Sennheiser MOMENTUM True Wireless 4 TWS Bluetooth fülhallgató teszt
Prémium apróságok
2024. június 13., csütörtök, 08:50
Sennheiser audio hifi fülhallgató TWS Bluetooth fülhallgató Sennheiser fülhallgató TWS fülhallgató fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt Sennheiser fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt Sennheiser Bluetooth fülhallgató
A Sennheiser legújabb prémiumkategóriás TWS (teljesen vezeték nélküli) fülhallgatója azért jött, hogy lépést tartson a fejlődő Bluetooth technológiával, de más apró részleteken is csiszoltak fejlesztői. Rátermett komfortos mindenes, áráért cserébe könnyen bevethető hétköznapi tevékenységekhez, munkához és egy kicsit sporthoz is. Alapos ismerkedés után cikkben osztjuk meg a vele szerzett tapasztalatokat!
Általános jellemzés
A Sennheiser MOMENTUM szériája hosszú évek óta a gyártó hétköznapi célokra szánt, legtöbb extrával és legjobb kinézettel felvértezett füleseit tartalmazza. A True Wireless 4 használatához olyan szinten nincsen szükség kábelre, még a tárolója is támogatja a vezeték nélküli töltést. Gyártója arra törekedett, hogy megőrizze a rá jellemző hangzást, de a korábban sokak által preferált funkciókat sem spórolták ki. Utóbbiak közé tartozik az adaptív zajkioltás, személyre szabható hang és a viszonylag hosszú, akár 30 órás akkumulátoros üzemidő.
"Jövőbiztos" fülhallgatóként hivatkoznak rá a hivatalos leírásban, ami alatt egy új technológia, nevezetesen az Auracast támogatására céloznak. Utóbbiról egyelőre annyit tudunk, hogy nyilvános helyeken történő, vezeték nélküli hangmegosztást tesz lehetővé. Praktikus funkció, ha másokkal megosztanánk az általunk hallgatott műsort, de konditermek, konferenciák, kulturális központok is kamatoztathatják a benne rejlő lehetőségeket. Az Auracast honlapját bogarászva még úgy tűnik, hogy erősen a "jövő zenéje", vagyis széleskörű elterjedésére vélhetőleg várni kell, de jó, hogy ilyen funkciót is beillesztettek tesztalanyunk tudástárába. A fülhallgató e sorok írásakor körülbelül 117 000 forintért kapható.
Küllem
A 4. generációs MOMENTUM TWS formailag nem igazán változott a korábbi kiadásához képest. A színeken viszont kis mértékben variáltak, fekete, fehér és réz változatban gyártják. Nálunk utóbbi vendégeskedett, fotókon nem adta vissza a hangszórókamrára eső fényjátékot, de világosabb környezetben tényleg a korrodált rézfelületeket juttatta eszünkbe. A tárolásra és töltésre szolgáló tok mindhárom variáció esetében a fülhallgatóval harmonizáló színű. Töltése vezeték nélkül vagy USB-C kábellel lehetséges.
Az USB csatlakozó mellé és a fülhallgatók belső felére egyaránt helyeztek többszínű LED-et, mely előbbinél a főakkumulátor töltöttségét, utóbbiak esetében pedig az általános üzemállapotokat jelzi vizuálisan. Ami a minőségérzetet illeti, kifejezetten kellemes. A Sennheiser megőrizte ugyanazt a modern, letisztult arculatot és anyaghasználatot, mellyel a 3. generációnál is találkoztunk. A tok masszívnak tűnt, bár lehetett volna kissé keskenyebb, hogy kevésbé dudorodjon ki, ha valaki zsebre vágja.
Használat közben
Komfortérzetre nem éreztünk eltérést a korábbi kiadáshoz képest, aminek örültünk, mert az előd formája is kifejezetten jól sikerült. A TWS kínálatban különböző formák figyelhetők meg, melyek eltérő célokat szolgálnak: némelyik rendkívül egyszerű, de könnyen kiesik. Másokat sportra optimalizálnak, de hosszabb távon kevésbé kényelmesek (a MOMENTUM széria is bővült egy Sport modellel, melyet hamarosan tesztelni fogunk). A MOMENTUM 4 True Wireless arany középutat próbált megtestesíteni. Mindenki füle kissé eltérő, amit cserélhető gumisávval (ahogy ők nevezik, ear fins) kompenzáltak a Sennheiser fejlesztői. Három különböző méretű közül tudtunk választani fülméretünktől függően. Fülillesztékből négy eltérő méretet is mellékeltek, ezáltal saját adottságokhoz lehetett "szabni" az eszközt.
A megfelelő méretű illeszték és ear fin beiktatásával kellemes, hosszútávú kényelemben részesültünk. Órákon át tartó munkavégzés során sem nyomta, feszítette a fület a hangszórókamra. Csak az érintésérzékeny felület volt, amellyel néha (konkrétan edzőteremben) meggyűlt a bajunk. Ha nyújtózkodás közben hozzáért a felkar, azt parancsként értelmezte az elektronika. Aki szeretné ezt mellőzni, annak jó hír, hogy alkalmazáson keresztül lehetséges az érintés alapú vezérlés letiltása.
A korábbi kiadásnál is dicséretet kapott a füles beállításra szolgáló Smart Control alkalmazás. Számos opciót tartalmazott, beleértve az érintésalapú parancsok egyedire szabását, viselési szenzor engedélyezését (kivételkor megállította a zenét, ha be volt kapcsolva) és automatikus hívásfogadást (fülbe rakás után automatikus hívásfogadás). A Technics és Denon kínálatából láttunk hasonlóan sokrétű szoftverfelületet korábban, a Sennheiser nem akart tőlük lemaradni és egyértelműen előnyére vált e törekvés.
Érdemes volt kicsit eljátszani a hanggal kapcsolatos beállításokkal is, mert mélyebb szintű módosítást engedtek a karakterben, mint a korábban kipróbált, kisebb/olcsóbb alternatívák alkalmazásai. Nem egyszerűen csak mély-közép-magas, hanem többsávos EQ állt rendelkezésre, aprólékos fokozatokkal. A Personalization nevű varázslóval egy zeneszámot kellett lefuttatni, mely alatt a hangszerek intenzitását állítottuk egyéni ízlésünkhöz. Ezt követően nem sikerült pontosan meghatározni, hogy miben, de számunkra kellemesebb tónussal és feszesebb dinamikával szólt a füles, tehát érdemes volt kísérletezni!
A vezeték nélküli hatókör erőssége, mint bármilyen Bluetooth fülhallgató esetében, a környezeti adottságokon múlt. Kertben, falak nélküli helyszínen 10-15 méterre is elért a jel. Zsúfolt, betonfalakkal határolt közegben nem igazán tudtuk 10 méter fölé emelni a lécet, de ekkora távolság a legtöbb esetben untig elég. Tesztalanyunk legfeljebb 6 forráseszközt tudott eltárolni memóriájában. Ennek előnyére gyakorlati példa, hogy ha alapértelmezetten számítógéphez kapcsolódott, de egy korábban párosított telefonról hívás érkezett, akkor rögtön átváltott a telefon csatornájára.
Az okos funkciók többsége gördülékeny használatot tett lehetővé, szívesen hordoztuk magunkkal mindennapi kiegészítőként a Sennheiser MOMENTUM True Wireless 4-et. Ha feltétlenül szóba kell hozni hiányosságot, akkor legfeljebb az ANC és a telefonálás került felszínre. Az aktív zajkioltás kissé nyomó, vákuumszerű érzetet okozott. Szubjektív, hogy utóbbit ki tapasztalja és mennyire véli erősnek, de a korábban kipróbált prémium TWS-ek közül nem ez volt a legkíméletesebb. Az igaz, hogy döbbenetes mértékben leszorította a külső világ morajló, mélyebb zajait (tipikusan a gépjárművek hangját). A tesztidőszak alatt mi inkább ANC nélkül használtuk a fülest, mert 40% terheléstől felfelé még passzív módban is bőven kiszorította a zajokat, hogy azok ne befolyásolják a zene és podcast hallgatás élményét. Reménykedtünk benne, hogy az aktív zajkioltás erősségén még finomítanak utólagos frissítés útján. A telefonálásra szolgáló mikrofonszett egész jól fogta a beszédhangot, de nem nyírta ki a háttérben lévő zörejeket olyan profin, mint egyes rivális TWS-ek.
Hangminőség
Jó érzés kijelenteni, hogy megértük azt a napot, amikor egy teljesen vezeték nélküli fülhallgató képes olyan stabil és egybefüggő sztereó térhatással megjeleníteni a zenét, mint egy erős középkategóriás vezetékes alternatíva. Hozzá kell tenni azt is, hogy a MOMENTUM TWS-t nem lehet kizárólag hangzás alapján a vele azonos összegbe kerülő, kábeles fülesekhez viszonyítani, mivel ára sok más szolgáltatást is tartalmaz. De milyen volt a korábban kipróbált, többi 100-150 ezer forint közé pozícionált in-ear TWS-hez képest?
A Sennheiser megőrizte azt az energikus, élvezetre alapozott karaktert, mely a korábbi Bluetooth-os MOMENTUM generációkat is jellemezte. A True Response hangszóró ügyesen ábrázolta a feszesebb, kiugró basszusokat, mert mellőzte azok túlfeszített, domináló jellegét. A korábban kipróbált, olcsóbb riválisok hajlamosak voltak túllágyítani vagy túlerősíteni a mélyhangokat és ritkán lőttek be egy olyan szintet, ahol a feszes, gyors basszus és annak tonalitása átjött. A Foo Fighters - Everlong c. számában kellően kidomborult a lábdob és basszusgitár, de a lágyabban kezelt dobjáték is tudott érvényesülni. Az énekhang levált a hangszerekről és középen jelent meg, ami nemcsak a térhatás illúziója, hanem a tisztább érthetőség miatt is előnyt jelentett.
A vezeték nélküli jelátvitel lehetővé tette, hogy a tiszta, minőségi zenék sava-borsa gazdagabb módon átjöjjön, de hozzá kell tenni, hogy ez a küldő fél kodek támogatottságától és a műsortól is erősen függött. A Spotify, mely MP3-szerű hangminőségéről ismert, eleve elkente a The Dave Brubeck Quartet - Take Five cintányérjait. Ha aptX-kompatibilis eszközről, helyi memórián tárolt változatban hallgattuk ugyanezt a zenét, annak fizikai, háromdimenziós részletei több energiával és jobb mélységgel jelentek meg - jóval csilingelőbb, fémesebb cintányérral. Ahhoz, hogy kihozzuk a legtöbbet tesztalanyunkból, kicsit hifi fülesként kellett rá tekinteni és biztosítani a megfelelő feltételeket.
A teljesség érdekében meg kell jegyezni, hogy a Sennheiser átlagos minőségben közvetített műsorból is kellemes, térbeli értelemben tagolt eredményt csikart ki. Antonio Vivaldi - Négy évszak c. albumát hallgatva (1990-es kiadás, Claudio Abbado vezénylésével) átjött az energia és érzelem még Spotify-ról is. Bár a vonósok meglehetősen tejszínhabos módon, transzparencia nélkül épültek fel és a drámaibb, erőteljesebb részek logikusan nem voltak olyan elsöprőek, mint egy vezetékes Sennheiser IEM társaságában. De ha abból indultunk ki, hogy a 100 000 forint körüli Bluetooth TWS kínálat mit mutatott fel eddig, akkor a Sennheiser opciója továbbra is becsületesen beilleszkedett a nagy képbe.
Alternatívák
A Denon PerL Pro szoros rivális. Pár tízezerrel drágább, de a telefonbeszéd érthetőség kicsivel jobb volt nála, mint a Sennheiser esetében (mindez 2024 júniusára értendő, nem tudjuk, hogy ez frissítés útján javítható-e). A japán kihívó megjelenése azonban megosztó és a korong alakú ház miatt elég nehézkes kivenni a töltőtokjából. Másik rátermett versenyző a JBL Tour Pro 2, mely szolgáltatásokban ugyancsak erős és élvezetes hangját sokan szeretik, egyedüli komolyabb hiányossága, hogy sportra egyáltalán nem alkalmas. Igaz, hogy nem fülhallgató, de a Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless (fejhallgató) szerintünk a maga kategóriájában talpraesettebb összképet nyújtott, mint a True Wireless, bár utóbbi kompaktsága vitathatatlan előnyökkel jár.
Végszó
A Sennheiser MOMENTUM True Wireless 4 kötelességtudóan megkapta azokat a frissítéseket, melyek a frissülő Bluetooth technológia által aktuálissá váltak. Aki 3. generációs kiadását birtokolja, annak szerintünk korai lenne váltani - ahhoz talán túl kicsi az eltérés. Ráadásul az ANC erősségén még lehetne kicsit finomítani, bár teljesen szubjektív, hogy kinek zavaró. Jó hír, hogy passzív szigetelésben is meglepően hatékony a németek okosfülese. Hangzás szempontjából szinte bármit dobunk neki, élvezhető, jó színpad ábrázolással kezelt hangot ad cserébe, ami az egyik legfőbb erőssége.