Topping G5 DAC és fejhallgató erősítő teszt
2023. április 4., kedd, 21:10
Topping audio hifi DAC fejhallgató erősítő USB DAC Topping teszt DAC teszt USB DAC teszt fejhallgató erősítő teszt Topping fejhallgató erősítő
A Topping főleg asztali, illetve otthoni hifi készülékekre fókuszál. De mi a helyzet a rendszeres utazókkal, akik útközben szeretnének zenét hallgatni? A kimondottan hordozható eszközökre optimalizált NFCA fejhallgató erősítővel új kategóriába sikerült betörni. A koncepció ismerős: sokféle fejhallgatót kiszolgálni képes elektronika, amely USB D/A konvertert és Bluetooth vevőt is magába foglal. Viszont a Topping mindig tartogat valamilyen váratlan meglepetést a tarsolyában. Vajon ezúttal mi lesz az?
Asztali teljesítmény zsebméretben
A Topping G5 azzal a kijelentéssel hívja fel vájtfülű közönségének figyelmét, hogy a G5 még az asztali felhasználásra szánt kategóriájával is képes felvenni a versenyt. Ahogy honlapjukon olvasható: "Portable beats desktop". Mindez egy akkubank méretű eszközben nyilvánul meg, melynek szívét NFCA fejhallgató erősítő modul képezi. Utóbbi előnye, hogy a hagyományos áramkörökhöz képest kevesebb akkumulátor kapacitást igényel, ugyanakkor nemcsak érzékeny IEM, hanem magas impedanciájú fejhallgató hajtására is elég. Utóbbi számokban kifejezve kétszer 1200 mW, ami fejhallgatós viszonylatban bődületesen soknak számít különösen úgy, hogy a teljes harmonikus torzítása mindössze hét százezred.
Az idézőjeles agy szerepét felsőkategóriás ESS ES9068AS chip tölti be, ugyancsak eszelősen alacsony mért torzítási értekkel (<0,0001%), ugyanakkor csillagokig érő dinamika tartománnyal (124 dB). A Topping G5 analóg 3,5 mm-es Jack, Bluetooth és USB bemeneteket tartalmaz. Akkumulátoros üzemideje vonalszintű kapcsolat esetén akár 25 óra is lehet, USB DAC módban pedig még magas jelszint beállításon is több mint 6 órát bír a specifikáció szerint.
Küllem
A csomagolt tartozékok részét képezik rövid összekötő kábelek, így a leendő tulajdonos azonnal használatba veheti eszközét. Mellékelnek hozzá 3,5 mm-es Jack, USB A-C, és USB C-C kábelt is, utóbbiból egyenes és könyök végződésűt egyaránt. Két gumipánt is része a tartozékoknak, azt a célt szolgálja, hogy a futóműként alkalmazott okostelefont a DAC-hoz lehessen erősíteni. Célszerű így tenni, amennyiben nem akarjuk, hogy a táskában vagy kabátzsebben összekoccanó eszközök kárt tegyenek egymásban.
Tesztalanyunk gyártási minősége kifogástalan. Készülékháza gyönyörűen megmunkált alumínium. Tetején egy töltöttség- és bemenetjelző LED is világít. Aki jól figyel, láthatja, hogy a két LED befelé szűrődő fénye megvilágítja az ESS DAC chipet, ami egy apró üvegablakon keresztül válik láthatóvá. Az előlap szélei a készülékház folytatásaként kiálló fémfülek. Funkciójuk, hogy védjék a jelszint vezérlőt és a fejhallgatókábel csatlakozóját, ami zsebben tárolva fontos biztonsági szempont.
A két fejhallgató kimenetet (4,4 mm-es szimmetrikus Pentaconn és 3,5 mm-es Jack) és a 3,5 mm-es Jack hangbemenetet is ugyanarra az oldalra, a főkapcsolóval egybeépített jelszint vezérlőtől (vagy, ahogy sokan nevezik, potméter) balra helyezték el. A szemközti oldalon sorakozik a töltésre szolgáló USB-C csatlakozó, utána következik egy jelerősség kapcsoló (magas, közepes, alacsony fokozatokkal), bemenetválasztó (Bluetooth, USB, Aux), valamint az okostelefont vagy számítógépet fogadni képes USB-C bemenet.
Használat közben
A Topping G5 beüzemelése gyerekjáték volt, kicsomagolástól kezdve másodperceken belül hallgathattuk a zenét. Az akkumulátoros üzemidőt illetően nem igazán lehetett megállapítani, hogy a specifikáció mennyire felel meg a valóságnak. Még 300 ohmos fejhallgatóval is bőségesen elég hangerőt kaptunk, ezért egyszerűen felesleges lett volna alacsony jelszintről feljebb lépni. Tetszett, hogy bekapcsolás és bemenetváltás esetén is halk kattanásokkal reagált a G5 áramköre. Ez a finom tapintású készülékházzal és precízen forgatható jelszint vezérlővel kombinálva prémium felhasználói élményt teremtett.
Kritikus zenehallgatáshoz egy iMac számítógépet használtunk, amelyen JRiver Media Center szoftverről kezeltük veszteségmentes zenei könyvtárunkat. Csak a próba kedvéért egy iPhone-t is csatlakoztattunk a G5-höz, Lightning - USB-C kábel segítségével. Azonnal jött a hang és a jelszintet (hangerőt) probléma nélkül tudtuk állítani. Mivel a telefonon nem tároltunk magas felbontású zenét, nekünk praktikusabb volt a számítógépet használni.
Hangminőség
A Topping G5 logikusan akkor mutatta meg tudása legjavát, ha magas minőségű zenét hallgattunk vele. Hangzásvilága részlet-centrikusan építette a zenét, ami extrém tisztaságot vont magával. Karakterét könnyed basszus, villámgyors középső hangok és pezsgő magas frekvenciák jellemezték. Erősebb terhelés esetén ez a Sivga SV023 esetében kissé nyers érzetet keltett. Közepes jelszinten (hangerőn) viszont még egyáltalán nem volt zavaró. Ha azt akartuk, hogy a fűszeres érzetű magashangok kevésbé legyenek fókuszban, akkor elővettük a Sennheiser HD 600-at. Utóbbi egyértelműen fedettebb és életlenebb karakterű fejhallgató, viszont cserébe "megbocsátóbban" bánt a magashangokkal. Ha szabad hasonlattal élni, e téren a G5 olyan volt, mint egy fényképezőgép, amelynek érzékelője az éleket vastagabban rajzolja meg. Akit zavar e karakterisztika, választhat hozzá lágyabb rajzolatú objektívet, amely a fókuszon kívüli tartományokat összemossa, amitől nem öli meg a témát, csak segít irányítani a tekintetet.
Ízlés dolga, hogy ki mennyire preferálja a markánsan fókuszált részleteket. A kipróbálás során használt fejhallgatókkal legkevésbé sem tűnt szűkmarkúnak a G5 e téren. Tetszett nagy volumenű dinamika kezelése és a jelenlét érzet, ami a fejhallgató felvételétől azonnal kezdetét vette. Egy pillanat alatt betelepült fejünkbe a zene hangulata és a zenészek, énekesek hangsávjai. Ebben a fejhallgatók és a zeneszámok egyaránt fontos szerepet játszottak, de a hirtelen "ottlét" hatás nem minden hordozható DAC esetében garantált.
Cassandra Wilson - Red Guitar c. száma aprólékossággal épült fel, figyelmünket a legutolsó rumbatök zörgésig elnavigálhattuk. Az énekesnő kellemesen búgó orgánuma nem dominált túlságosan, egy energiaszinten állt a többi zenésszel. Így egyszerre kaptunk közeli és távoli fókuszt. A térmélység nem volt annyira érzékletes, inkább a közelben lévő események körvonalazódtak ki. Ahogy fentebb említettük, a magas frekvenciás részleteket kicsit katonásan, rendezetten kezelte a Topping. Szárazabb tónusú fejhallgatóval ez felnagyíthatja az elektronikus érzetet, de egy lágyabb füles társaságában simán kordában tartható.
Mekkora a különbség a 3,5 és 4,4 mm-es kimenet között?
Meglehetősen kicsi, de jó fülessel könnyen érzékelhető. A 3,5 mm-es Jack kimeneten enyhén selymesebb magas hangokat tapasztaltunk, ahogy Rebecca Pidgeon - Spanish Harlem c. számát hallgattuk. Az összkép kicsit tömörebb és lágyabb érzetet adott. Hozzá kell tenni, hogy a zene bűvös hangulata és a művésznő angyali orgánuma már ezen a kimeneten is átjött. A Pentaconn csatlakozóra váltva pontosabb lekövetést érzékeltünk a mássalhangzókon, lélegzetvételeken és a háttérből visszaverődő hangszerhangokon. Röviden ugyanazt tapasztaltuk, mint számos más, korábbi DAP/DAC tesztnél: a szimmetrikus hangkimenet ezúttal is jobb hangzást nyújtott, még ha csak pár százalékkal is. Aki a legtöbbet akarja kihozni zenehallgató készülékláncából, előbb vagy utóbb szimmetrikus jelutat fog választani.
Van-e értelme a Bluetooth bemenetnek?
Még a legjobb, legdrágább hifi eszközök is kénytelenek tömöríteni, ha Bluetooth kapcsolatra kerül sor. Mégis érdemes megjegyezni, hogy a Topping G5 gazdagabb textúrát és szélesebb dinamikát nyújtott, mint amit kipróbálás előtt sejtettünk. Ha közvetlenül összevetettük az USB DAC móddal, akkor kábeles használattal több mikro-dinamikus részletet és szellősebb mélyhangokat kaptunk. Az énekhang közvetlensége és a sztereó színpad szélesség Bluetooth-on is nagymértékben fennmaradt, a térmélység és a hangsávok elkülönítése viszont kevésbé volt kidolgozva. A G5 Bluetooth egyértelműen tisztább, árnyaltabb érzettel jelenítette meg a hangokat, mint az olcsó, fapados vezeték nélküli DAC-ok. Magas terhelésen viszont hallhatóan összemosta a magashangokat, ami klasszikus zenével (Yuja Wang - The Berlin Recital c. albumát hallgatva) minket kissé zavart. Összességében háttérzenei célra meglepően alkalmas, de USB DAC módban rögtön finomabb részlet megjelenítésre, levegősebb térre lehet számítani. A Bluetooth vitathatatlanul kényelmes funkció. Jól jöhet többek között akkor, ha a forráskészüléket karnyújtásnyi távolságban akarjuk tartani, vagy csak a barátok csatlakoznának átmenetileg a hangrendszerünkhöz.
Megjegyzés: mint minden számítógépes D/A konvertert, USB DAC-módban a jobb hangsáv szeparáció és finomabb részletesség érdekében ezt is érdemes kipróbálni magasabb minőségű kábellel. AudioQuest Cinnamon vagy hasonló kategória már segíthet ebben.
Alternatívák
Aki számítógépen és okostelefonon kívül más digitális forráseszközt is szeretne csatlakoztatni, annak szempont lehet, hogy az iFi Audio xDSD Gryphon nemcsak USB-C, hanem S/PDIF (3,5 mm-es Jack) bemenetet is tartalmaz. Basszus kezelése hajszálnyit jobban kontrollált, viszont e sorok írásakor több, mint 80 000 forinttal drágább, mint a Topping G5. Aki 100 000 forint alatti összegben gondolkozik és nem tart igényt Bluetooth funkcióra, annak az EarMen TR-Amp teszt elolvasása ajánlott. Hozzá kell tenni, hogy utóbbi csak élénk pirosban készül és okostelefonhoz csatlakoztatva, utcai felhasználásra nem olyan kompakt, mint a G5.
Végszó
A Topping G5 remek kiegészítő lehet azoknak, akik igényt tartanak a hordozhatóságra, magas hangfelbontásra és Bluetooth funkcióra egyetlen eszköztől. Hangminőségének alappillérei a dinamika, jelenlét érzet és eleven, ugyanakkor könnyed basszus kezelés. Előfordulhat, hogy a magas frekvenciákat a vártnál több kontraszttal és körvonallal ábrázolja, ezért inkább neutrális, barátságos karakterű fülest tudunk hozzá elképzelni. Rámutat az atmoszférára, bár nem különösebben mélyíti el a teret, ami logikus, hiszen utóbbihoz kétszeres, háromszoros felárat kellene fizetni. A G5 sem a legolcsóbb, de cserébe határozottan igényes kis DAC. Aki megfelelő körítéssel egészíti ki (alapszintűnél jobb USB kábel, hozzá passzoló füles), annak hosszú távon is komoly, valódi magas felbontású hangélményt nyújthat.