Sony hírek a 2016-os CES-ről
2016. január 13., szerda, 19:25
Sony TV 4K UHD HDR audio házimozi fejhallgató fülhallgató soundbar hangfal hangrendszer UHD TV 4K TV HDR TV Sony TV CES 2016 Sony 2016 Sony CES 2016 Sony UHD TV Sony HDR TV
A Sony az idei CES-re sok-sok új termékkel, új technológiákkal és néha meglepő tárgyilagossággal megfogalmazott sajtóközleményekkel készült.
A tévék
TV fronton a Sony jelszava is a HDR, vagyis a nagy dinamikai tartomány. Ami sokkal jobban hangzik, mint a 4K/UHD erőltetése. Nem azért, mert az ultra nagy felbontás felesleges, hanem azért, mert a HDR előnyeit akkor is élvezhetjük, amikor épp nem vesszük észre a Full HD és az UHD közötti különbséget.
No de térjünk vissza a lényegre! A Sony tévéivel jó tapasztalataink voltak az elmúlt években, ezért kíváncsiak vagyunk, milyenek lesznek a 2016-os modellek. Az aktuális készülékekben a japán gyártó X-tended Dynamic Range™ PRO és TRILUMINOS™ nevű technológiáival dicsekszik, ami a márka saját HDR feldolgozó rendszerét és a már ismert színes LED megvilágítás legújabb generációját takarja. Az új háttérvilágításról azt állítja a gyártó, hogy az eddigi legtöbb zónára osztott megoldás, ami pontosabb működést, nagyobb kontrasztot, fényerőt és mélyebb feketéket biztosít. A magyarázat szerint a több zónára osztott rendszer kevesebb energiát pazarol a sötét képrészekre, így pedig több juthat a világos területek megvilágítására, anélkül hogy a fogyasztás növekedne.
A képfeldolgozás terén persze az idén is jutott kis figyelem a szoftvereknek és processzoroknak. A 2016-os UHD modellekben érkezik az új "4K X-Reality PRO" ami tévéműsorokból, Blu-ray és DVD filmekből épített adatbázis segítségével igyekszik a képet szebbé és jobbá varázsolni. Ez persze nem azt jelenti, hogy a tévében el van rejtve egy rakat film és fotó, amiből puskázni tud az ügyes szoftver, hanem azt, hogy a Sony házi műhelyében igyekeztek rengeteg képanyagot kielemezve, egy okos szoftvert összeállítani. Egy kicsit olyan ez, mint amikor az ember megtanul esőben vezetni, és az első hóesés alkalmával, ezt a tudást igyekszik ügyesen hasznosítani. Igazából nem emlékszünk az esős út minden méterére, csak azt tudjuk, hogy ilyenkor óvatosabban kell vezetnünk.
Az Androidos tévék egy apró előnye, hogy már alapból is Google Cast™ kompatibilisek, illetve mivel a tévék operációs rendszere mögött maga a Google áll, ezek a típusok remélhetőleg időtállóbbak lesznek. Ugye még sokaknak rémlik, hogy 2015 egyik nagy blamája volt, amikor a 2011-ben vagy korábban gyártott tévék és Blu-ray lejátszók tömege maradt egyik napról a másikra YouTube nélkül, mert a Google kifuttatta a régi szoftver támogatását. Esélyes, hogy az Android alapú tévékkel ilyesmit már nem kell elszenvedni.
A HDR képhez persze HDR tartalom is kellene, ezért sajtóanyagában a Sony fel is sorol néhány példát, az amúgy még gyér film és sorozat kínálatból. Ennek tetejébe a gyártó ismét bedobja magát az új formátum népszerűsítésébe, ezúttal az ULTRA nevű szolgáltatással, ami a Netflix-hez hasonló, stream alapú rendszerben próbálja majd eljuttatni a HDR tartalmakat a nézőkhöz. Arról, hogy ez Magyarországon mikor lesz elérhető, még nincs információnk.
A 2016-ban megjelenő, HDR képes UHD televíziókat a Sony "4K HDR Ultra HD" feliratú matricával fogja ellátni.
A Sony lelkesen frissíti az Android-os tévéit
A most bejelentett Android alapú tévék már az új 6.0 (Marshmallow) operációs rendszerrel érkeznek a boltokba, de frissítés elvileg hamarosan megérkezik a 2015-ös modellekre is. Mi őszintén bízunk benne, hogy a Sony a tévék terén is legalább annyira kitartóan adja majd ki a frissítéseket, mint ahogyan azt a telefonjaival teszi.
NetFlix
Igen, már működik a NetFlix gomb a Sony tévéken. Végre itthon is elérhető a szolgáltatás, ami egyszerre konkurense a hagyományos televíziózásnak és a torrentezés nem éppen etikus szokásának.
A hang
Úgy tűnik a fejhallgatókat is utolérte a nyaktörő iramú modellfrissítési verseny, mert a Sony máris megújítja a h.ear sorozatot.
A színes típusok között az első a h.ear on Wireless NC egy vezeték nélküli modell, ami természetesen NFC párosításra is képes és rendelkezik a Sony által mostanság oly sokat emlegetett Hi-Res kompatibilitással. Az új modell ezek mellett két-mikrofonos zajelnyomó rendszert kapott egy aránylag karcsú kialakítás mellett.
A hangminőség kapcsán a Sony a mai szokásoknak megfelelően, egy rakat rövidítést durrogtat a levegőbe, mint az LDAC™ ami 990 kbps adatfolyamot használ, az SBC-re jellemző 328 helyett, így akár 96 kHz/24 bit felvételekhez is használható, bár az átvitel itt nem lesz veszteségmentes. A felhasznált hangszóró mérete a kategóriában tipikus, 40 mm, a gyári adatok szerint 40 kHz-es felső frekvencia határral, ami persze a Bluetooth-os jelátvitel tud leginkább korlátozni. Akad még a műszaki adatok között DSEE™, ami eredetileg a veszteségesen tömörített (Pl.: MP3) felvételek "feljavítására" lett kifejlesztve. No és akad még Beat Response Control ami a mélyhangok pontosabb reprodukálása érdekében került be.
A h.ear on Wireless NC hivatalos típusszáma: MDR-100ABN
A vezeték nélküli palettát színesíti az új h.ear in Wireless is, ami a hallójáratba illeszkedő fülhallgatót egy gallérként viselhető elektronikával szolgálja ki. A mostanában népszerű elrendezés elegendő helyet ad 7,5 órányi használatra való akkumulátornak, NFC párosításnak, mikrofonnak és egy LDAC™ Bluetooth kapcsolatnak. A kis fülhallgató 5 Hz ? 40 kHz között képes megszólalni, így ez a modell is magán viselheti a Hi-Res Audio logót.
A h.ear in Wireless hivatalos típusszáma: MDR-EX750BT
A Sony színes h.ear sorozatát egy új, hordozható hangszóró is gazdagítja, aminek neve h.ear.go. Ez jelenleg a legkisebb Hi-Res kompatibilis vezeték nélküli modell a világon, amire a Sony büszke is, mi meg csak vakargatjuk a fejünket, hogy egy ilyen apró, hordozható hangrendszernél mégis, mennyi jelentősége van? Műszaki értelemben megértjük, hogy a beszerelt alkatrészek képesek a nagyfelbontású hang továbbítására és azt sem vonjuk kétségbe, hogy mérhető módon leadja a kis rendszer a 20 kHz feletti hangokat. Csak épp azt szeretnénk hozzátenni, hogy a Hi-Res eddig a hab volt a tortán. Vagyis akkor nyúltunk magas felbontás után, ha a hangrendszerünk már eléggé jól szólt ahhoz, hogy akár a legkisebb esélyünk is legyen, a annak előnyeiből valamit kiélvezni. Nos, egy hordozható hangrendszerről ezt semmiképp nem feltételezzük. Persze, ettől még szólhat remekül, a saját kategóriáján belül és a méretéhez képest.
Amúgy?
Nos, a h.ear.go leírásában a Sony erős, ütős hangot ígér, a 35 mm-es szélessávú hangszóróból. Igen, nekünk is szemet szúrt, hogy ez kisebb átmérőjű hangszóró, mint ami a vezeték nélküli fejhallgatóba került, de nyilván nagyobb utat jár be, így nagyobb hangerőt is képes kipréselni magából. Az aprócska rendszer a mai szokásoknak megfelelően, reflexcső helyett egy-egy passzív radiátorral segíti a mélyebb hangok megszólaltatását.
A fentieknél érdekesebb talán, hogy az aprócska dobozba még belefért a Google Cast kompatibilitás, az NFC csatlakoztatás lehetősége és akkumulátor, ami 12 órára elegendő. Sőt, még az otthoni multiroom rendszerbe is képes bekapcsolódni a h.ear.go.
A h.ear.go típusszáma: SRS-HG1
Vezeték nélküli hangrendszerek otthonra
A Sony az idén bedobott két, kifejezetten izgalmas hangrendszert is. A két új modell, az SRS-ZR7 és SRS-ZR5, tulajdonképpen a soundbar-ok és a vezeték nélküli hangrendszerek jellegzetességeit keverik a maguk módján. A két modell tetején NFC segíti a Bluetooth-os csatlakozást, a hátlapokon HDMI (ARC) bemenet, USB, a LAN és 3,5 mm-es analóg bemenet sorakozik, a WiFi szinkronizálásához pedig WPS gombocska is felkerült. Mindkét típus Google Cast kompatibilis és használható a Sony SongPal alkalmazásával. Ezen felül a ZR7 Hi-Res Audio kompatibilis, bár ez nem volna számára létfontosságú.
Az igazi bomba: SRS-ZR5
A ZR5 alighanem az idei év egyik legnagyobb dobása a Sony részéről, mert ez amellett, hogy használható hagyományos, vezeték nélküli hangrendszerként és csatlakoztatható egy nagyobb multiroom rendszerbe is, még a házimozi rendszer vezeték nélküli háttérsugárzójaként is bevethető. Ehhez nem kell más, csak egy kompatibilis (2016-os) Sony házimozi erősítő vagy soundbar.
Soundbar
Az új termékek között akad 2.1 csatornás soundbar is HT-NT5 néven. A döntött előlapú hangrendszerben 2-2 magassugárzó és 1-1 szélessávú hangszóró dolgozik. Utóbbiakat a gyártó enyhén kifelé fordította. A rendszerhez a mai szokásoknak megfelelően, vezeték nélküli mélysugárzó tartozik, amit persze egy konnektorba vagy hosszabbítóba azért be kell dugnunk. Mint szinte minden új Sony termék, ez is Hi-Res Audio kompatibilis és van még benne 4K és HDR támogatás, Spotify Connect, Sony SongPal, Google Cast no meg multiroom üzemmód. A reklámanyag emellett dicsekszik még 400 watt összteljesítménnyel, csatornánkénti erősítéssel, és DSEE HX-el, ami azzal az ígérettel csábít, hogy a zenét a nagyfelbontásúhoz hasonlatossá teszi. Ennek kapcsán megjegyezzük, hogy értjük, nagy a versengés a piacon és nagy ereje van egy jól megfogalmazott ígéretnek, de így első olvasatra, ez a dolog egyszerre felesleges és reménytelen. Egyrészt, aki igazán nagyfelbontású zenét szeretne hallani, az nem egyben vesz rendszert, hanem komoly hifi komponensekből építkezik. Másrészt, a zene felskálázása talán még annyit sem adhat, mint a képé. No, de sebaj, a rendszer ettől még szólhat remekül.
A Sony 2016-os kínálatából szemezgetve, tetszik amit látunk
Az idei kínálat műszaki megoldásaiban két fő téma köszön vissza. Az egyik a részletgazdagság növelésének szándéka, ami testet ölt az iparág egészére jellemző 4K/UHD és HDR felé elmozdulásban és Hi-Res Audio térhódításában is. Ennek pedig még akkor is örülünk, ha közben olyan termékekre is felkerül a Hi-Res matrica, amiknek amúgy erre semmi szükségük. Az idei év másik nagy trendje a vezeték nélküliség további térhódítása, ami nem csak a kábelek "elvágásából" áll, hanem a szolgáltatások és lehetőségek folyamatos bővítéséből is, ami egyaránt tetten érhető a Google Cast terjedésében és a multiroom megoldások fejlődésében, aminek szép példája a ZR5 hangfal.
Mindehhez hozzá tehetjük, hogy a Sony dizájn ismét jó formában van. Erős, határozott megjelenésű termékeket látunk, amik ahelyett, hogy legnagyobb konkurenseket majmolva, azon erőlködnének, hogy valami újszerűt mutassanak, bátran felvállalják a márka sok évtizedes formavilágát. Igen, szögletes, apró letörésekkel, határozott grafit és fekete felületekkel.
Sony PS-HX500 "Hi-Res Audio lemezjátszó"
A Sony is visszatért a lemezjátszók piacára, nem is akármilyen típussal, amit most nem részletezünk, mert önálló hírként már írtunk róla.
Hosszan sorolhatnánk még a Sony újdonságait, de inkább nem tesszük, tesztekkel és bemutatókkal számolunk majd be róluk.
További cikkek: