Polk Audio TL250 házimozi hangfalszett teszt
Akusztikus bravúr, kis méretben
2014. július 7., hétfő, 13:05
Polk Audio audio házimozi hangfal hangfalszett házimozi hangfalszett Polk hangfal hangfal teszt hangfalszett teszt házimozi hangfalszett teszt
Nemrég új, belépő-középkategóriás széria jelent meg az Polk Audio kínálatában, melynek fő különlegessége, hogy parányi hangfalacskákból tevődik össze. A kis méret megöli a jó hangot? Mai tesztünkben kifejtjük, hogyan szerepelt a TL250 házimozi szett!
A szatelitsugárzók fő előnye, hogy könnyen elhelyezhetjük őket a szobában, főleg, ha olyan kis dobozokról van szó, mint a Polk Audio TL-szériás hangfalai. Létezik egy kisebb (TL150) és egy nagyobb (TL350) sorozat is a Black Stone vonalon, mi most a középutat, vagyis a 250-es pakkot próbáltuk ki. 5.0 szett lévén még mindenképpen szükségünk lesz mellé egy aktív mélysugárzóra. Sokan úgy kezdenek a házimozi tervezéséhez, hogy a nagyméretű frontok gazdag basszusai miatt hajlandóak lennének lemondani a szubládáról, ami súlyos hiba, ám ezúttal erre nincs lehetőség. Ha nem szerzünk mélynyomót, akkor egyáltalán nem lesznek basszusok. A műszaki leírásban közölt frekvenciatartomány 120 Hz-től indul, a 8 cm-es mélyközép hangszórókat figyelembe véve ez reális adat. Ez a kis méret ára, cserébe tényleg apró, nem utolsó sorban, mutatós dobozkák kerülnek elő a kartonból.
Külcsín
A TL250 házimozi hangfalszett csak lakk-fekete színben kapható, ami önmagában mutatós, mi azért egy lakk-fehér vagy famintázatú, netán furnérozott kiadást is megnéztünk volna. A dobozok formája egyszerre szól díszelgésről és technológiáról, utóbbi különösen az előlapon érezhető. A TL250 védőhálója ugyanis tovább követi a hangfalak hullámvezetőjének vonalait, akusztikailag megtámogatja a hangszórókat. Ezt az eljárást a gyártó "Time Lens" néven említi, elmondásuk szerint a grill fennhagyásával is jó térleképzést érhetünk el. Hamarosan kiderül. A TL250 egzotikus formáinak köszönhetően egy szép szatelitsugárzó. Igaz, hogy a karosszékből ülve csak öt fekete foltot látunk, de ha egy átlagos délutánon teszünk-veszünk a lakásban, a hangfalak óhatatlanul magukra vonzzák az ember tekintetét. Nekünk nem volt bajunk a kis Polkok enyhe feltűnési viszketegségével, nem a szolid megjelenésről szólnak, és kész.
Technológia
A tervezőknek láthatóan volt sütnivalója, amikor a centersugárzó tervezésére került sor. Utóbbi ugyanis a többi hangfaltól eltérően nem egy, hanem két mélyközép hangszórót tartalmaz, így vízszintes kialakításától függetlenül nyitottabb és tagoltabb hangzásra képes. Figyelembe véve, hogy aki kis hangfalakat vesz, annak nem a hangerő a legfontosabb, érthető, hogy a center többet nyújt a többi apróságnál. Különösen azért, mert ha az nem produkál kellően teres és minőségi hangot, akkor a néző figyelme elkalandozhat a képről, tehát kevésbé éli magát bele a filmbe. A Polk Audio tervezői láthatóan több eljárást is alkalmaztak, hogy a TL250 technikailag kiforrott konstrukcióval rendelkezzen. Ilyen például a szinte minden oldalon lekerekített doboz, mely látszólag csak a dizájnt szolgálja, valójában azonban akusztikailag jótékony hatású, segít elnyelni a belül keletkező állóhullámokat.
További különlegesség, hogy hátul, a basszreflex nyílást ugyanolyan terelőtölcsér takarja, amilyet a nagyobb Polk Audio hangfalakon is láthattunk PowerPort néven. Még ha most a dobozok parányiságából fakadóan nem is halljuk igazán ennek az elemnek az előnyét, akkor is becsülendő, hogy a gyártó árkategóriától függetlenül kínálja bevált eszközeit. Egyébként a TL250-es szett valamennyi tagja falra szerelhető: vagy egyszerűen csavarra akasztva, vagy pedig az akasztóluk mögött fénylő csavaros menetbe illeszthetünk opcionális fali konzolt, amennyiben dönteni szeretnénk a dobozokat.
Meghallgatás
Nem kérdés, hogy a TL250 2.0 sztereó zenehallgatásra szinte alkalmatlan, persze nem is arra találták ki. A két front és a center között ideális hallgatói távolság esetén nyugodtan betarthatjuk a szokásos elhelyezési távot. A mi szobánkban pl. több, mint 3 méterre állt egymástól a két front, a remek szórású centernek hála mégsem éreztük lukasnak a kitöltetlen részt. A meghallgatást egy Cambridge Audio 351R házimozi erősítővel végeztük, hozzá PSB SubSeries 125 mélyládákat párosítottunk. Utóbbiakat alaposan lehalkítottuk, hogy a mélyek ne uralkodjanak a szatelitek szereplése közben. Teszteléshez több filmes jelenetbe és zenébe is belekezdtünk, végül a Smaug Pusztasága c. filmre esett a választás.
Mivel az említett filmet teljesen végignéztük a kis Polk Audio rendszerrel, a végére igen átfogó vélemény alakult ki. Volt részünk dinamikus harcjelenetekben, testes (a Szaruron vs. Gandalf jelenet esetében túlkevert) dialógusokban, szépen megkomponált zenékben aláfestő és domináns jelleggel, a földalatti részeknél pedig a barlang-jellegű térhatásban sem volt hiány. Az első öt perc után, mire ráállt hallásunk a "fekete kavicsokra", egyáltalán nem éreztük rossznak a teljesítményüket. Sőt, nagyon élveztük a filmet, tényleg átadtuk magunkat a hobbitok kalandjának. No azért a határokat nem lehet kijátszani, nagy hangerőn igencsak érezhető dinamikai korlátokba ütközik a két frontsugárzó, ezért erős és széles frekvenciatartományban üzemelő mélyláda kell melléjük. Ésszerű hangerőn viszont remekül összedolgozik az öt hangfal, a frontoldalt a center példaértékűen összeolvasztja, a háttérből pedig nem csak simán sok, hanem tisztán kivehető információ érkezik. A TL250-ben az a legjobb, hogy nem próbál többet adni, mint amennyire és amennyiért képes.
A belsejükben lévő, ezüstszínű dóm magassugárzókat már jól ismertük egy korábbi Polk Audio hangfalcsaládból, és itt is főszerepet játszottak remek hangszórásukkal és kellemes részletező képességükkel. Talán el is hangzott egy ilyesmi gondolat a korábbi Polk-teszt alkalmával: nem kapunk meg minden egyes rezdülést, de amit a hangfal kiad, azt jólesően tálalja. Ahhoz képest, milyen parányiak, a TL250-es hangfalak sokszor váratlanul tiszta hangon szólalnak meg, és kissé dinamikátlan hangjukat remek szórással igyekeznek kompenzálni.
Tipp: a TL250-hez nem könnyű tökéletesen passzoló mélyládát párosítani, de nem is lehetetlen. Ha biztosra akarunk menni, vegyük figyelembe a Polk Audio ajánlását, vagy kérdezzük meg a forgalmazót, elvégre ők ismerik a cég valamennyi mélysugárzóját és tudni fogják, melyikkel járunk a legjobban!
Végszó
A Polk Audio TL250 aranyos kis rendszer, igaz, egy jó minőségű mélysugárzóval már bőven 150 000 Ft fölé emelkedik a szett ára, és abban a mezőnyben már számos "klasszikus" fadobozos hangfalszett található. Nyilván egész más a helyzet, ha saját vagy feleségünk ízlése mást diktál, és ha nem akarunk domináns látványú dobozokat a nappaliba vagy hálószobába. Ha utóbbi alapján közelítjük meg, akkor tulajdonképpen egy jó ár/érték arányú szatelitsugárzóval volt dolgunk. Tessék bátran meghallgatni a TL250-es szettet, de csak azoknak, akik kizárólag filmezésre keresnek, mini hangfalakat.