Moonriver Model 404 Reference sztereó erősítő teszt
Swedish Metal
2022. november 29., kedd, 22:35
Moonriver MoonriverAudio audio hifi erősítő high end hifi erősítő sztereó erősítő Moonriver Audio erősítő teszt high end erősítő hifi erősítő teszt sztereó erősítő teszt high end sztereó erősítő
A Moonriver Audio svéd gyártó, 2015-ös alapítását tekintve új szereplő a high end piacon. Termékkínálatuk finoman fogalmazva is szűkös: két integrált sztereó erősítőből áll, a 404 Standard és 404 Reference modellekből. A 404 Standard 2019-es bemutatása után alig másfél év alatt az addig ismeretlen gyártó 17 országban üdvözölhette viszonteladó partnereit. Ezen a sikeren felbuzdulva a gyártó kifejlesztette a 404 Reference modellt, ami még magasabb minőséget és megszólalást kínál. Ő mai tesztünk főszereplője.
A Moonriver Model 404 Reference a gyártó kínálatának csúcsmodelljeként magas elvárásoknak kell, hogy megfeleljen. Az igényes csomagolástól megszabadítva kifejezetten ízléses és megkapó, ám nagyon egyedi kinézetet találunk. A nagyjából 13 cm magas ház fekete előlapját oldalt barna faperem keretezi, a rajta látható lámpácskák a bekapcsolást követően sárga színben pompáznak.
A baloldalon bemenetválasztót találunk, mellette halványító, utána tape monitor kapcsolót, majd balansz és hangerő állító gombot találunk, közöttük pedig sztereó és monó mód közötti váltásra szolgáló kapcsolót. A gyártó szerint ez 78 RPM-es monó sellak lemezek hallgatásakor lehet praktikus, ámbár ezt a funkciót nem állt módunkban kipróbálni.
A készüléket megfordítva és a hátlapot szemügyre véve valamivel teljesebb képet kaphatunk a képességeiről. Mindenekelőtt egy érdekesség: a hátlap bal oldalán felül egy USB-B csatlakozóaljzatot találunk, aminek története érdekes. A gyártó a tervezéskor integrált USB DAC-kal szerelve képzelte el a Model 404 Reference-et. Viszont mire gyártásba került, a DAC modul lelkét adó chip gyártója az AK tűzvészben elveszítette gyártókapacitását, a gépek megsemmisültek. Így csupán néhány tucat 404 Reference tartalmazza az eredetileg tervezett DAC modult. A bemenet helye viszont megmaradt, mintegy mementóként az utókor számára.
A további - analóg és természetesen működő - bemenetek tekintetében jó érzés fogott el minket: baloldalon mindjárt négy RCA analóg bemenettel találkozunk, amiből az első phono-ként is működik, amennyiben az opcionális phono boarddal is felszereljük erősítőnket. Ha nem, úgy vonal bemenetként működik ez is, ahogyan a többi. Tape és preamp ki- és bemeneteket találunk ezután, majd a hangsugárzók szimpla csatlakozói következnek. Ezek masszív, komoly felépítésű, banándugó fogadására is alkalmas aljzatok. Ezen túlmenően kizárólag az IEC tápcsatlakozót találjuk a készüléken.
A borítástól megszabadítva felsejlik a Moonriver 404 Reference felépítése. Méretes toroid transzformátort, rövid jelutakat és pedáns, ránézésre is nagyon rendezett, precíz kialakítást láthatunk. Ezek után miért is vártunk volna tovább - meghallgattuk a Moonriver csúcsmodelljét, hogy megoszthassuk olvasóinkkal, milyen képességekkel rendelkezik.
Tesztkörnyezet, tesztzenék
A Moonriver Model 404 Reference-et a következő környezetben hallgattuk:
Áramellátás: Torus Power TOT MAX tápszűrő és leválasztó transzformátor
Kábelezés: Nordost Heimdall 2 és AudioQuest
Forrás: Naim ND5 XS2
Hangsugárzók: Monitor Audio Platinum PL 200 II és PMC IB2SE valamint Klipsch Cornwall III (utóbbit a forgalmazó bemutatótermében hallgattuk meg)
Zenehallgatás során a következő zenéket hallgattuk: Wintersun - When Time Fades Away, Jean-Michel Jarre - Equinoxe Infinity, Musszorgszkij - Egy kiállítás képei (DSD), Shota Osabe - Happy Coat, Vivaldi - Négy évszak (DSD), Yes - The Steven Wilson remixes lemezek, Haydn - Trombita concertóinak harmadik tétele, valamint Handel - Vízizene és Tűzijáték szvitjei, utóbbiak közül mindkettő DSD 128 formátumban. Ezeken kívül Rick Wakeman - Journey to the Centre of the Earth és King Arthur... Prodigy - Fat of the land és a Dream Theater - A view from the top of the World albumok szólaltak meg. Kipróbálás előtt alaposan bejárattuk a Model 404 Reference-t az IsoTek lemezzel.
Meghallgatás
A meghallgatást Rick Wakeman - Journey... lemezével indítottuk. A nagyzenekari nyitány megszólalása azonnal meghozta kedvünket tesztünk kiterjesztéséhez, mivel mindent megkaptunk, amit a Moonriver 404 Reference kategóriájában remélhettünk, sőt, még többet is. E többlet a mélytartomány elképesztő mennyiségén és pontosságán, valamint a térábrázolásban is tetten érhető volt. De kezdjük az elejéről!
A megszólalás a hangsúlyos mélytartomány ellenére könnyed és szellős, valamint roppant dinamikus volt. A szólamok elkülönítése - és nagyzenekari vagy ilyen jellegű műveknél ez kifejezetten lényeges pont lehet - példásnak volt mondható, szinte tapintható helyeken jelentek meg az egyes hangszerek, a hangszínpad szélessége és mélysége pedig még tapasztalt füleinknek is meglepő volt. Mindemellett fontos kiemelni, hogy milyen elegánsan tartotta meg a Model 404 Reference a zenei kohéziót: egyetlen "kilógó", "kitüremkedő", "hegyes" vagy egyéb ilyenformán elfuserált hangot sem hallhattunk, minden hangszer a nagy egész részeként szólalt meg, mégis kedvünkre válogathattunk melyiket szeretnénk a leginkább hallani az előadás során.
Eleinte a felső-közép tartományt egy egészen picit fedettnek éreztük, némi további járatás viszont ezen is segített és megszüntette az egyébként sem hangsúlyos, de érzékelhető jelenséget. Mindeközben meg kellett állapítanunk, hogy a 404 Reference karaktere igencsak hasonló saját, Naim SUPERNAIT 3 erősítőnkéhez, ám bizonyos tekintetben még túl is szárnyalja azt. (A Naim erősítőt külön tápegység nélkül használjuk.) Így bizonyos szempontból elmondható, hogy ár/érték arányban a Moonriver valamivel többet nyújt azonos környezetben.
A Wakeman lemez meghallgatását követően úgy éreztük ideje kihozni a maximumot a Moonriver-ből, ezért feltettük klasszikus zenéinket DSD formátumban. A kívánt hatás nem maradt el, rendszerünk minden további nélkül elénk varázsolta a hangversenytermet a teljes nagyzenekarral együtt - egy kb. 35 négyzetméteres szobába. Bár érzésünk szerint a tér messze túlnyújtózkodott a szoba fizikai terén, mégis érdekesebb tapasztalat volt a hatalmas tér pontossága, részletessége és irányai is. Ugyanis nem csupán a megszokottnak mondható széles és mély hangszínpad tárult elénk, hanem sok esetben olyan érzésünk támadt, mintha valamilyen surround rendszert hallgatnánk, ahogy a hangok minden irányból cikáztak körülöttünk.
A klasszikus zenei hangorgiát követően mindenképpen szerettük volna megismerni a Moonriver kínálta jelenlét-érzetet, így Shota Osabe - Happy Coat lemeze került fel következőleg. Újabb varázslat: a hatalmas koncertteremből most egy kis, meghitt jazzklubba kerültünk, ahol a zenészek minden egyes rezdülését hűen, precízen megformálva kaptuk vissza. Mindemellett - és természetesen az egész meghallgatás alatt - a megszólalás kifejezetten élénk és zenei maradt, teljes természetességgel, amiben egy leheletnyi hidegséget vagy szögletességet sem találtunk.
A Vivaldi mű finom felharmonikusai és folyékonysága szintén elvarázsolt, egyszerűen nem tudtunk hibát találni a Moonriver előadásában.
Azonban maradt egy egészen apró kétségünk, méghozzá a Model 404 Reference rugalmassága tekintetében. Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy tesztünk végére egy elektronikus és egy rockzenei lemezzel is "megkínáljuk" a 404 Reference-t, hátha.
Kellemesebben nem is csalódhattunk volna: a klasszikus zenében kifinomult és valóban cizellált megszólalásért nem áldozták fel azt a kicsit harapós, agresszívebb hangot, ami mind a Prodigy, mind a Dream Theater lemezek esetében megmutatkozott. A Moonriver ezesetben egyáltalán nem finomkodott, minden hangot kellően erőteljes, agresszív és dinamikus megszólalással jelenített meg. Míg a Prodigy lemez esetében inkább a kiváló mélytartomány-kontrollt, a dinamikát és a pontosságot említjük, addig a Dream Theater esetében inkább a természetességet, a sokszólamú zeneszámok precíz, pontos mégis zenei megjelenítését emeljük ki.
Összegzés
A Moonriver hiába számít viszonylag fiatal gyártónak nagyjából 7 éves múltjával, a Model 404 Reference hűen képviseli a zene iránt maximálisan elkötelezett high end rajongók és gyártók kompromisszummentes attitűdjét. Az erősítő egyedi megjelenése, igényes kidolgozása és elsősorban hangja okán bizony komoly vetélytársnak bizonyulhat a kategóriájában szinte bármely más gyártó számára. További jó hír, hogy a Moonriver svéd illetőségű gyártó, így amennyiben bármilyen problémánk akad (esetleg) a készülékkel, nem kell másik földrészre küldenünk javításra.
Természetesen emellett a klasszikus svéd értékeket is felfedezni véltük benne: igényes, masszív, stabil felépítés, egyedi formatervezés, a funkció iránti elkötelezettség, mindez egy kifejezetten nyugodt, természetes megszólalást kínáló egységben. Reméljük a gyártó kiterjeszti termékpalettáját és még sok más kiváló terméküket is megismerhetjük a jövőben!
Tapasztalataink alapján örömmel adjuk neki az Ajánlott Vétel elismerést.