Thomson HED3103 fejhallgató teszt
2014. január 21., kedd, 09:55
Thomson HED3103 HED 3103 fejhallgató olcsó fejhallgató Thomson fejhallgató fejhallgató teszt
Kipróbáltuk a Thomson egyik kellemesen árazott fejhallgatóját, a Heritage sorozatú HED 3103 típust.
A Thomson körül mostanság nincsen nagy felhajtás. Még bő egy évtizede a hazai boltok polcai is roskadtak, a cserélhető előlapos, sík-képernyős Thomoson tévéktől és kifejezetten dizájnos videomagnóktól, addig ma főleg a fejhallgatók, távirányítók vagy éppen antennák között kutatva találkozhatunk a márka termékeivel, legalábbis itthon. Érdekes, hogy például az 2013-as IFA-n a TCL/Thomson standon több 4K tévé volt, mint a Panasonicnál.
A Thomson kínálatából mi a Heritage sorozatú fejhallgatót választottuk tesztre, elsősorban tetszetőssége miatt. Műszaki adatai átlagosak, a 40 mm-es hangszóró, a papírforma szerint 20 Hz-20 kHz közötti frekvenciaátfogás és a 32 Ohm impedancia sok más termék leírásában is olvasható. Az okostelefon adapter és a kábelen lévő mikrofon és hívásfogadó gomb egyszerű, maga a vezeték pedig az árnak megfelelő minőségű.
A műbőrrel bevont fejhallgató átlagosan könnyű és tényleg egészen kényelmes. Ezen a téren mindenképpen kijár egy kis dicséret, mivel hosszabb használat alatt sem vált kényelmetlenné. A műbőr részek kimondottan jó minőségűek, a műanyagok viszont csak átlagosak. A dizájn két apró díszítő eleme, a csuklók feletti alumíniumbetétek, és a pántra szegecselt, pár centis műbőr darab teljesen feleslegesnek tűnik. A kis Thomson ezek nélkül is teljesen vállalható volna.
Hangja?
Persze a legfontosabb kérdés, hogy milyen is a hangja a kis Thomsonnak? A válaszunk az, hogy az áráért ez jó, sőt igazi bomba! Ha ennyi pénzből kell megoldani a zenehallgatást, akár útközben, és a termék külleme is tetszik, akkor érdemes lecsapni rá!
A tesztben használtunk Sony és Samsung telefont, olcsó kínai tabletet, Samsung és Creative MP3 lejátszót, sőt egy időre még bevetettük a Cambridge Audio DacMagic Plus-t is, ami tesztalanyunknál hússzor drágább! Google Play Music alkalmazással, Androidon, még egy kínai tablettel is teljesen használható. A magashangok kidolgozottságán persze érezni, hogy egy olcsóbb típussal van dolgunk, de az összhatás így is nagyon korrekt. Sony és Samsung telefonnal, a Poweramp alkalmazással egészen agresszívvé nevelhető. A mélyek Sonyval néha egészen agresszívvé válnak. Persze csak a hangszínszabályzók állítgatásával. Ez persze olcsó készülékeken amúgy is gyakran szükséges. Ne legyenek illúzióink, az elérhetőbb árú telefonokat nem zeneélvezetre találták ki. A próbák alatt panaszkodás nélkül sikerült végighallgatnunk az egyik kisebb zenei válogatásunkat, amivel máskor jóval drágább modelleket szokunk tesztelni, ez nagy szó!
Mindezek után, beizzítottuk a nagyágyút, a Cambridge Audio DacMagic Plus-t is.
Tény, hogy a magasakban nem ér fel a nálánál sokkal drágább típusokkal és a tere sem olyan mint a nagyoknak. A Dave Brubeck Quartet például egy kicsit távoli, Diana Krall pedig mintha a szomszédos asztalnál ülne és egy monitor mögül énekelne. Aztán amint elérünk a Take Five-hoz, egyből kiderül, hogy a DAC, amit használunk, egyszerűen briliáns. Igen, ezt még az imént kissé leszólt fejhallgató is közvetíti. Sőt, azt is hallani, amikor a lejátszóban a kimeneti módot Push és Event (WASAPI) között váltogatjuk. Tény, hogy ilyen áron nem lehet csodát tenni, de így is sikerült többet összehozni, mint amit vártunk.
Ítélet
Azt senki ne várja, hogy 10000 Ft alatt olyan fejhallgatót kapjon, ami felveszi a versenyt a 30-45000 forintos modellekkel, de az tény, hogy ezzel a típussal többet kaptunk, mint amit ennyiért elvártunk. Nem arról van szó, hogy valamiben kimagasló a teljesítménye, hanem arról hogy a hangja egyben van. Egy ilyen árú fejhallgató fejlesztésére nyilván csak korlátozott összeg áll rendelkezésre, de a jelek szerint azt sikerült jól elkölteni.
Miben áll a típus gyengéje? Bár a tesztalanyunkban szerencsére nem sikerült kárt tennünk, azt gondoljuk, hogy ez a típus nem való olyanoknak, akik nem szeretnek vigyázni használati tárgyaikra. Aki rendszeresen ráül a fejhallgatójára, vagy a táskája aljába hajítja azt, hogy később könyvek tömegét dobálja rá, az alighanem idő előtt össze fogja törni a kis Thomsont. Igen, tudjuk, hogy ez a probléma a korai Beats típusokra is jellemző volt, a hamisítványokra pedig még ma is igaz. Mégis, mi ezt említésre érdemesnek gondoljuk. A hangja miatt pedig nem kell aggódni!