Philips AS851/10 Fidelio Androidos dokkoló hangrendszer teszt

2012. június 8., péntek, 08:45

Philips Fidelio AS851 androidos dokkoló Bluetooth

Keveset hallunk mostanában a Philips felől, pedig a szórakoztató-elektronikában ősidők óta jelenlévő holland cég kínálatában jócskán akadnak olyan kütyük, melyekkel széles rétegeket céloznak meg. És nem csak a lifestyle komponensekre, vagy a hajdanán egyeduralkodó Ambilight televíziókra kell gondolni. Mikor szinte szégyen, ha egy nagy cég nem gyárt legalább egy iPod dokkolós, vagy kompatibilis terméket, kevés érdemi újdonsággal találkozunk. Hacsak nem a Fidelio sorozatba betessékelnek egy vadiúj, csinos Android dokkolós hangrendszert! A Philips AS851/10 Bluetooth-alapú kommunikációt létesít bármilyen Androidos rendszerű készülékkel, és jól is szól.

Philips Fidelio AS851 Androidos dokkolóPhilips Fidelio AS851 Androidos dokkolóPhilips Fidelio AS851 Androidos dokkolóPhilips Fidelio AS851 Androidos dokkolóPhilips Fidelio AS851 Androidos dokkoló

No azért van feltétel, például mobileszközünk szoftvere nem lehet öregebb a 2.1-es változatnál, és szükséges a Blutetooth megléte is. Ha ezek adottak, néhány érintés kell csupán, hogy megszólaltassuk az AS851-es Fideliót. Ami a legjobb, hogy tényleg így van - mikor tesztalanyunkat kicsomagoltam szerény, de praktikus dobozából és beüzemeltem, mindvégig telefonon beszélgettem egy kollégámmal. Csevegés közben, körülbelül tíz másodperc alatt aktiválni tudtam az AS851 és az iPod közti Bluetooth kapcsolatot (ergo Apple-eszközről is működtethető). Az elektronikai trendek iránt minimális érdeklődésű barátnőm Sony Xperia X8-át használva (a fürdőszobából), neki még ennyi ideig se tartott, talán négy másodperc alatt meg tudta szólaltatni a Philips zenedobozát. Szóval a funkcionalitással első nekifutásra semmi gondunk nem akadt, ráadásul az AS851-nek esztétikailag sincs miért szégyenkeznie.

Egy formás idom még nem minden

A háromliteres térfogatú Fidelio AS851 formavilága közel azonos a termékcsalád előző modelljeivel. Szélei lekerekítettek, a kabinet több pontban ívelt, ami amellett, hogy modern külsőt eredményez, akusztikailag is pozitívan hat. A hátlapon viszont nem furnér, hanem lakkfekete műanyag borítás fogad. Ezt lehetőség szerint csak finom szálú textillel tisztítsák, mert könnyen karcolódik. Ide került a dupla reflexnyílás (tesztalanyunk sztereó rendszerként üzemel), egy AUX Jack alzat, az elektromos csatlakozó és egy USB port, ami adatkapcsolatra nem alkalmas, töltésre viszont igen. Hasonló jellemzőkkel bír, legalábbis az Xperia X8-cal nem volt képes adatkapcsolatot létesíteni az előre applikált, több irányba mozdítható mikro USB dokkoló is, ezt a gyártó sajátosan ?FlexiDock? néven említi. Elég nagy oldaltávolságra eltolható a FlexiDock modul, forgatható és valamennyire dönthető is. Így táblagépünket vagy telefonunkat, ha akarjuk, centrikusan helyezhetjük az AS851-re, az viszont kérdéses, milyen mobileszközök képesek zenei forrásként kommunikálni USB felületen, az X8-as Sony nem tudott. Egyébként dicséretes a távvezérlő kivitele, jól kézre áll és nem is csúnya, a gumírozott gombok könnyedén benyomhatóak. Formavilágában a Philips TV-k távkapcsolóját idézi, feleakkora méretben.

A dalos pacsirta életre kel

Tesztalanyunkat sokoldalúvá tehetjük, ha az egyszerű, vezeték nélküli zenehallgatásnál többre vágyunk. Példának okáért említendő a Philips saját, Songbird elnevezésű Androidos applikációja. Ha számítógépünkre is feltelepítjük, egyrészt adatszinkronizálást létesíthetünk az éppen aktív mobileszközzel, és még internetes tartalmakat is streamelhetünk, ezzel lerövidítve zenekollekciónk összeállítási idejét. Másrészt a szoftveren belül előbukkannak online zeneboltok, weblapok is, ezeken böngészve tovább bővíthetjük meg lévő archívumunkat. Tekintettel a közösségi platformok létjogosultságára, létezik egy másfajta alkalmazás is, melyet szintén ajánlanak a Fidelio AS851 mellé. Az említett program DockStudio néven tölthető le, használatával megoszthatjuk aktuális hallgatnivalónkat (és fényképeinket) Flickr vagy Facebook oldalunkon. Emellett zenés ébresztőfunkciót és időjárás előrejelzést is tartalmaz az ingyenes applikáció, szóval általa kész widget-csokrot kapunk, bár a felsorolt lehetőségek része gyárilag is részét képezi az Android rendszernek.

Hangminőség

A Philips Fidelio AS851 megszólalásmódjával összességében meg voltunk elégedve. Néha elcsodálkozom, hogy a gyártók milyen ravaszul ki tudják játszani a fizika törvényeit; alig tíz éve minden ember hátast dobott volna még akkor is, ha kétszer ekkora dobozból érkezik ilyen hang, nemhogy egy gyümölcsöstál nagyságú, harminc wattos ládikából. Főleg azért tetszett, mert szépen betöltötte a szobát, kis méretéhez képest meglepően jól szórta a hangokat oldalirányba is. Kellemes, ugyan nem falrengető, de kellően dinamikus basszusokat, hasonlóképp fülbemászó közepeket és magasakat produkált, mindenféle zenét saját szájíze szerint, kicsit ?édesítve? szólaltatott meg. Nagy hangerőnél is csak elenyésző mértékű rezgés alakul ki a kabinetben, szolid összejövetelek vagy koccintások alkalmával sem valószínű, hogy ki fogunk használni ekkora teljesítményt. Szóval méreteit felülmúlja, persze ebben az árkategóriában ez szinte elvárás. Negatívumként csupán azt tudjuk említeni, ami a standard Bluetooth hangeszközöknél mindig is problémát jelentett: habár a 10 méteres hatótáv hiteles, vezeték nélküli jelátvitel esetén a legmagasabb és legmélyebb tartományokból hallható mértékben lemorzsolódik néhány részlet, és a korábbiakban tapasztalt ?nyitottság? is kevésbé érezhető. Még szerencse, hogy a hardver belsejében dolgozó DSP korrigálta a tömörítési hibákat és gyenge minőségű fájlokba is megpróbált életet lehelni, többnyire sikerült is neki.

Végítélet

A Fidelio AS851 elsődleges pozitívuma, ami elad egy dokkoló hangrendszert: kis méretéhez képest nagyon jól szól. A Bluetooth szórakoztató és praktikus extra, a távirányító példaértékű, a FlexiDock is jópofa. Kár, hogy előbbit alkalmazva romlott a hangminőség, ami háttérzenei alkalmazásnál még nem gond, talán jobb lenne, ha Androidos oldalon is kidolgoznának valamilyen ?AirPlay-szerű? technológiát, és akkor talán nem tűnne kissé drágának a Philips csini dokkolója. Mindent összevetve Androidos, zenekedvelő felhasználóknak praktikus termék.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.