Onkyo A-5VL integrált sztereó erősítő és Onkyo C-S5VL CD/SACD lejátszó teszt
MP3-tól az SACD-ig minden
2011. december 12., hétfő, 09:05
Onkyo A-5VL C-S5VL CD lejátszó lejátszó SACD erősítő VLSC
Az Onkyo 65 év óta van jelen az audió iparban, és számos technikai újítás fűződik a nevéhez. Nem csak az audió szakterületére, hanem valamennyi másikra igaz, hogy a piacon régóta jelenlévő szereplők egyrészt nem véletlenül vannak még mindig életben, másrészt a ?nagy múlt? kötelez. Azaz nem elég csak jelen lenni, folyamatosan az élen kell járni az innovációban, hiszen ma már kevés, ha jó valaki, piacot és trendet kell teremteni. Hogy ez mennyire sikerül a címben szereplő sztereó erősítővel és lejátszóval, kiderül tesztünkből.
Egy hifi erősítőnél és CD-lejátszónál nehéz egy-két évente új piaci szegmenseket ?feltalálni?.
Az audió iparban szereplők számára komoly feladat egy új sorozat bevezetése, mert egyrészt a név kötelez, másrészt viszont igazán újat és egyedülállót nehéz létrehozni ebben a kategóriában, hiszen egy új CD-lejátszó ugyanúgy ?csak lejátssza? a lemezt, mint egy korábbi modell, és az érintőképernyős ?nagy truváj? itt tényleg csak hókusz-pókusz lenne, ahogy máshol is az, de ott könnyebben beveszik a népek.
A felső kategória aljától kezdődően azonban van lehetőség bőven, hiszen a gyártók itt az árazásban meg tudják jeleníteni a fejlesztési költségeiket, nem utolsó sorban az erre fogékony közönség a beépített magas minőségű ? és drága ? részegységek okozta különbségeket értékeli és hallja. A fentieket azért tartom fontosnak megemlíteni, mert ennek tudatában szükséges értékelnünk az Onkyo A-5VL sztereó erősítőjét, és C-S5VL CD/SACD lejátszóját.
A dobozból kicsomagolva, már összeállítás közben feltűnt, hogy a külső megjelenéssel is igyekeztek pozícionálni a terméket a fejlesztők. Az enyhén lekerekített alumínium készülékházak egyrészt illenek egymáshoz, másrészt egyfajta ?hitech eleganciát? sugároznak. Mind az erősítő, mind a lejátszó lapos kialakítású, ami előny lehet az elhelyezésnél, viszont ezzel kapcsolatban kompromisszumot kell kötnünk ? de erről később.
Az erősítő előlapjának kezelőszervei szimmetrikusan épülnek fel - ez az ötlet nekem nagyon tetszik, mert számomra a szimmetria mindig a harmóniát idézi fel. Balról jobbra haladva találjuk a ki/bekapcsolót, amely alatt elegáns kék fénnyel jelzi a készülék az üzemi állapotot, utána a forrásválasztót, a hangszórókimenetek kontroll kapcsolóját, mély, magas és balansz szabályzót, végül a hangerő potmétert, amely természetesen motoros és a mellékelt távirányítóval állítható. Semmilyen LCD csodaképernyő, sem további szabályozási lehetőség nem hiányzik az embernek ? egyszerű és letisztult. Ahogy nézegettem, a Tankcsapda 20 éves jubileumi koncertje jutott eszembe a Szigeten. Egy dob, egy basszus, egy gitár és egy ének. ? mégsem éreztem, hogy hiányozna valami a zenéből. A fejlesztők láthatóan a kevesebb több elvét tartották szem előtt.
A hátlapon a szokásos RCA-kon kívül lehetőségünk van digitális koax és optikai bekötésre. Piros pont jár az átkapcsolható lemezjátszó csatlakozóért. (Moving Magnet/Moving Coil). A hangsugárzó kábeleket banándugót is befogadó, aranyozott aljzatok várják, lehetőségünk van kettős erősítésre (bi amp) is.
A készülék váza érezhetően rendkívül masszív és precízen szerelt, illetve illesztett, látható, hogy nem csak a tervezésnél, hanem a kivitelezésnél is odafigyeltek a gyártástechnikusok, hogy a nem kívánt rezgések elkerülhetőek legyenek.
Technikailag az erősítő sok egyedi és jól megtervezett megoldással kényeztet minket. Az Onkyo VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry) gondoskodik arról, hogy az A/D konverzió során szinte zajmentes, az eredeti forrást hűen, minden részletében visszaadó hang kerüljön a kimenetekre. Fontos megemlíteni, hogy a jobb és baloldalhoz külön transzformátor került beépítésre, melyeket referencia minősítésű kondenzátorok támogatnak.