Monster SuperStar BackFloat Bluetooth hangrendszer teszt
Kapitány, hangfal előttünk!
2015. szeptember 18., péntek, 06:30
Monster audio hifi hangfal hangszóró hangrendszer Bluetooth vízálló hangszóró vízálló hangfal Bluetooth hangrendszer Bluetooth hangszóró hangrendszer teszt hangfal teszt hangszóró teszt
Hordozható hangrendszert mindenki látott már, no de úsztathatót? A Monster SuperStar BackFloat ilyen megoldás: nem csak zenél, hanem egyidejűleg a vízen is fennmarad.
Úszik? Hogyan?
Mielőtt rohannánk a boltba, hogy búvárhifi élményszerzés reményében lecsapjunk a Monster féltéglányi nagyságú eszközére, le kell szögeznünk, hogy ez a készülék nem teljesen és nem szó szerint vízálló. Tehát ne merítsük a víz alá, és ne vigyük magunkkal a medence, tó, tenger fenekére. Kétségkívül igaz viszont (ahogy a lenti videóban is látható), hogy ha fröccsenő víz éri, illetve ha csap alá tartjuk az eszközt, utána épségben marad. Mindössze meg kell várnunk, hogy a külső hangszórórács és a membrán között felgyülemlett vízmennyiség kicsurogjon.
Mindezek mellett a SuperStar nagyon könnyű, mindössze 230 gramm, hátulja zárt, oldalról nézve pedig készülékháza enyhe V alakban szűkül össze. Így aztán ha elhelyezzük a víz felszínén, nem süllyed el, hanem lebeg, mint egy kis csónak. Gondoljunk bele, amikor egy kerti buli során, vagy éjjeli fürdőzés közben megmutatjuk ezt ismerőseinknek, a vidám reakciók szinte garantáltak. Persze a BackFloat nem csak arra szolgál, hogy mosolycsekket gyűjtsünk vele, praktikus lehet például ha jacuzziban ülve, medencében, kedvenc matracunkon heverve, zuhanyzás közben vagy a strandon szeretnénk egy kellemes háttérzenei élményt.
Küllem
Vegyük át röviden, milyen fizikai valójában a BackFloat! Külsejének nagy részét egy gumi kabát borítja, melynek eltávolítása nem ajánlott, de cserélési céllal lehetséges. Előlapja két, rács mögé bújtatott szélessávú hangszóróból és egy középre helyezett passzív basszus membránból áll, utóbbit némileg feldobja a körülötte fémesen csillogó karika. Jobboldalt, egy körömmel felnyitható gumifedél alatt 3,5 mm-es Jack és micro USB aljzat rejtőzik. Utóbbi nem csak töltésre, hanem PC/Mac jelkapcsolatra is szolgál. Így a SuperStar USB-s hangszóróként is alkalmazható, ilyenkor a számítógép hangvezérlői között "CSR8645" néven fogjuk látni.
Felül négy gomb található, melyek a Bluetooth hangrendszerekre jellemző funkcionalitást nyújtják, ugyanide került egy beépített, telefon kihangosításra szolgáló mikrofon is. Apropó, hívásfogadásra és zeneszámok közötti navigációra szolgáló billentyűk nem kerültek a BackFloat külsejére. A ki-bekapcsoló gomb mellett kis piros LED világít aktív üzemállapotban, ami az akkumulátor kapacitásának végéhez közeledve pedig ráérős ütemben, villódzással figyelmeztet minket az újratöltés szükségességére. A gyártó hivatalos leírásában nem találtunk a beépített lítium-ion akkumulátor kapacitására vonatkozó adatokat, annyit viszont megtudtunk, hogy egy 1-2 órás feltöltést követően akár 7 óráig is üzemeltethető a SuperStar BackFloat.
Használat, hangminőség
A papíron közölt 7 óra kis hangerőn reális, komolyabb terhelésen nekünk közepes jelszinten (folyamatos zenelejátszással) 5 órán keresztül sikerült használnunk tesztalanyunkat. Sokáig megszokást igényelt, hogy a ki-bekapcsoló gombot több mint 3 másodpercig kellett nyomnunk, míg a SuperStar magához tért, illetve készenléti (standby) módba került. Ugyancsak okozott némi fejtörést, hogy az eszköz önálló jelszint vezérléssel rendelkezett, tehát saját hangerejét és a telefonunkét rendszerint össze kellett egyeztetni. Egyébiránt pozitívan hatott a 8-10 méterről is stabilitást produkáló Bluetooth, és a beépített mikrofon is egész jól végezte a dolgát, amikor telefonbeszélgetésekre került sor.
És a hang? Ha csak három szóval kellene jellemezni: tiszta, élénk, lendületes. Mivel a jobb- és baloldali hangszóró alig 12 centiméterre áll egymástól, a sztereó élmény elmaradt, viszont ettől még nagyon tetszett a SuperStar pozitív értelemben nyers, kihegyezett stílusa. A Bluetooth kicsi fátyolosságot, ködösséget okozott a középső frekvenciákban. Vezeték nélkül is jó volt hallgatni, de PC-USB üzemmódban derült ki igazán, hogy a SuperStar többet tud az átlagnál. A magas frekvenciákból sokat kaptunk, jóval többet, mint amennyit eddig hallhattunk a manapság elérhető mobil hangrendszerektől. Ugyanakkor a basszusok nem lomhán kullogtak, hanem feszesen, fürgén igyekeztek felzárkózni a többi, ügyesen megragadott részlethez. Voltaképpen a SuperStar energiabombaként viselkedett. Függetlenül attól, hogy nagy terhelésen nem rezegtette meg belső szerveinket, éreztük a passzív membrán dinamizmusát, akár 3-4 méteres távolságból is. Nem erővel, hanem pontossággal igyekezett meggyőzni minket, és bizonyos értelemben sikerült neki - hozzátennénk, hogy egy 50000 Ft-os eszköztől el is várható, hogy így teljesítsen.
Konklúzió
Sokan (saját magunkat beleértve) azt gondolnák elsőre, hogy egy ilyen hangfalacska csak attól lesz több vagy jobb, hogy játszhatunk vele a fürdőkádban, vagy strandon, a gumimatracon heverve úsztathatjuk magunk mellett a vízen. Miután meghallgattuk azonban, kiderült, hogy a BackFloat vitathatatlanul tisztán és vezeték nélküli hangszóróhoz képest gazdag felbontással szólt, magas frekvenciáival ügyesen beférkőzve versenytársai közé.
Fizikai méretéből fakadóan nyilvánvaló, hogy meg kell alkudnunk a korlátozott szórással és basszussal, de tartsuk szem előtt, hogy ez egy övtáskában elférő, elsősorban zenei aláfestésre szánt eszköz! Akik nem tartják szükségszerűnek az "úsztatható" kivitelt, azok lényegesen kedvezőbb áron is megvehetik a sima, vízhatlan funkciótól mentes SuperStar-t. Utóbbi, cikkünk írásakor 32 990 Ft-ért, azaz 18 000 Ft-tal olcsóbban volt kapható a BackFloat-hoz képest. Olvasónkban jogosan merülhet fel a kérdés (látva a manapság kínálkozó Bluetooth hangrendszerek végeláthatatlan kavalkádját), hogy vajon a BackFloat lesz a számára tökéletes választás? Erre újfent csak a rengetegszer elhangzott, már-már unalmas szavakkal tudunk válaszolni: ki kell próbálni személyesen! Hiába írnánk még több hosszú oldalt tele a tesztelt készülékekről, mikor az emberenként változó személyes preferenciák bármikor felülbírálhatják szerkesztőink megállapításait. Megsúgjuk, hogy a BackFloat-ot ugyanonnan hoztuk magunkkal tesztelni, ahol pl. a kategóriájában ugyancsak kiemelkedő Denon Envaya Mini kapható? tehát a budapesti Allée Denon márkaboltjába nem csak hifi rendszer építése miatt érdemes bekukkantani.
Egy szó, mint száz, a BackFloat megmosolyogtatott minket. Nem azért, mert vicces, hanem azért, mert viccesen egyedi. Több ilyen kreatív, merész megoldásra lenne szükség a piacon, sokkal többre. Persze akkor nem maradna kedvünk és időnk az audio/video iparág négy fal közé szánt nagyobb kaliberű, "komoly" termékeit tesztelni, nemde?