Klipsch SPL-120 aktív mélyláda teszt
2021. január 13., szerda, 11:05
Klipsch audio hifi házimozi hangfal hangszóró mélyláda mélysugárzó aktív mélyláda házimozi mélyláda mélyláda teszt Klipsch hangfal Klipsch mélyláda aktív mélyláda teszt házimozi mélyláda teszt Klipsch mélyláda teszt
A Klipsch rajongóinak - rengetegen vannak - jó hír az új SPL nevezetű mélyláda sorozat megjelenése, amely három tagot számlál, számozásuk 100; 120; 150, ezek nem meglepő módon a hangszórók méretét jelzik. Jelen tesztünkben a középső modellel eltöltött két hónap tapasztalatairól számolunk be.
A Klipsch védjegynek is tekinthető, jól ismert, rézbevonatú, Cerametallic nevű membrán néz velünk szembe, névleges mérete 30 centi. D osztályú erősítő mozgatja 300/600 wattal a kétrétegű rézhuzal tekercselésű lengőcsévét, ami teljesítmény egy basszreflex szubládához bőven elegendő, ezt a beüzemelés utáni percekben megtapasztaltuk.
A membrán védelmére szolgáló szövetet MDF keretre feszítették, a maga nemében tisztességes darab, ám kár vele elrontani az összképet és a hangzást. Ha ennek rögzítésére az előlapon lyukak lennének a kiálló fémpöckök helyett, az több szempontból előnyösebbnek tartanánk.
Az MDF anyagú doboz előlapjának alját teljes szélességben elfoglalja a Flare Port nevezetű reflexnyílás, ezt is ismerjük és kedveljük. Hatásos fegyver a portzaj ellen, pedig vadul áramlik rajta a levegő, amit a közeli szőnyeg rojtjainak lebegése tett jól láthatóvá.
A hátlap cseppet sem bonyolult, a szokásos jelszint és aluláteresztő szűrő tekerőgombok mellett két pöcökkel a bekapcsolás módját és a fázis állíthatjuk be. Bemenetből két RCA áll rendelkezésre, amik a kezelési leírás ábráival ellentétes elrendezésűek. A rajzon a L(eft) feliratú RCA egyben LFE bemenet is. Ez teljesen rendben van, ám tesztalanyunk hátlapján pont fordított felállással találkoztunk, mint az ábrán. A bal oldali hüvely a piros színű, az alatt olvasható a R(ight) betű, tőle jobbra a fehér helyezkedik el, alatta L/LFE felirattal. Melyiknek higgyünk? Némi fejtörés után az erősítő fémlapjára írtat vettük alapul, úgy használtuk az SPL-120-at.
Az említetteknél ritkábban felbukkanó csatlakozó a WA-2 típusú, vezeték nélküli jelátvitelt biztosító szett számára került oda. Érdekesség a kettős, szimultán használat lehetősége, amikor például a házimozi erősítő az imént említett módon kapcsolódik, plusz egy sztereó készülék RCA kábellel.
Teljesen rendben van a karcolásnak ellenálló, famintázatú fólia bevonat, ebben az árkategóriában kívánni sem lehet szebbet és jobbat. Alacsony és viszonylag kis átmérőjű gumilábain stabilan áll a mélyláda, a legvadabb hajtás során sem mozdult el.
A kezelési leírás szerint 15-20 perc jel nélküli idő után kapcsol készenléti állásba, tehát nem kell megijedni, ha a filmnézés befejezése után negyedórával még világít a zöld LED.
Tesztünk idején 250000 forint helyett 180000-ért árulják, ami több, mint baráti, ezért a maximális pontot adtuk az ár/érték arányára.
A teszteléshez, valamint a két hónapos nyüstöléshez Marantz AV8801 processzort, VLS tápegységes Dune Prime 3.0 lejátszót használtunk, a Klipsch SPL-120 Nordost Bass Line kábelen kapta a jeleket.
A meghallgatást műszeres frekvencia-átvitel méréssel kezdtük, mely során a gyártó által megadott értékeket láttuk a kijelzőn. Ez konkrétan 25 és 70 Hz között 77-80 dB, 20 hertzen 6-tal volt kevesebb. Nem szabvány szerint 1 méterre a membrántól, hanem ahogy minden esetben szoktuk, a filmnézős kanapé közepén ülve, a mikrofon mellmagasságban volt, mivel nézni és látni kell a számokat. Jól mutatja az SPL-120 erejét, hogy a jelszintet a tekerentyű 10-11 óra közötti helyzetében véltük megfelelőnek, aminek remegnie kellett, az remegett, tehát bőven volt benne tartalék.
A szokásos filmrészletek mellé olyanokat is beválogattunk, amik véletlenszerűen elénk kerültek a lejátszóhoz csatlakozó merevlemezek tartalmából. Hulk földet érése megremegtette a padlót, üvöltése szinte a hajunkat lebegtette. A karabélyok nagyobb kaliberűnek hangzottak a megszokotthoz képest, mintha már a .50-es géppuska dörögne, majd amikor az is előkerült shotgunként, vagy inkább gránátvetőként adta elő magát. Mindegyik fegyver egy-két űrmérettel nagyobbakat idézett. Ugyanezt tapasztaltuk a Drive zálogház kirablásos jelenetének revolverlövései során. Az autós üldözés végén az ugrás után landoló járgány brutálisat puffant, ez kiváltotta elismerésünket, ilyennek szeretjük hallani. A San Andreas földrengéstől összeomló, eldőlő felhőkarcolói rémisztő effektusokkal bombázták füleinket, a készítők szándéka szerint. Szerencsénkre a valóságban semelyikünk nem tapasztalt még hasonlót sem, így aztán a hitelesség itt nem lehetett kérdéses. A Valkyrie sivatagi légitámadása élvezetet nyújtott, a gépágyú bum-bum-bumja és a robbanások elnyerték tesztcsapatunk tetszését. Zenéből nem csak Marcus Miller és társai kerültek terítékre, hanem Adele Skyfall című száma is. A részletező képesség és a gyorsaság lehetett volna jobb, ezért nem lehetett megállapítani melyik hangszer, a basszusgitár vagy a zongora legvastagabb húrjai, netán a lábdob adja a folyamatosan jelenlévő szubbasszus ütemeket. A James Bond főcímdalban a mélybasszus uralkodni próbált, folyamatosan versenyre kelt a többi frekvencia-tartománnyal ezért a processzort Direct állásba kapcsoltuk, kiiktatva a Klipschet és frontsugárzóink 31,5 hertztől erőteljesen dolgozó 21 centis mélyhangszóróira bíztuk a munkáját. Nagyon messze volt attól az SPL-120, hogy élvezhetetlen legyen, csupán az előzőleg tesztelt, jelenlegi akciós ár duplájába kerülő mélyládához viszonyítottunk, annak hangja volt az aktuális etalon.
Alternatívák
Ha hirtelen kellene mondanunk másik basszreflex típust, ami ennyi pénzért, 179999 forintért erősebb, hangosabb, mélyebbre megy és 30 centis a hangszórója akkor nagy bajban lennénk, egy sem jut eszünkbe. Némi fejtörés után sem, ám a mindössze 10000 forinttal többért megvásárolható Polk Audio DSW PRO 660 veszélyes kihívó, jár hozzá távirányító, 100/200 wattal erősebb. Az eredeti, 250000 forintos listaárat figyelembe véve komoly vetélytárs a DALI SUB E-12F, ami wattokban kevesebbet kínál, de minden egyéb tekintetben ésszerű alternatíva lehet, ráadásul olcsóbb 20000 forinttal. Kifutó modell, ezért extra kedvező áron adják az SVS PB-2000 szubládát, de a készletek erősen fogynak, már csak szerencsével lehet hozzájutni 229990 forintért. Megfontolandó ugyanennyiért a Canton SUB 12.3, ami reflexnyílás helyett passzívmembránnal segíti a mélyhang-átvitelt.
Végszó
A Klipsch SPL-120 nevéhez hű produkcióval, konkrétan hatalmas maximális hangnyomásával szerezhet híveket. Szinte lehetetlen zavarba hozni, jóval 100 dB fölötti értéket elérve sem torzít, a miénknél jóval nagyobb, 30-35 négyzetméteres szobában is elegendő lehet. Kivéve persze az olyan elvetemült szubbasszus fetisiszták számára, akik akkora helyiségben kettő, vagy még több, 38-46 centis hangszóró között érzik jól magukat. Nekik az eggyel nagyobb testvért, az SPL-150-et ajánljuk kipróbálásra.