JBL Reflect Aware fülhallgató teszt
Almások előnyben
2016. október 17., hétfő, 11:45
JBL audio hifi fülhallgató sportfülhallgató sport fülhallgató JBL fülhallgató JBL sportfülhallgató iPhone fülhallgató lightning fülhallgató fülhallgató teszt sportfülhallgató teszt JBL fülhallgató teszt lightning csatlakozós fülhallgató
Ki ne hallotta volna a legújabb híreket? Az Apple eltemette a Jack csatlakozót, ezáltal teljesen új kategóriához engedte hozzáférni a fejhallgató specialistákat. Ezúttal a JBL Reflect Aware-t próbáltuk ki, mely egyik fő különlegessége, hogy Lightning csatlakozós, de sok mást is tud.
A Lightning kábelen túl
A Reflect Aware a korábban általunk is tesztelt, azonos típusú, viszont vezeték nélküli fülhallgatók dizájnvilágára épül, kisebb módosításokkal. Például hangszórókamráinak oldalából kb. 2 centi hosszú szárak kandikálnak elő, melyekben a zajszűrésért felelős mikrofonok találhatók. Igen, képes kiiktatni a külvilág hangszennyezéséből fakadó, nemkívánatos morajlásokat és zörejeket, főleg a gépjárművek hömpölygő zúgását. Némileg más a kábel profilja is, a nálunk eddig vendégeskedő JBL fülhallgatókéhoz képest. Egyfelől pozitív, hogy viszonylag vaskos, ezáltal vélhetőleg nem fog olyan könnyen sérülni. Másfelől viszont nem olyan rugalmas, mint a széles átlagban alkalmazott, gumírozott vezetékek, és saját tehetetlensége miatt, ha csak zsebre vágjuk, hamar összegubancolódik. A Reflect sajátosságként ismert, fényvisszaverő bevonat itt is megtalálható, éjszakai futóknak praktikus lehet, de funkciója értelemszerűen a lámpákkal nem egyenértékű.
A hangszórókamra és a csatlakozófej egyaránt műanyagból készültek, ugyanakkor a felületek és rögzítések minősége jó, egyáltalán nem tűnt gagyinak a termék. Először kétkedve méregettük a mikrofonos headset modult, melyre a szokásos hangerő és hívásfogadó trión kívül egy negyedik gomb is került, az aktív zajszűrés állításához. Ez az idom túl nagynak tűnt és attól tartottunk, hogy saját súlyával lehúzza majd a kamrákat. Valójában ilyesmi nem történt, bármennyire nagy a modul, egyáltalán nem nehéz.
Komfort és használat
A hangszórókamrából kiálló, rövid csőre húzhatjuk fel a három különböző méretben mellékelt szilikon harangok valamelyikét. Utóbbiak metszete nem szabályos henger, inkább ellipszis alakú, bizonyára a jobb komfort érdekében. A hallójáratba illeszkedő fülhallgatók zöme borsószemnyi gumibogyóval illeszkedik hallószervünkbe, mely a hétköznapi vetélytársak esetében, a hirtelen vákuum hatására gyakran frusztráló tud lenni. A másik véglet, amikor túl laza, ill. puha a szilikon szerkezete, és hiába próbáljuk betuszkolni, nem marad egy helyben. A Reflect Aware korongja valahol a kettő közé sorolódik. Nem cuppan úgymond be a hallójáratba, de kipottyanni sem tud, köszönhetően a felfelé kandikáló, gumi támasztéknak.
Az anyaghasználat és komfort tehát jó, amit el is várhatunk a kb. ötvenezer forintos árcéduláért. Az Aware kifejezetten sportos, futóknak abszolút ajánljuk, persze a korábban általunk is tesztelt Reflect Mini BT által nyújtott szabadságérzetet nem képes megismételni, hiszen vezetékes. Fel kell készülnünk rá, hogy intenzív testmozgás során előttünk fog lötyögni, himbálózni a kábel, hacsak nem fűzzük be felsőruházatunk alá.
Érdemes kipróbálni sorban mindegyiket a mellékelt fülhorgok és szilikon harangok közül. A három különböző méret ránézésre nem sokban tér el egymástól, a próbák alatt viszont bebizonyosodott, hogy mindegyikük totálisan eltérő érzetet produkál. Miután sikerült magunkra szabni az Aware-t, szinte tökéletesen azzal az alig észrevehető érzettel maradt fülünkben, mint a korábban kipróbált Mini BT. Mai tesztalanyunk leheletnyit terebélyesebb fülkamrával rendelkezik (a 14,8 mm-es hangszóróknak nagyobb űrtartalom kell), ezáltal kicsit pöffeszkedőbb, vaskosabb módon ült bele kagylóinkba, de zavaró mellékhatásokat nem produkált. A gyártó oldalán fellelhető, angol nyelvű fogyasztói visszajelzések alapján néhány hónapnyi használat után hajlamosak megnyúlni, elkallódni a gumi betétek. Célszerű ezekből mihamarabb rendelni még pár garnitúrát, amennyiben olvasónk nem csak alkalmi sportolás, hanem mindennapi használat céljára keres fülest.
A Lightning csatlakozó alkalmazása értelemszerűen leszűkíti a lehetséges felhasználók körét, viszont azáltal, hogy a hang és a meghajtáshoz szükséges áram is mobileszközről érkezik, két óriási előny valósult meg. Egyrészről a jel még tovább maradhat digitális, és a romlani hajlamos analóg folyamnak rövidebb úton kell haladnia. Másfelől az aktív zajszűrés nem igényli egyúttal beépített akkumulátor, vagy elemfoglalat meglétét. Így kijelenthetjük, hogy a Reflect Aware a legkompaktabb ún. zajzáras, hallójáratba illeszkedő füles, amit eddig kipróbáltunk, és végre elfeledkezhetünk a töltésre szolgáló micro USB kábel rendszeres dugdosásáról. Más kérdés, hogy plusz egy tényezőt kapunk, ami leszívja mobileszközünk akkumulátorát, de mint mindennek, a komfortnak is megvan az ára. Egyébiránt a Reflect Aware zajszűrése nagyon jónak számít, amennyiben parányi méretét is figyelembe vesszük. A nálunk járt típusok közül meggyőzőbb szigetelést produkáltak pl. a Bose (drágább és nagyobb) fejhallgatói, de azokat mai alanyunkkal ellentétben inkább sokat utazó, repülőgépen ülő felhasználóknak javasolnánk, míg a JBL a sportos életstílusúak játékszere.
Egyébként csatlakoztatáskor mobileszközünk automatikusan felajánlotta, hogy letöltsünk egy kifejezetten az Aware BT-hez készült applikációt, mellyel három fokozatban állíthattuk a zajszűrés mértékét. Az egyetlen tény, amiért kevésbé lopta be magát szívünkbe a környezeti zajok csökkentésének mesterséges lehetősége, hogy ilyenkor a fülhallgató hangkaraktere kissé öblösebb, természetellenesen plasztikus jellegű lett.
Hangminőség
Ilyen téren a Reflect Aware alaposan rávert az általunk eddig tesztelt JBL fülesekre, így mi is egyre inkább hisszük, hogy a Jack dugó fokozatos száműzése napról napra indokoltabb. Másfelől persze megkaptuk azt a karaktert, amit a gyártó ezúttal egyszerűen JBL Signature Sound néven emleget. Hogyan is kell ezt elképzelni? A Harman márkacsoport egyik fő előnye, hogy gigantikus adatbázissal és forrásokkal rendelkezik mind felhasználói igények, mind termékfejlesztés terén. Így kedvükre összedobhattak egy olyan, helyenként színezett, helyenként szűrt, bizonyos értelemben univerzális hangot, amivel mindent jó hallgatni, az internetrádió műsortól és YouTube videótól a CD-minőségű fájlokig.
A Reflect Aware más irányból közelítette meg a zenehallgatás, ill. a hangkeltés feladatát, célja nem az volt, hogy minél hűbben szólaltassa meg a kapott jelet, hanem az, hogy tisztán, élénken, és mégis fogyaszthatóan szólaljon meg, amit hallunk. Ezt a részét sikerült is kipipálni. Tesztalanyunk csordultig tele volt izmos mélyekkel, lelkes, józanul tálalt közepekkel és csilingelő, gondosan kitartott magas frekvenciás részletekkel. Utóbbit gyakran kissé túl is vállalta, de inkább csak amolyan lelkes diák stílusban, sosem találkoztunk domináns, hifisnek megjátszott karcoló mellékzajokkal. A középmagas szekcióban sok részlet kapott egy kis mozgásteret, így bizonyos effektusokat YouTube videók és telefonunkon tárolt zenék közben valósnak, hihetőnek tudtunk elkönyvelni. Mindazonáltal mindig megkente kevéske (vagy éppen sokacska) mélyhanggal a nekünk tálalt felvételeket, viszont sokkal józanabb mennyiségben, mint a korábban tesztelt, vezeték nélküli testvérei.
Mindent összevetve a JBL Reflect Aware hangjára egy szó illik a legjobban, hogy szórakoztató. Ízlés kérdése, hogy ki preferálja színes, izgalom-centrikus előadását, ez kicsit olyan dolog, minthogy van, aki egy jó kis Marvel mozira vágyik, van, aki pedig a naturalista drámára ülne be inkább. Ha így nézzük, akkor, míg a szokásos audiofil cégek (Grado, AKG, Sennheiser stb.) drágább termékei a valóságot tárnak elénk, fehér köpenybe bújt doktorként, addig az Aware inkább Amerika Kapitánynak felel meg. Hétköznapi zenehallgatásra, multimédiás célokra gondolkodás nélkül megtartottuk volna, mellesleg elektronikus műfajok rajongói aligha fogják kifogásolni dinamikai képességeit.
Végszó
Jövő ilyenkor valószínűleg már minden ujjunkra fog jutni egy Lightning csatlakozós fülhallgató, a JBL azonban még idejében, korán kelve látott munkának, az eredmény pedig jól sikerült. Akusztikai értelemben még jobban is, mint bármely általunk eddig kipróbált fülhallgatójuk, úgyhogy a Lightning jó út, már csak arra vagyunk kíváncsiak, mikor lesz mindez lehetséges Android fronton? Az Aware mechanikai értelemben tartósabb, szolgáltatásban egyértelműen jobb, mint az új iPhone-hoz mellékelt, gyári Earpod. Mint minden termék, ő sem tökéletes, de napi szinten 1-2 órát utazó, almás felhasználók és hobbi sportolók aligha fogják ezért sértegetni.