JBL Cinema SB560 soundbar teszt
2024. október 7., hétfő, 19:05
JBL audio hifi házimozi hangfal hangrendszer soundbar JBL hangfal JBL soundbar JBL hangrendszer soundbar teszt hangfal teszt hangrendszer teszt JBL hangfal teszt JBL soundbar teszt
Hogy miért a JBL az egyik legnagyobb kedvencünk, ha soundbar-okról beszélünk? Nemcsak azért, mert kivétel nélkül mindig nagyon jó hangzást kapunk, és nem is csak a dizájn vagy anyagminőség miatt, hanem azért, mert tényleg minden rétegnek szeretnék kielégíteni az igényeit, és amíg a tehetősebbeknek ott van a BAR 1300-as monstrum, addig kevésbé költekezni vágyóknak a legújabb Cinema SB560 lesz a legjobb megoldás, mert sokkal többet kapunk egy egyszerű belépő szintű hangrendszernél. Ebben biztosak vagyunk!
Az egyszerűség ráncfelvarrása
Lassan 3 éve fordult meg nálunk a JBL Cinema SB170, ami lenyűgözött minket a röhejesen olcsó árával és azzal a teljesítménnyel, amit ezért cserébe mégis kaptunk. Nem volt okos, nem volt erős, de volt stílusa és fényévekkel dögösebb és élvezhetőbb hangzást adott bármilyen tévének, mint amit alapból tudott.
Az új SB560-nál nagyon tetszett a gondolat a JBL részéről, hogy ezen is érdemes kicsit tuningolni, ésszerű keretek között, szem előtt tartva a könnyen emészthető árazást.
Maga a hangrúd minimálisan nőtt csak meg (950x64x80 mm), ahogy a vezeték nélküli mélysugárzó is (200x324x250 mm), ellenben a beépített erősítő plusz 30 W-tal présel többet a hangszóróknak, ezzel összesen 250 W kakaó lett a rendszerben, amivel már bizony lehet mit kezdeni.
Nagyon tetszett az Cinema SB560 felületében, hogy a Cinema SB170-nel ellentétben itt harmonizál a hangrúd matt felülete a mélysugárzóéval, amit majd a takarításnál is külön meg fog köszönni a kedves felhasználó, ezt bizonyosan állíthatjuk, plusz a tévé fényei sem fognak visszatükröződni. A csatlakozó terminál itt is követi az előd egyszerűségét egy HDMI ARC, egy USB és egy optikai aljzattal, de ennek a legtöbb esetben elégnek is kell lennie.
A rács mögött a teljesítményen kívül szerencsére más fejlődés is történt, egyrészt a legfrissebb Bluetooth-tal (v5.3), valamint egy dedikált középcsatorna és az ehhez tartozó harmadik (ovális) hangszóró formájában, (ezzel 3.1 lett a rendszer) ami igen dicséretes ötlet, még úgy is, hogy az SB170 párbeszédkiemelése amúgy is kimagaslóan jól működött.
A mellékelt távvezérlő is megegyezik az előddel, ami szintén jó példa arra, hogy ami jó, azt nem biztos, hogy érdemes piszkálni. Az SB560-nál ugyanúgy nincsenek hálózati funkciók, nincs kalibrációs szoftver, és bár 3 éve az elődnél még szinte természetes volt, itt már hiányérzetet kelthet a leírásban az Atmos kifejezés mellőzése, de valami azt súgja, hogy így is tudni fogja a dolgát egy sima Dolby Audio jelfeldolgozással.
Működés közben
Ahogy az az ilyen egyszerű készülékeknél lenni szokott, a beüzemelés pár lépésben letudható. Táp és HDMI kábel csatlakoztatás, bekapcsolás, ennyi volt.
Természetesen a JBL SB560 is megkapta a maga idejét a járatásra, hogy kihozhassa magából a maximumot, de ahogy az SB170-nél, itt is nagyon kellemes hangzást produkált mindenféle zavaró olcsó kopogó vagy búgó dobozhangtól mentesen.
Ahogy belevágtunk az éles tesztbe, az SB560-nál is nagyon örültünk volna egy olvasható fizikai kijelzőnek, de nyilván elnézzük ezt a kis hiányosságot egy hajszállal, de akkor is 100 000 Ft alatti hangrendszer esetén. (Ez kevesebb, mint egy JBL Charge 5 Wifi BT hangszóró, ami akkora, mint egy kólásdoboz. Csak szólunk.)
A JBL SB560 használata közben valahogy egy csepp hiányát sem éreztük, hogy nem tudtuk egy fancy applikációban állítgatni a hangszíneket vagy bármi hasonlót, tökéletesen elegendő volt a távvezérlője, hogy ezeket egyszer belőjük, aztán a HDMI ARC miatt azt is félredobhattuk és maradt a tv készülék távja.
Zenei képességeit tekintve továbbra sem az akusztikus muzsikák kedvelőinek javasoljuk ezt a JBL-t, de amikor vegyítettük lazább stílusokkal (hip-hop, jazz, stb.) akkor már kellemesebb élményekben részesültünk, hát még egy kis Kruder&Dorfmeiter, Bonobo vagy Thievery Corporation album lejátszása közben. Érezhetően erősebb és dinamikusabb lett az SB560 mint az előd és valamiért ennél a soundbar-nál is jobban tetszett a filmekhez beállított hangzáskép, bár ez teljesen szubjektív dolog.
A centercsatorna aktiválása itt sem volt jó ötlet, zavaróan próbálta az arcunkba tömni az énekhangokat, amik így bántóan középtónusosakká váltak, de ezt a funkciót nem is ide találták ki. Semleges hangzásmódban viszont igazán élvezhető hangminőséget produkált a Cinema SB560, de szinte szomjazott az egyszerű dinamikus ütemek után.
Innen kezdve a drum&bass, hip-hop, progressive house vagy az igazi dögös sötét dubstep stílusokat csak úgy zabálta ez a kis kompakt rendszer, legtöbbször meglepő energiákat mozgósítva, és ha ugyan nem is faltól falig érő térhangzással, de mégis tisztességes színpadot kerített maga köré az SB560 zenei stílustól teljesen függetlenül.
De ugye ez egy soundbar, ami nem zenei célokra lett megálmodva, így a filmeket hagytuk a végére. A mostanában használatos néznivalók közül itt sem langyos tingli-tangli művek közül válogattunk, hanem meghagytuk a Topgun - Maverick, Whiplash, Ready Player One, Jurassic Park és hozzájuk hasonló kanapérengető kasszasikereknek, hogy csavarják ki a JBL-ből az utolsó csepp energiát is, és azt illeti, jól döntöttünk ezekkel a filmekkel. A párbeszédek megdöbbentően erősek és tökéletesen artikuláltak voltak, sokszor igazi "mozis" jelleggel, ami remek bizonyítéka annak, hogy dedikált centercsatorna beépítése bomba ötlet volt a JBL részéről egy ilyen olcsó hangszóróba. Az akció jelenetek fémesen csattogó, sivító vagy éppen dübörgően robbanó hangjai sok mindent eszünkbe juttattak, de azt biztosan nem, hogy ez egy 5 számjegyű összegért kapható rendszerből érkezik, de ha JBL valamiben kiemelkedő, az pont ez.
Sikerült tehát tovább csiszolni azt a rendszert, ami alá véleményünk szerint nem szabad adni, ha valaki egy nagyon olcsó megoldással szeretné feljavítani a tv készüléke hangját.
A JBL újra megörvendeztetni minket, és persze mindenki mást is, aki talán nem hitt abban, hogy igenis lehet még igazán jó hangú soundbar-t kapni nagyon korrekt áron, ha képesek vagyunk engedni a modern kényelmi funkciókból és csak arra koncentrálunk, hogy a legkisebb ráfordításból a lehető legjobb hangminőségben élvezhessük a filmeket. És őszintén, van, aki egy étteremben is többet hagy a vacsorájára és jobb helyen.
Összegzés
Itt most mondhatnánk összegzés gyanánt, hogy a JBL Cinema SB560 mennyire jó ár érték arányú hangrendszer, de ezt már leírtuk. Azt is mondhatnánk, hogy milyen rendkívüli hangzásra képes az árához képest, de ezt szintén taglaltuk. Talán a legjobb végszó az lenne, hogy bármilyen üzlet, akik tévé készülékeket árulnak, kötelezővé tennénk a demózást ezzel a soundbar-ral, mert aki meghallja azt a dimenzió különbséget, amit egy tévé hangszórója, és ez a JBL között van, szerintünk ott azonnal előrántanák érte azt a 99 000 forintot, teljesen mindegy mennyibe kerül a tv! (Persze csak ha már nincs otthon egy jobb).