Neotech NEI-32001 és NEI-32002 analóg összekötő kábel teszt
Zeneötvözet
2024. szeptember 22., vasárnap, 19:15
Neotech audio hifi kábel audio kábel hifi kábel RCA kábel Neotech kábel kábel teszt RCA kábel teszt hifi kábel teszt Neotech kábel teszt
A felsőbb kategóriás hangrendszerek lebilincselően valósághű hangzást tudnak nyújtani, ha ügyelünk megfelelő beállításukra és kiegészítőikre. Utóbbiba nemcsak a szobaakusztika, hanem az erősítők, lejátszók környezetében lévő bizonyos tárgyak is értendők. Gyakran a kábeleknél figyelhető meg, hogy átlagtól jobb minőségi szinten váratlan hangminőség javulást eredményeznek, ezért e termékkörrel is érdemes foglalkozni. Nemrég átalakította kínálatát a Neotech, a világ egyik legmeghatározóbb hifi kábelgyártója. Meglévő termékeinek frissítésén kívül vadonatúj szériák is debütáltak. Ezek közül a NEI-32001 és NEI-32002 analóg összekötőkről lesz szó, melyek különlegessége, hogy ezüsttel ötvözött OCC rézvezetőt tartalmaznak.
Semmi felszínesség
Minél több Neotech kábel járt nálunk tesztre az utóbbi évek során, annál egyértelműbbé vált, hogy a gyártó sokszínű termékkínálattal rendelkezik. A belépőszinttől az ultra high end kategóriáig találhatók egészen eltérő anyagú és belső geometriájú opciók. A jelenleg taglalt NEI-32001 és NEI-32002 analóg összekötő kábelek az erős felső/középkategóriát testesítik meg. Mit jelent ez számokban? A drágábbnak számító, egyes végződésű modell 45 000 Ft, a kisebbnek pedig 32 000 Ft körüli áron kapható, ami egy darab egyméteres kábelre értendő. Mivel dobról vágják, a hivatalos magyarországi forgalmazótól (KáCsa Audió) tetszőleges hosszúságban tudjuk rendelni, akár centis pontossággal.
Eddig a Neotech kínálata "csak" OFC, OCC és ezüstözött OFC vagy OCC, valamint ezüst, illetve OCC ezüst vezetőt tartalmazó kábelekből állt. A NEI-32001 és NEI-32002 kábeleknél először döntöttek úgy, hogy nem a rézmag felületét vonják be ezüsttel, hanem ötvözik a két fémet. Mindkét modell esetén 10% ezüsttartalmat kapunk. Vajon jobb ez, mint a felszínükön ezüstözött alternatívák? Meghallgatás után rögtön kiderül. Nincsenek pontos ismereteink a gyártástechnológiai háttérről, de korábbi szubjektív tapasztalat, hogy bizonyos esetekben az ezüstözött rézkábelek élesebb, fényesebb módon jelenítették meg a magas frekvenciákat, ami a hosszútávú hallgathatóság rovására ment. Ez többé-kevésbé fárasztóbbá tette a zenehallgatás élményt, amit az angol zenekedvelők listening fatigue jelenségként szoktak említeni.
Meg kell jegyezni, hogy a saját szubjektív tapasztalat nem általánosítható. Jártak korábban a szerkesztőségben olyan ezüstözött rézkábelek is, amelyek határozottan élvezetes hangélményt nyújtottak, némelyik Ajánlott Vétel cédulát is kapott. De a Neotech kínálatán belül maradva, a gyártó korábbi modelljei közül inkább a "sima" réz, vagy tiszta ezüst opciók váltottak ki belőlünk (ismételten csak szubjektív) elismerést. A tajvani cég kombinált, vagyis ezüstözött réz kiadásai meglehetősen vegyes élményeket okoztak, különösen az analitikus karakterű, fémdómos magassugárzóval rendelkező hangfalak esetében. Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy a NEI-32001/NEI-32002 tesztjéhez pontosan ilyen hangsugárzót alkalmazzunk.
Technikai részletek
A NEI-32001 és NEI-32002 számos részletben megegyező. Vezetőanyaguk tömörszálas, 10% ezüsttartalmú OCC rézötvözet. Felépítésük szimmetrikus. Árnyékolásuk ezüstözött réz, valamint natúr rézfólia. Rugalmas, esztétikus PVC köpenyükről könnyen megkülönböztethetők a gyártó többi termékétől. A drágább modellé egy árnyalattal világosabb, de a vastagságuk ránézésre ugyanaz.
A két kábel közti különbséget jól mutatják a Neotech robbantott háromdimenziós ábrái. A drágább (NEI-32001) modell vezetőcsatornái darabonként három, spirálalakban haladó rézszálat tartalmaznak, ezáltal a teljes vezető keresztmetszete nagyobb, mint a kisebb kábelben. Továbbá a nagytesóban elhelyeztek egy zajcsillapító szálat (drain wire). A belső geometria tartásáért és vibrációcsökkentésért műszálas töltet felel. További érdekesség, hogy az első árnyékolóréteg nem a főköpeny alatt helyezkedik el (a másodlagos árnyékolás alatt, ahogy sok más kábelnél), hanem rögtön a vezetőszálak és azok belső szigetelése között.
A kisebb modell (NEI-32002) összesen nem hat, hanem kettő tömör rézszállal továbbítja a jelet. Belső csillapításra és szerkezeti rögzítésre műszáltöltet helyett levegő tartalmú csöveket tartalmaz, továbbá kimaradt belőle a fentebb említett zajcsillapító szál.
A Neotech saját kínálatából DG-201 RCA vagy NC-06612 XLR dugóit javasolja mindkét kábelhez. A KáCsa Audió kínálatában megtalálhatók e csatlakozók is, továbbá tetszés szerint kérhetők olcsóbb vagy drágább, illetve eltérő anyagtartalmú alternatívák. A standard hosszúságokban kapható modelleket alapértelmezetten saját RP-245GT/RP100ST RCA, valamint MC-945G/MC-946G XLR dugóikkal látják el, a teszt során kipróbált darabokon szintén ezek a csatlakozók voltak. A megrendelő el tudja dönteni, hogy saját maga kívánja otthon összeszerelni a kábelt, vagy inkább rábízza a KáCsa technikusaira.
Meghallgatás
Kölcsönkaptunk egy-egy Neotech NEI-32001 és Neotech NEI-32002 kábelt, melyeket egy saját használatú, globális mércével felső középkategóriát képviselő rendszerben próbáltunk ki. A meghallgatáshoz összeállított szett az alábbi eszközöket tartalmazta:
Forrás: Reavon UBR-X200
Erősítő: Rotel RA-1592MKII
Hangfal: Bowers & Wilkins 705 S3
Hónapok óta használtuk az említett rendszert, így annak tudását és hangkarakterisztikai jellemzőit alaposan feltérképeztük. Alapértelmezetten egy AECO dugókkal szerelt LessLoss C-MARC kábelt használtunk a Reavon és Rotel közti analóg sztereó jeltovábbításhoz. Az évek során többször is volt rá példa, hogy (olcsóbb) Neotech kábeleket összehasonlítsunk a saját C-MARC összekötővel. Egyéni ízlésünknek szinte kivétel nélkül utóbbi jött be jobban. A magasabb kategóriába tartozó, többször drágább, ezüstvezetős csúcsmodelleket leszámítva most először fordult elő, hogy nem tudtuk eldönteni, melyik hangja tetszett jobban - a NEI-32002 és NEI-32001 is meglepően kiteljesedő, kristálytiszta, életteli hangélményt nyújtott, felbontásban és kiegyensúlyozottságban is simán elérve a LessLoss által nyújtott szintet.
Az előző generációs Neotech analóg összekötő kábelek közül majdnem az összeset kipróbáltuk. Általában egy gazdag textúrájú, kissé technikai, de fegyelmezetten részletező hangzást eredményeztek. A középkategóriából hiányoltunk egy általános lazaságot, hogy nagyobb közvetlenséggel adja vissza a hangszerek lecsengéseit és hogy a térbeli részleteket szabadabb, tágabb színpadképpel adja át. Pontosan ebben hozott előrelépést az új, ezüsttartalmú termékcsalád.
Cassandra Wilson - Red Guitar c. számát hallgatva a NEI-32001 bámulatos háromdimenziós térben helyezte el a hangszereket. Kiváló részletességgel hallatszott a rumbatok, a jazzgitár pengetései pedig leváltak a hangsugárzó tengelyéről. Az énekesnő sávja kissé közelinek, intim jellegűnek hatott. Átjött a zene meleg, pezsgő, atmoszférája, a hangszerek gyönyörűen elkülönültek egymástól. Csukott szemmel elhittük, hogy az előadáson ültünk. A magashangok rendkívül csupaszon, nagy virtuális térben mozogtak, de főleg a basszust illetően lepődtünk meg. Az ütős hangszer és a nagybőgő súlyához, szilárdságához gyorsaság, dinamikai fürgeség társult. Ezáltal a basszusok szabadon mozogtak a virtuális színpad körül, a középső hangok sem süppedtek a hangsugárzók közti vonalba - kivéve, ha a hangmérnök úgy akarta. Az ütemek izgalmasan, villámgyorsan jelentek meg, túldominálás nélkül. Elég ügyetlen megfogalmazás, de a "zenészek közti csend", a tér iránya és mozgása volt, amit váraltan ügyességgel jelenített meg a drágább Neotech. Mindez alapján az olvasó lehet, hogy túl analitikusnak képzeli el az összképet. Viszont mi azért lepődtünk meg, mert a NEI-32001 segített a (köztudottan fényesebb jellegű) Bowers dobozoknak pontosan ábrázolni, miközben mellőzte a száraz, túl technikai közlésmódot.
A NEI-32002 részben ugyanazt tudta, mint drágább rokona. Nem száraz információként, hanem energikus, spontán módon hagyta érvényesülni a zenét. Egy jóleső lazaság benne is megvolt, kellemes tónust adott a tesztrendszernek, felesleges puhítások vagy kiemelések nélkül. A két kábel között főleg annyi eltérést hallottunk, hogy a NEI-32002 kevésbé ügyelt a legmagasabb frekvenciák kibontására. Ilyen volt a Red Guitar alatt zajló rumbatök és Marcus Miller - Papa Was A Rolling Stone c. feldolgozásában a basszusgitár halkuló, csörgő húrja is. Az élesebb, csilingelős részleteket kissé markánsabb, módon, vastagabb kontraszttal jelenítette meg ez a kábel. Valamint a basszus nem volt olyan precízen árnyalt, a dinamikus részletek kissé lágyabb, finomabb módon jelentek meg. Nem kimondottan tompított, de apró mértékben sarkított, kerekített a hegyesebb hangokon, ami eleve száraz karakterű hangsugárzóknál előnyt tud jelenteni.
Végszó
A Neotech NEI-32002 és Neotech NEI-32001 kábelek egyaránt segítettek megőrizni a kiegyensúlyozottságot, nem húznak túlságosan egy adott frekvenciasáv felé. Meglepő közvetlenséggel, lazasággal mutattak rá a zenei térre, használatuk közben szépen kijöttek az atmoszférikus, apró részletek is. A színpad középpontját jó fókusszal, jobbra-balra elkenés nélkül hallottuk mindkét kábel esetében. Ami a legfontosabb, hogy hosszabb távon sem okoztak fárasztó hallgatói élményt.
A NEI-32002 kissé lágyabb és vastagabb kontúrok között jelenítette meg a részleteket, ami a halkabb és intenzívebb összetevőkre is értendő. Használata során a basszus dúsabb módon jelent meg, de a dinamikus effektusok összességében puhább, jámborabb hangkaraktert adtak a rendszerünknek. A NEI-32001 ügyesebb volt az általános áttetszőséget, sebességet és mikrodinamikus magashangokat illetően. Teszt rendszerünkből többet kihozott, mint kisebb rokona. Szépen "leváltak" a hangeffektusok a hangsugárzók síkjáról, jobban domboruló, háromdimenziós módon kaptuk vissza tesztzenéinket, ilyen térhatást csak kevés IC kábellel értünk el az említett szett használata során. Érdemes mindkét modellt rögtön egymás után kipróbálni, bizonyos rendszerekben lehet, hogy előnyösebb a kisebb modell lazább, enyhébb kontrasztkezelése. Szubjektív megítélésünk szerint különösen a nagyobb modellnél kaptunk kristálytiszta hangélményt, fárasztó színezés nélkül. Ezért határozottan jár neki az Ajánlott Vétel cédula.
Neotech NEI-32001 analóg összekötő kábel
Műszaki adatok
Vezető: | 2x3 db tömör, 10% ezüsttartalmú OCC rézszál |
Árnyékolás: | ezüstözött rézfólia, rézfólia |
Szigetelés: | polietilén szálak |
Teljes átmérő: | 10,5 mm |
Ajánlott csatlakozó: | Neotech NC-06612 XLR vagy Neotech DG-201 RCA |
Ár (a cikk megjelenésekor): |
kb. 45 000 Ft/m kb. 135 000 Ft (1 m pár, NC-06612 XLR verzió) kb. 145 000 Ft (1 m pár, DG-201 RCA verzió) |
Forgalmazó: |
KáCsa Audió Kft. +36-1-220-9100 +36-30-884-1234 1164 Budapest, Rádió utca 1. |
Szubjektív vélemény
Hangminőség: | |
Kivitel: | |
Ár/érték arány: |
Neotech NEI-32002 analóg összekötő kábel
Műszaki adatok
Vezető: | 2 db tömör, 10% ezüsttartalmú OCC rézszál |
Árnyékolás: | ezüstözött réz fonat, rézfólia |
Szigetelés: | levegő tartalmú polietilén csövek |
Teljes átmérő: | 10,5 mm |
Ajánlott csatlakozó: | Neotech NC-06612XLR vagy Neotech DG-201 RCA |
Ár (a cikk megjelenésekor): |
kb. 32 000 Ft/m kb. 110 000 Ft (1 m pár, NC-06612 XLR verzió) kb. 120 000 Ft (1 m pár, DG-201 RCA verzió) |
Forgalmazó: |
KáCsa Audió Kft. +36-1-220-9100 +36-30-884-1234 1164 Budapest, Rádió utca 1. |
Szubjektív vélemény
Hangminőség: | |
Kivitel: | |
Ár/érték arány: |
További cikkek: