Klipsch Nashville Bluetooth hangszóró teszt
Rockertégla akcióban
2024. január 10., szerda, 18:40
Klipsch audio hifi hangfal hangszóró hangrendszer Bluetooth Klipsch hangfal Bluetooth hangfal Bluetooth hangrendszer Bluetooth hangszóró hangfal teszt hangrendszer teszt Klipsch hangfal teszt Bluetooth hangszóró teszt
A Klipsch mérnökei úgy döntöttek, hogy nem nézik tovább karba tett kézzel a JBL és Marshall Bluetooth hangszórók térhódítását. Legújabb, amerikai városokról elnevezett szériájuk robusztus, első ránézésre katonai célra szolgáló eszközöket tartalmaz, melyek valójában zenehallatásra valók. Bárhol és bármikor koncertélményt kölcsönöz a kis Nashville, ahogy a reklámszövegben olvasható. De mit nyújt a gyakorlatban?
Zeneváros lakója
A kis hangrendszer nevét Tennessee állam fővárosa ihlette, melyre sokan Music City, vagyis Zene Város néven hivatkoznak. Hasonló elnevezési stratégiát alkalmaz a Marshall is, bár utóbbi angol településeket vesz alapul. Míg az említett konkurens gitárerősítős megjelenést alkalmaz, a Nashville robusztus, rácsos arca inkább egy miniatürizált PA hangfal benyomását kelti. Elöl és hátul is tartalmaz egy 6,7 cm-es hangszórót, melyet passzív sugárzó egészít ki.
A gyártó leírása alapján 24 órás akkumulátor üzemidőt kapunk, IP67 tanúsítványnak megfelelő kivitelben. Utóbbi azt jelenti, hogy a rövid ideig tartó (hivatalosan legfeljebb 30 percig, 1 méteres mélységű) vízbe merítés és por nem tesz kárt a hangrendszerben. Bluetooth 5.3 verziót tartalmaz, a párosított forráseszközökből legfeljebb nyolcat képes megjegyezni. Ha több Nashville áll rendelkezésre, akkor akár tíznél is több összekapcsolható és mindegyik mono forrásként szólaltatja meg a zenét. Az USB C csatlakozó kifelé is képes küldeni áramot, ezáltal powerbank funkciót kapunk, ha okostelefont vagy tabletet szeretnénk róla tölteni.
Az eszköz Jack bemenetet nem tartalmaz, tehát csak Bluetooth kapcsolaton keresztül fogad jelet. Ezt a hiányosságot némileg kompenzálja, hogy a széles átlagtól eltérően építettek bele egy mikrofont, mellyel telefonos hangszóró szerepét képes betölteni. Az ára e sorok írásakor 75 000 forint, ami a mérettel és funkciókkal együtt mérlegelve leginkább Marshall Emberton rivális benyomását kelti.
Küllem
A Klipsch Nashville doboza nem éppen csicsás, aminek köszönhetően diszkréten beolvad a legtöbb környezetbe. Maszív, bordázott gumi sáv veszi körül, ami a könnyebb fogást és stabilabb elhelyezést egyaránt segíti. Fent négy masszív gomb segíti a vezérlést: be- és kikapcsoló, Bluetooth párosítás, valamint a szokásos jelszint (hangerő szabályzó) vezérlő páros. Az akkumulátor töltöttségét fehér LED mutatja, közvetlenül a beépített mikrofon mellett. Tetszetős részlet, hogy a hangszórókat robusztus fémrács védi. A kivitel összességében masszív, egyedül annyi szubjektív kifogás fogalmazódott meg bennünk, hogy egyelőre csak feketében létezik. A nevesebb kihívók (Marshall, JBL és társaik) általában kétféle vagy több színben kaphatók.
Használat közben
Tesztalanyunk nem foglalt sok helyet és alig egy kilót nyomott. Ezáltal könyen elfért hátizsákban és könnyen magunkkal cipeltük. Az akkumulátor üzemidőt nem mértük stopperrel 24 órán keresztül. Napi 1-2 óra használattal, ha nem vettük igénybe az akkubank funkciót, valóban csak ritkán töltöttük, legfeljebb heti 1 alkalom elegendő volt hozzá. A tényleges üzemidő függ a felhasználói szokásoktól is, mindenesetre a méret és ár ismeretében az üzemidőt jónak véltük.
A gyártó (akár) 12 méter vezeték nélküli hatókört ígért, ami nagyjából helytálló adat. Azért nagyjából, mert mint bármely más Bluetooth hangszóró, a Nashille sem viselte rezzenéstelenül, ha más vezeték nélküli eszközök vagy vastag falak tartózkodtak a közelében. Üres kertben gond nélkül közvetítettük a zenét 10 méterről is. Átlagosan zsúfolt szobai környezetben inkább 5-8 méter bizonyult stabilnak. A beépített mikrofon minősége összességében jó volt, visszangos/zajos szituációban sok zavaró részletet befogadott, de csendesebb, nyugodtabb körülmények között, karnyújtásnyi távolságból jól funkcionált.
A gyártó Connect alkalmazása a gyártó saját fejlesztése, számos Klipsch vezeték nélküli hangrendszer beállítását biztosítja. A Nashville esetében hozzáférést enged az alapvető navigációs funkciókhoz, mint egy távvezérlő, más kérdés, hogy erre a telefonon futtatott alkalmazás ugyancsak alkalmas. Hasznosabb részlet, hogy tartalmaz hangszínszabályzót és a jövőbeni frissítések letöltése, telepítése is ezen keresztül lehetséges. Akit zavar a kikapcsoláskor és bekapcsoláskor leadott hangjelzés (meglehetősen hangos), bármikor lenémíthatja a funkciókhoz társított hangokat a "Function Sounds" opció tiltásával.
Hangminőség
A Klipsch Nashville tudását aszerint értékeltük, hogy ekkora méretben és hasonló összegért milyen Bluetooth hangrendszerek fordultak meg korábban a szerkesztőségben. A kis dobozka közepes terhelésen is meglepő hatékonysággal töltött be közepes (20 négyzetméter körüli) helyiségeket. Széles szórásában nagy szerepet játszott, hogy nemcsak előre, hanem hátra is sugározta a hangokat. Tetszett, hogy a középső frekvenciákat gazdagon jelenítette meg. Ameddig képes volt lemenni (60 Hz-ig), a basszusokat ugyancsak kellemes, feszes tonalitással adta át.
A fizikát nem lehet kijátszani, amit tesztalanyunk tiszteletben tartott. A benne lévő elektronika úgy ügyeskedett, hogy inkább a közelebbi részletekre fókuszáljon. A távolabbi, atmoszférikus, lecsengő motívumokat hajlamos volt mellőzni, különösen kis terhelésen. 30% jelszint (hangerő) alatt a halkabb részleteket szinte teljesen figyelmen kívül hagyta, mint egy fókusztávolsággal dolgozó objektív. Emellett a legmélyebb basszusokat logikusan nem adta át, tehát mellkas döngető mélyhangokban nem volt részünk. Élénkség, lendületesség szempontjából viszont nem tudtuk kifogásolni. A Nashville határozottsága és energiája ügyesen kárpótolta a soványabb basszust. Annak ellenére, hogy kicsire tervezték, erősnek érződött, különösen az ének és beszédhangok megjelenítésében.
A lágyabb tónusú, kevés összetevőre épülő zenékkel való bánásmódot Pierre Van Dormael és Herve Samb - Undercover c. számával vizsgáltuk. A gitárhúrok csengése kicsit puhítva jött át, de a hangszerek búgása és dinamikája a kis méret ellenére élénk, gazdag volt.
Imogen Heap - Blanket c. éneke borongós hangulatáról ismert, legendásan masszív mélyhangok kíséretében. A kis hangszórók a búgó tónusok felsőbb részét jól átadták, de nagyobb, nyitottabb szobákban elmaradt a lúdbőrhöz szükséges ütőerő. A dalszöveg és rappelős átvezető tisztán, jól érthetően rajzolódott ki.
Amerikai DNS-t hordozó eszköz révén vétek lett volna kihagyni valamilyen hozzá illő nótát. Ezért a Sum 41 - Fat Lip is felkerült a lejátszási listára. A Nashville alapbeállításon kissé tömzsin, ügyetlen textúrával kezelte ezt a számot. Beléptünk a Klipsch Connect alkalmazásba és a "Flat" helyett "Rock EQ" profilra váltottunk. A cintányérok máris fellelkesültek és a gitár is érdesebb tónusra váltott, miközben a basszusgitár hangja jobban kirajzolódott. Ez háttérzenei szintű terheléssel fantasztikusan jól működött. A magasabb terhelés viszont Rock profillal esélytelen volt, túl torzzá váltak tőle a magashangok.
Végszó
A Klipsch Nashville kellemes kiegészítő inkább háttérzenei célra azoknak, akik kis méretből szeretnének nagy szórású hangot. A terhelhetősége nem rossz, de sok magashangot tartalmazó számokkal ügyetlenné válhat magas jelszinten (hangerőn). Előnye a robusztus kivitel, remek akkumulátor üzemidő és élénk középső hangok. Könnyűzene hallgatáshoz remek társ, főleg kis hallgatói távolságra vagy szerényebb alapterületű helyiségekbe. A gyártó honlapja alapján hamarosan nagyobb modell is várható a Music City szériából. Kíváncsian várjuk!