Lekapcsoltuk az analógot!
2013. augusztus 5., hétfő, 18:55
digitális átállás digitális átállás 2013 digitális műsorszórás DVB DVB-T digitális adás
A jászfényszarui Samsung gyárban ünnepeltük a digitális átállás első fázisát. A gyárlátogatással egybekötött esemény idején az ország 14 megyéjében fejeződött be az analóg földfelszíni sugárzás.
Nagy jelentőségű esemény a négy évtizedes analóg TV sugárzás lekapcsolása, de oly sokáig vártunk vele, hogy a legtöbbeknek már nem okoz komoly kellemetlenséget. Ma már a lakosság nagy része előfizetéses kábeltévén vagy műholdas szolgáltatáson keresztül kapja az általa kiválasztott csatornákat. Akik az elmúlt néhány évben, korszerű, digitális (DVB-T, MPEG4) tunerrel rendelkező tévét vettek, azok könnyen átvészelhetik a változást.
Nehéz helyzetben elsősorban azok vannak, akik a legkevesebbet tudnak áldozni a tévére, így előfizetésük nincs és a tévéjük is régi típusú. Őket azonban az állami finanszírozással működő ORSZÁGOS DIGITÁLIS ÁTÁLLÁS TÁMOGATÁSI PROGRAM (ODÁP) segíti. Erről többet itt lehet megtudni: http://digitalisatallas.hu/tamogatas illetve a következő, ingyenesen hívható telefonszámon: 06-80-383-940
Tudjuk, hogy olvasóink többsége nem érintett, de kérünk mindenkit, gondolja végig, hogy családjában vagy ismerősei között akadhat-e olyan, akinek szüksége van efféle segítségre!
Az analóg sugárzás leállításának térképét nézve azonban látszik is, hogy az ország szegénységgel jobban sújtott területein csak pár hónappal később történik meg az átállás. Így az érintettek többsége még október 31-ig tovább nézheti az analóg adást.
Bár az átállás elméletileg azokat nem érinti, akik kábeltévét használnak, de az elmúlt napokban mi magunk is tapasztaltuk, hogy például az M1 helyén az átállásra figyelmeztető kép volt csak látható. Vagyis a helyi kábeltévé is a földfeszíni analóg sugárzást használta forrásként. Aki ilyet tapasztal, az panasszal fordulhat szolgáltatója felé, bár alighanem ez pár nap alatt mindenhol meg fog oldódni. Akit nem bosszant fel, hogy lemaradt kedvenc műsoráról, az akár úgy is tekintheti a dolgot, hogy egy pár napra bepillantást nyert a kábeltévé működésébe, megtudta, hogy ők is csak egy tetőantennát használtak forrás gyanánt. Ezen viszont lehet bosszankodni, sőt, felháborodni!
Egyszer már átestünk hasonlón! A kilencvenes években a régi, a keleti blokkra jellemző SECAM televíziós rendszerről áttértünk a nyugaton eltrjedtebb PAL-ra. A régebbi tévék többsége már csak valamilyen kiegészítővel volt tovább használható. Sokan a videomagnójukat alkalmazták tunerként, néhányan átalakíttatták a tévéjüket egy szerelővel, és rengeteg Junoszty repült ekkor a kukákba. Ebben az időben szelektív hulladékgyűjtés lényegében nem létezett.
Végezetül pár szót szólunk a Samsung gyárlátogatásról, hiszen tudjuk, hogy legtöbb olvasónkat ez érdekli jobban. A gyár bejárása, bár rövidebb volt, mint a négy évvel ezelőtti hasonló esemény, még így is tartogatott érdekességeket. Az eseményről rövidesen egy képes beszámolót is közölni fogunk, amint azt megtehetjük!
Amint megtehetjük...
Mint a legtöbb gyárban, a látogatók számára a fotózás itt is tiltott volt. Így tisztességesen betartva a szabályokat, mi sem fényképeztünk. Úgy gondoljuk, hogy ez olyan alapvető dolog, amit nem is kell magyarázni. A helyszínen szerencsére a Samsung saját fotósa is jelen volt és szorgalmasan pótolta azt amit mi nem tehettünk meg. Ám ezeknek a képeknek is meg kell kapniuk még a cég vezetőinek jóváhagyását. Tudva, hogy a gyártás apró műhelytitkai néha egészen hatalmas összegeket spórolhatnak meg egy-egy konkurens cégnek, a dolog indokoltságát egy pillanatig sem vitatjuk. Így nem tehetünk mást, mint egy kis türelmet kérünk!
További cikkek: