M2TECH hiFace USB DAC teszt
2015. március 19., csütörtök, 09:25
M2TECH audio hiFace DAC DA konverter USB DAC hiFace DAC M2TECH DAC DAC teszt DA konverter teszt USB DAC teszt
Manapság közkedvelt téma az öngyújtó nagyságú digitális-analóg konverter, mellyel kis túlzással, minden második hifi gyártó kínálatában találkozhatunk. A végeláthatatlan választékban előfordulnak feltűnő termékek is, mint amilyen például a mai tesztünkben bemutatott hiFace DAC. Nem csak színével próbált figyelmünkbe férkőzni, hanem szokatlanul magas, 384 kHz/32 bites mintavételezésével is.
Kilohertzből sosem elég?
A hiFace DAC egyik fő érdekessége, hogy az általunk látott és kipróbált ?zsebkonverterek? közül egyedül ő képes akár 384 kHz/32 bit mintavételezéssel is üzemelni. Az ilyen magas adatmennyiséggel rögzített hanganyag azonban egyelőre nagyon ritka, gyakorlatilag most még a DSD fájlokon kívül nem találunk olyan hivatalosan elérhető zenét, ami maximálisan kimerítené a hiFace erőforrásait. Végső soron ez nem olyan nagy baj, hiszen legalább elmondhatjuk, hogy jövőbiztos eszköz birtokosai lettünk. A tesztidőszak elején akarva-akaratlanul is az a benyomásunk támadt, hogy az olasz M2Tech inkább a számokkal dobálózott, csak hogy úgymond vonzó gyöngyszemet gördítsen a hifista felhasználók elé. Aztán későbbiekben mégis felszínre került néhány olyan apróság, amelyek korrigálták szemléletünket.
Első benyomások és tudnivalók
A hiFace DAC visszafogott csomagolásba került. Az aprócska papírdoboz mindössze a szivacsba ültetett terméket tartalmazta, egyebet nem mellékelt a gyártó. A nyomtatott dokumentáció hiánya bizonyos értelemben gondot jelent, mert az elhamarkodott felhasználó fontos információkról maradhat le. A hiFace alján, kis matricán olvasható egy link, amelyről letölthető a felhasználói kézikönyv.
A fontos tudnivalókat az interneten fellelhető információk és saját tapasztalataink összegyűjtésével igyekeztünk összegyűjteni mai cikkünkhöz. Jogosan tehetnénk fel a kérdést: Mit fontos tudni egy USB DAC-ról? Hiszen csak bedugjuk, és működik nem?
Dehogynem, viszont pl. Windows felhasználók számára driver letöltése szükséges, ami a gyártó honlapján ingyenesen elérhető. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a hiFace nem tartalmaz dedikált hangerőszabályzót, sőt, elméletileg fejhallgató erősítőt sem. Utóbbi mellett azért döntött a gyártó, mert így kevesebb komponens ?férkőzik? a jelfolyam útjába. A termék 2 V-os kimeneti feszültsége arra valóban tökéletes, hogy aktív hangfalakra vagy meglévő sztereó erősítőre kössük rá.
A gyártó honlapján közölt információ alapján úgy tűnhet, hogy termékük akár 100-200 ohmos fejhallgatókat is megtáncoltat, a gyakorlatban viszont bizonyos számítógépeken egy 32 ohmos modellnél is 85 % fölé kell emelnünk a rendszer hangerejét. A mi esetünkben például egy asztali PC-n, JRiver lejátszóval már 30 %-os jelszinten is bőven meghajthattuk HD 600-as referencia fülesünket, míg egy Acer Netbookról, Foobar2000 szoftverrel teljesen fel kellett tolnunk a Windows csúszkáját, és még úgy is kevés volt az eredmény. Ebből az a tanulság, hogy a felhasználónak vásárlás előtt mindenképp érdemes saját rendszerével kipróbálnia a hiFace DAC-ot, tudomásunk szerint erre lehetőséget ad az itthoni forgalmazó.
A készülék külseje élénk narancssárga műanyag, ami a vetélytársak megmunkálásától némileg elmarad. Szerencsére a ?motorháztető? alatt nagyon jó minőségű DAC (Texas Instruments PCM 5102A) rejtőzik, és mint kiderült, a kompatibilitás tartozik tesztalanyunk fő előnyei közé. A hiFace kompatibilis Windows és Mac OS operációs rendszerekkel, sőt, még bizonyos Android és iOS (!) alapú mobileszközökkel is együttműködik, mind külső hangkártya, utóbbihoz kiegészítő applikáció letöltése szükséges.
Beüzemelés
A hiFace használatához érdemes foobar2000 vagy JRiver Media Center szoftvert használni. Előbbi ingyenes, utóbbi viszont nem csak audiofilek, hanem HTPC tulajdonosok táborában is elismert. E két szoftvert azért javasoljuk, mert ezek támogatják az utólag letöltött ASIO (Audio Stream Input/Output) driver használatát. Leegyszerűsítve a lényeget, e szoftverekkel lehetünk teljes mértékben biztosak abban, hogy a számítógép nem avatkozik bele a DAC munkájába. A foobar2000 és a JRiver oldalain egyaránt találunk segítőkész leírást az ASIO plugin installálásához, maga a folyamat nem bonyolultabb bármilyen számítógépes program telepítésénél.
Tesztidőszakunk alatt AKG K 601 és Sennheiser HD 600 valamint MrSpeakers Alpha Dog fejhallgatókat kötöttünk a hiFace kimenetére, valamint 1-2 napig az ADL EH008 fülhallgatóval is használtuk. Hosszú távon, az esetleges baleseteket elkerülendően érdemes elgondolkozni egy USB hosszabbító beszerzésén, ugyanis a hiFace kissé hosszú, és laptop vagy asztali PC kimenetéből jócskán kilóg, pláne ha hifi fejhallgatónk csatlakozóját is rábiggyesztjük.
Hangminőség
Az ASIO telepítése után határozottan pozitív irányba billent a mérleg, és zenehallgatással teli órák következtek. Az első néhány szám után már nem vizsgálódás céljából, hanem a puszta élvezet kedvéért hallgattuk a felvételeket, és valamennyit ez is felfed a termék eredményességéről.
Az M2TECH hiFace meglepetésszerű módon képes a részleteknek drámaiságot, súlyt és realitásérzetet biztosítani. Eleven és tiszta karakterrel szólaltatta meg a zenéket. Vetélytársaihoz (AudioQuest Dragonfly, Meridian Explorer, stb.) képest hajszálnyit testesebb és melegebb ízzel közölte a hangokat, de leginkább a dinamikai fokozatok nőttek meg, amitől sokkal izgalmasabbá, tartalmasabbá vált a zene. Mint mindig, a végeredmény döntő részét most is a fejhallgató, és a zenefájl minősége határozták meg, viszont a DAC segített ?felszabadítani? azokat a mozzanatokat, árnyalatokat, amiktől hihetőbbé és élettelibbé vált a muzsika. Nekünk nagyon tetszett az a közeli, már-már kínosan intim szféra, ami kialakult közöttünk és a lejátszott számok között. Tény, hogy a hiFace nem tárta fel a hangszínpad legtávolabbi zugait, de a mérsékelt térnagyságtól még ugyanúgy élethű maradt a zene.
Apró érdekesség, hogy az M2TECH számos egyéb ?kütyüt? is készít, melyek közé a hiFace TWO is tartozik. Az említett termék a hiFace DAC-hoz hasonló méretű, ellenben nem a jelet alakítja át, hanem a csatlakozófelületet: egyik végén USB, míg másik végén digitális koaxiális csatlakozó található. Ezzel az eszközzel jól járnak azok, akik a számítógéptől a hifi rendszerig, tisztán digitális jelet szeretnének továbbítani.
Végszó
Árkategóriáján belül nagyon jól teljesített az M2TECH hiFace DAC, kicsit felpezsdítette és kiélezte zenei könyvtárunkat anélkül, hogy tönkretette volna a fejhallgató korábbról jól ismert jellemvonásait. Egy ilyen eszköz a minimum azok számára, akik költséghatékony módon szeretnének audiofil hangot előcsikarni a számítógépből.