JBL Tour Pro+ TWS aktív zajzáras Bluetooth fülhallgató teszt
Túl okos, hogy füles legyen?
2021. augusztus 13., péntek, 20:10
JBL audio fülhallgató JBL fülhallgató TWS fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt JBL fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt JBL Bluetooth fülhallgató aktív zajzáras fülhallgató
A JBL fülhallgató újdonságaival komoly kihívás lépést tartani. Meglehetősen szerteágazó kínálatuk jelentős mennyiségű TWS, azaz teljesen vezeték nélküli fülhallgatót is tartalmaz. A Tour Pro+ a legtöbb szolgáltatással rendelkező Bluetooth fülhallgató, amelyet a JBL eddig készített. Hatékony betekintést nyújt abba, hogy a manapság milyen feladatokat lehet egyetlen fülhallgató használatával lebonyolítani.
Sok extra kis helyen
A felhasználók nem kizárólag zenehallgatásra vásárolnak TWS fülhallgatót. Különböző helyzetek során használják azt. Nem ritkán akár munka közben is, produktivitás növelő eszközként. Erre világít rá a Tour Pro+ TWS, amely a JBL válasza a komplex igényűeknek. Egyetlen fülhallgató, amely szolgálatot tehet a munkahelyen, az utcát járva, tömegközeledésben és sportolás közben egyaránt.
A Tour Pro+ feladata nemcsak annyi, hogy jól csengő extrákkal kedveskedjen a tech-őrült felhasználóknak. 75 000 forintos árával olyan riválisokhoz kell felzárkóznia, mint az Apple AirPods Pro, vagy a Bose Sport Earbuds TWS (és még hosszasan sorolhatnánk). Ennek érdekében a "JBL Pro" hangkarakteren kívül olyan szolgáltatásokat is kínál, amelyek egyértelműen csábítóbbá teszik az olcsóbb TWS Bluetooth fülhallgatókkal szemben.
Az adaptív zajszűrés funkciót tartalmazó Tour Pro+ egyetlen érintéssel kizárhatja, vagy éppen beengedheti a külvilág történéseit. Így a felhasználó döntheti el, hogy mennyire legyen számára hallható, ami körülötte zajlik. Akik a zenét produktivitás növelésre szokták használni munka közben, azoknak hasznos lehet az Auto Off funkció, amely előre meghatározott időtartam leteltével automatikusan kikapcsolja a fülhallgatókat (egy párperces lazítás vagy kávészünet erejéig). Még elalvást segítő mód is került a füleshez letölthető applikációba, ami a munka közbeni "energizáló napközbeni szundikat" teheti hatékonyabbá. Utóbbi esetén a fülhallgató nem fogad hangot a telefontól, viszont bekapcsolva hagyja az aktív zajkioltást és bizonyos idő letelte után hangjelzést ad.
A JBL Tour Pro+ TWS már érintés nélkül, beszédfelismeréssel is képes "előhívni" a preferált virtuális asszisztenst, mivel azonban Magyarországon nem mindegyik szolgáltató engedélyezett (és egyik sem tud magyarul), ezt az extrát egyelőre nem igazán tudjuk népszerűsíteni. Fontosabb előnye viszont, hogy oldalanként három mikrofont tartalmaz, melyek közül a harmadikat kifejezetten a külső zajok és szélfújás csillapítására alkalmazza. Végül, de nem utolsósorban a Tour Pro+ kompatibilis a Qi gyorstöltőkkel és legfeljebb 32 üzemórát nyújt, ami TWS viszonylatban kifejezetten jónak számít. A fentiek alapján már könnyebb megérteni, hogy miért ez a JBL eddigi "legokosabb" és legtöbb szolgáltatást kínáló fülhallgatója.
Küllem
A Tour Pro+ 510 mAh kapacitású akkumulátort rejtő dokkolója mattfekete (inkább sötétszürke) műanyagból készült. Az átlagnál picivel nehezebb és vastagabb, de még így is elfér a legtöbb nadrágzsebben. Tetejét felnyitva fényes "bölcsőben", jobbra és balra kissé kifordított szögben díszeleg a két fülhallgató. Erős rugói szinte berántják a fedelet teljesen nyitott helyzetbe, csukódáskor pedig nem kevésbé határozott mágnesek segítenek visszazárni.
A fülhallgatók meglehetősen kicsik ahhoz képest, hogy a JBL egyik legtöbb szolgáltatást nyújtó modellje a Tour Pro+. Utóbbi esztétika és komfort szempontjából is előny, ráadásul a matt fekete műanyag diszkréten illeszkedik a fülbe, nem túl kihívó. A visszafogott megjelenés praktikus, de egyeseknek talán még negatívum is lehet, hogy ez a fülhallgató más színben egyelőre nem készül.
Használat közben
A Tour Pro+ több tekintetben is maga mögé utasította az átlagos TWS fülhallgatók által nyújtott extrákat. Például a széles átlagtól eltérően nem 3, hanem 5 pár különböző méretű szilikon illeszték közül válogathattunk. Ráadásként a fülhallgatón lévő gumis támasztékból is mellékeltek egy második, kisebb méretű párt is, amivel kevésbé erősen "kapaszkodó" illeszkedést értünk el.
A standard gumitámaszokkal nyújtott olyan szintű stabilitást a Tour Pro+, hogy lazább kocogáshoz, konditermi tevékenységekhez is nyugodtan tudtuk használni. A kisebb "karikák" valójában szinte alig rögzítették a fülhallgatót, ami rontott a stabilitáson, viszont cserébe a hosszabb távú komfortot kaptunk. Így mi dönthettük el, hogy merre billentsük a mérleget: a komfort vagy a stabilitás javára?
Számos lépés során igyekezett a fülhallgató, hogy bizonyítsa rátermettségét. Ha a telefonunkon be volt kapcsolva a Bluetooth, akkor az első fedélnyitásnál, anélkül, hogy bármit tettünk volna mobilunk beállításaival, azonnal megjelent a kijelzőn a Tour Pro+, felajánlva az instant párosítást. Ha kivettük valamelyik oldali kapszulát fülünkből, azonnal megállt a zene. Visszahelyeztük, és folytatódott a lejátszás. Az érintésérzékeny vezérlés mellé fürge reakcióidő és diszkrét hangjelzés társult. A zajszűrő/hangáteresztő módok között lépkedve mindegyik fázist női hang jelezte angolul. Ilyen és ehhez hasonló apróságok tették könnyebbé és élvezetesebbé a használatot.
Mikrofonok, zajkioltás
A fentebb említett extrák mellett nem kevésbé fontos megemlíteni a telefonálási minőséget, illetve a beépített mikrofonok hatékonyságát. A Tour Pro+ kifejezetten jónak bizonyult telefonhívások lebonyolításához akkor is, ha kicsit hangosabb környezetben tartózkodtunk. A monoton háttérzajokat ügyesen csillapította. A vonal végén szinte mindig jól értették beszédünket. A ritka kivételek közé olyan váratlan/éles háttérzajok (pl. sziréna, mások kiabálása, dudálás stb.) tartoztak, amelyeket a telefon standard mikrofonja is beengedett volna.
Az aktív zajszűrés hosszabb távon (30-40 perc után) néha kicsit émelyítő érzést okozott. Ekkor egy érintéssel letilthattuk az ANC funkciót és "pihenésként" passzív módban folytattuk a zenehallgatást. Az extra zajkioltás nélkül is hatékonyan kizárta a külvilágot a fülhallgató. Az ANC-nek leginkább a mélyhangok (pl. motorbúgás stb.) csillapításában volt szerepe.
Esetleges kompromisszumok
A kb. 3 cm vastag töltőtok meglehetősen kidudorodott a nadrágzseben keresztül. Ilyen tekintetben egy hosszabb/laposabb dokkoló praktikusabb lett volna. A fülhallgató csak fekete színben készül, ami a használatot nem befolyásolja, de van, akinek e paraméter is számít. A ferde kialakítás miatt néha megakadt valamelyik fülhallgató, azaz nem "ugrott" vissza olyan szépen mágneses bölcsőjébe, ekkor nekünk kellett a helyére igazítani. Természetesen vitatható, hogy utóbbi mennyire számít negatívumnak.
Hangminőség
A JBL Tour Pro+ hozta azt az alap hangkaraktert, amit gyártójától már megszoktunk az elmúlt években. Fellelkesült dinamika és feszes basszus jellemezték, ugyanakkor a fejlett dekódolásnak köszönhetően a mélyhangokat nem mosta össze más részletekkel. A dobbanó, morajló ütemek, impulzusok szépen elkülönültek a magasabb frekvenciáktól, tehát mellőzte a süppedős, tompított hangzást. Középső és magas frekvenciáin észlelni lehetett a vezeték nélküli digitális jelátvitel miatti enyhén érdes és tömörített érzetet, de ezeket igyekezett kompenzálni.
A már említett, játékos és markáns basszus eleve gondoskodott a drámáról és izgalomról. Ugyanakkor a színpad középpontja és a félreeső, jobbra-balra széthúzódó térbeli részletek megjelenítése könnyedén, realisztikusan történt. Vagyis az egyértelműen digitális frekvencia-ízek mellett is képes volt olyan térbeli motívumokat rajzolni a JBL, amik segítették a természetességet és a tisztaság érzetét.
Erik Sumo - Dance Dance Have a Good Time c. száma remek példa volt erre. Ezt a könnyed és régies hangzású filmes betétdalt képes volt úgy megjeleníteni a Tour Pro+, hogy a lemezjátszót imitáló hullámzásokat és pattogó zajokat, valamint a ritmusgitárt teljesen elkülöníthettük egymástól. Hifis textúrát kaptunk, mely a kissé domborított basszus miatt nem volt teljesen élethű, de kétségtelenül örömtelien adta át az említett számot.
A keményebb, inkább rock műfajba tartozó (pl. Himalayas - Thank God I’m Not You) darabokkal még ügyesebben bánt a JBL fülhallgatója. Továbbra is szépen elkülönítette a gitárt, szinte kivágta a többi hangszer közül. A lábdobnak adott egy kis húst és feszességet. Közben az énekhangot tisztán és artikuláltan jelenítette meg. A cintányér messze elmaradt a valóságostól, de az összkép gazdag(ított) felbontása kárpótolta.
A legtöbb élvezetet logikusan az erőteljes, inkább könnyűzenei irány hozta el. A Twenty One Pilots - Stressed Out c. számát határozott, kemény, de mégsem erőltetett módon jelenítette meg. A sztereó tér TWS fülhallgatóhoz képest meglepően mozgalmas és árnyalt volt. Ráadásul a fejlett elektronikának köszönhetően kis jelszinten, azaz alacsony hangerőn is meglepő mértékben fennmaradt az élénk, lelkes karakter. Nem kaptunk olyan mélységet és levegős érzetet, mint egy azonos összegbe kerülő vezetékes fülhallgatótól, de talán felesleges kihangsúlyozni, hogy a Tour Pro+ célja, rendeltetése összetettebb.
Alternatívák
Hasonlóan sokoldalú vetélytárs és ANC-ben kicsit ügyesebb a Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2, igaz, annak ára kicsivel a JBL-é fölött helyezkedik el. Ha fontos a jó hang és nem baj, hogy le kell mondani az ANC-ről, illetve teljese vezetékmentességről, akkor a Bowers & Wilkins PI3 az egyik legjobb hangú Bluetooth fülhallgató 100 000 Ft alatt. Cserébe nem olyan kompakt, mint a Tour Pro+ TWS.
Végszó
A JBL Tour Pro+ TWS fülhallgató nem tökéletes, fentebb kifejtettük azokat a jellemzőit, amelyek egyesek számára kifogásolhatók lehetnek. Mégis kijelenthető, hogy jelenleg nincsen jobb teljesen vezeték nélküli fülhallgató a JBL kínálatában. Ez a modell annyira ravaszul fedi le a szóba hozható igényhalmazokat (legyen alkalmas munkához, utazáshoz, konditermi használatra, legyen jó akkumulátoros üzemidő, zajkioltás, applikáció stb.), hogy magas áráért cserébe sok szkeptikus felhasználóval megkedveltetheti a teljesen vezetékmentes fülhallgató kategóriát.