PSB Imagine mini állványos hangfal teszt
Kisszobák királya
2013. november 27., szerda, 10:45
PSB Imagine PSB mini Imagine mini hifi házimozi audio hangfalszett hifi hangfal PSB hangfal PSB hangfalszett hangfal teszt
Mire számítson az, aki kis szobába szeretne egy helytakarékos, de minden szempontból igényes sztereó/házimozi hangrendszert? Milyen hangfalakat érdemes egyáltalán 20 m2 alapterületűnél kisebb szobákban használni, ami jól illik bármilyen bútorzathoz? Mai tesztalanyunk, a középkategóriás PSB Imagine mini hangfal ezekre az igényekre lett kiélezve, klasszikus vonalaival és különc hangjával mindenkit garantáltan megmosolyogtat.
Sokan laknak kis lakásban, ahol a hagyományos, padlón álló hangfalakat nem lehet kihasználni. Ha sikerül meggyőzni a szomszédokat és elnyerni élettársunk bizalmát, még akkor se megyünk sokra, mivel a hatalmas hangsugárzók valós teljesítményének csak töredékét fogjuk hallani. Kis szobákba, kis hallgatói távolságra kis hangfal is elegendő. Vannak olyan életterek, ahol tipikusan a praktikum, a leleményes helykihasználás uralkodik. A PSB Imagine mini-t ilyen szobákba szánják.
A kanadai székhelyű PSB Imagine sorozata a márka négyfelé szegmentált kategóriái közül felülről a második helyet tölti be. Ezért nem kell meglepődni, ha megfigyeljük, hogy az Imagine mini párja 125 000 forintot kóstál. Ekkora összegből már "fapados", belépőszintű 5.0 házimozit vagy egy pár álló frontsugárzót is lehet vásárolni, de felhívjuk a figyelmet, hogy mai tesztalanyunk jócskán az erős középkategóriát képviseli. Ez már akkor is tudatosul mindenkiben, ha megfigyelik a termék külsejét...
Szép munka
Korábban is teszteltünk Imagine szériás állványos hangfalat, melyhez viszonyítva a mini csaknem feleakkora. Mégis, a profi megmunkálás és a szép színek valódi bájt, vonzerőt kölcsönöznek a kis doboznak. A minőség nem csak a ránézésre érződik - persze, a dió vagy a sötét cseresznye mintázatok gyönyörűek, de mikor ujjunkat végighúzzuk a hangfal felszínén, már az a finom tapintás is sok mindent elárul. És a PSB nem csak azokra gondolt, akik a fabútorok és laminált falak melegségét preferálják. Zongoralakk-fekete és fényesre polírozott fehér verziókat is vásárolhatnak, akiknek a kis méret ellenére fontos a modern megjelenés. Igaz, a lakkozott verziók 15%-kal többe kerülnek. A hangszórókat körbeölelő, hullámvezető körök gumírozott bevonata is érdekes tényező: látszólag szükségtelen megoldás, mégis sokat javít az összképen.
A tervezők a maguk módján még a csatlakozókat is megpróbálták exkluzívvá tenni: a kábelt nem a hátoldalba, hanem a mini padlólemezébe kell befűzni. Hátulról, két lyukon keresztül vezethető be a kábel, és jókora, aranyozott terminálokba szoríthatjuk be a csupasz vezetéket. Banándugó is elfér a furatokban, de a kialakításból fakadóan felesleges külön csatlakozók használata. Az egészben az a különös, hogy ezek a finom részletek akkora hangfalra kerültek, mely kis túlzással még a kézfejünkön is elfér. Apropó, a PSB Imagine mini-t cikkünk elején állványos hangfalként említjük, de méretéből fakadóan íróasztal tetején, vagy a TV állvány két oldalára helyezve is abszolút alkalmazható. Ráadásul a PSB külön energiát fordított arra, ha fali konzolra vagy állványra raknánk az Imagine Minit, akkor se kelljen a fejünket törni a megoldáson. Ezért opcionális kiegészítőkként rendelhetünk kifejezetten tesztalanyunkra formált tartókat, különösen a fali tartó sikerült jól: szépen felveszi az Imagine mini alakját, egyfajta bölcsőként fogadja a hangfalat, miközben kicsit dönthetünk és forgathatunk rajta. Dizájn-őrültek ne bánkódjanak, amiért a PWB-1 konzol csak feketében készül; saját felelősségre bármilyen színűre lefesthetik.
A Hang érdekében
Megfigyelhető, hogy a PSB Imagine mini kabinetjének oldalait (és kis mértékben a tetejét is) lekerekítették. Az áramvonalas felépítésnek akusztikai, mint dizájn szempontból van jelentősége. Sok felső kategóriás hangfalat készítenek kerekített kabinettel, hogy a hangszórók által keltett belső, nemkívánatos gerjedések, állóhullámok így csökkenjenek. A PSB miniben két hangszórót találunk. Felül, vaskos védőelem mögé bújt a 25 mm átmérőjű titánium dóm magassugárzó, alulra pedig egy kerámiaszemcsékkel erősített, 102 mm-es műanyag mélyközép membrán került. Ennek sárga színe bizonyos környezetekben zavaró lehet, ilyenkor hasznos a fekete előlapi védőrács. A PSB Imagine mini alsó frekvenciás határértéke 50 Hz, ez összességében jónak számít, de házimozizáshoz mindenképpen érdemes megtámogatni külön aktív mélyládával. Apropó, házimozi rendszer építéséhez ugyanilyen "mini" stílusú center hangfalat is találunk az Imagine szériában, rá még visszatérünk.
Hangminőség - sztereó
A PSB Imagine mini hangfalak bejáratását rábíztuk referenciaként használt NAD C 316BEE "belépő" sztereó erősítőnkre. Ekkor még szerkesztőségünkben, az egyik íróasztalon kellették magukat tesztalanyaink. Utána (fájdalmas búcsúval) száműzni kellett őket a monitor két oldaláról, és átkerültek a házimozi szobába, ahol még két Mini került be háttérsugárzónak, centerként pedig egy Imagine mini c-t hívtunk segítségül.
Már bejáratás közben is éreztük, hogy a mini sajátosan virgonc, lendületes karakterrel rendelkezik. Persze az is közrejátszott, hogy a NAD és a PSB afféle testvércégként működnek. A lényeg, hogy a hallgatott zenék energikusan és tisztán szólaltak meg. A kis NAD bőségesen elégnek bizonyult a hangfalaknak, igaz, halk üzemben elviseltünk volna némi plusz dinamikát, és a részletek minduntalan kicsit élesen szóltak. Aztán nagy hangerőn történt valami váratlan; olyankor a Mini megtáltosodott. A hangfalak nem mozdultak meg, és nem kaptunk gyomorrázó mélyeket, mégis összehasonlíthatatlanul meggyőzőbben viselkedett a rendszer, mint csendes üzemben. Egyszerre izmosabbá váltak a közepek, tömény energia szabadult fel és az érces magas frekvenciák is moderálódtak. Erre sok hangsugárzó képes, de nagyon ritkán találkozunk olyannal, ami ennyire egyértelműen követeli, hogy keményen hajtsuk. Hallgatás közben mindvégig megmutatta nekünk az Imagine mini saját korlátait, például egyáltalán nem merészkedik 50 Hz alá. Mégsem hiányoltunk semmit a hangjából, mert a saját határain belül tisztességes munkát végzett.
Ha kompakt hangsugárzóra gondolunk, az sokaknak a "megalkuvás" szóval egyenértékű. A legtöbb népszerű szatellit hangfal egyszerűen nem képes elfeledtetni a méreteiből adódó kompromisszumokat A PSB Imagine mini azért sikerült jól, mert szemből komolytalan szereplőnek tűnik, de a karaktere és dobozának geometriája egyáltalán nem az. Tágas középtartománya komoly terhelés alatt képes a hallgatóval elhitetni, hogy a hangok valójában 2-3-szor nagyobb testből érkeznek.
Nincs konkrét zenei műfaj, amivel kivételez a PSB törpéje. Afféle mindenevővel van dolgunk, elegánsan közvetíti a komolyzenét, izgalmat és teret enged a minimalista jazz felvételeknek is. Talán a basszusoktól túlfűtött darabokkal nem tud igazán kiteljesedni, persze olyankor még mindig segítségül hívhatunk egy kiegészítő mélysugárzót. Precízen és légiesen szólt a Mini akkor is, ha Dave Valentine vidám fuvolaszólóját füleltük, de kellően keménnyé vált, ha mondjuk a Metallica agresszív hangvételű Enter Sandman-jére került sor.
Hangminőség - házimozi
Miután a kis sztereó NAD-ról átváltottunk ARCAM AVR 400 házimozi erősítőre és jobb akusztikájú szobára, a korábban taglalt, kissé érces magas frekvenciák teljesen átváltoztak. Finom, precíz, árnyalt részletek bukkantak elő zenénél és filmnél egyaránt. Itt már előnyössé vált, hogy ferrofluid hűtéses neodímium mágnes rejlik a titánium dóm mögött. A sztereó tér felbontása is megváltozott, egyedül a finoman jelzett dinamikai határok maradtak ugyanolyanok. Elöl és hátul is PSB mini hangfalak funkcionáltak a házimozi tesztrendszerben, középre pedig a korábban említett mini c centersugárzó került, vele eleinte nem voltunk megelégedve. A frontokkal ellentétben a center érezhetően erőlködött, magasai túlszínezettnek tűntek, és valahogy bizonytalanul kapcsolódott a hangmezőhöz. Végül mikor az ARCAM helyére egy Cambridge Audio Azur 551R erősítőt kötöttünk, kiderült, hogy mindössze az ARCAM volt túl nagy falat a center számára.
A Cambridge egyből meglágyította a mini c harsány magasait, és lenyűgözően testes hangszórást kölcsönzött neki. Egyedül a részletek váltak visszafogottabbá, mégsem támadt hiányérzetünk. Kellően kis szobában, jól választott (lehetőleg zárt) mélynyomóval együtt a Mini hangfalakból tulajdonképpen teljes értékű házimozi építhető. A Gyűrűk Ura elején ahogy Gandalf érkezik szekérrel, a minket szabályosan körbeölelő madárcsicsergés és a lószerszámok csörömpölése abszolút beszippantott a filmbe. Itt - ellentétben a sztereózás közben kapott őrületes dinamikával - nem az erő győzött meg minket, hanem a remek tér-reprodukció. A Legenda Vagyok nyitójelenetében is a néző szeme azonnal a vászonra tapad, nem is foglalkozik a hangrendszerrel, egyszerűen csak elhiszi, hogy a Ford Mustang egy kihalt városban száguld. A térábrázolás nem csak akciófilmeknél bizonyult előnyösnek. Bizonyára sokan látták már az idén bemutatott, Mellékhatások c. filmet. Látszólag az egész filmben csak beszélgetnek, de közben a háttérben rengeteg zörej hallatszik, és az elektronikus zenei aláfestés is hatalmasat dob a képek hangulatán. Mindez sokkal izgalmasabban mutatja be ugyanazt a filmet, és könnyebben belemerít minket az eseményekbe.
Végszó
Aki igényes külsejű, sztereóban is dicséretes teljesítményű, de minél kisebb hangfalakat keres kis szobába, az feltétlenül hallgassa meg a PSB Imagine minit. Egy olyan erősítő, mint a NAD C 316BEE, már minden előnyét kihozza ennek a kis hangfalnak, házimozi elektronikánál azonban megfontoltan válasszunk, ezek az apróságok igenis igénylik, hogy hozzájuk illő receiverhez csatlakoztassuk. A látszat ellenére, jobb hangminőségben lesz részünk, ha hangfal állványt is szerzünk hozzá.