Sony SRS-BTX500 Bluetooth hangrendszer teszt
2013. december 16., hétfő, 18:00
Sony Sony BTX500 SRS-BTX500 NFC Bluetooth hangfal hangrendszer Bluetooth hangrendszer NFC hangrendszer hangrendszer teszt
A Sony mostanság olyannyira Sony-s, hogy nekünk is leesik az állunk néha. A gyártó nagyobbik Bluetooth hangrendszere egy letisztultan modern formatervbe csomagolt, rafinált szerkezet, amit már a megjelenése és funkciója miatt is birtokolni akarunk. No de vajon érdemes lecsapni az öreg cég termékeire egy ilyen fiatal kategóriában?
Az elmúlt években az Apple volt az a stílusos cég, amihez szinte mindenki igazodni akart, ám a naggyá válás útján maga is szeretett volna nagy elődökhöz hasonlítani. Sokat beszélnek a Braun dizájn-termékeiről, főleg azok után, hogy egyeseknek feltűnt, hogy némely Apple termék mintha csak egy-egy Braun készülék ráncfelvarrt változata lenne. Ám van még egy cég, amiről keveset beszélnek, bár dokumentált tény, hogy a cupertinoi vállalat követendő, sőt másolandó példának tekintette. Ez a Sony, amely évtizedeken át meghatározta a zenehallgatás és televíziózás mikéntjét fejlesztéseivel és megkérdőjelezhetetlenül elegáns, minimalista stílusával. Ha a Sony 2013-as kínálatát nézzük, úgy tűnik, hogy ez ismét az a Sony, ami 20-30 éve volt.
Az SRS-BTX500 egyszerűsége, félkörökkel lezárt formája, a szálcsiszolt alumínium, a sötétszürke műanyag és finoman perforált fémrács a Sony hagyományait idézi. Elegáns, visszafogott, de mégis határozott, nem nehéz megkedvelni. A műszaki tartalom az okostelefonok és tabletek igényeihez igazodik. A Bluetooth kapcsolat, az NFC csatlakozás és az analóg bemenet, no meg az USB töltő kimenet pont azt adják, amit ma tömegek keresnek a boltok polcain. Még mikrofonnal is felszerelték, hogy lehessen rajta hívásokat fogadni! Ez egy ideális hangrendszer Androidhoz!
A 2.1-es hangszórókészlet 40 watt teljesítményre képes. A beépített Li-ion akku kapacitása a gyári adatok szerint 6 óra üzemidőre elég, de a teszt alatt nekünk sikerült egyhuzamban 8 óránál is tovább hallgatnunk. Reggeli 40-50 perces használat mellett pedig még egy hét után sem kellett feltölteni, pedig egyszer sem kapcsoltuk ki, csupán kisétáltunk a Bluetooth hatóköréből. Az alapfelszereltségnek része egy vastag, puha tok is, ami táskában jól megvédheti a készüléket.
A letisztult külső egyszerű kezelést is takar. Minden gomb remekül használható és könnyen megérthető. A hátlapon diszkréten meghúzódó analóg bemenet és USB aljzat és tápcsatlakozó is jól hozzáférhető. A kihajtható láb és a hátlap mélyedése, ami a jobb fogást szolgálja, egyaránt átgondoltságról árulkodik. Sőt, még az előlap rácsozása is megérdemel egy kis elismerést! Ez ugyanis bizonyos értelemben a markolat része, éppen ezért a szokásosnál kicsit masszívabb. Az összhatás lenyűgöző. Ám mielőtt úgy tűnne, hogy teljesen beleszerettünk a Sony hangrendszerébe, gyorsan megjegyezzük, hogy annak tápegysége botrányosan nagy és az általunk használt elosztókban minimum kettő, de akár 5 helyet is képes elfoglalni. Tudjuk, hogy már többször is kritizáltuk a kábel közepén díszelgő tápokat, és ilyen értelemben egy kicsit furcsa lehet, hogy most épp azt szidjuk, ami szakít ezzel a rossz szokással. Mégis, azt kell mondanunk, hogy a tápegységekre sokkal több figyelmet kellene fordítania a gyártóknak! (Talán a "praktikus tápegység"-re is képes volt az Apple szabadalmat bejegyeztetni?)
A készülék kezelése egyszerű. Nem csak azért, mert kevés gomb van rajta, és mert viszonylag egyszerű a tudása is, hanem azért is, mert amikor egy gombot megnyomunk, pontosan az történik amit várunk tőle! Természetesnek tűnik és mindenkor annak is kellene lennie, de a tesztek során túl sok faramuci kezelésű hangrendszerrel találkoztunk már, így mi ennek is örülünk.
Kicsit konkrétabban: a készülék tetején van egy hangerő és telefon gomb. Utóbbival a beérkező hívásokat fogadhatjuk. Gyorsan meg is jegyezzük, hogy a BTX500 csengőhangja figyelemfelkeltő, de igencsak komikus! Az oldallapon a hangzás program, a forrásválasztó és Bluetooth, valamint a bekapcsoló gombok sorakoznak. Az első a készülék három előre programozott hangképe között váltogat, a második a hátlapon lévő analóg bemenetet, a harmadik a Bluetooth forrást választja. Ez utóbbit hosszabban megnyomva lehet a készüléket párosítani forrásokkal. Pofonegyszerű!
Azért, hogy a készüléket külön bekapcsolás nélkül, Bluetooth eszközzel is fel lehessen ébreszteni, a hátlapon találunk egy kapcsolót. Ezen kívül említésre érdemes még a készülék tetején a kis N betű, ami alatt az NFC antennája van. NFC kompatibilis telefonunkat vagy tabletünket ide érintve, a készülék automatikusan csatlakozik.
A hang
"Ez, sokkal jobban szól, mint a Tivoli az irodában!"
A fenti megjegyzés nem az AV-Online hivatalos álláspontja. Az egy családtag reakciója volt azután, hogy majd' két hétig minden reggel a BTX500 szolgáltatta a zenét a kávé mellé.
Tény, hogy a Sony hangja sokszor tetszetős, még ha nem is tesz csodát. Bármelyik hang-üzemmódban jobban teljesít a kis szerkezet, mint egy klasszikus hordozható CD-s rádió, igaz, azoknál lényegesen többe is kerül. Ha pedig az árába azt is beleszámítjuk, hogy egy igen jelentős kapacitású akkumulátor is belekerült, akkor már tényleg nagyon jól alakul az ár/érték arány. Azt azonban nem titkolhatjuk el, hogy másfélszer ennyiért már sokkal teljesebb, a mélyhangokkal sokkal ügyesebben megbirkózó hangrendszert is kaphatunk, igaz abban nem lesz akkumulátor.
Minden elismerés ellenére, a Sony kis rendszerében mégis valahol ott bujkál a csalódás lehetősége. Mivel a készülék külleme és kivitele letisztultságot és tökéletességre való törekvést sugall, az ember könnyen azt hiheti, hogy ennyi pénzért megkap mindent, amit egy hordozható hangrendszertől várna. Erre viszont nem kerülhet sor!
A közép és a magastartomány megfelelő, bár egy kicsit rendezetlen, ami alighanem a szűk doboznak köszönhető. Tulajdonképpen az egész készülék finoman rezeg. A mélyek azonban csak kopogással adnak hírt magukról. Persze ilyen vékony dobozból nem is várhatunk többet, főleg nem ennyiért. No de a remek külcsín egy rövid időre mégis elhitette velünk, hogy ez sem lesz majd probléma. Nos, lépjünk túl a dolgon. A Sony hangja, az árához mérten jó, de nem tesz csodát. Pont ott van a 20 000 forintos rádiók és 100 000 forintos dokkolók között hangban, mint árban.
Az ítélet
Ezúttal nem is merülünk mély és részletes elemzésbe a Sony SRS-BTX500 hangja felett. A kisméretű szerkezet elsősorban a közép, és másodsorban a magas hangok megszólaltatására való. Igazi mélyeket ne várjunk. Irodai használatra és olyan helyzetekre, ahol a zene háttérben maradhat, a Sony egy elegáns megoldást kínál. Könnyűzene hallgatására jó, komolyabb, elmélyült zeneélvezetre azonban semmiképp nem való.
Ha egy csinos és hordozható eszköz kell, akkor érdemes vele próbálkozni. Ha a zeneélvezet apró eszközét keressük, akkor másfele kell kutakodni.