Linn 360 high end hangfal erőpróba
2024. október 13., vasárnap, 19:40
Linn audio hifi hangfal Linn hangfal hifi hangfal high end hangfal teszt hifi hangfal teszt Linn hangfal teszt high end hangfal high end hangfal teszt
Ellátogattunk a Home Movie megújult üzletébe, hogy egy nem mindennapi zeneélmény részesei legyünk. A Skóciában tervezett és gyártott 360 a legkisebb hallható torzítással működő hangsugárzó, amelyet a Linn eddig létrehozott. Több órán át tartó demonstráció és a gyártó specialistájával történő beszélgetés segített feltárni a hangfal legnagyobb előnyeit és érdekességeit. Szavakkal nem lehet átadni a hanghatásokat, de a kulcspillanatok és a termék különlegességei határozottan megértek egy cikket.
A tiszta hang hajszája
Az ezredforduló utáni években többé-kevésbé lelassult a hangfalak fejlődése. Az elmúlt években viszont ismét felpörgött: rengeteg nemzetközileg ismert gyártótól láttunk merész újításokat, köszönhetően a rohamosan fejlődő gyártástechnológiáknak, mérési módszereknek és azokkal létrehozott, formált anyagoknak. A Linn sem tartozik a "lustálkodó" vállalatok közé - évről évre frissíti kínálatát, hogy fenntartsa a zenekedvelők érdeklődését és saját tekintélyes pozícióját. Hogyan kapcsolódik mindez a Linn 360-hoz?
Egyesek csak a régi kedvenceiket hallgatják újra, mások folyamatosan kutatnak új zenei albumok után. Függetlenül attól, hogy ki melyik táborba tartozik, a hifi egyik mozgatórugója a vágy, hogy a minőségi zenét műsorhordozótól függetlenül a lehető legtisztábban kapjuk vissza. Az 1973-ban alapított Linn komplett hangrendszerekre specializálódott gyártó, így tiszta képpel rendelkezik arról, hogy mi kell egy harmonikus hifi szett létrejöttéhez és milyen pilléreken alapul a tiszta hangzás. A Linn 360 technikailag a legfejlettebb hangfal, amit a cég jelenleg nyújtani képes. Párja e sorok írásakor 28 millió forint - ami a félaktív (aktív mélysugárzók, passzív közép és magassugárzó) kiadásra értendő. Létezik belőle teljesen aktív, digitális keresztváltós Exakt Integrated nevű kiadás is, természetesen magasabb összegért. Mit tud?
Anyag, tudomány, integráció
A Linn 360 tervezése során rendkívüli figyelmet fordítottak részleteire - hiszen olyat kellett alkotni, amely maga mögé utasítja bármelyik elődjét. A hangszórók, elektronika és "doboz" esetében is elsődlegesen az ultra alacsony torzítást tartották szem előtt. Michael O'Rourke, a gyártó specialistája személyesen látogatott el Budapestre, hogy a Home Movie bemutatótermében lévő pár beállításában, kalibrációjában részt vegyen. Az azt követő, sajtópartnereknek tartott demonstráción kifejtette, hogy kiemelt figyelmet szenteltek a termék szórási karakterisztikájára is. Neve (360) arra utal, hogy minden irányba ugyanazt a tonalitású hangot sugározza, szemben a hagyományos hangfalakkal, melyek teljes részletességét általában egy bizonyos hallgatói pozícióból lehet élvezni - ha onnan felállunk, odébb ülünk, máris csökken a felbontás, információmennyiség.
A széles szórási képességet szolgálja az egyedi alakú doboz is. Közelebbről látszik, hogy a különböző hangszóróknál más mértékű az elülső oldal szélének görbülete. A membránok alapértelmezetten nemcsak előre, hanem oldalra is szórják a hanghullámokat, az egységes szétterítésben e komplex forma nem kis szerepet játszik. Ugyanebből a megfontolásból ügyeltek arra is, hogy a hangszóróperemek egyenletesen az előlap síkjába illeszkedjenek. A hangdoboz belső rezgéseinek csillapítása szempontjából is előnyös, hogy nincs két párhuzamos oldal. Érdemes szemügyre venni a cseppformára hasonlító alapot is, mely fentről nézve jól látszik.
Hasonló kategóriás hangsugárzókhoz képest egész kecses az összkép, de a kettős, 220 mm-es, önálló erősítőkkel rendelkező mélysugárzók láttán lehet sejteni, hogy igény szerint bestiális erőt kapunk. Ráadásul a mélyhangszórókat egy házon belül, kimondottan e célra kifejlesztett, Power DAC nevű áramkör hajtja. Ahogy utóbbi neve sugallja, egyetlen lépésben végzi el a D/A konverzió és erősítés feladatait, hogy a digitális jelút tovább tartson, a veszteség pedig csökkenjen. Miért nem tisztán passzív a Linn 360? Viszonylag kompakt mérete miatt elektronikusan kellett kompenzálni a mélysugárzók karakterét, amit erősítő nélkül nem lehetett volna megoldani.
Ha már szóba kerültek a hangszórók: az előlap felső részén lévő fémtábla berillium dómos magassugárzót, szénszál dómos középsugárzót és alumínium-magnézium membrános mélyközépsugárzót tartalmaz. Alattuk dolgoznak a már említett, aktív mélysugárzók, így áll össze a négyutas kivitel.
Rendszer opciók
A félpasszív kiadású Linn 360 hátulján (egy hagyományos hangfalhoz képest) zavarba ejtő mennyiségű csatlakozó díszeleg. Oldalanként három pár hangfalkábel bemenet, egy XLR csatlakozó, további kapcsolók társaságában. A látszólagos bonyodalom oka, hogy sokféle Linn alapú hifi rendszer összeállítható. A leendő felhasználó tudja eldönteni, hogy mire helyezné a hangsúlyt: minden-az-egyben eszköz (példának okáért egy beépített végerősítő modullal ellátott Linn Selekt DSM) esetében egy eszköz kerül a hangsugárzók közé és annak képességei is meghatározzák a végleges hangzást.
Amennyiben a leendő birtokos nem kíván kompromisszumot kötni, a jobb és bal oldali hangsugárzót külső végerősítőkkel is tudja hajtani. Az általunk kipróbált hangrendszer az új Klimax Solo 800 monoblokkokat tartalmazta, melyek ideiglenesen Magyarországon állomásoztak. A szett összetevőit az alábbi sémához hasonlóan kapcsolták össze:
Alternatív megoldásként lehet választani az Exact Integrated kiadást, melyen csak Exact bemenetek találhatók. Az aktív Linn 360 esetében a központ digitális futómű szerepet tölt be és a teljes digitális/analóg jelátalakítás a hangsugárzókban történik.
A fenti konfigurációs lehetőségeken kívül sok más is létezik. Úgy tűnhet, hogy ez bonyolulttá teszi a felhasználó dolgát, de a legkevésbé sem. A hivatalos forgalmazók munkatársai (Magyarországon a Home Movie) alapos szakmai képzéseken vesznek részt és pontos termékismerettel rendelkeznek. Ezáltal tisztában vannak azzal, hogy a Linn tulajdonos aktuális hangrendszerébe hogyan illeszthető be a leghatékonyabb módon egy pár 360. A hangzás szempontjából kritikus fontosságú, hogy mindezt profin
Hangminőség
Lehetetlen írásban pontosan visszaadni a Linn 360 általi élményt, de a kulcspillanatok említést érdemelnek. Egy jazz darab hallgatásakor Michael rámutatott, hogy milyen kiváló szórásra képes a hangfalpár. Bíztatására felkeltünk a kanapéról és elsétáltunk tőle. A sztereó középpont félreeső pontból is valóban stabil és egybefüggő maradt, nem vált hézagossá. Középen tartózkodva a térhatás jobb arányokkal jött át, de az információmennyiség sokkal egységesebben töltötte be a szobát, mint a hagyományos hangfalaknál. Olyan volt, mint igazi színpadon játszó zenészek előtt sétálni fel s alá.
Fink - Trouble's what you're in c. dalát hallgatva ismét megkaptuk egy élő előadás illúzióját. Csukott szemmel könnyen átéltük a koncert atmoszféráját és a közönség lelkesedését. Az ének és gitár kiváló arányossággal, kristálytisztán rajzolódott ki. A nagy terhelés ellenére megmaradt a könnyed, áttetsző mélyhang ábrázolás, az élesebb, kontrasztos részletek pedig mellőzték a harsány, bántó érzetet. A bő kétórás demonstráció alatt inkább magas hangnyomásszinttel hallgattuk a zenét, de egy alkalommal sem vált frusztrálóvá, kellemetlenné a Linn 360 karaktere. Utóbbit a jól összeválogatott lejátszási listán is múlott, de amit az árért cserébe elvártunk - színezetlen hang bármilyen terhelésen -, kisujjából rázta ki a rendszer.
Bizonyos kategória fölött egy hangrendszer minden zenét képes kellő energiával és hitelességgel átadni, ezt igazolta a Linn zászlóshajója is. High end bemutatók során legtöbbet az akusztikus, jazz vagy komolyzenei művek kerülnek lejátszásra. Ezúttal Michael átengedte nekünk a Qobuz vezérlést, a kollégák közül bárki tudott "saját" zenét is kérni. A rendszer teherbírásáról Trentemoller - Vamp c. műve győzött meg minket. Mélysugárzó nélkül is agilis, kemény ütemeket kaptunk, melyekben az erő mellett tonalitásnak is maradt hely.
Díjaztuk, hogy a pulzáló, monumentális basszus érintetlenül hagyta a térben mozgó, tiszta és friss középső, illetve magas frekvenciás részleteket is. A leendő tulajdonos biztos lehet benne, hogy a hangfal a legvadabb bevetéseket is könnyedén veszi. Látogatásunk során a Home Movie bemutató szobájában kiegészítő mélysugárzó nem dolgozott, mégis határozottan érzékeltük, ahogy a kanapé és a padló átvette a rezgéseket. Az elsöprő mélyhangokhoz lazán kezelt, tág dinamika társult. Utóbbi alatt értendő, hogy intenzív járatás mellett is önállóan tudtak kirajzolódni a halkabb, félreeső részletek, amitől még különlegesebb és igényesebb zeneélményt kaptunk.
Záró gondolatok
A Linn 360 megtestesíti a világszínvonalú, modern gondolkodásra épülő high end hangfalat. Leendő tulajdonosa sokszínűségre, extrém felbontásra és a mérethez képeset csodával határos terhelhetőségre számíthat. Utóbbi rámutat a félaktív kivitel előnyére. A berillium transzparenciája, a szénszál gyorsasága és a fémmembránok határozottsága összeadódik benne, mindezt megkoronázza az okosan tervezett, széles szórást és színezetlenséget garantáló doboz. Aki megengedhet magának ilyen színvonalú rendszert, bölcsen teszi, ha a Linn opcióját előrébb veszi a lehetséges jelöltek listáján.
Iránytű
Ár (a cikk megjelenésekor): | 27 999 990 Ft/pár |
Forgalmazó: |
Home Movie Bt. +36-1-2566478 1173 Budapest, Pesti Út 237. Home Center D/9. |
További cikkek: