JBL GO 4 Bluetooth hangszóró teszt
Valóban az eddigi legjobb?
2024. augusztus 3., szombat, 18:25
JBL audio hifi hangfal hangszóró Bluetooth hangszóró vízálló hangszóró vízálló hangfal JBL hangszóró JBL hangfal hangfal teszt JBL teszt JBL hangszóró teszt Bluetooth hangszóró teszt vízálló hangszóró teszt
A JBL Bluetooth hangszórói széles körben elterjedtek saját kategóriájukban praktikusságuk és a méretükhöz képest nagy teljesítményük miatt. Ebben a JBL GO 4 egy újabb mérföldkő, amely az eddigieknél is jobban ötvözi a kompakt méretet az ütős hangzással. Modern megjelenésével, tartós kivitelével és felturbózott hangzásával és pénztárcabarát árával egy újabb potenciális sikertermék. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a JBL GO 4 funkcióit, előnyeit, és hogy kinek, és miért érdemes választani mindennapi zenehallgatáshoz.
Általános tudnivalók
A JBL célja ismét egy szuperkönnyen hordozható, zsebben is elférő, de - a méretéhez képest - kielégítő hangzású hangszóró létrehozása volt, amely ezúttal minden korábban felmerülő hiányosságot kiküszöböl.
Legyen szó a dizájnról, kivitelezésről, vagy a funkciókról, a GO 4 esetében elmondható, hogy kiemelkedő munkát végeztek tervezői. a JBL Portable applikációban már lehetőségünk nyílik többek között belenyúlni a hangszínbe, vagy ha rendelkezünk két JBL GO 4-gyel, sztereó hangzást is be tudunk állítani. Az Auracast gomb segítségével pedig (elviekben) végtelen számú JBL Bluetooth hangszórót köthetünk össze, amennyiben a többi is rendelkezik a funkcióval.
A termék vízálló és strapabíró, ami az otthoni zenehallgatáson túl alkalmassá teszi szabadtéri, vagy akár hosszabb kirándulások közbeni használatra. Ebből a szempontból a kb. 7 órás akkumulátor is kiemelhető előnyként, ráadásul mindezt nagyjából 20 ezer forint körül kaphatjuk meg a cikk írásakor.
Küllem
Akár csak az előző verziók, a JBL GO 4 is változatos színvilágokban érhető el, konkrétan 7 különböző árnyalatban (fekete, rózsaszín, piros, lila, sötétkét, terepmintás, fehér), amelyek között mindenki találhat az ízlésének megfelelőt.
A kivitelezést illetően a cég igyekezett kiküszöbölni a régebbi típusok legapróbb hibáit is, ennek az eredménye egy letisztultabb külsejű, elegáns eszköz, amelynek minden részlete a kényelmes használhatóságot szolgálja. A terméket minden oldalról szilikon felületek egészítik ki, beleértve a gombokat is. Minden sarka és éle lekerekített, így nagyon kényelmesen illeszkedik a tenyérbe.
A hátoldalán az ezt megelőző GO 3-mal ellentétben a teljes felület helyett csak két szilikon csík van, ezáltal a hangzást nem fedi el ebbe az irányba sem. Hátára fektetve pedig ez a két csík felel azért, hogy a nagy hangerő miatti rázkódástól se mozduljon el.
Használat közben
Különféle szituációkban való tesztelés után arról is megbizonyosodtunk, hogy a termék elképesztően masszív. Az intenzívebb mozgás közben sem befolyásolja semmi a működését, ellenáll mindenféle külső behatásnak legyen az pára, por, vagy erős rázkódás. Könnyű 190 grammos kivitelének köszönhetően nem okoz gondot hozni-vinni. A Bluetooth hatótávolság nagyjából 20 méter, amin belül még biztosan nem tapasztalható jelakadozás. Ez az esetek döntő többségében bőven elég, ennél messzebbi távolságról már egyébként sem lehet igazán élvezni a hangzást.
Ha nem lenne elég a kb. 7 órás üzemidő, ez további két órával megtoldható az applikáción belüli playtime boost funkcióval. Sajnos ez a mélytartományokat erősen megvágja, a klasszikus JBL hangzás így már nem élvezhető. Azonban megfelelő videókhoz, podcast műsorokhoz, vagy esetleg olyan zenékhez, amikben nem zavaró a mély hiánya, mint például akusztikus gitár zene, vagy zongorakoncertek.
Egyszerűen csatlakozik bármilyen eszközhöz a BT párosító gomb benyomásával. Más a helyzet viszont az applikáció esetében, ahol ugyanis azt tapasztaltuk, hogy az nem mindig ismeri fel a hangszórót. Néhány próbálkozással, ki-be kapcsolással a probléma előbb-utóbb megoldódik, de ez járhat némi frusztrációval.
Amit hiányoltunk például séta közben, az egy univerzálisabb akasztófelület, ugyanis erre csak egy egyébként tartós és erős anyagból készült egyszerű fül szolgál. Emiatt persze nagyobb létjogosultságot nyerhet a JBL Clip sorozat!
Hangminőség
A JBL GO 4 számos dicsérhető tulajdonsága mellett, egyben biztosak lehetünk, hangerőben nem szenvedünk hiányt ahhoz képest, amit ekkora mérettől lehet várni. Egy átlagosan nagy helységben a beszédhangot már közepes hangerőn is jóval meghaladta. Teljesítményben természetesen nem összehasonlítható nagyobb testvéreivel, de rendesen kihajtva kültéren nagyjából 15 méter sugárú körben meglepően hangos volt. A 45 mm-es hangszóróhoz képest tisztességes mély tartományt hallhattunk, ami kültéren is érvényesült.
Persze csodát nem vártunk, hogy a 90 Hz alatti frekvenciákat már nem adja le a hangszóró, de alapvetően így is egész telt hangképet kaptunk. A közép- és magas tartományok jól érvényesültek külön-külön, kevésbé éreztük fedettnek a hangzást, szépen megnyíltak a magas frekvenciák. Egészen halk hangerőtől kezdve a maximálishoz közelítve nem sokat változott a karakter, az utolsó két-három fokozatnál viszont már érezhetően elmaradt a basszus, inkább a közép-magas tartomány hangosodott tovább. A korábbi típusokhoz képest előrelépés, hogy a GO 4 két irányba is szól, hatékonyabban betölti a teret. Szemből kissé dominánsabb a közép-magas tartomány, de bármerre is helyezkedtünk a hangszóróhoz képest, viszonylag élvezhető maradt a zene.
A JBL portable applikációban lehetőségünk van négy alap hangszínbeállítás között választani, az ötödik beállítás egy ötsávos EQ-val személyre szabható. Ez utóbbival érhető el talán a legjobb hangzás, a mélyek és a legmagasabb tartomány kiemelésével. Szerintünk az alapbeállítások közül érdemesebb ahhoz mérten választani, hogy például éppen party zenét (energetic), podcastet (vocal), vagy valamilyen háttérzenét (chill) hallgatunk. Összességében elmondható, hogy az eddigieknél részletesebb, teltebb és minőségibb hangképet sikerült elérnie a gyártónak. Zenei műfajok tekintetében azt tapasztaltuk, hogy méretből adódóan az intenzív mélyhangokkal bíró elektronikus zenék (pl. Trentemoller - Evil Dub, Massive Attack - Angel) még nem szólaltak meg eredeti valójukban, de egyéb hangszeres, pop, rock vagy keményebb stílusú zenékhez kifejezetten jól passzolt. Szépen szólalt meg az ének, fúvós hangszerek, gitárok, vagy a magasabb frekvenciájú elektronikus részletek.
Végszó
Úgy gondoljuk, hogy amit egy kis méretű hordozható hangszóró nyújthat, azt a JBL GO 4 szinte maradéktalanul nyújtja is. Akinek az első számú szempontjai között van a praktikusság és az ár, annak semmiképpen nem fog csalódást okozni, de még annak sem feltétlenül, aki érzékenyebb a zenei részletekre. Joggal lehetünk kíváncsiak, hogy ha valamikor lesz GO 5, az miben és mennyivel tud majd még többet mutatni. Basszussal kapcsolatban el tudunk képzelni erőteljesebbet és szebbet, kérdés, hogy ezt megoldható-e a hangszóró és ezáltal a termék méretének növelése nélkül. Mindent egybe véve várhatóan ez valószínűleg sokáig a legkedveltebb JBL termékek között lesz.