LightDims

Fényes és pazarló

2011. augusztus 10., szerda, 11:10

Ragyogó ötlet a ragyogás ellen? Vagy inkább az elmúlt évek leginkább sötét és környezetbarát kiegészítője?

A lightdims.com oldalon megrendelhető kis matricakészlet, egy nagyon is szembetűnő problémára kínál megoldást. A kis öntapadós szürke fóliadarabok elhalványítják a készülékek apró állapotjelző LED-jeit, azokat a kis zavaró fényeket, amiket egészen nyugodtan megcsinálhatott volna a gyártó picivel sötétebbre is.

Egy igényes házimozi erősítőn természetes, hogy a kijelző kikapcsolható, illetve fényereje több fokozatban állítható. Ezzel azonban csak az erősítők egy része büszkélkedhet, sok készüléken ez nem megoldható, pláne nem lehet eltompítani a készenléti állapot jelzését és szinte lehetetlen a nappalikban a jó vétel érdekében jól látható helyen elhelyezett WiFi router fényorgiáját visszafogottabbá tenni.

A LightDims ebben nyújt segítséget. Mert nem tehetünk minden bántóan világító készüléket a szekrényajtó takarásába. Egyszerű szürke, áttetsző matricákról van szó, amiken a fénynek csak egy része jut át, esetleg még annyi sem, ha a Blackout változatot választjuk. A filléres, vagyis 6 dolláros csomagban, több mint 100 matrica vár, hogy a feleslegesen fényes LED-eket visszafogja vagy elnémítsa.

Miért kell ez nekünk?

Sajnos a probléma nagyon is valós. Egy alvó állapotba merült számítógép előlapján a villogó fény, képes az esti sötétben beragyogni egy dolgozószobát, vagy rosszabb esetben gyerekszobát is. Hasonlóan ostoba megoldást használtak régebben a gyártók a képcsöves monitorok készenléti állapotának jelzésére is, de arról már szerencsére leszoktak. A routerek többsége 5-15 LED-et is villogtat, az adatforgalmat jelzőket egészen hisztérikus módon. És mivel a legtöbb gyártó túl kényelmes ahhoz, hogy azokat pontosan az előlaphoz illessze és így praktikus matt diódákat használjon, inkább kis ablakokat csinálnak a (biztos ami biztos alapon) bitang fényes LED-eknek. Ezek aztán vidáman az arcunkba villognak, vagy a plafonra festik fényes táncukat, akár a 3D filmek élvezetét is megkeserítve azzal, hogy rút módon becsillannak a szemüvegünkbe.

Az a baj...

Tulajdonképpen egy ötletes megoldással van dolgunk, ami valóban említésre és figyelemre érdemes. A gond csak az, hogy ennek az alap-problémának meg sem kellene jelennie! Külső fény hatására elhalványodó fényű kijelzővel felszerelt ébresztőóra, legalább két évtizede létezik. Bizonyítékunk van rá, mert nálunk is akad egy 19 éves darab, ami még csak nem is egy drága és márkás készülék, de még ma is tisztességgel teszi a dolgát és változtatja a fényerejét. Bő egy évtizeddel ezelőtt a legolcsóbb Panasonic tévék egyik fő eladási érve a CATS rendszer volt, ami szintén a külső fényhez igazodva változtatta a kép fényerejét. Hasonló megoldások, a mai napig, szinte mindegyik tévékészülékben megvannak. Miért nincsen hasonló funkció egy set top box-ban vagy Blu-ray lejátszóban? A külső fényt mérni nem tűnik nehéz feladatnak.

De mi ragaszkodunk az automatikus működéshez!

Miért nem lehet egy router visszajelző lámpáinak a fényerejét beállítani, amikor amúgy minden mást, néha még a beállításokhoz tartozó oldal hátterét is meg lehet változtatni? Azzal az eszköz teljes élettartama alatt talán, ha 2-3 alkalommal találkozunk, a fények viszont akár napi 8-10 órán át is a szemünk előtt lehetnek! Miért lehetett a menüben beállítani egy VHS videomagnó aranyszínű kijelzőjének fényességét, és miért nem lehet ma ezt megtenni középkategóriás Blu-ray-en? Tudom, hogy a LED-ek keveset fogyasztanak, de miért kell ezzel ilyen hivalkodóan dicsekedni? Lehet, hogy csak 0,1 watt a kikapcsolt készüléken az állapotjelző fény teljesítménye, de lehet, hogy 0,03-0,05 is elég lenne! Miért nekünk kell ?low-tech? (no-tech?) matricákkal bajlódnunk egy hightech közegben?

Talán csak 0,05 watt és egy kis felesleges matrica gyártás és szállítás (és járulékos költségek/terhek) a pazarlás, amit elkövetünk? Vagy inkább sok millió wattnyi pazarlás a milliárd készülék által?

www.lightdims.com

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.