iFi Audio ZEN DAC 3 DAC teszt
2025. január 20., hétfő, 23:15
iFi audio hifi DAC USB DAC DSD DAC Bluetooth DAC DA konverter iFi DAC DAC teszt iFi teszt DA konverter teszt USB DAC teszt DSD DAC teszt Bluetooth DAC teszt iFi DAC teszt
Az iFi DAC legújabb tagja a ZEN szériából a V3, ami minden tekintetben követi elődei nemes tradícióit, felesleges plusz sallangok (például Blueooth) nélkül, puristák előnyben.
Az iFi nem ült fel a kínai gyártóktól megszokott - minden évben új modell - vonatra, maradt a jó öreg konzervatív angol stílusnál, azaz ő azt mondja, ami jól működik azt kár piszkálni, inkább finomítsuk folyamatosan, hozzuk ki abból a maximumot, ami már jól bevált egyszer.
Jó példa erre a ZEN sorozat, ami egyre kifinomultabb külsőt és belsőt kapott, ellenben az alapok ugyanazok maradtak. Maradt a DSD képes Burr-Brown DAC chip és a belső felépítés is "csak minimális" upgradet kapott (ami a digitális technikában igenis nagy változást eredményezhet).
Így jutottunk el az evolúció során a iFi ZEN DAC 3-ig, ami vélhetőleg folytatja - a zsáknyi elismerést kapott elődjei - hagyományát és nem okoz majd csalódást a tesztünkön.
Kinézet, csatlakozók
Vannak, akik szerint erősen megosztó a kinézete, szerintünk nekik nincs igazuk, nekünk speciel kimondottan tetszik ez az ovális kinézet, ami ebben a szériában még egy plusz bőrhatású díszítést is kapott az előlapon. Mindezt megtetézi a fekete eloxálás, ami kifejezetten elegánssá teszi, minden lelkiismeret-furdalás nélkül el lehet helyezni még olyan helyen is, ahol a szomszédok megláthatják és netán kritikus jelzőkkel illetnék. Erre nem nagyon lesz okuk, diszkréten meghúzódik a háttérben csak a valóban fontos fények világítanak rajta működés közben. Az egész felépítésnek van egy "jó megfogni" érzete, mintha az egész egy tömör kavicsból készült volna.
Mivel fejhallgató erősítőként és előerősítőként is üzemelhet, így kapott egy recés külsővel ellátott hangerő és kimeneti szint szabályzó forgatógombot középre, két nyomógomb (Power Match, XBass) tásaságában, kapunk még két fejhallgató aljzatot, egy "normál" 6,3 mm-es Jack és egy szimmetrikus 4,4 mm-es Pentaconnt. Ki-be kapcsoló nincs rajta, ha bedugjuk az USB C dugót, vagy az 5 V tápegységet, akkor addig fog üzemelni, amíg ki nem húzzuk belőle. Pánikba azért nem kell esni, a fogyasztása tétlen állapotban úgy 0,1 W körül van, ettől nem fog megnőni a villanyszámlánk.
Hátul megvan minden fontosabb ki/bemenet, a sima RCA analóg vonali csatlakozó, bónuszként egy szintén 4,4 mm-es szimmetrikus kimenet, amit egy átalakítóval dughatunk rá az erősítőnk XLR bemenetére. Egy tolókapcsoló szolgál a Fix és az állítható kimeneti feszültség között (DAC mód/PreAmp mód) és a már említett USB C és az 5 V bemeneti aljzat.
USB B lehetőséget nem találunk rajta, a gyártó a minél kompaktabb kialakításra helyezte a hangsúlyt, sokan ezt hiányosságként foghatják fel, de nincs rá túl sok okuk, ugyanis ma már szinte minden hangkeltő és telefonnak számító kütyün ott figyel a "C" és már kábelek terén is elérhetők az igényes megoldások.
Belül
A jól megszokott és bevált Burr-Brown DAC maradt a lelke, ami natív DSD képes, PCM átalakítás nélkül dekódolja az 1-bites jeleket. A V2-höz képest nem kell drasztikus változtatásokra számítani, a nyák kialakításán és az alkatrészeken finomítottak. A formátumok támogatásáért egy 16-magos Xmos chip felel duplázott órajellel és 2000 MIPS sebességgel, ami természetesen a teljes MQA kibontást is tudja.
Olyan csacskaságokat, mint Bluetooth vagy WiFi ne is keressünk rajta, az iFi álláspontja szerint ezek csak belezavarnának (ebben az esetben és ebben a szériában!) a minőségi DA átalakításba.
Nem mehetünk el szó nélkül a gyártó azon - igen dicsérendő hozzáállása mellett, miszerint minden fontosabb összekötőt mellékel hozzá a csomagolásban, így azonnal beüzemelhetjük anélkül, hogy kábelek után kellene mászkálnunk a megfelelő áruházban… nyilván később le lehet őket cserélni, ha éppen ahhoz van kedvünk.
Használat közben
A megfelelő driver letöltése után - az iFi honlapján lelhető fel, mégpedig a sorozatszám bepötyögésével - már használatba is vehetjük. Ha valakinek kedve tartja táplálhatja külső tápegységgel is, akár az iFi sajátjával, akár egy másik megoldással, ami erősen ajánlott, ha a maximumot szeretnénk belőle kihozni.
A kis áramfelvétel miatt melegedést egyáltalán nem tapasztaltunk, se zavaró zörejeket a formátumok váltása közepette, a hangerő szabályzó körül világító színes gyűrű - ami az aktuális felbontást jelzi - fénye sem vakította el a szemünket.
Tesztkörnyezet
Naim SUPERNAIT 3, és Cambridge Audio 851A sztereó erősítők, Topping D70S, iFi Audio ZEN One Signature, Cambridge Audio DacMagic 200 DAC-ok, Cocktail Audio X50D, FiiO SR11, WiiM Ultra streamerek, Satori hangfalak, SVS SB-3000 és SVS SB17-Ultra Revolution szubládák, AudioQuest Night Owl Carbon füles, Silent Angel N8 Pro switch, AudioQuest és VIABLUE kábelezés.
Hangminőség
A ZEN sorozat az, amiben még soha nem kellett csalódnunk, minden esetben hozta azt, amit ígért, sőt még többet is. A hangjuk az első verziótól kezdve csak minimálisan változott, igaz egyre kifinomultabb lett, egyre inkább közelítettek a "valóságoshoz". Megmaradt ugyanaz a finoman kiemelt középmély és prezensz tartomány, a jóval drágább DAC-okat is megverő dinamika és ami a legfontosabb, a hallgathatóság! Egyik esetben sem éreztük túlzónak a megszólalását a pöppet loudnesses hangja miatt és ellenkezőleg, egyáltalán semmiféle sterilséget, ami unalmassá lapossá tette volna a zenehallgatást. Semmiféle fárasztó jelleget nem találtunk az előadásában, ízlésesen csillogó magasakkal és dübörgő basszusokkal szolgált, ha éppen arra volt szükség, Hans Zimmert élmény volt hallgatni rajta, a Black Knight szám elején van egy 24 Hz-es lüktetés, azzal is probléma nélkül megbirkózott, nem csinált zűrzavaros masszát belőle, érzékelhetően kivehető maradt - erre az ablaküvegek is a tanúink. Igaz ebben része volt a két szubládának is, de ahhoz, hogy meg tudjon rajtuk szólalni, ahhoz olyan jel is kell és egy jó DAC-nak ezt be is kell tudni mutatni. Csendesebb vizekre evezve is megmaradt az a szórakoztató jelleg, ami a ZEN sorozat sajátja, ezt már bátran ki merjük jelenteni. Megszokott tesztzenéinken is megmaradt a maga a saját stílusa, amit minden zenén lehetett hallani, azaz a hangszereknek teste és kiterjedése van, lehet nem borotvával faragták ki a színpadon elfoglalt helyüket, de legalább nem is csinált belőlük valami mesterségesen, műanyag ízű megszólalást. A részeletek így is bőven elegendők voltak a széltében és mélységben megjelenő zenészek precíz megszólaltatásához, Mike Oldfield zenéin az apró finomságok ugyan picit a háttérbe szorultak, de (és ez egy jó nagy, de) érzékelhetően jelen voltak, mindössze nem azokra helyezte a hangsúlyt. Megvolt benne a jóval drágább masinákra jellemző stabilan nagyvonalú hangvisszaadás, sikerült neki a lényegre a zene egészére koncentrálni, nem pedig elveszni a részletekbe, ami első hallásra igen látványosnak hallik, később azonban megcsömörlik tőle az emberfia/lánya. Meghökkentő, illetve nem is olyan meghökkentő módon, ebből a lényegre törő, testesen masszív stílusból Paul Simon énekhangja is sokat profitált, biztos alapokat helyezett a művész dalai alá. Nem beszélve Peter Gabriel, vagy bármelyik másik férfi előadó hangjáról, ami néhány más készüléken inkább egy mutálódó kamaszfiú énekének tűnt, nem pedig egy érett előadóénak. Malia művésznő előadásában, ha lehet még erősebben érződött az a bársonyosan buja hangulat, ami rá jellemző, az ember szinte maga előtt látta, ahogy egy apró, de hangulatos kis színpadon énekel, csak nekünk.
Ha már ennyire bíztatóan szerepelt és magasan többet adott, amit vártunk, tettünk egy próbát a külső tápellátással egy iFi iPower X képében, mögé pedig (kimaxolva lehetséges tápolást) egy 5 V-os szuperkondenzátoros megoldást, ami még stabilizálja a feszültséget és kisimítja a netán ingadozó áramellátást. Mellépakoltunk még egy minőségi USB C kábelt a gyári helyett (eddig minden írás a gyári állapotra vonatkozott!).
Erről nincs sok mondanivalónk, mindössze annyi, aki megteheti az feltétlen próbálja ki… az összes eddig leírt jellemző sokkal, de sokkal kifejezőbb, jobb és tisztább lett. A hangszerek jobban elkülönültek, a szólista térben kézzelfoghatóvá vált, mind a mély, mind a magastartomány letisztultabb, felszabadultabb lett, rengeteg könnyedség jött elő úgy, hogy a hangzás alapvető jellege mit sem változott.
Konklúzió, ajánlás
Az iFi Audio ZEN DAC 3 egy kiváló választás lehet azok számára, akik szeretnének javítani a számítógépük vagy okostelefonjuk hangminőségét. A készülék sokoldalú, könnyen használható és kiváló ár/érték arányú. Ha egy olyan DAC-ot keresel, amely tiszta, nagyvonalú és kiegyensúlyozott hangzást nyújt, akkor érdemes lehet a figyelmedre. Ha kezdő vagy a hifi világában, akkor egy remek belépő, amely megmutatta, milyen különbséget tehet egy jó DAC a hangminőségben. Sőt, valamilyen magasabb szintű tápellátással és kábelezéssel, még a "nagyok" között is megállja a helyét. Ha korlátozott a költségvetésed, bátran tervezhetsz vele megfizethető árú, ugyanakkor kiváló minőséget nyújt, feltétlen Ajánlott Vétel!