Marshall Hanwell kompakt aktív hangfal teszt
2013. március 28., csütörtök, 16:15
Marshall Hanwell Marshall hangrendszer Marshall hangfal hangrendszer hangfal hifi aktív hangfal aktív hangrendszer audio hangfal teszt hangrendszer teszt
A Marshall név együtt érlelődött a rockzenével, és az évtizedek cseppet sem koptatták meg ezt a jól csengő márkát. Bármily meglepő, ez a gitárerősítők gyártásában jeleskedő cég immáron fél évszázada készít jobbnál jobb termékeket, a rockerek és könnyűzene rajongók nagy örömére. Most úgy döntöttek, hogy a jubileumra való tekintettel piacra dobnak egy ?ünnepi? készüléket, egy hangrendszert, mely magába foglalja ötven év termékenységét. Így született meg a Marshall Hanwell, mely egyértelműen őrzi a hagyományokat, ugyanakkor kicsi, de nagyot szól. Lássuk a tesztet!
Ó Marshall, miért vagy te Marshall?
Hangsúlyoznánk, hogy a Marshall Hanwell nem egy gitárerősítő. Képeken pontosan úgy néz ki, mint az AC/DC koncerten használt óriási hangládák, de a valóságban kisebb és nincsenek rajta torzítós tekerők. Ellenben találunk néhány potmétert, melyekkel a hangerőt, továbbá a magas és mély frekvenciákat szabályozhatjuk ízlésünk szerint. Ezek a gumírozott, igényes csendességgel forgó gombok a tetőlap közepén, külön mélyedésben foglalnak helyet. Mellettük különösnek hat a kissé elnagyolt kétállású billenőkapcsoló, amivel beüzemelhetjük a készüléket. A tekerőgombok mellett egyetlen 3,5 mm-es Jack aljzat árválkodik, ide köthetjük forráseszközünket. Ma, mikor az ébresztőórát, DAB+ tuneres rádiót, AirPlay vezeték nélküli technológiát már egy gyufásdobozba is be tudják építeni, egy modern zenerajongó számára furcsának hathat, hogy a Hanwell ?csak? egy forrásbemenetet kínál. Ha úgy tetszik, ettől is nő az exkluzivitás-érzet. Csatlakoztatásához kapunk egy 3,5 mm-es, aranyozott Jack dugókkal felszerelt zsinórt, melynek közepe spirál kialakítású. Maga a kábel kb. másfél méterig egész nyugodtan kinyújtható, gumírozott köpenyének köszönhetően, tapintása kellemes.
A ruha teszi a Hanwell-t
Ne feledjük: a Hanwell nem hajt fejet a mai trendek előtt, ezért nem lehet egyértelmű negatívumként tekinteni a szolgáltatások hiányára. Valószínűleg sokak még el is érzékenyülnek a termék egyszerűsége láttán: hiszen régen erről szólt az élet! Volt egy doboz, volt egy forrás, egy kábel, és ennyi kellett a zenéhez, nemde? Akárhogy is, a Hanwell fejlesztői gondosan ügyeltek arra, hogy a tipikus ?Marshall-profil? meglátszódjék a végeredményen. Éppen ezért tesztalanyunk előlapját az erősítőkről ismerős, szövetrács borítja. Ezen a hálón díszeleg arany bevonattal a márkanév, a védőháló szélein további aranyozást találunk. A burkolatot nagyon merev lemezekből rakták össze, melyeknek textúrája bőrhatású. Az említett bevonat egy enyhén gumírozott érzetet ad, ami segíti a hordozhatóságot. Apropó, egy fogantyút vagy mélyedést igazán tehettek volna a Hanwell tetejére vagy oldalaira (ami a gitárkombóknál alaptartozék), persze karunkba véve is elcipelhetjük, cserébe a bicepszünk jól bedurran.
A zene súlya
No nem a tunyaságunk miatt okoz izomlázat a Hanwell, hanem a belsejében rejlő, bivalyerős hangszórómágnesek súlya megterhelő. Tesztalanyunk gyomrában alapjáraton 100 W teljesítményű, túlmelegedés-védelemmel ellátott erősítő szunnyad, mely négy darab hangszórót szólaltat meg. A merev hangfalselyem alatt két darab, 6 colos hosszú löketű mély-közép membrán és további két, ferrofluid hűtésű dóm magassugárzó található. Így már érthető a bő 10 kilogrammos össztömeg, egyébként érdekes, hogy a Hanwell szabvány hifi szélességgel (435 mm) rendelkezik. A méreteihez képest masszív dobozka alján basszreflex nyílás tátong, ez jelentősen rásegít a mélyhang-visszaadásra. Tapasztalatunk szerint a Hanwell sok esetben jobban szereti, ha asztalon vagy polcon helyezzük el. Ha padlóra rakjuk, elképzelhető, hogy basszusai szükségtelenül erősek lesznek. Ha megtaláltuk a készülék méltó helyét, nincs más dolgunk, mint hogy bekössük a tápkábelét, és átkapcsoljuk aranyozott bütykét ?ON? állásba.
Hangminőség
Alkotói érdekes kijelentést fűznek a Hanwell mellé: készítettünk egy olyan hangrendszert, mely a vad, Marshall hangfalakkal telepakolt koncertek hangulatát képes visszaadni bármilyen otthonban. A nappali gombnyomásra átalakul a legjobb nyári fesztivál-élményeink színhelyévé, mindezt egyetlen ládikával? Biztató gondolat! De mit kapunk valójában?
A Hanwell küzd néhány hiányossággal, például nem kapunk mellé távvezérlőt, nincsen rajta sehol egy szállítást segítő fogantyú, és még dokkolni sem tud. Persze, egyedien néz ki, de mi az egyetlen igazi végső támaszt, a jó hangminőséget vártuk el tőle. S amint bekapcsoltuk, megnyugodtunk: a Hanwell belsejében egy szörnyeteg lakozik. Hosszúlöketű mély-közép hangszórói alacsony terhelésnél még visszafogottan dolgoznak, a hang, amit hallunk, egész jó, nem kimondottan dinamikus, de kellemes. Aztán ahogy feljebb tekerjük a hangerőt, megtáltosodnak a basszusok, elkezdenek ömleni a részletek, és lám, már a szerkesztőség ablakai is rezonálnak. Nem vicc, a Marshall Hanwell igény esetén tényleg képes ?elszabadulni? és megrengetni a padlót, sőt, nagy terhelésen érzi igazán jól magát. A magassugárzókért piros pont jár, ezekkel kapcsolatban eleinte szkeptikusak voltunk. Aztán tesztelés közben, rockzenétől a klasszikusokig finoman viselkedtek és nem éreztük a kompakt rendszereknél gyakran előforduló, harsány csipogást. A középtartomány picit száraznak tűnt, persze ez csak a profin felvett akusztikus zenénél volt zavaró. Joe Satriani felvételeiben, ahogy meghalljuk a torzítós gitár hangját, libabőrösek leszünk, mert a rendszer rendkívül izgalmasan és testesen adja vissza a recsegő, pörgős és agresszív riffeket. Még nagyobb a meglepetés, ha DnB vagy hip-hop muzsikával tápláljuk a Hanwell-t, ekkor megmutatja, hogy mindeddig csak szerénykedett a mélyekkel. Pendulum lemezénél már a gyomrunkban érezzük a lüktetést, ami egy ilyen kis doboztól nem semmi. A sztereó tér szűk, a komplex (élőzenei, hangszeres) felvételeknél néha korlátokba ütközik a rendszer, de a bivalyerős basszusokkal és csilingelő magashangokkal ügyesen palástolja ezt.
Végítélet
A Marshall Hanwell kellemes illusztrációja, otthonokba szánt képmása annak, amiről maga a Marshall szól. Kiválóan használható multimédiás célokra, számítógépünk, zenelejátszónk, netalán televíziónk hangosítására. Ha letesszük egy nagyobb térbe, meg se kottyan neki, akár egy agresszívabb házibulit is egész nyugodtan végigtombolhatunk vele. Stílusos megjelenése miatt nem csak egy nappaliban, hanem igényesebb pubok, kocsmák, klubhelyiségek polcán is bizonyára jól mutat. Mindössze két tulajdonságát kifogásoltuk; kevés szolgáltatását és a rendkívül magas összeget, amibe kerül.