokat és tudjuk állítani az erősítést két fokozatban (alacsony/magas) ami jól jön az érzéketlenebb fejhallgatókhoz.

A Bluetooth kapcsolat stabilan és gyorsan működött, pillanatok alatt párosult a telefonnal/tablettel.

Egyedüli kifogásunk az az alig hallható, de jenlévő pattogás akkor, amikor számot váltunk ez kicsit bántotta a szépérzékünket.

Topping MX5 sztereó erősítő

Tesztkörnyezet

S.M.S.L M400 DAC, Cocktail Audio X50(D) digitális futómű és streamer, Singxer SU-2 Bridge, Topping A90 elő- és fejhallgató erősítő, SVS SB-3000 szubláda, AudioQuest NightOwl Carbon és Sennheiser HD 600 fejhallgató, VIABLUE kábelezés (IC, hangfal, táp). Forrásként TIDAL, merevlemezen és a Cocktailon tárolt zenék.

Hangminőség

Friss, gyors, vidám. Ezek voltak az első benyomásaink a Topping MX5-ről. Az általános egyensúlya a hangképnek finoman a felső tartomány felé tolódott el, amit azonban remekül ki lehetett egyensúlyozni a beépített EQ-val. Elég volt 2 dB emelés és máris megjöttek a basszusok, súlya és kiterjedése lett ezzel a zenének.

Igen élvezetes gitár szólalt meg Mike Oldfield és Mark Knopfler számai alatt, minden apró nüánsz életre kelt a játékuk alatt, érezni és hallani lehetett, ahogy mozgott a kezük a húrokon. Ez a részletesség hál' istennek elkerülte a sterilség csapdáját, nem lett unalmasan részletező és egy idő után fárasztó az előadás. Megmaradt ugyanaz a vidám jelleg az összes zenénél, szórakoztatott és lekötött minket a produkció, ami ebben a kategóriában erősen dicsérendő dolog.

Topping MX5 sztereó erősítő kábel

A sztereó kép inkább széltében, mint mélységben volt kiterjedt, Hans Zimmer zenéin hallatszott leginkább ez az érzet. Pontosan pozícionált hangszerek szólaltak meg a két hangfal között, szépen külön válogatta őket, de nem igazán nyílt meg hátrafelé a hangkép. Viszont nem is esett túlzásokba, nem akart többet mutatni, mint amit tud. Nem csinált kakofóniát és összevisszaságot a színpadon. Egy igen kellemes, sokáig hallgatható zenét sugárzott, volt benne lendület és ritmika.

Kisebb hangterjedelmű zenéken már sokkal jobban érezte magát, Bruce Springsteen kicsit nazális, megfázott és náthás orrhangra emlékeztető orgánumát remekül visszaadta, jó pár lemezt végig hallgattunk, alig tudtuk megunni a Főnök produkcióját. Itt is a rendkívül tiszta, könnyed és ritmusos hang volt az, ami a székhez szögezte a tesztelőt.

Topping MX5 sztereó erősítő

A Radio Paradise Mellow Mix (FLAC 16 bit/44,1 kHz) tematikus csatornáját hallgattuk a hosszútávú teszthez, mennyire tud minket lekötni, avagy elüldözni a hallgatásától. Nos, jelentjük tisztelettel, ezen a próbán sem hasalt el az MX5. Ha kellett felhívta magára a figyelmet, ha kellett diszkréten a háttérbe húzódott, nem zavart sem munka közben és akkor sem, amikor a zenéjét szerettük volna hallgatni. Nem igazán meglepő módon itt is az előzőekben felsorolt jelzőkkel tudtuk illetni, azaz pontos, friss, vidám és szórakoztató zenével kényeztette a füleinket.

Az eddig leírtak a beépített Sabre DAC-ra vonatkoztak, de természetesen kipróbáltuk csak erősítőként is, ahol a Cocktail X50D volt a futómű és az S.M.S.L M400 a DAC.

Ettől a felállástól őszintén szólva nem sokat vártunk, így kicsit meglepődtünk mire is képes az MX5 erősítője önmagában, DAC nélkül. Ha nem is métereket, de sokat nyílt hátrafelé a térmélység, kiterjedtebb és mélyebb lett a basszus, jóval stabilabb lett a zenei alap. A jellege ugyanaz maradt, viszont sokkal komolyabb készülék benyomását keltette, "felnőttebb" lett az egész megszólalás.

Topping MX5 sztereó erősítő

Konklúzió, ajánlás

A Shenzhen Audio-nál vélhetőleg nagyon tudnak valamit, olyat, ami megkülönbözteti őket a többi gyártótól. Újfent piacra dobtak egy készüléket, amiben nagyítóval kell a hibát keresgélni és ha netán találunk benne, az sem a hangra vonatkozik. Ebben az ár szegmensben a Topping csak önmagával versenyzik - és az S.M.S.L-el, de ugye az is Shenzhen termék - az MX5 pedig azt nyújtja, amit ígér.

Teljes mértékben vállalható hang, hiba nélküli kivitel, barátságos árazás, ezek jellemzik a Topping MX5 erősítő/DAC kombinációt. Bónuszként ezerféle komolyabb tápegységet is lehet hozzá illeszteni, ha valaki erre érez affinitást, ami vélhetőleg még komolyabb erősítővé teszi az MX5-öt. Aki friss, gyors, tiszta és világos hangot keres az már meg is találta álmai készülékét.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.