Lypertek PurePlay Z7 TWS Bluetooth fülhallgató teszt
Stílus és kényelem kéz a kézben
2022. augusztus 10., szerda, 22:15
Lypertek audio hifi fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató TWS fülhallgató Lypertek fülhallgató fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt Lypertek fülhallgató teszt vezeték nélküli fülhallgató
A Lypertek 2017-ben történt alapítását figyelembe véve fiatal. Viszont már több termékkel is alaposan felkavarták a teljesen vezeték nélküli fülesek állóvizét. Céljuk, hogy az eleganciát, jó hangot és kedvező árat egyszerre kézbesítsék. Most a Lypertek PurePlay Z7-tel foglalkozunk, amely 73 990 Ft-os árával elszánt prémium kategóriás kihívónak tűnik.
Jó alapok és továbbfejlesztett modell
Gyártója már a Z7 létrejötte előtt is bizonyított. A díjnyertes PurePlay Z3 továbbfejlesztése, frissített dizájnt és még több funkciót kínál. Szívét hibrid meghajtó technológia képezi, amellyel a gyártó célja az volt, hogy más vezeték nélküli riválisokhoz képest sokkal jobb hangot biztosítson. A fülesekben hármas hibrid hangszórók találhatók, két speciálisan kialakított rezgőnyelves armatúrájú és egy titánbevonatú dinamikus. Ezzel az elrendezéssel azt ígérik, hogy erőteljes, jól szabályozott mélyhangokat, tiszta énekhangot biztosító középső frekvenciákat, és kiterjedt magashangokat kapunk. Ezenkívül áramkörébe a legújabb Qualcomm lapkakészletet építették, amivel hozzáférést biztosít a Bluetooth 5.2 technológiához, továbbá AAC és aptX adaptív kodekhez.
Küllem
A Lypertek PurePlay Z7 első kézbevételénél érzékelhető a magas minőség és az esztétikum iránti igény. A töltőtok kialakítása kicsit hosszúkás, ami miatt nagyon jól passzol a tenyérbe, a lekerekített forma és a textilbevonat pedig kifejezetten kényelmes tapintású. A farmernadrág mintájú, szürke bevonat nagyon otthonos érzést kelt, ráadásul strapabíróbbá teszi a tokot. Hátulján fedezhető fel a töltésre szolgáló USB-C bemenet. (Ezen kívül vásárolhatunk hozzá gyorstöltőt is, amely vékony kialakítású és ugyancsak textilbevonatú.) A tokot nagyon kellemes kinyitni és bezárni. Mágnesek gátolják meg, hogy nadrágzsebben kinyíljon.
A fülhallgatók minimalista dizájnt kaptak. Kemény műanyagból készültek, ezért rendkívül strapabírók és könnyűek, kialakításuk ergonomikus. 3-3 méretben mellékelnek hozzájuk szilikon és Flexfit habszivacs illesztékeket.
Használat közben
A Lypertek PurePlay Z7 elképesztően kényelmes. Tökéletesen passzolnak a hallójáratba, szilikon illeszték esetén enyhe vákuumot képezve. Utóbbinak köszönhetően stabilan a helyükön maradnak anélkül, hogy bármilyen nyomó vagy kellemetlen érzést keltenének. Hosszú ideig használva sem nyomják a fület. Tempós gyaloglás mellett sem mozdultak el, így véleményünk szerint a mindennapokra nagyon jó választás lehet. Sportoláshoz nem kifejezetten ajánlott, ahhoz valószínűleg nem elég stabil. További előnye, hogy IPX5 tanúsítvánnyal rendelkezik, így esőben sétálva is használható. Az átlagosnál nagyobb hangszórókamra télen lehet problémás, ha sapkát kell rá húzni. Ugyanis a Z7 oldalirányba jobban kiáll, mint az átlag, ami egyeseknek zavaró lehet.
Első elővételkor a telefonnal történő párosítás pillanatok alatt lezajlott. Későbbi csatlakozás esetén, miután kivettük a töltőből a füleseket, automatikusan párosodtak a telefonnal. A Bluetooth hatótávolsága kb. 8-9 méter, ha ennél messzebb mentünk a telefontól, akadozott a lejátszás.
Az akkumulátoros időtartam kiemelkedőnek mondható. Egy feltöltéssel a fülhallgatók kb. 10 órányi lejátszást tettek lehetővé. Pittyenő hanggal jelezték, amikor kezdtek merülni kb. fél órával azelőtt, hogy kikapcsolnának. A töltőtokkal további 70 óra nyerhető, így nem kellett gyakran töltőkábelhez nyúlni.
A fülesek oldalán található gombokkal kezelhetők a hanghívások és navigálható a zenelejátszás. Kifejezetten pozitív, hogy nem érintőpaneleket használt a gyártó, mert így, ha meg szeretnénk igazítani a fülest, nem érzékel feleslegesen a gomb.
Érdemes letölteni a Lypertek PureControl alkalmazását. Ezen belül letölthetők jövőbeni frissítések és személyre szabhatjuk a hangzást. Továbbá bekapcsolhatjuk az AmbientSound-ot is, hogy jobban hallatszódjanak a külső zajok. Utóbbi sétálás közben hasznos lehet. A Find My Earbud funkcióval könnyebben megtalálható az elvesztett, hatókörön belül lévő füles. Személyre szabható az is, hogy mely gombokkal miket kezelhessünk. A passzív zajszigetelés megfelelő, irodai környezetben vagy az utcán sétálva is alig hallottunk valamit a környezetünkből, így akinek arra van igénye, elmerülhet kedvenc zenéinek a világába anélkül, hogy a külső zajok kizökkentenék.
A PurePlay Z7-be beépített mikrofon is került, ezért bátran használhatjuk telefonáláshoz. Viszont érdemes közben hangosan és jól érthetően beszélni, ezen kívül kicsit csendesebb helyet választani, mert a külső zajok erőteljesen beszűrődnek.
Hangminőség
A Z7 nem úgy szólt, mint egy tipikus teljesen vezeték nélküli fülhallgató. Hangja dinamikusabb, tisztább és sokkal részletgazdagabb volt, mint legtöbb TWS riválisáé, amely eddig megfordult nálunk. Karaktere minden pillanatban energiával és izgalmas textúrával jelenítette meg kedvenc zeneszámainkat. A vártnál mozgalmasabb sztereó teret hozott létre, viszonylag jó mélységgel és rendkívül gazdag, telt basszussal. Magashangjai határozott és artikulált, de még nem bántó mértékben jelenítettek meg sok kritikus részletet. Amivel leginkább szimpátiát vívott ki, hogy a zenét teljes mértékben a fejbe varázsolta. Mintha minden dallam a koponya közepéből született volna meg. Ez a fókuszált érzet sokszor gondoskodott róla, hogy a zene magával ragadó, kikapcsolódást biztosító élmény legyen.
A mélyhangok húsosak voltak és gyorsak. Az agyig hatoló, feszes ütemek azt az illúziót keltették, mintha nagyméretű hangfalakat hallgattunk volna. Alapbeállításon a Lypertek rápakolt nem kevés plusz súlyt a mélyhangokra, hogy a pulzáló, lüktető részletek izgalmasabbak legyenek. Minket ez nem különösebben zavart. Ha vissza akartuk fogni a mélyhangokat, bármikor megtehettük az alkalmazás EQ menüjében. Viszont éppen az alapbeállításnak volt köszönhető, hogy a Massive Attack - Paradise Circus meglepően bátor és monumentális mélyhangokkal szólalt meg. Közben azok mégsem nyomták el az énekesnő gyengéd orgánumát. TWS viszonylatban ritkaság, hogy halk és heves tónusok ennyire ügyes kontrollal férjenek meg egymás mellett. A lezárásban megjelenő zongora jól kivehető volt épp úgy, mint a tapsolások, csettintések és vonós hangszerek. Tőlük továbbra is teljesen elkülönültek a nehéz, de gazdagon tagolt mélyhang dallamok.
A sztereó tér mozgalmas volt, jó irányokkal. Dave Brubeck - Take Five c. klasszikusában az atmoszféra és a finomabb magashangok lecsengése kissé elnagyoltan jelent meg, de a hangszerek élettelisége és a zene általános hangulata jól átjött. Az apróbb dinamikai váltások és a cintányér legteteje kissé krémes maradt a vezeték nélküli jelátviteltől, ezért nem tudtuk teljesen odaképzelni magunkat a hangstúdióba, de a hangszerek élénkséggel, intimitással szólaltak meg a fejbe varázsolt színpadon, ami elismerést érdemelt. Több realizmust más TWS-től sem várhattunk volna el, esetleg vezetékes alternatíváktól, minimum kétszeres feláron.
Eliane Elias - I Thought About You c. Chet Baker feldolgozása trombita helyett gazdagon tagolt zongorát és mézédes női énekhangot tartalmaz. Éppen ezért teszteléshez jó választásnak bizonyult. Rögtön a szám elejétől robbanékony, molett nagybőgő pengetések támasztották alá a zenét. A nagybőgő itt visszavett a realizmustól, ezért jól jött a szoftveres EQ lehetősége. Eliane Elias jól kitöltötte a fejben lévő burkot, mintha nem is a fülhallgatókból érkezett volna. A zongorában sok árnyalat hallható volt. Mivel ezt a darabot jól ismerjük, hallani lehetett apró morzsolódásokat a középső és magas frekvenciákban. Azok ellenére megmaradt a dal kellemes összképe, az áramló dinamika, ezért szívesen hallgattuk végig.
Végszó
A Lypertek PurePlay Z7 kompakt, strapabíró fülhallgató, amelyet nagyon szívesen használnánk mindennap. Mivel rendkívül kényelmes és egy töltéssel 10 órányi akkumulátoros időt tesz lehetővé, ezért semmi akadálya nincs annak, hogy egész nap kedvenc zenéinket hallgassuk. Ár szempontjából nem mondható a legolcsóbb kategóriának, de akinek fontos a minőség és a kényelem, azok valószínűleg elégedettek lesznek vele. Z7 birtokosként érdemes megfontolni Spotify és YouTube helyett egy TIDAL előfizetést. Tudása legjavát magas felbontású médiával jeleníti meg, de általános felhasználás során is érezhető lesz az a többlet, amelyre hibrid hangszóró kiosztása alkalmas.