Meridian Director USB DAC teszt
2015. október 21., szerda, 08:30
Meridian audio hifi DAC DA konverter USB DAC Meridian DAC DAC teszt Da konvcerter teszt USB DAC teszt Meridian DAC teszt
A high end hangrendszerek terén feketeövesnek számító Meridian úgy döntött, hogy a rendelkezésére álló technológiát megosztja azokkal is, akik számítógépről szoktak zenét hallgatni. Így készült el a Meridian Director DAC, amit mai cikkünkben alaposan kivesézünk.
Digitális hang = Meridian?
Az angliai székhelyű Meridian nagyon sokat tett le az audio ipar asztalára, és ezekből a mérföldkövekből mi, átlagemberek nem is sejtenénk, hogy mi minden származik tőlük. Külön cikket lehetne megtölteni azzal, hogy a digitális kódolásért, jelfeldolgozásért milyen technológiákat és algoritmusokat hozott létre ez a cég, és bizonyára sokak számára ismerősek a magas költségvetésű mozifilmekben feltűnő, jellegzetes "piramis" hangfalaik. Az aktív DSP hangsugárzók mai napig a Meridian fő pillérét képezik, és nagyon érdekes mellékágat képviselnek azoknak, akik a hifi rendszer építést kicsit máshogyan, bizonyos értelemben hatékonyabban szeretnék megvalósítani. Mindezek alapján talán nem is annyira meglepő, hogy ugyanez a cég piacra dobott egy asztali felhasználásra, főleg számítógépek mellé javasolt USB DAC-ot.
A Director különféle technológiákat tartalmaz, melyek a gyártó 800-as szériájú high end készülékeiben is megtalálhatóak. Említést érdemel a beépített apodizációs szűrő is, mely a korai, primitívebb módszerekkel feldolgozott, túl éles vagy harsány digitális hangfelvételeket is képes kissé egyenlítettebbé, finomabbá tenni. A gyártó leírása alapján, a tervezők mindent megtettek azért, hogy a lehető legalacsonyabb szinten tartsák a Director torzítását és modulációs zajszintjét, ami érthető is, hiszen a kis hibák egy érzékeny hifi rendszeren vagy fejhallgatón könnyen észrevehetővé válhatnak, még ha nem is tudjuk meghatározni az ottlétüket. Attól kezdve pedig hiába próbálkozunk bármivel, le kell mondanunk a hibátlan zenei élményről, mert nem fogjuk kellően élettelinek, realisztikusnak érezni azt, amit kapunk.
Tesztalanyunk a működését tekintve semmivel sem bonyolultabb, mint a legtöbb eddig kipróbált USB DAC. Mindössze csatlakoztatnunk kell a számítógépünkhöz vagy egyéb, digitális optikai vagy koaxiális kimenettel rendelkező forráseszközünkhöz, és a beépített DA konverter máris végzi a dolgát. Az előlapi forrásválasztó gombtól jobbra három fehér LED található, melyek minden esetben visszajelzést adnak az aktuális mintavételezési frekvenciáról. A különféle fokozatokat (44,1; 96; 192 kHz) elérve 1x, 2x illetve 4x-es túlmintavételezésig sorban felgyúlnak e fények, tőlük balra ugyanilyen apró izzók mutatják, hogy a kombinált SPDIF vagy az USB bemenet üzemel éppen. Egyébként a Director rendelkezik egy saját belső, analóg jelszint vezérlővel, tehát ha úgy tartja kedvünk, nem csak fejhallgató erősítőre, hanem sztereó végfokra is ráköthető, ám dedikált potméterrel nem látták el, tehát vagy a számítógépről, vagy egy hozzáillesztett előfokról állíthatjuk a hangerőt.
Kicsomagolás
A Directort a Meridian angliai gyárában, saját kezűleg szerelték össze, csinos kis dobozkában érkezett hozzánk, mely már a kibontás pillanataiban is sugallta a prémiumkategóriás termékekre jellemző érzést, mindenféle felesleges giccs, selyempárna és aranyozás nélkül, diszkrét eleganciával. A fekete dobozka tetejének belső oldalán, egyetlen mondatba összefoglalva elénk tárult a gyártó tömören megfogalmazott küldetésnyilatkozata, mely magyarra fordítva ennyit tesz: "Célunk, hogy az emberek életét a leginnovatívabb és eredményesebb módon gazdagítsuk audiovizuális élménnyel, a tökéletes hang és képreprodukció után kutatva." - Ez a lényegre törő üzenet járja át a Director-t, melynek megjelenése is egész kellemes.
Ellipszis keresztmetszetű készülékháza anodizált alumíniumból készült, az első és hátsó lemez pedig fényes fekete műanyag. Egyébiránt a csomag egy 230 voltos adaptert (amennyiben számítógép nélkül használnánk a Director-t), valamint egy optikai és egy koaxiális digitális átalakítót is tartalmazott, USB kábelt nem mellékeltek. Utóbbin eleinte majdnem fennakadtunk, de elképzelhető, hogy a Meridian inkább a felhasználóra bízza a számára szimpatikus vezeték kiválasztását, mivel (ahogy azt korábbi tesztjeink igazolják) a digitális USB zsinór között is könnyen felmerülhetnek hallható eltérések. A doboz legaljában, egy félbehajtott használati utasítást is találtunk, mely röviden összefoglalja a készülék beüzemelésével és használatával kapcsolatos tudnivalókat. Windows-t futtató számítógépekre a gyártó honlapjáról ingyenesen letölthető meghajtó program telepítése szükséges, ezt követően a Directort épp úgy tudtuk konfigurálni (hangerő és mintavételezés tekintetében), mint bármely más, eddig kipróbált USB DAC készüléket.
Bekötés, meghallgatás
Mivel a Meridian Director nem tartalmaz fejhallgató erősítő áramkört, magunk dönthettük el, hogy milyen fejhallgató erősítőt, vagy hifi rendszert válasszunk mellé. Így történt, hogy Canor TP10 csöves fejhallgató erősítőt és egy Creek OBH-21mk2-t is megfüleltünk vele párosítva, de később normál sztereó rendszerekbe (Cambridge Audio CXA60 sztereó erősítő + DALI IKON 2 MK2 hangfal; Arcam A19 sztereó erősítő + Revel Concerta M12 hangfal) illesztve is meghallgattuk. Fejhallgatós meghallgatások során AKG K 601, Sennheiser HD 600 és McIntosh MHP1000 típusokkal ízleltük meg az angol DAC képességeit.
Míg az Explorer megérttette velünk, hogy mitől jobb egy diszkrét DA konverter a számítógép integrált hangkártyájához képest, addig a Director más megközelítésből fedte fel a veszteségmentes zenéket. Nem csak egyszerűen szépnek és tisztának éreztük a részleteket, hanem folyamatosan megmaradt az érzésünk, mintha a rendszer "el akarna vinni valahová" minket. Ahogy váltogattuk a hangfalakat, fejhallgatókat és erősítőket, egyre jobban és jobban feltűntek e komponensek sajátosságai, ugyanakkor a hanginformáció tagoltsága, a sztereó tér mélysége mindig a Meridian reszortja maradt. Gyakran úgy éreztük, mintha egy nagyon komoly high end rendszerről csapolnánk hanginformációt, közben pedig csak egy kabátzsebben is elférő, fekete dobozka lapult az íróasztalunk sarkán, és persze az éppen hozzá választott erősítő. Mikor a Canor TP10-zel párosítottuk, az elektroncsőre jellemző, áramló és közvetlen hangzás hibátlanul összekeveredett a Director fürge, színezetlen és mégis kicsit spontán stílusával, az eredmény pedig elképesztően élő, intim és dinamikus hang lett.
Nem csak zenék hallgatásakor, hanem videojátékok és filmek közben is lehetett kamatoztatni a Director rendszerünkre gyakorolt hatásait. Az olcsó hangkártyákra jellemző, félszeg sztereó tér és a savanykás magas frekvenciák teljesen eltűntek, helyettük könnyed, precíz részletek szökkentek elő a hangszórókból, így minden, amit a képernyőn láttunk, egy kicsit élénkebbnek és valóságosabbnak tűnt. Könnyebben elhittük, hogy igazi szereplőket vagy robbanásokat látunk a képmegjelenítőn, mivel a tiszta és megfogott hangok észrevétlen mankót nyújtottak a látványnak. Ha egy számítógépes játékban valami mozgáshoz hangeffektus társult, akkor a gyors és szilárd akusztikai részletek fizikai súlyt kölcsönöztek az adott látványhoz, így könnyebben átérezhettük, a virtuális, háromdimenziós grafikai világ mélységét. Az egész folyamat attól vált érdekessé, hogy a DAC alig éreztette a jelenlétét, a többi komponens mellett nem tudtuk megállapítani, hogy ő mennyit ad hozzá vagy vesz el a végeredményből, egyszerűen csak ömlött a hanginformáció. Nem kellett keresgélnünk a stúdióminőségű, veszteségmentes zenék részleteit, mivel azok jöttek maguktól, egy döbbenetesen tagolt, és kellően kordában tartott áradat formájában.
Összegzés
A Meridian Director hallgatásakor megkaptuk azt az extra élményt, tisztaságot és realitásérzetet, amit az Explorer kipróbálása közben még kicsit hiányoltunk. Kiváló terméknek akkor neveznénk, ha rendelkezne fejhallgató kimenettel, de a gyártó úgy tűnik, nem hajlandó olcsóbb füles erősítőt készíteni a high end kategóriás Prime-on kívül. Azonban a 6,3 mm-es Jack kimenet hiánya nem feltétlenül hátrány. Így kapunk egyfajta variációs lehetőséget, hiszen magunk dönthetjük el, hogy milyen karakterű, milyen adottságokkal rendelkező erősítőt kössünk a Director kimenetére, így egy funkcionalitását tekintve tagoltabb rendszert építhetünk fel. A Director nem olcsó eszköz, de amire képes, az elfogultság nélkül nevezhető high end tudásnak, így ha okosan válogatunk mellé fejhallgatót, erősítőt illetve hangfalat, akkor azon nyomban megkapjuk a sokak által keresett, manapság legjobbnak számító, kísértetiesen élethű és intim hangzást.