Sbooster tápegységek tesztje
2016. május 19., csütörtök, 11:10
Sbooster táp tápegység tuning táp Sbooster táp tuning tápegység Sbooster tápegység Sbooster Ultra táp teszt tápegység teszt Sbooster teszt Sbooster tápegység teszt Tuning tápegység teszt
Sokaknak ismerősen csenghet a Logitech SqueezeBox hálózatos zenelejátszó neve, amihez az Sbooster cég alapítója úgy gondolta, hogy tud egy jobb tápegységet készíteni a gyári kapcsoló üzeműnél. Ez sikerült is neki, olyannyira, hogy SqueezeUpgrade néven piacra is lépett vele. A cég lassan kilépett Hollandia határain túlra is, és a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően - valamint egy névváltoztatás után - 2013-ban új terméksorozattal álltak elő, melyet most már hazánkban is megvásárolhatunk a hivatalos márkakereskedőnél.
Mit ígér a gyártó?
Ha a zenei vagy mozis láncunk forrásának hangja nem elég jó, akkor azt az utána következő komponensek sem tudják jobbá tenni, legyenek azok bármennyire profik. Szokták is mondani, hogy a fejétől bűzlik a hal. Nincs ez másképp a hifiben és a házimoziban sem. Egy jó lánc a jó tápellátással kezdődik. Persze minden aktív eszköznek szüksége van rá, csak nem ugyanúgy. Az Sbooster tápegységek többféle változatban kaphatóak, így mindenki megtalálhatja a megfelelő kimeneti feszültségű példányt. A SqueezUpgrade után megjelent sorozat a BOTW P&P ECO nevet viseli, ami a "Best of Two Worlds Power & Precision ECO" rövidítése. Ezzel foglalja össze a gyártó, hogy mit tud az új termékskála. Nézzük részletesebben:
- "Erő" (Power): Innovatív áramköri dizájn, ami a hagyományoshoz képest 50 %-kal több energiát képes szolgáltatni.
- "Pontosság" (Precision): Aktív és passzív szűrési technikákkal elért alacsony feszültség ingadozás és zaj a minél precízebb eredményért.
- "Hatékonyság" (ECO): A tervezés során a takarékosság is szempont volt, hogy ne kelljen sokkal több áramot feleslegesen "elfűtenünk" a kapcsoló üzemű tápegységekhez viszonyítva.
A hangzatos állítások után kíváncsiak lettünk, hogy mi is lehet ezekben a dobozokban, és nem kellett sokáig várnunk. A tesztelésre érkezett példányok dobozában egy kinyomtatott kép fogadott minket a tápegységek belsejéről:
Ránézésre jónak tűnik, a toroid transzformátor is bizalomgerjesztő, de a jó hang természetesen nem csak ettől függ. Mivel minden változat kétféle feszültséget tud leadni, ezért magunknak kell ellenőriznünk a helyes beállítást. A gyártó nem vállal felelősséget a hibás beállítás okozta káresetekért, ezért minden esetben körültekintően járjunk el a beüzemelésnél. A feszültségen felül a maximális terhelhetőségre is ügyelnünk kell. A következő táblázatba összegyűjtöttük az egyes modellek legfontosabb adatait:
Modell |
Kimeneti feszültség - áramerősség 1 |
Teljesítmény 1 |
Kimeneti feszültség - áramerősség 2 |
Teljesítmény 2 |
BOTW ECO 5 V - 6 V |
5 V - 3 A |
15 W |
6 V - 1,75 A |
10,5 W |
BOTW ECO 9 V - 10 V |
9 V - 2,35 A |
21,15 W |
10 V - 1,25 A |
12,5 W |
BOTW ECO 12 V - 13.2 V |
12 V - 3 A |
36 W |
13,2 V - 2,25 A |
29,7 W |
BOTW ECO 15 V - 16 V |
15 V - 2,5 A |
37,5 W |
16 V - 1,85 A |
29,6 W |
BOTW ECO 18 V - 19 V |
18 V - 2,25 A |
40,5 W |
19 V - 1,85 A |
35,15 W |
A tápegységek mellé kapunk jó pár adaptert, az összes kompatibilis eszköz csatlakoztatásához. A támogatott modellek listája megtalálható a gyártó honlapján. Ezek között láthatunk DAC-okat, fejhallgató erősítőket, USB-SPDIF átalakítókat, streamereket, phono fokozatokat, de akár lemezjátszók, alacsony fogyasztású zenelejátszó PC-k, zeneszerverek, NAS-ok is szóba jöhetnek. Az Sbooster tápegységek kimeneti oldalán, a kábelen van még egy plusz "gyufás skatulya", mely egyrészt puffer szerepet is ellát, valamint tovább szűri a tápáramot. Ide köthetünk még minden modell esetében egy Sbooster Ultra kiegészítő aktív szűrőt, ami elhanyagolható mértékűre csökkenti a tápegységek feszültség ingadozását és zaját. A gyártó ajánlása szerint kb. 100 óra a teljes bejáratódási idő minden esetben, így az első hetekben akár állandóan áram alatt is hagyhatjuk, csak hosszabb használaton kívüli időszakokra javasolt teljesen kikapcsolni.
Tesztkörnyezet
Norma Audio Revo IPA-140 erősítő, Lessloss DFPC Signature tápkábel, Focal Electra 906 hangsugárzók, Nordost Heimdall 2 hangfalkábel, Nordost Heimdall 2 analóg összekötő, NAD C 510 DAC és Bladelius USB DAC. Források: AURALiC ARIES MINI, korábbi cikkünkben ismertetett Cubox-i2eX "zenekocka" és HTPC. Ezeket AudioQuest Carbon USB-vel, Inakustik Reference HDMI kábellel, vagy Nordost Heimdall 2 IC-vel csatlakoztattuk az előbb felsorolt DAC-ok valamelyikéhez. A tartalmat most is egy Synology NAS szolgáltatta gigabites, vezetékes kapcsolaton keresztül.
Meghallgatás
Az Sbooster tápegységekből több változatot vizsgáltunk, hogy minél alaposabb képet kapjunk a tudásukról. Még a bejáratás időszaka alatt sikerült az AURALiC ARIES MINI mellé megszereznünk a hozzáillő változatot egy Sbooster Ultra kiegészítővel, így volt alkalmunk összevetni a gyári tuning tápegység és az Sbooster hatását is. Szokták mondani, hogy a méret nem számít, de a dundibb tégla esetünkben kihajtotta a MINI lelkét rendesen és valóban megadta azt a bizonyos kezdő löketet a hangzásnak, ahogy azt a neve is sugallja. Az AURALiC saját tuning tápjával is már komolyabb előadásban volt részünk a gyári kapcsoló üzeműhöz képest. Erre az Sbooster még rátett egy lapáttal és egy "zsíros", dögösen dinamikus, telt hangot kaptunk, még egy kicsivel több részlettel, csendesebb háttérrel, pontosabb térképzéssel. A két tápegység között nem tudtunk abszolút győztest hirdetni, ízlésfüggő, hogy kinek melyik hangzás fog tetszeni. A hosszabban hallgatható, nyugodt, kiegyensúlyozott, vagy a dinamikus, élénk, figyelemfelkeltő karakter.
A zenekockánkhoz passzoló változatot először az USB-ből táplálkozó Bladelius-szal próbáltuk ki. Ebben az esetben a DAC valószínűleg többet profitált a stabilabb és zajtalanabb áramellátásból, mert a NAD C 510 esetében már nem volt akkora a változás, de még így is észrevehető maradt. A mélyebb és szélesebb színpad mindkét esetben feltűnt, de a legizgalmasabb az volt, ahogy hallottuk pl. Brian Bromberg pengetését basszusgitárján. Minden egyes mozdulat kivehető, tiszta, élő volt, a húrok pontosan rezegtették a szobát artikulált mélyekkel és gyors tranziensekkel. Nagyobb hangerő mellett sem esett szét a hangkép, és folyamatosan éreztük az energia áramlását a hangfalakból. Az újra maszterelt ABBA hallatán időutazásban volt részünk pár percre, keményebb vizekre evezve egy Leander szám csápolásra késztetett bennünket, egy-két aktuális topsláger sem kottyant meg neki, ahogy a Gladiátor csatajelentének nagyzenekari aláfestése sem.
A HTPC esetében kíváncsiak voltunk arra is, hogy a hang mellett vajon a képre van-e hatással az Sbooster. Szerencsére a 12-13,2 V változat maximális terhelhetőségébe belefért a készülékünk teljesítményfelvétele, így nem volt akadálya a tesztelésnek. Mivel egy PC-ben nem csak 12 V-ra van szükség, ezért házon belül további átalakítók állítják elő a többi szükséges feszültséget, ezért nem volt annyira markáns a tuning tápegység hatása a képre, de még egy átlagos plazma TV-n is fölfedeztük a színek élénkségének enyhe növekedését, minimális kontraszt és mélység javulást. Valószínűleg egy jó vetítővel és vászonnal ez a hatás még jobban kijött volna, de erre sajnos nem sikerült sort kerítenünk. A hang viszont ebben az esetben is jól hallhatóan előnyére változott. A szokásos teszt-részletek hangja eddig sem volt rossz, de egy esetben annyira elkapott bennünket a hév a hangerő növelésekor, hogy csak az erősítőnk elektronikájának aktív figyelése mentette meg a hangszóróinkat a túlvezérléstől. Zenei operációs rendszert (Voyage MPD), illetve Windows 10 és Foobar2000 kombinációt használva ismét megbizonyosodtunk az Sbooster tápegység hatékonyságáról. A tesztidőszak alatt többször visszacseréltük a gyári megoldást és minden esetben igazolta tudását a lineáris fejlesztés. Rimszkij-Korszakov Seherezádéja több évtized után ismét életre kelt a nappaliban a Chicago-i Szimfonikusok és Reiner Frigyes jóvoltából. Szinte semmit nem vesztett lendületéből a Szindbád hajóját elsodró tenger és a szóló hangszerek finomsága. A mesék világából a vadnyugatra kerültünk Ennio Morricone segítségével és újra átéltük azokat a pillanatokat, ahogy a Volt egyszer egy vadnyugatban farkasszemet néz egymással Henry Fonda és Charles Bronson.
Végszó
Összegezve a több heti tapasztalatokat azt tudjuk elmondani az Sbooster tuning tápegységekről, hogy minél magasabb szintű rendszerbe kerülnek, annál jobban meg tudják mutatni tudásukat. Első sorban a hangot tudjuk velük fejleszteni, de elég érzékeny lánc esetén akár a képre is pozitív hatással lesznek. Mindenkinek ajánljuk, aki szeretne szintet lépni az otthoni zenehallgatás minőségében.