iFi Audio micro iPhono3 Black Label phono előerősítő teszt

Vinyl-tárlat haladóknak

2024. július 11., csütörtök, 13:15

iFi iFi Audio audio hifi erősítő előerősítő vinyl phono vinyl lemezjátszó phono előerősítő phono teszt iFi phono iFi teszt phono előerősítő teszt iFi Audio phono előerősítő

Az iFi nevét jól ismerik azok, akik D/A konvertert, fejhallgató erősítőt vagy hálózati zenelejátszót keresnek. E kategóriákban évek óta erősen bebetonozta magát, de nem mellékesen phono előerősítőket is gyárt. Felső kategóriás készüléke, a micro iPhono3 Black Label állítólag a kategóriája egyik legalacsonyabb zajszintjével büszkélkedik. Csak a legjobb audiofil alkatrészekből készül, hogy használóját minél jobban berántsa a hanglemez barázdáin rejtőző zenébe. Mit tud és kinek ajánlható 400 000 forintért?

iFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítő kimenetekiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítő bemenetekiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítő tápegységiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítőiFi micro iPhono3 phono előerősítő

Lemezre szabva - kevés zaj, sok beállítás

Az iFi micro iPhono3 több neves, nemzetközileg elismert portálon is bezsebelt díjakat, ezért nem titkoljuk, hogy kíváncsian vártuk érkezését. 85 dB zajszintje phono előerősítő körökben rendkívül alacsonynak számít, de a dinamikatartomány 108 dB-s értéke ugyancsak bíztató. Az iFi honlapján hivatkoznak egy 12 000 dolláros phono ekvalézerre is (AMR PH-77), mint nagytestvérre, melynek technológiáit részben ez az eszköz is megkapta. Hogy pontosan mit sikerült töredékáron örökölni, nem tudjuk. Ami bizonyos, hogy az iPhono3-ban megtalálható hat a legnépszerűbb EQ görbék közül. Természetesen azt is be lehet állítani az alján lévő kapcsolókkal, hogy saját hangszedőnk paramétereihez passzoló terhelést/jelszintet produkáljon.

iFi micro iPhono3 phono előerősítő

Megjegyzés: a vinyl nagylemez 1948-as bemutatásakor a legtöbb kiadó saját hangszín görbét alkalmazott és folyamatosan kísérletezett az EQ területén, hogy az akkor újnak számító médiumból minél többet kihozzon. Ez meglehetős zűrt okozott világszerte, mert különböző, egymással nem kompatibilis EQ görbék terjedtek el. A legnépszerűbb közülük a RIAA, Columbia és DECCA. Tesztalanyunk dedikált görbeválasztó kapcsolót kapott, mellyel egyetlen pillanat alatt be lehet állítani a lemezhez/ízlésünkhöz ideális karaktert.

iFi micro iPhono3 phono előerősítő

Kis ház, nagy nevek

Tesztalanyunk az iFi micro szériájának formatervét kapta. Mérete meglehetősen szerény, de bizakodásra ad okot, hogy a benne lévő Class A TubeState és DirectDrive Servoless technológiákat nagy múltú, high end névnek számító Abbingdon Music Research (AMR) munkatársai fejlesztették. Az áramkör különlegességei közé tartozik a Burr-Brown Soundplus J-FET műveleti erősítő, melyet japán gyártású Panasonic ECPU fóliakondenzátorok egészítenek ki. Emellett kapott még bipoláris bemenő tranzisztort, illletve Nichicon, Panasonic és TDK C0G kondenzátorokat. Az angol technikai magyarázatban azt is részletesen kifejtik, hogy adott alkatrészekre miért esett a választás.

További ínyencségek

Az eszköz tartalmaz más hasznos technológiákat is, például szubszonikus szűrőt (kizárja azokat a 20 Hz alatti hangokat, melyek a vetemedett lemez miatt alakulhatnak ki). Ha már iFi termék, a tápellátása sem hétköznapi. Tartozéka egy iPower X külső tápegység, melyet korábbi cikkünkben Ajánlott Vétel cédulával jutalmaztunk. Az áramkörben lévő Direct Drive Servoless technológia is említést érdemel. A cég közleménye alapján hatása nem mérhető, de egyértelműen hallható. Működésének meghatározó része, hogy hagyományos DC szervó nélkül, egy DC-infinity nevű áramkörön halad át az egyanáramú jel. A DC-infinity funkciója, hogy visszacsatolási hurok lezárása esetén minden ofszet feszültséget kiolt.

iFi micro iPhono3 phono előerősítő tápegység

Küllem

Az iPhono3 az iFi micro szériájának formatervét kapta annyi módosítással, hogy színezetlen alumínium helyett feketére fújták. Rászolgál nevére, mert annyira kicsi, hogy simán el lehet rejteni a lemezjátszó mögött. Így talán feleségnek sem szúr szemet. Viccet félreértve, a kis helyigény mindenképpen előny, ha letisztultabb megjelenésű készüléklánc a cél.

iFi micro iPhono3 phono előerősítő

Az eszköz egyetlen dekoratív eleme tetején lévő, minimálisan fényes emblémája. Fém oldalai pontosan illeszkednek egymáshoz, egyik végén a bemenetek (külön MM és MC RCA), másikon pedig a kimenet (szintén RCA) találhatók. Utóbbihoz került a határozott mozdulatot igénylő, háromállású kapcsoló is, amellyel a Columbia/RIAA/DECCA görbék közül lehet választani. Ugyanitt várakozik a mellékelt iFi tápegység kábelét fogadó DC bemenet. Ha a ház aljára pillantunk, temérdek kapcsoló látványa tárul elénk, de nem kell megijedni!

iFi micro iPhono3 phono előerősítő

Megjegyzés: természetesen földelőcsavar is került az eszközre, az MM/MC bemenetek közé. Az iFi IEC tápcsatlakozóra dugható földelő modult is csomagolt hozzá. Mi a lemezjátszó földeléséhez illesztettük a tesztre kölcsönkapott iPhono3-mat.

iFi micro iPhono3 phono előerősítő bemenetek

Használat közben

A készülék beüzemelése perceken belül megtörtént. Segítséget jelentett, hogy megnéztük a gyártó honlapján lévő beállítási segédet. A hangszedő paramétereinek megadásával automatikusan megjelenítette, hogy mely kapcsolókat kell átkattintani az iPhono3 "hasán". Miután ezzel megvoltunk (apró szerszámot is mellékeltek a beállításhoz), fejest ugrottunk a zenébe.

iFi micro iPhono3 phono előerősítő

Mint bármely más tipikus phono erősítőt, ezt sem bonyolították túl funkcionálisan. Még ki/bekapcsoló sem volt rajta. Nem mintha óriási fogyasztást produkált volna. Aki zenehallgató maratonok között nem akarja pörgetni a villanyórát, úgyis teljes áramtalanítással hagyja pihenni hangrendszerét. Az iPhono3 kissé átmelegedett félórányi használat után, de közel sem aggasztó mértékben.

A kipróbálás három lépésből állt. Először meghallgattuk az adott zeneszám részletét a lemezjátszó (Technics SL-1500C) beépített phono erősítőjével. Ezt követően egy Pro-Ject Phono Box S2 Ultra vette át a munkát. Azért vontuk be, hogy az iFi micro iPhono3 mellett egy olcsóbb, általunk ismert karakterű alternatíva is nyújtson viszonyítási alapot. Végül az iFi került teszt rendszerünkbe, mely a lejátszón kívül Rotel erősítőt és Bowers & Wilkins hangfalakat tartalmazott. A zeneszámok többek közt ezek voltak:

The Dave Brubeck Quartet - Take Five

Jacob Dinesen - Ordinary Guy

Santana - Black Magic Woman

iFi micro iPhono3 phono előerősítő

Hangminőség

A Technics SL-1500C lejátszóról már megtudtuk egy korábbi kísérletezés alkalmával, hogy középkategóriás Phono erősítő is könnyen felülmúlja beépített áramkörét. A Rotel/B&W kombináció gazdag felbontással, irreálisan dús basszussal és határozott dinamikával szabadította fel a hanglemezen lévő zenéket. Arra a kérdésre, hogy mennyire volt élvezhető a beépített phono erősítő általi zeneélmény, magunkban egy "tűrhetőt" adtunk válasznak. Nem volt kimondottan rossz, bár a részleteket kissé elnagyolt szélességben, két oldalra nyomva adta át és a magashangokat ridegebb, keményebb tónus jellemezte mindegyik zeneszám esetében.

A kezdeti, viszonylag élvezhető hangzásvilág után pontosabb és gazdagabb tónusokat vettünk észre a Pro-Ject phono erősítővel. Utóbbi dinamikában jelentősen helyre igazított és térben is konkrétabb helyekre rakott számos hangszert/hangsávot. Kevésbé ormótlanul, jobb általános tónussal adta át a magas hangokat. A Technics saját phono erősítője egyszerű, kommersz frekvenciakezelést (erősen dús mély, kissé ügyetlen és tömör magas, száraz közép) és bizonytalan arányosságot mutatott. A Pro-Ject fegyelmet és rendezettséget hozott magával. Ezen a ponton még szkeptikus gondolataink voltak a Black Label tudását illetően. Elég volt néhány másodperc, hogy minden vonakodás és kételkedés elillanjon.
iFi micro iPhono3 phono előerősítő

Magasabb árával és prémium alkatrészeivel az iFi egyértelműen túllépett a Pro-Ject tudásán is, minden aspektusban. Utóbbi technikailag (felbontásban és frekvencia kezelésben) fejletten mutatta az összképet, az iFi viszont általánosan finomabb, sokkal szabadabb és mélyebb irányba terelte az egész zeneélményt. A halk részletek és a térmélység visszaadása teljesen más szinten valósult meg, ahogy az iPhono3 kimenetére váltottunk. Invitáló, szinte pihentető módon jelent meg Jacob Dinesen nótája. A gitár alapvetően finomabb, gyengédebb karakterrel szólt. A Technics saját áramkörével tapasztalt magashang keménység teljesen megszűnt. Utóbbi azért is érdekes, mert eleinte a rendszer azt hitette el velünk, hogy a fémdómos magassugárzóval rendelkező hangfalak egyszerűen ilyen hűvösen kezelik a magasfrekvenciákat. Aztán bekerült az iFi és vele együtt egy semleges magashang kezelés, ami jelentős előny lehet, ha a leendő tulajdonos rendszeresen hallgat nagyobb jelszinten (hangerőn) zenét.

A neutrális magashang megjelenítés mellett jöjjön néhány motívum, melyekkel leginkább meglepetést okozott a kis phono erősítő! Jacob Dinesen művénél azt vettük észre, hogy a hangszerek önállóbb pozícióból jelentek meg, a határaik kevésbé értek össze. Az egész zene sejtelmesebb hangulattal párosult, a gitárjáték árnyaltsága mellett pedig az énekes is jobb jelenlét érzetére lettünk figyelmesek. A legtöbb és leginkább egyértelmű különbség a Santana - Black Magic Woman hallgatása során jelentkezett. Nagy valószínűséggel azért, mert összetettebb darabnak számított a másik két számhoz képest. Sokkal több részletet tartalmazott, tarka ütős hangszerekkel, tarkább basszussal és egyéb, háttérben ide-oda mozgó hangeffektussal. Az iFi többszörösére mélyítette a virtuális sztereó teret, melyben Santana és kollégái zenéltek. Azt az érzetet kaptuk, hogy a hallgatói pozíció irányába és a hangsugárzók tengelye mögé is megnyúlt a színpad mélysége. Könnyebb volt elmerülni a zenében és (amennyire egy hifi rendszer esetében ezt ki lehet jelenteni) természetesebb élmény volt az elmerülés.

Megjegyzés: tényleg volt hallható különbség a Columbia/RIAA/Decca görbék között, de teljesen ízlésfüggő, hogy kinek melyik nyeri el a tetszését. Nekünk szubjektíven a Columbia hangkarakter tetszett legjobban, mert általa volt a legjobban integrált, legfinomabb tónusokkal megjelenő a basszus és a magas hangot is puhábban adta vissza. A középső RIAA állás általánosan csupasz, már-már nyers tisztasággal továbbította a zenét. A Decca hangzást nem igazán tudtunk jellemezni, azzal kissé fakóbb érzetűvé vált a hangzás.

Végszó

Az iFi micro iPhono3 Black Label által kapott hang lenyűgözött minket, de ideje mérlegelni. Tudása középkategóriás rendszerben is megmutatkozik, de 400 000 forintos árával valószínűbb, hogy inkább maximalisták játékszere marad, akik hajlandók többet áldozni e szenvedélyre. Cserébe, amit ad: kitáruló zeneélmény és elégedett mosoly. Potenciális tulajdonosa értékelni fogja a beállítási lehetőségek széles tárházát és a rendkívül kifinomult térhatást, virtuális színpadmélységet. Utóbbival egyértelműen lehagyja a tipikus középkategóriát. Megkérik az árát, de elég néhány másodperc, hogy bebizonyítsa, igenis lehet szebben, jobban, élvezhetőbb módon és több érzelemmel viszonyulni a hanglemez barázdáihoz. Keménymagos lemezgyűjtőknek, akik nem tudják, hol kezdjék a high end phono kategóriával való ismerkedést, érdemes ezt elsők között kipróbálni.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.