Sennheiser PX 685i, OCX 685i és MX 685 sport fülhallgatók tesztje
Hogyan kell még jobban (fül)zsírt égetni?
2014. május 13., kedd, 08:10
Sennheiser Adidas audio sport futás fülhallgató sportfülhallgató Sennheiser fülhallgató Sennheiser sportfülhallgató sport fülhallgató PX 685 OCX 685 MX 685 fülhallgató teszt sportfülhallgató teszt Sennheiser fülhallgató teszt Sennheiser sp
Nyakunkon a nyár, kezdődik a strandszezon, ilyenkor sokan kimerészkednek a szabadba egy kis aktív testmozgásra. Mai cikkünk pontosan ezért íródott. Az egyik legnagyobb fülhallgató-gyártóként ismert német cég, ?Adidas Sport? termékvonalából kiválasztottunk hármat, hogy kiderítsük: miért érdemes velük sportolni?
Miért sportfüles a sportfüles?
Ugyanazért, amiért a futócipő is különbözik az utcai lábbeliktől. Jobban megfelel a célra - legalábbis ez az üzenet. Mi több, amint tesztünk során kiderült, egy sport fülhallgató nem feltétlenül alkalmas mindenfajta testmozgásra, ezért érdemes már vásárlás előtt tisztában lenni vele, hogy milyen tevékenység közben szeretnénk zenét hallgatni? Az Adidas nem csak ruhákkal kínálja a sportolókat, hanem köszönhetően a Sennheiserrel való együttműködésnek, fülhallgatókkal is.
A Sennheiser sportfülhallgatóit így jellemzik: extra-rugalmas kivitel, ellenálló szerkezet, kimagasló komfort és természetes hangminőség. A gyakorlat mindezt sokban igazolja, főleg a rugalmasságot illetően. A nálunk vendégeskedett MX 685, PX 685i, valamint OCX 685i rendkívül könnyed és flexibilis szerkezettel rendelkeznek. Nagyon tetszett a fülesek mellé adott védőtok, amelynek anyaga strapabíró és pont akkora, hogy egy iPhone beleférjen, így sokszor tényleg telefontokként is funkcionált. További alaptartozékként kapunk egy csipeszt, hogy ne lóbáljuk a kábelt mozgás közben, és az OCX 685i (hallójáratba illeszkedő) mellé kis ?tisztító eszközt?. Utóbbi szerepét a felhasználói kézikönyvből tudtuk meg, ezzel lehet a fülesbe ragadt koszt (alias fülzsír) eltávolítani.
Jó ötlet volt a gumírozott vezeték, amely könnyen gubancolódhat, viszont téli mínuszokban is garantáltan laza marad, nem fagy szét, így kisebb az esélye, hogy megtörjön. Aztán ha jön a nyár, sokat izzadunk, és erre a Sennheiser is gondolt. Utóbbi érdekében mindhárom füles vízhatlan (persze a medencébe ne ugorjunk velük), így nyugodtan lemoshatjuk őket a csap alatt is. Az ?i? jelölésű fülhallgatók mikrofonos headsettel is rendelkeznek, ami ugyancsak vízálló. A vérbeli sportolók számára, további fontos tényező a stabilitás, utóbbi terén mindhárom tesztalanyunk másképpen szerepelt. Stabilitás alatt a fülhallgató fülbe kapaszkodó, vagy inkább ?fülben maradó képességére? gondolunk. Nincs is annál bosszantóbb, mikor kocogás vagy kerékpározás közben egy hirtelen fejmozdulattól kipottyan a fülhallgató, ilyen szempontból pl. az Apple Earpod elég gyenge volt.
Hogyan teszteltünk?
Mivel a sportolók többnyire futás közben szeretnek zenét hallgatni, mi is ellátogattunk a Margit-sziget futópályájára néhányszor, hogy mindhárom fülhallgatót kipróbáljuk. Ezen kívül kerékpározás és kajakozás közben is használtuk őket, és mindhárom ?bevetésen? különböző tapasztalatokat sikerült szerezni. Forráseszközként a jó öreg referencia iPhone 3GS telefonunkat hívtuk segítségül, klasszikustól a dubstepig többféle műfajba is belekóstoltunk. Most pedig lássuk külön-külön, hogyan váltak be a tesztalanyok!
Senneiser PX 685i ? futásra pazar
A PX 685i talán a legnőiesebb mind közül (főleg fehérben), bár férfiak is gondtalanul használhatják. Előbbit csak azért feltételeztük, mert a kapszulák fölötti szártövek kifelé hajlanak, mintha még helyet akarnának biztosítani. Hosszú hajú hölgyek konkrét hajráfként is alkalmazhatják ezt a modellt, az oldalt kissé kiálló szártövek még biztosítanak némi helyet bokros frizurájú felhasználóknak is. Lehet, hogy mai viszonylatban ódivatúnak tűnik a PX 685i szerkezete, viszont ez bizonyult a trió közül a legjobb futótársnak. Elképesztően stabilan fejünkön maradt az egész szigetkör alatt, a befelé támaszkodó pántnak és a fülbe illeszkedő gumis betétnek köszönhetően tényleg alig vettünk róla tudomást. A koponyához érő részt végig gumival burkolták, ezért a pánt a hajon nem lötyög. Ugyancsak ez a modell bizonyult a legkényelmesebbnek is, mivel a CX 685-öt szubjektívvé teszi ?kapaszkodója?, az OCX 685i-t pedig sprintelés közben rendszerint igazgatni kellett, nehogy kicsusszanjon a fülből.
Hangminőség
Sennheiser fülhallgató lévén, picit magasra tettük a lécet hangminőség-ügyileg, de a szinte teljesen elzárt kapszulákat, no meg a mérsékelt árcédulát figyelembe véve, rá kellett jönnünk, hogy csodák nincsenek. A PX 685i egyáltalán nem szól rosszul, de teljesítménye a hifi élménytől még távol áll. Basszusban szegényes, a közepe viszont telt és élénk, ezért nagy hangerőn a felvételekből kapunk némi lendületet. A magas frekvenciák félhangerő alatt picit lágyak, kicsit feljebb tekerve viszont sok részlet előkerül, jóllehet, a sztereó tér mélységet nem ad. Kissé fojtott basszusaiért kárpótolt a PX 685i közvetlensége. Sokszor tényleg úgy éreztük, hogy a zene a fejünkben szól, és nem egy külön eszközön keresztül, a leheletkönnyű kábel sem zavart, így tényleg önfeledt kocogást lehetett végezni.
Sennheiser OCX 685i ? fülizomra edz
Az OCX 685i alapvető előnye a sportfüleseken előszeretettel alkalmazott, fülkagyló mögé húzódó szár. Ugyanakkor említést érdemel a meglepően csekély tömeg, tenyerünkön még kábelestül is olyan, mintha a levegőt tartanánk. A trióból ez az egyetlen hallójáratba illeszkedő változat, amelyről azt gondolnánk, hogy zajszigetelése miatt lesz különb, de ez sem zárja teljesen ki a külvilág hangjait. Annyira nem is baj, hiszen a sportolók zöme valamennyire érzékelni akarja a környezeti zajokat is. Az egyetlen talán kifogásolható tény, hogy az OCX 685i szilikongyűrűi nem mindig tapadtak kellően, ezért futás közben folyton igazgatni kellett, és elvonta a figyelmünket. Ellenben kajakozásra (ahol a test nem döcög, a fej nem mozgolódik, de azért komoly erőt kell kifejteni) elképesztően jó volt az OCX 685i. Az a kevéske zajszűrés, amire képes, pont elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a Dunán közlekedő hajók és a csónak falát csapkodó hullámok hangját kívül tartsa.
Hangminőség
Az OCX 685i hangja volt a legjobb. Nem is annyira meglepő, hiszen in-ear típusként ez szól legközvetlenebb módon dobhártyánkhoz. Jóval dinamikusabb és dögösebb mélyeket produkált, mint a másik két füles, igaz, a magas frekvenciákban még itt is elviseltünk volna némi plusz részletezettséget, de modern zenék hallgatására (hip-hop, rock, electro stb.) az OCX 685i teljes mértékben alkalmasnak bizonyult. Hangja egyáltalán nem fárasztja a fület, nem harsány, nem karcos, inkább kicsit lágy, meglepően kellemes énekhangokkal.
Senneiser MX 685 ? a maga módján frappáns
Az MX 685 a legkisebb, mikrofon nélküli, egyben legkedvezőbb árfekvésű (kb. 13 ezer forintért hozzájuthatunk) darab. Különlegessége, hogy törzse nem áll meg a hangszóróknál, hanem továbbhalad és egy L alakú gumidarabban végződik. Ez a végződés teleszkópszerűen kihúzható a készülék testéből és a fülgerincünk alá támasztva meggátolja, hogy kiessen a fülhallgató. Az ötlet nem teljesen új, a megoldás viszont ízléses és kreatív. Ha sikerült beállítani, az MX 685 csak erős kábelrántástól pottyanhat ki a fülből. Futáshoz, kerékpározáshoz netalán jógához jó társ lehet, bár minket hosszú távon zavart a fültámasz, ilyenkor kicsit lazítani kellett rajta. Az MX 685 hangjára külön nem térünk ki, mivel szinte tökéletesen ugyanazt a produkálta, mint a fejpánttal ellátott PX 685.
Végszó
A hiányos hangminőség vájtfülűeknek lehet, hogy gondot okoz, de az átlagemberek és sportolók még így is biztos, hogy élvezni fogják kedvenc zenéiket a Sennheiser sportfülesein, hiszen sok fontos részlet megjelent, és klassz élmény volt a fülhallgatók észrevétlenségével mozogni. Márpedig aki jó teljesítményt akar elérni, azt nem zavarhatja meg semmi, ezért talán jobb is, hogy nem vérbeli hifi hangot, hanem egy szolidabb, gyengédebb előadást kaptunk. A PX 685i megérdemel egy ?ajánlott vétel? cédulát, a másik két modell is jól sikerült, de az ő előnyeiket csak szubjektíven lehet megítélni.