Polk Audio SurroundBAR 6000 IHT hangprojektor teszt
Instant kávé után instant házimozi?
2014. január 23., csütörtök, 09:35
Polk Audio audio hifi házimozi hangfal hangprojektor soundbar surroundbar hangprojektor teszt hangfal teszt soundbar teszt Polk Audio Surroundbar Polk Audio hangprojektor
A Baltimore-i gyártó egész termékcsaládot kínál a gyorsan üzembe helyezhető és egyszerűen működtethető, "Instant Home Theater" (IHT) gyűjtőnév alatt felsorakoztatott SurroundBAR hangprojektorokból. E készülékek minimális helyigényükkel, minden bizonnyal már a legelső pillanatban kivívják a lakásbelsők berendezése szempontjából legérzékenyebb hölgyek jóváhagyó elismerését is. Közülük került tesztre hozzánk a SurroundBAR 6000 IHT modell, amely "feleség/barátnő-barát" méretein, elhelyezhetőségén és kezelhetőségén túl nem kevesebbel kecsegtet, minthogy a Polk Audio saját 3D Audio technológiája jóvoltából, a laptévé alól megszólalva, önmagában (egy mélynyomóval megtámogatva) képes a térhatású hangzás megteremtésére.
Noha tesztünk alanya, a SurroundBAR 6000 IHT szett nem nevezhető éppen újdonságnak, kategóriájában mégis rendkívül figyelemreméltó eszköz. Ugyanis 2010 szeptemberi kereskedelmi forgalomba kerülésétől, egészen a nemrégiben piacra dobott 9000 IHT típusú nagytestvérének megjelenéséig, csúcsmodellként díszelgett a Polk Audio SurroundBAR IHT hangprojektor terméksorozatának legelején. Mint ilyen, számos igen hasznos extra funkciót és szolgáltatást kínál, a külső megjelenésétől elindulva, egészen a térhatású hangreprodukció megteremtésében közreműködő megoldásokig.
Kinézetét tekintve, maga a hangprojektor visszafogottan elegáns és a síkpaneles televíziók túlnyomó részének dizájnvilágához könnyen illeszthető, fekete burkolattal készül (krómhatású, vagy ezüstös kávával rendelkező LCD és plazma tévék sajna hátrányban). A burkolati elemek viszonylatában nekünk különösen tetszik, hogy az előlapi fémrács mögé egy matt fekete textil szövethálót is elhelyeztek, így a hangszórók egyáltalán nem láthatók. Rendkívül jó benyomást tett a hangprojektor készülékházának nem egészen 6 cm-es mélysége is, hiszen ennek köszönhetően a SurroundBAR 6000 IHT még akkor sem lóg ki túlságosan előre a lapostévé síkjából, ha mindkettőt a falra szereljük. Ezt a Polk Audio hangprojektora esetében igen könnyen megtehetjük, mivel mindössze két furat, tipli és csavar segítségével máris a falon díszeleghet, a hátoldalában kialakított, kulcslyuk formájú fali akasztók jóvoltából. Emellett a SurroundBAR természetesen polcon, állványon is elhelyezhető, és stabilan terpeszkedik nagyméretű, a rezgések csillapítása szempontjából megfelelően vastag gumitalpain. A hangprojektort 89 cm-es szélessége és mindössze 9,5 cm-es magassága a legtöbb képernyőmérethez könnyen illeszthetővé teszi, már ami az arányokat illeti. A SurroundBAR 6000 IHT belseje rejti a négy, 7 cm-es membránátmérőjű szélessávú hangszórót, valamint az ezeket meghajtó, és a beérkező - digitális, illetve analóg - hangjelek feldolgozásáért felelős digitális elektronikákat. Ez utóbbiak elektromos tápellátását egy külső adapter közbeiktatásával oldották meg a 230 V-os hálózatról, ami már csak azért is dicséretre méltó, mivel ily módon nincs interferenciákat okozó alkatrész a jelfeldolgozó és erősítő elektronikák közvetlen környezetében.
A SurroundBAR 6000 IHT hangprojektor egy aktív mélyládával együtt, szettben alkot teljes egységet. A saját, beépített elektronikával rendelkező mélynyomó szintén kellemesen kis méretekkel, valamint stílusos, ugyanakkor dizájntrendektől függetlenül "örökdivatú", felfelé keskenyedő, ívelt hasábforma készülékházat kapott, a hangprojektorhoz passzoló, félig matt fekete borítással. Alját, magából a dobozházból kialakított, gumi félgömbökben végződő tuskók tartják el a talajtól, ami rendkívül fontos, ugyanis a szub "húsos" gumiperemezésű, 17,7 cm-es papír-kompozit kónuszos, nagyméretű konkáv porsapkával megerősített mélyhangszórója, valamint a basszreflex nyílás is a padló felé néz.
Azon túl, hogy a mélynyomó a SurroundBAR 6000 IHT szerves részét képezi, semmiféle vezetékes összeköttetést nem igényel a hangprojektorral, így a nappaliban bárhová elhelyezhető, egyedül a hálózati áramellátásáról kell gondoskodnunk.
A Polk Audio SurroundBAR 6000 IHT beüzemelése pofonegyszerű, Árammal ellátjuk, utána kiválaszthatjuk, hogy milyen forráskészülékeket szeretnénk a hangprojektorhoz csatlakoztatni. E célból három bemenet - egy optikai, valamint két analóg sztereó mini Jack aljzat - áll a rendelkezésünkre, amelyekhez a gyártó a csomagban mellékeli a szükséges vezetékeket is, amiért elismerés jár. Ugyanakkor a készülék pedigréjét figyelembe véve, azért jó néven vettük volna az optikai port mellett legalább egy digitális koax csatlakozót is, egy ARC kompatibilis HDMI bemenetről nem is szólva, hiszen a jelenleg forgalomban lévő LCD és plazma tévék túlnyomó része támogatja ezt. Így viszont a TV hangjának hangprojektoron való megszólaltatására vagy felhasználjuk az egyetlen digitális hangbemenetet (szerencsére 100-ból 99 tévén van optikai hangkimenet), vagy pedig marad a hagyományos analóg sztereó hangbemenet, és akkor a Toslink szabadon marad a Blu-ray, vagy DVD lejátszók számára. Ez utóbbiak esetében viszont így kétségkívül azok a modellek kerülnek előnyös helyzetbe, amelyeken optikai hangkimenet található. Mindezek pedig némiképp korlátozzák a hangprojektor rendszerbe illeszthetőségét. A forráskészülékek bekötése után nincs is más dolgunk, minthogy a hangprojektor és mélynyomó hátoldalain található hálózati kapcsolókat bekapcsolva beindítsuk a SurroundBAR-t.
Bekapcsolást követően, a vezeték nélküli mélyláda dicséretes gyorsasággal kapcsolódott a hangprojektorhoz, amelyen az előlap közepének felső részén felsorakozó érintőpanelek segítségével választható ki közvetlenül a három forrásbemenet, állítható a rendszer hangerőszintje, valamint itt található az egygombos "elnémítás" is. Ezek mellett azonban még egy különlegességgel szolgál a SurroundBAR 6000 IHT előlapja. A készülék a Polk Audio által egyszerűen csak "SmartBar" elnevezéssel illetett programozási funkciója jóvoltából képes megtanulni a televíziónk távvezérlőjének hangerőszabályzó és némító IR kódjait, így a későbbiekben azzal is irányítható. A SmartBar programozási folyamatot az előlapon található "LEARN" érintőfelület nyomva tartásával indíthatjuk el. Természetesen a hangprojektorhoz saját távvezérlőt is csomagolnak, egy parányi, néhány gombos eszköz formájában. Ez a készenlét, ki- és bekapcsolás, a némítás, a bemenetválasztás, valamint a rendszer-hangerőszabályzás mellett a mélynyomó hangerejének önálló szabályzására is használható, ami igen jó szolgálatot tesz a SurroundBAR 6000 IHT kezdeti beüzemelésekor (de erről majd később). A hangprojektor távvezérlőjénél viszont valami mást is kitalálhattak volna a nyomógombok "huppogós" megoldása helyett, ez ugyanis hajlamos nagyon hamar tönkremenni.
A Polk Audio SurroundBAR 6000 IHT installálása végső soron nem áll semmi másból, minthogy kiválasztjuk a hangbemenetet, valamint beállítjuk a mélynyomó és a rendszer hangerőszintjét. Az előbb már említettük a különálló hangerő beállítás fontosságát, ami azért sarkalatos pont, mert a kis mélyláda alaphangon igen masszív és erőteljes karakterrel szólal meg, amit mindenképpen hozzá kell igazítani a hangprojektor alap hangerőszintjéhez a kellő arányok elérése érdekében. Innen már csak a BD, vagy DVD lejátszónk elindítása van hátra és máris kezdődhet az előadás.
Nos, ami a Polk Audio SurroundBAR 6000 IHT hangreprodukcióját illeti, az már első pillanatban hajlamos magával ragadni a hallgatót. Méretét meghazudtolóan széles front hangteret rajzolt, kellően egyenletes átmenettel, bármiféle "lyuk" keletkezése nélkül. A gyárilag 40 Hz és 20 kHz között specifikált hangtartomány az alsó (hála a kis mélynyomónak) és középfrekvenciás sávokban rendkívül harmonikus egységet alkot, azonban a magashangoknál némi tompa fedettség, fátyolosság fedezhető fel, ami különösen a beszédhangoknál érhető tetten. Ez leginkább a szélessávú hangszóróknak tudható be, amelyek tisztességesen teszik ugyan a dolgukat, de a legmagasabb regiszterek pontos megszólaltatására már nem képesek. Mindazonáltal a hangprojektor (és a mélynyomó együttese) lendületes, izmos és gyors, ami különösen jól kamatoztatható az akciófilmek, de a mozgalmas zenei felvételek esetében is.
A bevezetőben már említettük a SurroundBAR 6000 IHT négy évvel ezelőtti bevezetésekor is kihangsúlyozott 3D Audio hangzást. Az a Polk Audio által, még a ?80-as évek végén, a legendás Stereo Dimensional Array (SDA) hangdoboz-rendszerekhez kidolgozott - jobb és bal csatornák közötti keresztáthallást semlegesítő - SDA technológia térhatású megszólaláshoz továbbfejlesztett változatán (SDA Surround), valamint az ún. Polk Digital Logic technológián alapul. A Baltimore-i gyártó állítása szerint e két fejlesztés alkalmas arra, hogy a valódi 5.1 csatornás térhangzáshoz rendkívül közel álló surround hangteret érzékeltessen.
Szó, mi szó, valóban érzékelhető a pszeudo-hangtér létrejötte, ám a teljességhez azért továbbra is hiányoznak az igazi háttér hangdobozok. A térhatás oldalirányokban szépen kibontakozik ugyan, ám középtájon, nagyjából a hallgatók füleinek síkjában többnyire elhal.
A hangprojektor surround jelfeldolgozó elektronikája kizárólag a Dolby Digital formátumot támogatja, a DTS-t azonban sajna nem, ami azért eléggé érzékenyen érintett minket, gondoljunk csak a mozifilmek többségének eredeti hangsávjaira! Emellett természetesen az LPCM hanganyagok is megszólalnak - aminek minden bizonnyal nagyon örülnek majd a zenei felvételeket kedvelők.
Összességében tekintve, a Polk Audio SurroundBAR 6000 IHT hangkaraktere, lendületes előadásmódja, viszonylag jól érzékelhető (kvázi) térhatású megszólalása egyértelműen ajánlhatóvá teszi ezt a hangprojektort. Minden olyan alkalmazáshoz megfelelő, amelynél a gyors és problémamentes üzembehelyezés (emlékezzünk: instant házimozi) mellett a legfőbb elvárás a síkpaneles televíziók oly sokszor kritizált saját hangzásának feljavítása, valamint némi házimozi feeling megteremtése anélkül, hogy a nappalit hangdobozokkal teli stúdióvá kellene alakítani. 170 000 forintos fogyasztói árával ez a szett már nagyjából elfogadható ár/érték arányú megoldást jelenthet ebben a termékszegmensben. Aki pedig ezen a vonalon szeretne továbblépni, annak mindenképp érdemes fontolóra vennie a Baltimore-i gyártó SurroundBAR 9000 IHT csúcsmodelljét. A 6000 IHT hangprojektorral kapcsolatos tapasztalataink fényében mi biztosan kipróbálnánk.