LG TONE Free FN6 TWS Bluetooth fülhallgató teszt
Egy kis felüdülés
2020. október 19., hétfő, 12:30
LG audio fülhallgató Bluetooth TWS TWS fülhallgató LG fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt LG Bluetooth fülhallgató LG fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt
Az LG TONE Free leírását olvasni olyan, mintha egy hollywoodi blockbuster előzetesét néznénk. Egy megfizethető TWS fülhallgató, amely baktériumölő töltőtokkal és a brit Meridian mérnökeinek közreműködésével kerül piacra. És ez még nem minden!
Fényes alma helyett
A TONE Free FN6 azt a kategóriát hivatott színesíteni, amely élén a több tízmilliós mennyiségben eladott Apple AirPods fülhallgató áll. Az LG koncepciója riválisaihoz hasonlóan, hogy az említett "etalonhoz" képest jobb áron jobb szolgáltatásokat nyújtson. A termék adatlapján végig görgetve, első benyomások alapján is leszűrhető, hogy az unalmas koppintás helyett valóban próbáltak érdekes ötleteket is megvalósítani.
Példának okáért a Meridian technológiai támogatása máris lendületes szakmai hátszelet biztosít. Ők nemcsak aktív hangfalakat és erősítőket készítenek: digitális jelfeldolgozás és jelátvitel terén is kritikus fontosságú cég. Egyértelmű, hogy az LG-vel történő kooperáció szükségszerű, már csak azért is, mert olyan tech-óriás riválisokkal kell megküzdeniük, mint a Samsung vagy a Xiaomi.
De mit kínál a TONE Free FN6 a Meridian finomhangolásán túl? Olyan jellemzőket, amelyek egy csinos, praktikus, sokak számára megfizethető TWS fülhallgatóhoz szükségesek: viszonylag jó (12+6 óra) akkumulátor üzemidőt, headset funkciót és kellemes, letisztult dizájnt. További érdekesség a baktériumölő hatású töltőtok, amely a benne lévő UV lámpáknak köszönhetően "fertőtleníti" a töltésre behelyezett fülhallgatók szilikon illesztékeit. A baktériumölés hatékonyságát a nemzetközileg elismert TÜV SÜD igazolja. Ráadásként Google Asszisztens és Siri integráció is része a szolgáltatásoknak.
Küllem
A TONE Free FN6 fekete vagy fehér színben rendelhető. Nálunk utóbbi vendégeskedett. Hölgyismerős szavait idézve "cuki" (és az illető szívesen megtartotta volna kizárólag a dizájnra alapozva) azáltal, hogy az átlag TWS töltő tokoknál kisebb, kerek tárolóban tálalja termékét az LG. A fényesre polírozott műanyag nem kelt prémium érzetet, mégis kellemes a tapintása, simasága. Ugyanez érvényes a fülhallgatóra is. A töltéshez szükséges érintkezők a kamrából lefelé álló, támasztékként funkcionáló nyúlványokon találhatóak.
Használat közben
A töltőtok minősége kifejezetten kellemes. Ugyanakkor az átlagos TWS tokokhoz képest kisebb, így könnyebb zsebre vágni. A fedél teljesen felnyitva "beugrik" függőleges pozícióba, záráskor pedig mágnesesen záródik. A fülhallgatók kék fényben díszelegnek, ami nem szükségszerű, de kellemes hatást kelt. Szemből egy kis állapotjelző LED mutatja az akkumulátor töltöttségi szintjét.
Azáltal, hogy okostelefonunkon előre bekapcsoltuk a Bluetooth-t, a párosítás villámgyorsan létrejött, még külön keresés sem volt szükséges. Egyoldalas módban is használható a TONE Free FN6. Ha pedig az egyik oldalt kivesszük, akkor automatikusan megáll a zene, az egység visszahelyezése után viszont folytatódik a lejátszás.
A komfort összességében kellemes. Megfelelő méret kiválasztása után a lágy fülillesztékek egyáltalán nem okoznak nyomó, feszítő érzést. A gravitációs középpontot úgy igazították, hogy a fülhallgató súlya inkább a hallójárat felé irányuljon. Ennek köszönhetően nem okoz olyan érzést, mintha készakarva bármely pillanatban kiesne a fülből, épp ellenkezőleg. Ettől függetlenül intenzív testmozgáshoz inkább a dedikált sportfülhallgatókat javasoljuk.
Az érintés érzékenysége kifejezetten jó, a parancsok leadása utáni reakcióidő lehetne picit fürgébb, de nem zavaróan lassú. Eleinte szokni kellett, hogy a TONE Free FN6 nem teljesen ugyanúgy reagál az utasításokra, mint más TWS fülhallgatók (pl. számléptetéshez nem kétszer, hanem háromszor kell megérinteni). Ha ez valakit zavar, akkor az applikációban személyre szabhatja a fülhallgató érintésre elvégzett reakcióit. Más TWS fülhallgatókhoz hasonlóan a TONE Free is képes zenei navigációra, jelszint (hangerő) vezérlésre és telefonhívások fogadására.
Alkalmazás szinten arra is nyílik lehetőség, hogy a fülhallgató "felolvasson" beérkezett SMS-eket vagy más applikációkból érkező információkat. Természetesen nem magyarul... egyelőre. A közelben felejtett (például piknik közben fűbe pottyantott vagy kanapé párnái között hagyott) fülhallgató megkeresésében segít az alkalmazás Find my earbuds funkciója. Ha 10 méteres körön belül van, akkor éles sípszóval jelzi hollétét.
A beépített mikrofon minősége leginkább átlagos. Zajos környezetben, emberekkel zsúfolt szituációban túl sokat érzékel a környezetből és mások beszédéből, ilyenkor nem sok haszna. Viszont csendesebb helyeken már gondtalan telefonálást biztosít.
Hangminőség
A frekvenciák kezelésén érezni lehetett a TONE Free teljesen vezeték nélküli mivoltát. A középső és magashangok mesterkélt és technikai ízzel jelentek meg, de mindezt valamennyire egyensúlyozta mindaz, amit a Meridian képes volt a termékbe pakolni. A sztereó tér például egyértelműen szélesebb, tágasabb volt ahhoz képest, amit a legtöbb általunk eddig hallott, 50 000 Ft alatti fülhallgató produkált. A tömören közölt magas frekvenciák mellett tehát megjelent egy kis mozgás és mélység is a színpadon, amitől kicsit élőbbé és áramlóbbá válhatott a zene.
Olyan könnyűzenei számoknál, mint az Oasis - Wonderwall vagy a Red Hot Chilli Peppers - Can’t Stop hallottunk félreeső és könnyedséggel ábrázolt részleteket is (mint például a Wonderwall vonós motívumai vagy a Can’t Stop jobbra terelt ritmusgitár hangsávja). Ezeket és sok más pop/elektronikus műfajt tehát háttérzenei szinten élvezettel tudtunk hallgatni. Kifinomultabb/akusztikus daraboknál már egyértelműen feltűnővé váltak a digitális jelátvitel szűkítései. Ezért Mozart/Debussy rajongóknak továbbra sem a TWS jelenti az optimális megoldást. Persze lehetett finomabb darabokat is hallgatni ezen az LG-n keresztül, csak el kellett fogadnunk azt, hogy az elektronika itt-ott lecsippentett a realitás érzetből.
A valóságérzet csökkenését könnyűzenei téren ellensúlyozta a kellemes, kerek basszus. Kissé emelkedett mélyhangokat produkált a TONE Free FN6, de arra is törekedett, hogy kordában tartsa azokat. Így az alsó frekvenciák elegánsan igyekeztek biztos alapokat biztosítani Post Malone és Vory számaihoz, de nem váltak feltűnően elnagyolttá (csak akkor, ha az applikáció EQ módjainak variálásával mi is úgy kívántuk).
Alternatívák
Ha a telefonálás minősége nem kritikus fontosságú, akkor 35 000 forintért az LG megállja helyét a teljesen vezeték nélküli fülhallgatók között. Az Airpods-hoz képest mi inkább az FN6-ra szavaznánk, kedvezőbb ára és kreatív szolgáltatás felhozatala által. Aki még egy kicsit izmosabb hangra vágyik hasonló komfort mellett, annak a Sabbat E12 Ultra lehet jó választás, igaz, annak stabilitása az LG szintjét nem közelíti meg. Akit zavar a hallójáratba illeszkedő kivitel és inkább Earbud dizájnt keres jó áron, annak a JBL TUNE 220TWS lesz megoldás, viszont az említett fülesnél a basszus erős környezeti zajok esetén lényegében megszűnik. Ha csak az ár problémás, akkor kedvezőbb áron, 20-25 000 forintért megvásárolható az LG TONE Free FN4, amely ugyanazt a felhasználói élményt nyújtja, mint a TONE Free FN6, csak a baktérium eltávolító funkció nélkül.
Végszó
Az LG TONE Free FN6 jó választás azoknak, akik egy összességében kellemesen használható fülhallgatót keresnek a mindennapokhoz. Bizonyos TWS kategóriával járó kompromisszumokat nem képes elengedni (például telefonálásra csak halk és szélcsendes szituációban használható). Érzékelhető, hogy a zenét csak saját digitális szabályrendszere alapján képes újra alkotni, viszont térhatása, sztereó színpadjának szélessége figyelemreméltó a 30-40 000 Ft-os kategóriában. 35 000 Ft-os árával fő riválisához, az AirPods fülhallgatókhoz képest olcsóbb és egyértelműen jobb zajszűrést és basszust nyújt. Nem utolsó szempont az sem, hogy vezeték nélküli szabadsága baktériumölő képességgel és praktikus applikációval egészül ki, ráadásul hölgyek számára is vonzó lehet.