Superlux HD662B és Superlux HD681B fejhallgató teszt

2016. május 13., péntek, 06:05

Superlux audio hifi fejhallgató hangszóró olcsó fejhallgató Superlux fejhallgató fejhallgató teszt olcsó fejhallgató teszt Superlux fejhallgató teszt

Ismét kipróbáltunk két fejhallgatót a belépő kategóriára specializálódott Superlux kínálatból. A stúdiós külsejű, mégis egyszerű fülesek az ígéret szerint váratlanul jó hangot nyújtanak, de mi a jó ár érdekében megkötött kompromisszum?

Superlux HD681B és HD662B fejhallgatókSuperlux HD681B és HD662B fejhallgatókSuperlux HD681B és HD662B fejhallgatókSuperlux HD681B fejhallgatóSuperlux HD681B fejhallgatóSuperlux HD681B fejhallgatóSuperlux HD681B fejhallgatóSuperlux HD681B fejhallgatóSuperlux HD662B fejhallgatóSuperlux HD662B fejhallgatóSuperlux HD662B fejhallgatóSuperlux HD662B fejhallgatóSuperlux HD662B fejhallgatóSuperlux HD662B fejhallgató Jack dugóSuperlux HD662B fejhallgató tok

Kit nevez(z)ünk profinak?

Korábban is vendégeskedett nálunk két Superlux fejhallgató, melyek puritán kialakításuk ellenére fel tudtak mutatni pozitívumokat, hasznos tulajdonságokat a kedvező áron kívül is. A most taglalt HD-662B és HD-681B típusok kicsit máshogy reprezentálják a belépő kategóriát, ugyanis félreérthetetlen ígéretet tesznek meg a felhasználó felé.

Mindkét fejhallgató oldalán díszeleg a "for professionals" felirat, amit nyilván egy szakavatott hangmérnök nem, vagy csak szkeptikus gondolatokkal társítva fog kellő komolysággal értelmezni. Főleg azért, mert még a legegyszerűbb, kimondottan stúdió felhasználásra szánt fülesek is legalább 3-4x többe kerülnek, mint ezek a Superluxok.

Superlux HD681B fejhallgató

A profik számára elengedhetetlenek olyan tényezők, mint a strapabíró kialakítás, a semleges karakter és a hosszan tartó komfort. Ezen igényeknek valamennyire próbál megfelelni a HD662B és a HD681B, de alapvető fizikai adottságaik nem mutatnak túl a 10 000 Ft környékén beszerezhető, más típusokhoz képest. A stúdiós külcsínt mi leginkább stilisztikai fogásként, dizájnelemként könyveltük el.

Superlux HD681B fejhallgató

Első kézbevétel, benyomások

A Superlux HD681B külsejét egyértelműen az AKG K 240 stúdió-fejhallgató alapján mintázták, néhány apró, de számottevő eltéréssel. Külseje műanyag, a fülpárnák és a fejpánt pedig egyszerű műbőrből készültek. Minél közelebbről nézzük, egyértelműen azt kapjuk, amit alkalmazni kellett a széles réteg számára elfogadható árcéduláért. Így aztán a 2,5 méter hosszú vezeték nem moduláris és nem spirálos, a felhasznált anyagok minősége pedig erősen átlagos. Egyébiránt a HD681B félig nyitott kialakítású, így a külvilág hangjaiból sok behallatszik, illetve halkan kiszűrődik az is, amit mi hallgatunk. Most pedig lássuk a másik szereplőt!

Superlux HD662B fejhallgató

A HD662B nagyon hasonlít testvéréhez, azzal az eltéréssel, hogy ő teljesen zárt rendszerű, így hangszigetelő képessége is jobb. Emellett hangszórókamrája némileg robusztusabb, viszont ugyanazt a fejpántot tartalmazza, mint a HD681B. Párnái kicsivel nagyobb átmérőjűnek tűntek, és valóban, miután felvettük, fizikailag testesebbnek érződött a tesóhoz képest, szellősebb helyet biztosított fülünknek.

Superlux HD662B fejhallgató

Komfort

A HD681B fül köré fekvő kialakítású, ennek ellenére hosszabb, 30 percnél tovább tartó zenehallgatás után már megmutatkoznak a kétoldalról érkező nyomóerő mellékhatásai. Ezért egész estés filmek nézéséhez vagy több órás zenehallgatásra nem célszerű őt választani. Ellenben egy kezdők, lelkes fiatalok által kialakított hobbi hangstúdióban, ahol csak néhány zeneszám felvételéhez kell egy monitor megoldás, bátran alkalmazható.

Superlux HD681B fejhallgató

Hasonló megállapításra jutottunk a HD662B kapcsán is. Nem csoda, mivel felépítése szinte megegyező. Terebélyesebb külleme ellenére ugyanúgy nyomja a fejet, csak picivel más szögből, és némileg más pontokon. Ennek ellenére a HD662B egy fokkal jobbnak bizonyult hosszú távú használat esetén, viszont műbőr párnái hosszabb munkálatok során nem szellőznek eléggé. Így egy idő után megizzaszthatja a fejbőrt, és ez érvényes a HD681B-re is. Persze ha nem a tűző napon, hanem egy szobahőmérsékletű helyiségben használjuk, enyhébben "ragaszkodó" külleme kevésbé fog gondot okozni. Egyébként mindkét füles stabilitása (a nyomóerő által) rendkívül jó. Hiába ráztuk a fejünket, masszívan belénk "csimpaszkodtak", egy rockbandában ez akár előny is lehet.

Superlux HD681B fejhallgató

A korábban tesztelt Superlux HD681EVO fejhallgatónál pozitívumként könyveltük el, hogy egy pár plüss kárpitozású fülpárnát is mellékelt hozzá a gyártó. Ennek a szükségét éreztük a HD681B és a HD662B tesztelésekor is, úgy lehet, hogy teljesen más érzés lett volna ugyanezeket a típusokat használni.

Meghallgatás

Tesztalanyaink bejáratását követően mobiltelefonra és USB DAC eszközre csatlakoztatva is sikerült őket kipróbálni. A 32 ohmos impedanciának köszönhetően egyikük hajtásához sem kellett erőmű. Ezt azoknak érdemes tudnia, akik USB-s hangkártyára, interfészre dugva szeretnék használni a füleseket.

Superlux HD681B és HD662B fejhallgatók

A két modell közül egyértelműen a HD681B bizonyult tehetségesebb előadónak. Nem csak dinamikusabb hangot nyújtott, mint a HD662B, frekvencia-spektruma is kiegyensúlyozottabb volt. Magas frekvenciáiban enyhén fényes, kiélezett részletekkel találkoztunk. Ha cintányér szólalt meg, vagy ércesre keverték az énekhangot, olyankor a HD681B mindig a vártnál színesebb, lelkesebb stílusra váltott. Ettől néha már-már kesernyés lett karaktere, de szerencsére nem vált bántó, túlzottan metsző jellegűvé. Emellett közepei kissé (pozitív értelemben) szárazon segítettek kikerekíteni, közelebb hozni rengeteg effektust. Mindezt csak nagyon mérsékelt, diétás, jól megfogott basszusok támogatták meg. Dinamikus felvételek is élvezetesen szóltak a HD681B tolmácsolásában, viszont a populáris, puhított divatfejhallgatós hangzás nem e típus reszortja.

Superlux HD662B fejhallgató

Azonnal érezni lehetett, hogy a HD662B a HD681B tesója. Ráadásul a bátyja, szigorúbb, távolságtartóbb stílusú. A HD681B viszonylag közlékenyen viselkedett, és nem félt a nyakunkba zúdítani rengeteg részletet. Hozzá képest a HD662B középső frekvenciái fojtottabbnak, szerényebbnek tűntek. Hiába tűnt robusztusabb, tekintélyparancsolóbb rokonnak a nagytestvér, valójában pont hogy diszkrétebb, visszafogottabb karaktert nyújtott. A kevesebb dinamika, szerényebb kitárulkozás sokat visszavett a zenék élvezhetőségéből, persze ha valaki "hanggal dolgozik", azt elméletileg amúgy sem szabadna befolyásolnia a színezett, doppingolt hangzásnak.

Végszó

A Superlux HD662B és HD681B fejhallgatók közül, noha kicsivel kényelmetlenebb, mi előbbit mernénk javasolni hobbi zenészeknek. A HD662B és a HD681B hangja jobb annál, mint amire számítottunk, egyéb adottságai pedig egyszerűen nem elhanyagolhatóak a 10 000 Ft körüli árkategóriában. Mindkettő remekül reprezentálta azt, hogy milyen sok apróságból tevődik össze egy fejhallgató használhatósága, illetve hogy bármennyire is szeretnénk, a belépő kategória mindig egynél több kompromisszumot fog közénk és a zenei élmény közé állítani. Ettől függetlenül a Superlux termékei sokak számára hozzáférhetőek, ezért ha olvasónk mindössze a szó szoros értelmében belépőt szeretne a fejhallgatózás világába, akkor a Superlux kamráin keresztül megismerheti a mobiltelefonokhoz mellékelt, gyári fülhallgatókénál lényegesen nagyobb felbontású hangzást.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.