JBL LIVE 300TWS Bluetooth fülhallgató teszt
Reszkess, AirPods?
2021. január 15., péntek, 10:10
JBL audio fülhallgató Bluetooth TWS TWS fülhallgató JBL fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt JBL Bluetooth fülhallgató JBL fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt JBL Bluetooth fülhallgató teszt
A JBL LIVE 300TWS, ahogy nevéből is sejthető, az élet mindennapjaira készült fülhallgató. Általános multimédiás feladatokra, telefonálásra készült, de olyan funkcionalitással és árcédulával vértezték fel, hogy könnyen érdeklődést kelthessen a mai erős középkategóriában.
A statisztikák szülöttje
A HARMAN cégcsoport alá tartozó JBL irdatlan adatbázist birtokol köszönhetően annak, hogy a világ egyik legnagyobb akusztikai kutatás-fejlesztés háttérrel rendelkező létesítménye. Nem kevésbé segíti őket a tudatos fejlődésben, hogy jó ideje valamennyi JBL terméket a gyártó oldalán, közvetlenül is értékelhetnek, véleményezhetnek a felhasználók. Ami pedig a kb. 50 000 forintos árat illeti, nem véletlen az sem, hiszen a világ legnagyobb példányszámban eladott TWS fülhallgatója, az Apple Airpods is nagyjából ennyibe kerül.
Mi szól a JBL mellett? Többek között fizikai adottságai, a LIVE 300TWS ugyanis nem ún. earbud, hanem in-ear formán alapszik, ráadásul gumis támasz idomot is mellékelnek hozzá. Tehát jobban kizárja a külvilág zaját és biztosabban megkapaszkodik a fülben, mint mondjuk almás vetélytársa. Ehhez még hozzáadódik a JBL "pure bass" karakter, amely az energikus, fiatalos "zúzós" hangzás szinonimája. Nem mellesleg Google és Alexa hangalapú asszisztens vezérlés is szóba jöhet...ne, ha az említett AI-k valamelyike lenne szíves végre támogatni a magyar nyelvet.
A LIVE 300 TWS három különböző (fehér, kék, sötétszürke) színben rendelhető. IPX5 tanúsítvánnyal is rendelkezik, amely igazolja az izzadtsággal és esőcseppekkel szembeni ellenálló képességét.
Küllem
A pillanatok alatt kicsomagolható fülhallgatóhoz viszonylag nagy dokkolót mellékeltek, amely USB-C aljzaton keresztül tölthető. Lekerekített formája által a tároló kicsit egy szappanra hasonlít, de anyagminősége kifejezetten kellemes. Az alulra helyezett kábel aljzat körül fehér pulzáló fény jelzi az akkumulátor(ok) töltöttségi szintjét. A fedő és a fülhallgatók egyaránt mágnesesen rögzíthetők.
A fülhallgatók letisztult, kerek formája kellemes benyomást kelt. A jó minőségű műanyag ház nyomógombot nem tartalmaz, helyette érintéssel lehet továbbítani a parancsokat. A gyárilag mellékelt tartozékok között szerepel három pár különböző méretű szilikonos illeszték és négy külső gyűrű. Utóbbiak segítenek a kerek háznak "megkapaszkodni" a fül belsejében.
Használat közben
A JBL LIVE 300TWS komfortja összességében kellemes. Érzékelhetően megkapaszkodik a fülben, de a megfelelő méretű gumigyűrűvel nem válik idegesítővé, fárasztóvá használata. Stabilitása is jó ahhoz mérten, hogy támasza nem akaszkodik teljesen a fülgerinc alá. Irodai munka, séta, túrázás és hasonló tevékenységek során nem kell a kapszulák kiesésétől tartani, kocogáshoz vagy egyéb sportokhoz azonban nem a legstabilabb.
A zajszűrés hatékonysága a biztonsági füldugókéhoz hasonló. Nem zár ki minden zajt, de a zavaró hangok, tipikus városi gépjárműzaj nagy részét azonnal kirekeszti. Irodai környezetben, ha zene is szól, akkor szinte képtelenség hallani a mások beszédét. Ilyenkor jól jön az Ambient Aware vagy TalkThru funkció, amellyel érintésre hallhatóvá válik a környezet. Persze az is megoldás, ha egyszerűen csak kivesszük a fülhallgatót, de az Ambient Aware valójában kicsit hangosabbá is teszi a környezetet ahhoz képest, ahogyan azt pusztán a dobhártyánkkal érzékelnénk.
A bal oldali füles érintésével a virtuális asszisztens vagy TalkThru/Ambient Aware funkciókat érhetjük el. A jobb oldalival az érintések gyakoriságától, időtartamától vagy az ujjbegy csúsztatási irányától függően lehet vezérelni a zenelejátszást, jelszintet, telefonhívásokat és ugyanitt Siri/Bixby is előhívható.
Hangminőség
Az ún. JBL Signature hangzás találó olyan értelemben, hogy első pillanattól kezdve jellegzetes, mással össze nem téveszthető hangkaraktert nyújt a fülhallgató, amelyre a márka ismerői látatlanul is voksolnának. A viszonylag kicsi, 5,6 mm-es hangszórók egészen elképesztő mennyiségű basszust keltenek. A bődületes mélyhangok által minden zeneszám szuperképességre teszt szert és hirtelen a reálisnak gondolt energiaszint sokszorosát kapja a hallgató.
Mélyhangokban tehát enyhén szólva sincs hiány. Ráadásul rafinált árnyaltsággal jelenik meg a basszus, erősen túlzó jellege mellett mégsem telepszik rá (vagy legalábbis nem zavaró mértékben) a magasabb frekvenciákra. A közép- és magashangok a teljesen vezeték nélküli kivitel által mellőzik a természetességet és hasonlóan gazdagított textúrákkal jelennek meg, mint a basszus. Ez olyan szempontból hatásos, hogy kis terhelésen is izmos, magabiztos karaktert kap a hallgató. Másfelől azonban a magashangok az élesebb, sziszegő részleteket, effektusokat csak erősen digitális, mesterkélt módon képesek megjeleníteni.
A modern előadók (Billie Eilish, Post Malone, Apashe stb.) esetében a fiatalos ízlésű felhasználót könnyedén magával ragadja a LIVE 300TWS folyamatosan élénk, lendületes stílusa. Elektronikus, hip-hop, trap stb. műfajokhoz ideális, hangszeres/akusztikus daraboknál azonban a valósághű hangzást kereső fülnek túl technikai, mesterkélt lehet. A néha váratlanul élénk magas frekvenciák enyhén csillapíthatók az alkalmazásban lévő EQ-val, de még teljesen lenyomott görbével sem szűnnek meg a fülhallgató alapvető karakterisztikai adottságai.
Alternatívák
Akik a JBL energikus és gazdag hangjától pihentetőbbet keresnek, azoknak megfontolandó lehet a Jays m-Seven, igaz, ahhoz nem tartozik virtuális asszisztens integráció és telefonos alkalmazás. Akik igényt tartanak a lendületes hangzásra, de kedvezőbb összegért keresnek TWS fülhallgatót, azoknak pedig ajánljuk a JBL számtalan kisebb szériás modelljét vagy a Sabbat E12 Ultra cikk elolvasását. A JBL LIVE 300TWS inkább "mindennapi" Bluetooth fülhallgató, ami alatt azt értjük, hogy sportoláshoz nem ajánlott. Rendszeres testmozgást végző személyeknek jobb választás a (kevésbé kényelmes, cserébe stabilitásban jobb) JBL Reflect Flow, amely eredetileg szintén 50 000 Ft-ba került, mostanra viszont még kicsit olcsóbb is, mint a LIVE 300TWS.
Végszó
A JBL LIVE 300TWS kellemes a mindennapokra azoknak, akik hajlandók kb. 50 000 Ft-ot kiadni egy pár teljesen vezeték nélküli fülhallgatóért, de az átlagosnál kicsivel jobb stabilitást és zajszűrést, valamint jobban kiélezett hangzást keresnek, masszív basszusokkal. A virtuális asszisztensek támogatása Magyarországon egyelőre (ha az adott mobileszköz egyáltalán lehetővé teszi), csak angolul lehetséges, ezért e termék egyik fő funkciója itthon sokak számára kihasználatlan marad.