Marshall Major V Bluetooth fejhallgató teszt
Vagány a kicsike
2024. augusztus 8., csütörtök, 18:25
Marshall audio hifi fejhallgató Bluetooth fejhallgató Marshall fejhallgató fejhallgató teszt Marshall teszt Bluetooth fejhallgató teszt Marshall fejhallgató teszt
A Marshall Major felhallgató szériája joggal hívja fel magára a figyelmet. Kezdetek óta e termékcsalád képez fő profitot gyártójának, mivel olyan árkategóriát képvisel, ami a Sony/Bose/Sennheiser ANC-s fenevadjaihoz képest lényegesen kedvezőbb. Kivitele bizonyos tekintetben hátrány, de a kompaktság nem mindenkinek negatívum. Részletes cikkünkben utánajárunk, hol tart most a Marshall középkategóriás mindennapi társa.
Miben kiemelkedő?
A legtöbb fül és fejhallgatókat gyártó cég általában az in-ear (hallójáratba illeszkedő) és over-ear (fül köré fekvő) kiviteleknél állapodik meg. Korábban még sokan kísérleteztek az on-ear (fülre fekvő) kategóriával, de az utóbbi 10 évben alaposan megtizedelődött az ilyen jellegű fejhallgatók tábora. Ennek oka valószínűleg a komforttal van összefüggésben. A Major hosszú évek óta meghatározó tag a Marshall kínálatában, aminek bizonyítéka, hogy már ötödik generációjánál tart. Mivel próbál kiemelkedni a szürke átlagból?
Az ikonikus Marshall megjelenés nem szorul magyarázatra. Kapunk egy terméket, ami rögtön menővé varázsolja viselőjét. Hasonló hatást nagyjából Ray-Ban szemüveggel lehet megvalósítani, bár az nem zenél. Persze a látszat nem minden, tudás is kell, hogy közel 60 000 forintos árával csábítóbb legyen a Major V, mint vetélytársai. Egyik legerősebb műszaki részlete kétségtelenül az akkumulátor üzemidő. Teljesen feltöltött állapotban akár 100 órán át képes vezeték nélkül hangot szolgáltatni. Kevesebbet kell töltéssel bajlódni, ami a rendszeres utazóknak bizonyára előny. Egyébként Bluetooth 5.3 jelátvitelt alkalmaz és támogatja a gyorstöltést, illetve vezeték nélküli töltőket is. Most lássuk, milyen fizikai kivitelben mutatkozik meg mindez!
Megjegyzés: a Jack bemenet kimenetként is szolgál. Általa össze tudunk kapcsolni (kábellel) két fejhallgatót. Praktikus, ha két személy ugyanazt a zenét szeretné hallgatni.
Küllem
A Marshall minden terméke esetében odafigyel, hogy egységes arculatot nyújtson. Ez alól nem kivétel a Major V sem. Doboza már ránézésre is menő, rocker hangulatot kelt. Benne találunk egy töltésre szolgáló USB-C kábelt, ami mellé 3,5 mm-es Jack analóg összekötőt is csomagoltak. Jópofa részlet, hogy utóbbi rugalmas, spirálos részt is kapott, ami kikacsintás a hangstúdiók világa felé.
Megőrizték az első generáció óta alkalmazott formatervet, aminek járulékos előnye, hogy a fejhallgató kifejezetten mutatós. A kezdeti anyagminőség számos részlet más, puhábbak a párnák és egységesebb a megjelenés. Különösen a fekete kiadás esetében, mely nálunk is vendégeskedett. Az emblémákat (melyek jól láthatóan a hangszórókamrák külső oldalán díszelegnek) és aranyszínű többfunkciós gombot (ami ugyancsak kikacsintás a Marshall gitárerősítők kezelőgombjai felé) leszámítva minden alkatrész mattfekete.
Az eszköz fő előnyei közé tartozik, hogy összecsukható, így hagyományos fejhallgatókhoz képest könnyebb hordozni - példának okáért egy kabátzsebben vagy övtáskában. Fejpántját és fülpárnáját is műbőr kárpitozással látták el. A hangszórókamra belső, füllel érintkező része puha, plüssre hasonlító szövetet kapott. Az Y-idomokat leszámítva szinte minden műanyag, de kellemes tapintású, tartósságot sugalló összképpel. A bal oldal alján találjuk a hüvelykujjal "M-gombot", melyet hüvelykujjal könnyű elérni, a gyártó alkalmazásából különböző funkciókat lehet hozzárendelni. A másik oldal azonos pontján aranylik a zenei navigációra, híváskezelésre és jelszint vezérlésre (hangerő szabályzás) szolgáló, joystick-szerű gomb, egy USB-C aljzat és a 3,5 mm-es Jack aljzat társaságában.
Amit még örömmel láttunk volna: valamilyen stílusos batyu vagy védőtok (akár opcionálisan). Másrészt a füles egyelőre csak feketében kapható, de az legalább sosem megy ki a divatból. Hozzá kell tenni egy másik, szerintünk dicsérendő részletet is: állítólag a fejhallgatóban található műanyag (ami a termék 33%-a) 86%-ban újra felhasznált műanyagokból készült!
Használat közben
Abból kiindulva, hogy milyen Bluetooth fejhallgatók fordultak meg korábban a szerkesztőségben, a Marshall Major V ideális megtestesítője volt a középkategóriának. Alig 200 grammos tömege és puha párnái által az első benyomásokat kifejezetten kellemessé tette. Lágyan illeszkedett a fülhöz és vizuálisan sem volt olyan kihívó, mint over-ear alternatívái. Fejen tartva semmilyen zörgő, kattogó hangot nem hallottunk. Megfelelően tartotta a beállított méretet és akkor sem esett le, ha fekve, vagy oldalra dőlve használtuk - jógakedvelőknek hasznos információ lehet.
Mint bármely más fülre fekvő kivitel, a Major V is képlékenyen szerepelt a komfortot illetően. Ahhoz képest, amit 12 éves ős-elődjével, a Major FX fejhallgatóval tapasztaltunk, ez jelentősen jobban szerepelt. Szemüveggel együtt (ami nyári napsütésben elég gyakori viselet) használva viszont két oldalról is terhelődtek a fülporcok, ami bő félóra után nem kimondottan bántó, de azért kellemetlen érzéssel járt. Természetesen ennek mértéke függ attól is, hogy mennyire vastag a szemüveg szára és a leendő tulajdonos milyen fülformával rendelkezik. Hozzá kell tenni, hogy ha pápaszem nélkül, "csak fülre" került a Major V, akkor egész korrekt komfortérzetet nyújtott akár bő egyórás használat esetén is.
A felhasználói élményt természetesen számos pozitívum is gazdagította. Az akkumulátor üzemidőt nem volt módunk pontosan lemérni, de többnapos rendszeres használat után örömmel vettük tudomásul, hogy tesztalanyunk maratoni futónak számított a korábban kipróbált Bluetooth fejhallgatók nagy részéhez képest. Akinek fontos az akkumulátor üzemidő, értékelni fogja a Major V szinte arcátlanul magas kapacitását.
Tetszett a gyártótól megszokott "rockos" hangeffektus is, mely a ki és bekapcsolásról adott tájékoztatást és egyszerűen mosolyra késztetett minket. Elektromos gitáron eljátszott visszajelzést kaptunk Bluetooth kapcsolat létrejöttekor is, ami felüdülésnek számított a széles átlagnál alkalmazott, suta női robothangok után. Tesztalanyunk másik meghatározó erőssége volt a telefonálás közbeni hangminőség. Remekül értettük a másik felet és ő is minket. Erős városi zajban, éles környezeti zajok esetén már gyengült a beszédünk érthetősége, de csendesebb környezetben felhőtlenül bonyolítottuk le a hosszabb telefonhívásokat is. Mérsékelt szélben még egész jól hallottak minket, de viharos időben vagy kerékpáron ülve már visszavonulót fújt a beépített mikrofon. Középkategóriától összességében tisztességes teljesítmény, amit a Major V telefonáló oldala megtestesített.
Fontos tudni, hogy a fejhallgató zajszűrő képessége leginkább átlagosra sikerült. A külvilág eseményei tompán, de behallatszottak zenehallgatás közben. Akkor is, ha 50%-on állt a lejátszó csuszkája. A zajszigetelő képesség "vallatására" bevált fűnyírós teszt (benzines fűnyíróval, mert kegyetlenek vagyunk!) során nem értünk el olyan szintű szigetelést, mint egy azonos összegért kapható in-ear (hallójáratba illeszkedő) fülhallgatóval - közepes hangerőn a motorhang jócskán elnyomta a zenét, különösen annak basszusait. Ezért aki sokat tartózkodik kimondottan zajos környezetben, annak jobban megéri ANC-képes vagy hallójáratba illeszkedő alternatíva mellett dönteni.
A telefonos alkalmazás firmware frissítésre, akku-kíméló módok beállítására és EQ profilok létrehozására is lehetőséget nyújt. Utóbbi általános célra, vagyis mély/közép/magas kiemelésre/csökkentésre jó, de az alapvető hangkaraktert radikálisan nem változtatja meg. Az erős basszus például érintetlen marad, mert csak 160 Hz a legmélyebb frekvencia, amin módosítani tudunk.
Az M gombhoz tetszés szerint mi állítottuk be, hogy Spotify-t indítson (ekkor második nyomásra új lejátszási listát indított az ízlésünkhöz igazodva), EQ-módot váltson vagy virtuális asszisztenst ébresszen. Azt is személyre tudtuk szabni, hogy mennyi tétlenségi idő (inaktív lejátszás vagy kapcsolat hiánya) után kapcsoljon ki az elektronika.
Hangminőség
A Marshall Major V alapvető hangkaraktere kellemes tónusokra, erőteljes basszusra és lágy közép/magas frekvenciákra épült. Kifejezetten könnyűzenei stílusokkal tudta kamatoztatni határozott, erőteljes basszusát. Felbontásban logikusan nem érte el a 100 000 Ft körüli prémium kategóriát, de a zenék fő hangulati elemeire jól rámutatott. A magas hangokban elviseltünk volna még további felbontást, aminek hiányában mosott, puha módon jelentek meg a cintányérok és más, csilingelő, élesebb részletek.
Joggal merül fel a kérdés, hogy változott-e a hangminőség, ha Bluetooth helyett vezetékkel volt használva a fejhallgató? Kis mértékben a magas frekvenciás felbontás ténylegesen megnőtt, tisztábbak lettek a szisszenő, csattanó, kontúros összetevők, ha kábelre váltottunk. Ezt meghálálta többek között David Bowie - Heroes c. klasszikusa is, melyben az énekhang és a cintányér is elevenebb módon, gazdagabb textúrával jött át, ha a Major V Bluetooth helyett egy különálló USB DAC kimenetéről kapta a jelet. Jó tudni azoknak, akik napközben telefonról akarnak háttérzenét, de munkahelyen, vagy otthoni kikapcsolódás gyanánt bármilyen, kicsit komolyabb forráseszköz társaságában kapcsolódnának ki.
A fejhallgató frappánsan adott át minden zenét, melyben főszerepet kaptak az izmos ütemek. Ilyen volt a brit UNKLE borongós, akciófilmbe illő Ar.Mour c. száma is. A sötét, nehéz dobjáték és a háttérben úszkáló effektek kapásból egy sci-fi közepébe repítettek minket. A basszus feszes volt és kemény, de az énekhang kissé laposan, a többi hangsáv közé ékelődve jelent meg (hozzá kell tenni, hogy Bluetooth módban).
A Major V összességében nem arra törekedett, hogy vájtfülűeket ámulatba ejtő, transzparens hangfelbontást nyújtson, helyette egy bárki számára befogadható, laza és lágy karakterrel rukkolt elő. Utóbbi a tömörített műsorok (YouTube, Spotify és hasonló források) tömörített jellegéről elvonta a figyelmet, egyszerűen, de határozottan tolmácsolta felénk a zenék központi energiáját. Hozzá kell tenni azt is, hogy a Major V úgy kezelte a frekvenciákat, hogy intenzívebb terhelésen se váljon fárasztóvá a hangja, tehát hosszútávú hallgathatóság szempontjából ügyesen szerepelt.
Alternatívák
Aki higgadtabb hangzású Bluetooth fejhallgatót keres hasonló összegért, annak a final UX3000 cikk elolvasása ajánlott. Utóbbi fül köré fekvő kialakítású és ANC funkcióval is rendelkezik, bár nem olyan menő a külseje, mint a Marshall-é és alkalmazás sincs hozzá. Nagyjából 15 000 forint ráfizetéssel már olyan riválisok jönnek képbe, mint a JBL Live 770NC. Utóbbi sem büszkélkedhet az ikonikus gitárerősítős arculattal, a Majorhoz képest hivalkodóbb megjelenésű és 100 óra helyett "csak" 50-et ígér - de azt bekapcsolt ANC esetén.
Végszó
A Marshall Major V egy kifejezetten vagány megjelenésű fejhallgató azoknak, akik tudatosan fülre fekvő kivitelt szeretnének és nem tartanak igényt ANC-re. Háttérzenei szintű szórakozásra, podcast hallgatásra kiváló és telefonálásra is meglepően alkalmas. Hangfelbontása elmarad a (többször) drágább kihívóktól, de legalább mellőzi a harsány jelleget. Szemüveggel megosztó lehet a komfort, ezért ajánlott a vásárlás előtti kipróbálás.