JBL Live 770NC aktív zajzáras Bluetooth fejhallgató teszt

Narancs középút

2024. január 31., szerda, 11:10

JBL audio hifi fejhallgató zajzár zajszűrés Bluetooth Bluetooth fejhallgató zajzáras fejhallgató JBL fejhallgató fejhallgató teszt JBL fejhallgató teszt Bluetooth fejhallgató teszt zajzáras fejhallgató teszt

Nehéz lépést tartani a JBL vezeték nélküli füleseivel. Évről évre sűrűn érkeznek az új modellek, ami leginkább a folyamatosan fejlődő Bluetooth technológiának tudható be. Nem is olyan régen még meggyőződéssel gondoltuk, hogy aki zavaró hibák nélkül szeretne élvezhető vezeték nélküli élményt egy fejhallgatótól, ne adja lejjebb a prémium kategóriánál. A Live 770NC ékes példája, hogy 2024-ben már bőven 100 000 forint alatt is kapható olyan Bluetooth füles, ami egyszerűen kiforrott és jó, megfelel a mindennapi követelményeknek, kellemesen szól és kényelmes is. De azért fejtsük ki bővebben, hogy miért látjuk/halljuk versenyképesnek a cég középkategóriás újoncát!

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató fejpántJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató fejpántJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató fülpárnaJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató fülpárnaJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC Bluetooth fejhallgatóJBL Live 770NC App

Egyáltalán minek fejhallgató?

Az előbbi kérdés úgy értendő, hogy miért érdemes fejleszteni fejhallgatókat, amikor a hordozhatóság csúcsát az Apple sikerén felbuzdulva, tonnaszám gyártott in-ear (hallójáratba illeszkedő) TWS-ek jelentik? Ennek számos oka van, de vegyük a legalapvetőbb eltérést! A JBL Live 770NC házában 40 mm-es hangszóró található. Ha megfelelő körítést biztosítanak neki, akkor az a tapasztalat, hogy ekkora hangszóróval nagyobb térhatás érhető el. Másfelől a TWS (true wireless) fülhallgatóktól eltérően a Live 770NC jobb és bal oldala között vezetékes kapcsolat áll fenn, ami általában, különösen a középkategóriában, stabilabb sztereó színpad élményt eredményezhet, mint a teljesen vezeték nélküli kihívók esetében. De ha kihagyjuk a technikai rizsát, akkor is van egy alapvető eltérés: a fejhallgató nem lóg a hallójáratba, márpedig sok embert az zavar, ha eltömíti a fülét egy tárgy.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató fejpánt

Live széria áttekintése

A Live 770NC-ben azoknak érdemes gondolkoznia, akik hajlandók lemondani a (még magasabb minőséget képviselő) JBL Tour família eleganciájáról. 75 000 forintos árával ez a fejhallgató erős középkategóriát testesít meg, miközben telefonos alkalmazása, beállítási lehetőségtára korábbi tapasztalatok alapján jobban kidolgozott, mint az átlagnak. A Live termékcsalád kisebb tagjai közé tartoznak a JBL Live 670NC és Live 460NC fejhallgatók. Előbbi párezer forinttal olcsóbb, funkcionalitásban szinte teljesen ugyanaz, mint a Live 770NC, de fotók alapján inkább azoknak ajánljuk, akik kisebb füllel rendelkeznek.

A 460NC még a 670NC-nél is kisebb és párnái laposabbak. Ezért nagyobb fejjel rendelkezők vagy szemüvegesek számára azt javasolnánk, hogy próbálják fel vásárlás előtt, mert a fülre fekvő (on-ear) kategória komfort szempontjából megosztó. Egyébként a 460NC is aránylag hosszú akkumulátor üzemidőt (legfeljebb 50 óra) ígér, sztereó mikrofonkészlettel telefonáláshoz és multi-point funkciót egyidejűleg több eszköz párosítására. Ami biztosan kimaradt belőle: a személyre szabható hangzás. Cserébe nagyjából 20 000 forinttal olcsóbb, mint a 770NC.

A Live széria karakterét hallójáratba illeszkedő (in-ear) fülhallgatók formájában is kínálja a gyártó. Közéjük tartozik az inkább sportolóknak ideális Live 300 TWS (kb. 55 000 Ft), a megfizethetőbb Apple-riválisnak tűnő JBL Live Pro 2 (kb. 63 000 Ft), valamint a legtöbb szolgáltatást tartalmazó JBL Live Flex (kb. 80 000 Ft). Utóbbi ugyancsak rendelkezik személyre szabható hangzással (Personi-Fi 2.0), hasonlóan a Live 770NC-hez. Emellett IP54 minősítést kapott és összesen 6 mikrofonnal gondoskodik a zajcsökkentésről, illetve telefonálás közbeni beszédérthetőségről.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató

Technikai részletek

A Live 770NC Bluetooth 5.3 kapcsolattal működik, támogatja az LE audio átvitelt, ami a korábbi szabványokhoz képest energiahatékonyabb, ezért hosszabb, gyártói leírás szerint akár 65 órás akkumulátoros üzemidő lehetséges.  Ennyi kakaóval napokra el lehet felejteni a töltőkábelt. Tartalmaz még virtuális asszisztens integrációt is, bár magyarul még egyik nagy név sem tud, ezért itthon e funkció egyelőre kiszorul a látómezőből. Kapunk még olyan funkciókat, mint a viselési szenzor (ha akarjuk, felvétel/levétel során automatikusan lejátssza/megállítja az éppen hallgatott műsort), ami néhány éve még csak prémium privilégium volt. Emellett telefonos alkalmazás és személyre szabható hangprofil is része a csomagnak. Végül, de nem utolsósorban aktív zajkioltást szintén kapunk, ami jó hír lehet rendszeresen utazó vagy folyamatosan zajos környezetben tartózkodó személyeknek. Jöjjön a gyakorlat!

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató

Kézben tartva

A JBL (mely az AKG-t birtokló HARMAN International cégcsoport része, így sejthető, hogy a szakértők olykor oda-vissza cserélgetik az elképzelhetetlen mennyiségű infómorzsát) megértette, hogy mit kell tudjon egy középkategóriás füles. Az egyetlen esetleges kompromisszuma, hogy műanyag, és ha kézben fogva elforgatjuk a kamráit, kissé kattog. De azt leszámítva a kritikus részek átgondoltak: a párnák puhák, a megjelenés diszkrét, a gombok könnyen kitapinthatók és az egész csak 265 grammot nyom. Négy szín közül lehet választani: fekete, fehér, sötétkék és bézs.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató

Használat közben

Kézzel fogható oldalon is nehezen találtunk kifogásolható részeket. Középkategórián belül mérlegelve alaposan átgondolt benyomást keltett a JBL Live 770NC. Ha gyengébb pontot muszáj megemlíteni, akkor legfeljebb annyit lehet, hogy a fejpánton lévő kárpit 3-4 hét után egészen kis mértékben meglazult. Egyáltalán nem lógott le a szövet a pántról, csak kézben tartva lehetett érezni minimális engedést. Ennek és a műanyag háznak a tényleges "maratoni" tartósságát illetően nem tudunk nyilatkozni, mert ahhoz több hónapos/éves tesztidőszak lenne szükséges. Az általános minőségérzetet mi nem véltük rosszabbnak, mint például egy (ráadásul drágább) Bose QC alternatíva esetében.

JBL Live 770NC App

A telefonos alkalmazást érdemes volt letölteni. Nem kizárólag frissítésre, hanem kényelmi funkciók beállítására is szolgált. Aki nyújtózkodás közben véletlenül hozzáér az érintést érzékelő füleséhez, bizonyára tudja, milyen bosszantó, ha ilyenkor megáll a motiváló zene. A Live 770NC alapértelmezetten úgy volt beállítva, hogy érintésre megállítsa/elindítsa a zenét, de az érintőpanel könnyen letiltható az alkalmazásban (és gombokkal változatlanul lehet navigálni a lejátszást). Az ANC néha feleslegesen dolgozott (akkor is, ha egy közel zajtalan irodában tartózkodtunk), ami enyhe nyomó érzettel járt. A segédalkalmazásból azt is tudtuk blokkolni.

Megjegyzés: bekapcsolt ANC mellett jóval erősebb basszusra, kikapcsolt ANC esetén semlegesebb, fakóbb hangzásra lehet számítani.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató

Szintén hasznát vettük a Personi-Fi funkciónak. Néhány perc alatt létrehozott egy olyan hangprofilt, amelyet személyes preferenciánk (pontosabban a tényleges hallásunk) alapján alkalmazott minden lejátszott hangra. Mi szubjektíven úgy tapasztaltuk, hogy tisztább lett tőle a hangzás, de közben elmásztak az énekhang arányai, ezért inkább a hagyományos EQ-val kísérleteztünk.

Megjegyzés: a fejhallgató alapértelmezetten zenei, azaz hangminőséget előtérbe helyező üzemmódban kerül elő a csomagolásból. Ilyenkor filmnézés és játék közben enyhe ajakszinkron késés tapasztalható. A JBL alkalmazásban választható videós és játékos mód is, melynek esetén lerövidül a jelkésés, de cserébe kis mértékben csökken a hangok minősége is. Mindenesetre értékelhető gesztus, hogy a gyártó megpróbált a játékosokra is gondolni.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató fülpárna

Hangminőség

A gyártóra jellemző élénk, gazdag basszusokkal kiegészített karaktert kaptuk. A Live 770NC mellőzte a semlegességet, inkább izgalmas, színes hangzás volt a célja. A magas frekvenciákat jóindulatúan lekerekítette, hogy ne halljuk a durvább tömörítéseket. Emiatt a mikro-dinamikus részletek egy része nem jött elő. Viszont az általános dinamikát nehezen kifogásoltuk. Halk és közepes járatáson is kifejezetten erős kontraszttal jelentek meg a halkabb (háttérben úszó effektek, csendesebb kísérő vokál, atmoszférikus zörejek) és hangosabb (bármely központi, fókuszban lévő hangsáv, ének, hangszer vagy csak robbanás egy videójátékban) részletek között.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató fejpánt

A legtöbb, általunk eddig kipróbált JBL fejhallgató inkább könnyűzenei műfajokkal (pop, rock, stb.) bánt előnyösen. A Live 770NC (különösen azután, hogy beállítottuk a Personi-Fi funkciót) sok részletet kihozott Yuja Wang zongoristanő számaiból és Vivaldi - Négy Évszak c. albumában is meglehetősen nagy szeletet átadott a drámából, érzelmességből. Nem éreztük kifejezetten azt, hogy a színpad közepén állunk, de a térbeli információ szélesebb vízszintes síkból, több mozgással jelent meg, ahhoz képest, amit JBL fülestől elvártunk. Alkalmi jazz és szimfonikus zene sem akadt tesztalanyunk torkán, amit a "mindenevő" zenekedvelők határozottan kedvelni fognak benne.

Nem kellett lemondani az ütős basszusokról sem. A JBL kifejezetten erős, masszív mélyhangokat jelenített meg úgy, hogy közben szinte teljesen mellőzte az ének és a térbeli hanghatások elfojtását. A manapság szerfelett ünnepelt művész, Apashe - Gasoline c. darabját hallgatva megkaptuk a hip-hop, trap elemekre jellemző nehéz lüktetést, közben a sejtelmes indiai ének szépen körbejárta a színpadot.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató

Alternatívák

Aki kedvezőbb áron keres hasonló funkciókat kínáló fejhallgatót, annak érdemes összehasonlítani ezt és a JBL Live 660NC aktív zajzáras Bluetooth fejhallgatót. Utóbbi e sorok írásakor néhol még elcsíphető 50 000 forintért, ami valóban nagy eltérés a Live 770NC-hez képest. Viszont, ahogy a róla szóló korábbi cikkben is írtuk, a 660NC ANC funkciója nem annyira fejlett, néha kicsit émelyítő hatású lehet, továbbá akusztikus részleteket tartalmazó zenével kevésbé kidolgozott a hangja. Aki még letisztultabb formatervet és erősebb stabilitást keres, annak a Sennheiser ACCENTUM erős alternatíva. Előnye, hogy zajos szituációban még jobb a mikrofonja. Viszont egyesek már túl feszesnek találhatják az illeszkedését, ezért mindenképpen ajánlott személyesen kipróbálni vásárlás előtt.

JBL Live 770NC Bluetooth fejhallgató

Végszó

A JBL Live 770NC olyan, mintha egy 660NC lenne, de hosszabb akkumulátoros üzemidővel és fejlettebb ANC funkcióval. Elviselhetőbb a zajkioltás vonaton vagy egyéb, monoton zajú gépjárműveken, amit a rendszeresen utazók értékelni fognak. Kicsit műanyagos a külső része, de középkategóriás viszonylatban nem rosszabb a kihívóinál. Heteken át kellemes társ volt, amivel tudnánk együtt élni, ezért szívesen ajánljuk bárkinek, aki ma 50-100 000 forint között egy arany (illetve a JBL emblémát ismerve narancs) középutat szeretne.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.