Sennheiser OCX 686G, PMX 686G és CX 686G sport fülhallgatók tesztje
2015. június 11., csütörtök, 10:05
Sennheiser audio sport fülhallgató sportfülhallgató Sennheiser fülhallgató Sennheiser sportfülhallgató sport fülhallgató fülhallgató teszt sportfülhallgató teszt Sennheiser fülhallgató teszt Sennheiser sportfülhallgató teszt
Kipróbáltunk három, sportolóknak szánt fülhallgatót a Sennheiser kínálatából, melyek közül mindegyik kicsit más területet céloz meg. Aki tudni akarja, hogy milyen fülest érdemes választani futáshoz, kerékpározáshoz, evezéshez vagy éppen gyúráshoz, annak érdemes beleolvasnia mai cikkünkbe!
Közös vonások
A Sennheiser új sportfülhallgatói a német cég sport szériájának jól bevált motívumait hordozzák tovább, kiegészítve néhány apró, de hasznos extrával. Újdonságként említhető a para-aramid (leginkább kevlárhoz hasonló) anyaggal erősített kábel: a korábban kerek vezetéket lecserélték lapos profilú változatra, melynek felületén hosszanti irányban apró barázdák húzódnak. Láttunk már sportfülest lapított zsinórral, ám ilyen bordázott kivitellel most találkoztunk először ? a spéci felszín nem csak a dizájnt, hanem a használhatóságot is szolgálja, ugyanis az izzadtságtól nyirkos kábel így kevésbé tapad ruhánkhoz, vagy gabalyodik össze. A Sennheiser újoncai formaterv tekintetében kellően friss, modern arculattal büszkélkedhetnek, enyhén szögletes mintázatukkal és a sportkocsi jellegű, áramvonalas külsővel akár sci-fi filmekbe is beillenek. Mindössze egy kifogásolni valónk támadt valamennyi sportfülessel kapcsolatban, mégpedig a színválaszték hiánya. Lehet, hogy ez idővel változni fog, de jelenleg csak a zöld színű kábel, és a zöld-fehér-szürke színkombinációra épülő készülékház az egyetlen opció.
Van még azonban dicsérnivaló a Sennheiser sportfülesein, például a vezetékükre integrált, omni-direkcionális irányítottságú mikrofon meglepően jól bevált, beszédhangunkat még sebes kerékpározás közben, viszonylag erős menetszél mellett is tisztán értette a másik fél. Nem szabad tehát figyelmen kívül hagyni, hogy mindhárom típus egyben telefonálásra is alkalmas, ami nem csak a testmozgás, hanem a hétköznapi élet közben is praktikussá, használhatóvá teszi őket. Most pedig lássuk külön-külön, hogy melyik füles mire képes! Fizikai jellemzőiket egyenként mutatjuk be, hangzásvilágukat pedig ? mivel ebben mindhárman nagyon hasonlóan teljesítettek ? cikkünk második felében, a ?Hangminőség? c. bekezdésben foglaltuk össze.
OCX 686G Sports ? komfortból jeles
A tesztalanyok közül egyedül a 686G büszkélkedhet fülgerinc mögé hajlítható, horgos támasztékkal. Ez a gumiból készült idom teszi lehetővé, hogy a fülünk belsejébe illeszkedő rész parányi maradjon, így mikor ténylegesen használjuk, az OCX 686G nem érződik nagyobbnak a legtöbb borsószem-nagyságú füleshez képest.
A képek alapján úgy tűnhet, hogy a gumi szárak csak egy fix pozíciót képesek felvenni, valójában azonban kicsit még utólag hajlíthattunk rajtuk oldalirányban és lefelé is, így saját fülformánkhoz igazítva őket. A hajlított támaszték további előnye, hogy nem pottyan ki fülünkből azonnal a hangszórókamra, ha véletlenül meghúzzuk a kábelt. A váratlanul kieső fülhallgatók idegesítő hatását azok akarják elkerülni igazán, akikkel ez már előfordult edzés közben. Nekik tetszeni fog az OCX 686G kialakítása. Egyébiránt a készülékház és a headset is (mindegyik tesztalany esetében) cseppálló, tehát egy izzasztó edzés után akár a csap alatt is lemoshatjuk a fülhallgatót. A mikrofont tartalmazó modulra lejátszás vezérlő és hangerőszabályzó gombok is kerültek. Így aztán ha pl. valaki megszólít minket az edzőteremben, akkor nem kell kihámoznunk hallószervünkből a fülesünket, elég, ha csak lenyomjuk a ?stop? gombot. A gyártó leírása szerint a mellkasunkhoz verődő kábel hangját nem fogjuk hallani, ettől függetlenül mi pici kotyogást hallottunk, tehát érdemes használni a mellékelt csipeszt (a többi füleshez is jár), mellyel ruházatunkhoz rögzíthetjük a zsinórt.
A Sennheiser is utalt rá korábban és mi is megtapasztalhattuk, hogy az OCX 686G főleg konditermi használatra készült. Intenzív testmozgástól (pl. gördeszka vagy futás) könnyen kicsúszhatnak hallójáratunkból az antibakteriális szilikon gyűrűk, ezért ezt a modellt főleg olyan szituációkhoz javasoljuk, ahol a fizikai erőkifejtés nem jár testünk rázkódásával. Ilyen lehet pl. az evezés, a súlyzós gyakorlatok, esetleg az elliptikus tréner és szobabicikli. Az OCX 686G nem szűri teljesen a környezeti zajokat, ami talán jobb is, figyelembe véve hogy ellenkező esetben, pl. kerékpározás közben egy érkező autó vagy egy felénk kiáltó személy hangját elnyomná.
PMX 686G Sports ? fuss füles, fuss!
Az elegánsan körbefutó, nyak mögé hajló támaszának köszönhetően, a PMX 686G nyújtotta a legjobb stabilitást. Az átgondolt formaterv és a figyelmes anyaghasználat eredménye, hogy futás közben szinte észrevétlen marad a fülhallgató. A szár súlyelosztása pont megfelelő, ezáltal minket sem frusztrált ?tesztüzem? alatt a Margit-sziget futószőnyegén. A hangszórókapszulák szélére pedig egy gumigyűrűt rögzítettek, ami segített a tapadásban.
A PMX 686G a trió egyetlen, féloldalt bevezetett zsinórral rendelkező tagja, mivel csak ő rendelkezik a vezeték elbújtatására alkalmas pánttal. Ezáltal a legkényelmesebb is. Futáshoz, kültéri sportokhoz nyugodt szívvel tudjuk őt javasolni annak ellenére, hogy szinte semmit sem szigetel a külvilág zajaiból (ez egyben az előnye is). Utóbbi oka, hogy a hangszórókamrák nem hallójáratba illeszkedő kialakításúak, csupán a klasszikus fülkagylóba simuló dizájnra épülnek. A lapos végződésű kapszulák lényeges mélyhang csökkenést okoztak, ettől függetlenül a hangtisztaság és a zene élvezetéhez szükséges dinamizmus megmaradt. Akárhogy is, megértjük azokat, akik szerint inkább érdemes lemondani a döngő basszusról, minthogy a zenére irányuló túlzott figyelem miatt rontsunk sportteljesítményünkön, vagy ami rosszabb, figyelmetlenség miatt balesetet szenvedjünk.
CX 686G Sports ? az arany középút
Ha mégiscsak szeretnénk kicsit bensőségesebbé tenni a zenehallgatás élményét, ugyanakkor nem akarunk lemondani a stabilitásról, akkor érdemes inkább az előbbi két modell előnyeit egyesítő CX 686G-t választani.
Basszusok terén nem vallott szégyent, ugyanakkor mégis hallhatóvá tette a külvilág hangjait. A gyártó is utalt rá, hogy ez a típus elsősorban komoly igénybevételek során tehet szolgálatot (futás, falmászás, crossfit, testépítés, stb.), pehelykönnyű tömege mellé nagyon jó stabilitás párosul. Utóbbi elsősorban a fülkamrák fölött kikandikáló, szilikon ?ékeknek? köszönhető, melyek gyakorlatilag betámasztják a fülgerincünk alá az egész készülékházat. Ha rövidnek bizonyulna, akkor egyfajta teleszkópos rásegítéssel, a hangszóró kamra mögötti bordázott részt felhúzva felemelhetjük az éket, hogy stabilan ?befészkeljük? fülkagylónkba a CX 686G-t. Még nem esett róla szó, de cikkünk mindhárom szereplője kompatibilis az Android, Windows és iOS valamint Blackberry platformokkal, továbbá mindegyikhez jár egy tépőzáras, vízlepergető védőtok.
Hangminőség
Valamennyi fülhallgató adatlapján 18-tól 20 000 Hz-ig tartó frekvenciatartomány szerepel. A CX686G és az OCX686G 20 Ohm, míg kicsivel testesebb hangszórót tartalmazó PMX686G 30 Ohm impedanciával rendelkezik, ugyanakkor mindhármukat könnyedén meghajtottuk a teszteléshez használt iPhone 4S mobiltelefonnal. Sejthető volt, hogy az OCX 686G és a CX 686G ugyanazt a karaktert fogják nyújtani annak ellenére, hogy utóbbi specifikációjában 2 dB-lel alacsonyabb (118 dB) hangnyomásszintet közöltek, tehát mint mindig, most is érdemes a műszaki adatok böngészése helyett, személyesen meghallgatni a termékeket.
Az OCX 686G és a CX 686G is a Sennheiser-től megszokott, kissé feszes, de ügyesen kontrollált, izgalmas basszusokat produkálta, kissé simulékony közepekkel, valamint gyors, határozott, de nem túl éles magas frekvenciákkal. Mindegyik fülhallgató dinamikai képessége dicséretes, jóllehet, alacsonyabb hangerőn, könnyűzenékkel a PMX 686G (nyak köré húzódó versenyzőnk) meglehetősen finomkodóan, sőt, félénken viselkedett. Ettől még a magasabb frekvenciák tisztaságával nem volt gondunk, szóval ez a modell inkább akusztikus műfajokhoz jó választás azoknak, akik nem bivalyerős, hanem pusztán aláfestő hangélményre vágynak.
Tetszett a hallójáratba illeszkedő modellek harapós gyorsasága, ami kitűnően kompenzálta a meglehetősen csekély térérzetet. Az árcédulákat (kb. 25-30 ezer Ft) figyelembe véve nem is számítottunk analitikus, mindent feltáró hangszínpadra, így csalódnunk sem kellett. A fülhallgatók felbontása félúton állt a lágyító és a naturális között, aminek köszönhetően már MP3 fájlokkal is egész jól szóltak, ugyanakkor kellő élénkséggel dobták fel tesztfelvételeinket.
Záró gondolatok
A Sennheiser új sportfülesei igazolják, hogy még ezen a kategóriában belül is szükséges további variációkat, különböző felhasználási területre (pl. kerékpározás, futás, edzőtermi gyakorlatok, stb.) fenntartani, mivel nem vagyunk egyformák, és mindenkinek más jelenti a kényelmes megoldást. Nincsen tökéletes, avagy mindenre alkalmas fülhallgató, mint ahogy ezek sem audiofilek, hanem aktív testmozgást végző személyek számára készültek. Ettől még persze jó volt hallgatni őket, kissé populáris, kellemesen lágy hangzásviláguk a mobiltelefonon tárolt, tömörített fájlok megszólaltatására meglepően jól bevált. Számunkra örömteli érzést okozott, hogy a német cég tényleg igyekszik mindenféle igényt kiszolgálni, persze ez az egyik ?legnagyobbként? a kötelességévé vált, és lényegében a széles kínálatnak köszönheti népszerűségét.