Klipsch R6 BT vezeték nélküli fülhallgató teszt
Hallgatózás kötetlenül
2016. szeptember 23., péntek, 19:55
Klipsch audio hifi fejhallgató fülhallgató Bluetooth Bluetooth fülhallgató hifi fülhallgató Klipsch fülhallgató fülhallgató teszt vezetéknélküli fülhallgató vezeték nélküli fülhallgató hifi fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt
Fülvégre kaptuk a Klipsch R6 BT fülhallgatót, mely a kábelmentes élményre törekvők számára érdekes megoldás lehet, feltéve, ha inkább dinamikus, erőteljes hangélmény a cél.
Miért is jó, hogy vezeték nélküli?
A Klipsch R6 BT fülhallgató és a forráseszköz közé nem kell, és későbbiekben sem lehet vezeték alapú kapcsolatot létesíteni. A jeltovábbítás Bluetooth alapokon működik, így nem kell aggódnunk amiatt, hogy valamibe beakad a kábel, elfelejthetjük az összegubancolódás problémáját, és úgy általában, jobb szabadságérzetben lehet részünk. És persze mindezt megkoronázza az a hangzás, amit a Klipsch mérnökei belezsonglőrködtek a parányi fülesbe.
Mindehhez 50 000 Ft-os árcédula társul, így látatlanban is elvárható, hogy a pénzünkért az alap megoldásoktól jobbnak mondható minőséget kapjunk. Ha nem is akusztikai (mert a Bluetooth-tól jobb nem, maximum minél kevésbé lerontott lehet egy eszköz hangja), de fizikai tekintetben a Klipsch R6 BT felül kell, hogy múlja a sztenderd, rövid időn belül elnyűhető megoldásokat. Ebben az árkategóriában ugyanis fül- és fejhallgatós tekintetben is olyan lehetőségeket adnak, melyek már eleve megadják az esztétikus külsőt, jó hangot, és éveken át tartó, megbízható működést. Most pedig lássuk, mit kapunk a gyakorlatban?
Kicsomagolás
Tesztalanyunkat kemény falú plexi kalitkába zárták, melynek alsó felét ízlésesen rászerkesztett, fekete papírburok takarta. Az átlátszó kamrába gondosan, lebegő érzettel felpolcolták a fülhallgató egyik felét, hogy közelebbről is szemügye vehessék annak vizuális részleteit. A kis dobozka széthúzása, felnyitása után olyan kiegészítők kerültek elő, mint szilikongyűrűk (4 pár, különböző méretű harangocska jár az R6 BT mellé), töltésre szolgáló micro USB kábel és egy tároló zsákocska. Utóbbi helyett mellékelhettek volna inkább kemény falú, cipzáras védőtokot azért is, mert a fülhallgatón fizikai nyomógomb is található, mely egy zsúfolt táskában könnyen benyomódhat.
Az R6 BT formavilága letisztult és a maga módján elegáns, amennyire egy akkumulátorral egybeépített konstrukciótól lehetséges. A jobb- és baloldali fülhallgatót egy vaskos és rugalmas fekete vezeték köti össze, melyen háromgombos mikrofonos headset modul is található. Az akkumulátor tárolását egy a fülgerinc fölé akaszkodó idommal oldották meg, így az eredmény kicsit olyan, mintha egy sportos hallókészüléket hordanánk. Az R6 BT külsején krómosan csillogó díszítéseket is elhelyeztek, a hallójáratba közvetlenül behatoló rész is egész csinos.
A beépített, 85 mAh kapacitású akkumulátort a jobboldali "kampóra" csatlakozva tudjuk tölteni. A micro USB aljzatot parányi gumi fedél takarja, mely alá egy apró ki és bekapcsolásra szolgáló gomb is került. Ugyanezen az idomon találtunk egy állapotjelző LED-et is, mely kék vagy piros színre váltva informált minket beérkező üzenet, telefonhívás, merülő akkumulátor vagy Bluetooth forráseszköz keresés közben.
Használat
A Klipsch R6 BT-t kb. egy hétig tartó tesztidőszaka alatt több szituációban (autó, utca, tömegközlekedés) is használtuk. Ergonómiai szinten jó munkát végeztek a tervezők, ezért hosszú távon sem éreztük nehéznek a fülhallgatót, ugyanakkor szemüveg mellé is fel tudtuk venni. Elhanyagolható, 23,5 grammos tömegének köszönhetően nem húzott lefelé, inkább olyan érzést keltett, mintha a fülkagylónkra tapasztottunk volna valamit.
Mindazonáltal a szilikongyűrűk kissé feszítő, nyomó érzést keltettek. Ha kisebb méretű gumiharangot tettünk fel, az már túl könnyen kicsusszant, tehát el kellett viselni az enyhe "vákuum" hatást. Az R6 BT-t szigorúan úgy szabad csak felhelyezni, hogy a hangszórókamra benyomása előtt, a másik kezünkkel feljebb húzzuk a fülünket. Máskülönben fájdalmas lehet a procedúra, és a légnyomástól túlfeszített hangszórók hosszú távon nem lesznek hálásak. A több évtizedes tapasztalattal rendelkező fülhallgató gyártókhoz hasonlóan, a Klipsch is kitalálhatott volna már valamilyen kényelmesebb, korszerűbb és kevésbé sikamlós felületű párnát ehelyett, persze ennél rosszabb megoldásokkal is találkoztunk már.
A fülhallgató kezelhetősége viszont meglepően jó volt. Eleinte megszokást igényelt, hogy a mikrofonos headset modul nem az áll, hanem a nyak középvonalába esik, de így is jól hallott minket beszélgetőpartnerünk a telefonban. A gombok kitapinthatósága, érzékenysége ugyancsak rendben volt. Nyilván a legnagyobb előnyt az jelentette, hogy a fülhallgatót nem kellett kábellel csatlakoztatni a forráseszközre. A gyorsan lezajló párosítást követően jó érzés volt úgy elővenni a mobiltelefont, hogy a vezeték nem tekeredik köré, és nem kell vigyázni, nehogy megtörjön a csatlakozófej. Nem csoda, hogy az Apple le akar szokni a Jack kimenetről, vezeték nélkül sokkal kényelmesebb az élet.
A beépített akkumulátor kb. 5-6 órányi folyamatos zenelejátszást tett lehetővé úgy, hogy a telefont (iPhone 5S) kb. 20-30 %-os jelszintre állítottuk. Ez leírva kevésnek tűnik, azonban a Klipsch beépített erősítője sokkal nagyobb hangerőt eredményezett ilyen beállításon, mint a korábban tesztelt, vezetékes fülhallgatók.
Használaton kívül nyakra függeszthető az R6 BT. Ilyenkor egy a kábelére integrált, műanyag csiptető elemmel összefoghatjuk a vezeték két végét, így elkerülhető, hogy a himbálózó fülhallgató lepottyanjon.
Mindent összevetve a vezeték nélküli kialakítás nem egy csodaértékű extra, csak megnöveli a komfortot, illetve csökkenti a bonyodalmat. Ettől még az R6 BT nem vált észrevétlenné, hiszen éreztük, hogy cirógatja a fülünket. Viszont nem himbálózott mellkasunkon a kábel, és a nadrágzsebünkben lévő telefon nem akarta lehúzni a fülest. Ugyanakkor az utcán sétálva kicsit más érzés volt zenét hallgatni. Egyfajta szabadságérzet párosult a lejátszott muzsikák mellé, mintha a felvétel nem fülhallgatóból, hanem egyszerűen csak az agyunkban generálódna.
Hangminőség
A Klipsch R6 BT igyekezett kicsit kitörni abból a sztereotípiából, ami megalapozódott a Bluetooth-os fülesekkel kapcsolatban. Ez részben sikerült is neki, például határozottabb felső középtartományt és agilisabb dinamika kezelést kaptunk, mint a vezeték nélküli megoldásoktól általában. A basszusok mennyisége és minősége egyaránt lehengerlő volt. Bármilyen dinamikus zenét elindítottunk, a mélyhangok valósággal ránk támadtak, de nem úgy, hogy minden részletet elnyomjanak. A legtöbb fülhallgató teljesítménye ott bicsaklik meg, hogy az alsó frekvenciák ellepik a fontos részleteket, így mindegy, hogy mit hallgatunk, az eredmény mindig a mélybe húz.
Nem azt állítjuk, hogy a Klipsch a kiegyensúlyozottság mintaképe. Egy kicsit ő is "lefelé kacsingat". Viszont mellette nem hagyja veszni a közép és magas frekvenciákat. Az eredmény egy doppingolt, dinamikus és színes hangkép, ami alapvetően pozitív fénybe akarja állítani a zenéinket... legalábbis egy részüket. A Bluetooth tömörítő mellékhatása viszont megmutatkozott, az általunk jól ismert referencia számok mindegyikében. Így sajnos akusztikus felvételeknél, a valójában rögzített hanginformáció töredékét kaptuk meg csupán. A cintányér cicergése csattogássá, a zongora skálázó, virgonc hangja pedig egybefüggő gurgulázássá alakult.
Keményebb rockra viszont annál inkább alkalmas az R6 BT. Egy kevésbé ismert, máskülönben fantasztikusan kidolgozott és izgalmas Tesseract (Polaris) albumba belehallgatva úgy viselkedett a fülhallgató, hogy a felvételt a több izgalom, több dinamika felé terelje. Itt a harapós, mélyrepülésben száguldó basszusok, a mindentől elkülönülő, üveges énekhang és a vaskos, nehéz gitárhang kétségtelenül megalapozták a zene élvezetét. Rockerek, figyelem, ez a füles Önökért dolgozik! Hasonlóan pozitív tapasztalatokat szereztünk elektronikus (pl. Deadmau5, Gramatik, Röyksopp) műfajok hallgatásakor is, ráadásul az MP3 tömörített, csörgedező mellékzaját, mint mindig, most is elpalástolta, jótékonyan összekente a Bluetooth. Az R6 BT egy bulis, fiatalos, élvezet-centrikus előadó.
Végszó
A Klipsch R6 BT modern partner lehet azoknak, akik nap, mint nap szeretnek munkába menet zenét hallgatni. Ha szigorúan csak a hangját vesszük figyelembe, akkor egyértelműen túl drága mulatság. A Bluetooth eleve megcsonkítja a fájlok felbontását, és a sziklaszilárd basszusok inkább elektronikus vagy rockos műfajoknál előnyösek. Viszont nincsen a hasunk előtt lógó kábel, így kicsivel szabadabbnak érezhetjük magunkat. A komfortszint nem tökéletes, viszont a kialakításhoz mérten egész jó. A dizájn is egész ügyes, főleg azokhoz a megoldásokhoz viszonyítva, amelyek a nagyobb akkumulátor üzemidő érdekében egy "nyakörv" használatát követelik meg. Az R6 BT nem győzött meg minket arról, hogy a vezeték nélküli fülhallgatóké a jövő, ahhoz túl kritikusak és zenekedvelők vagyunk, hogy bárkinek kifejezetten ajánlani tudjuk. Így a potenciális célközönség az "átlagfelhasználó" réteg marad, akik egyszerűen csak hallgatni akarnak valamit, szó szerint gubancok nélkül.