House of Marley Liberate XLBT Bluetooth fejhallgató teszt
Laza hallgatózás
2016. március 30., szerda, 08:45
Marley Liberate audio fejhallgató Bluetooth mobil fejhallgató Bluetooth fejhallgató Marley fejhallgató Liberate XLBT fejhallgató teszt mobil fejhallgató teszt Bluetooth fejhallgató teszt House of Marley
Nekünk először a The Fifth Element (Az ötödik elem) c. film jutott róla eszünkbe, nem mintha túlzottan jövőbe mutató dizájnt szónokolna a Liberate XLBT, sőt, egyike azon kevés fejhallgatóknak, melyeken valódi fa borítás található. Viszont vezeték nélküli, és basszusa az van dögivel.
A Marley-recept
Akik jól ismerik a céget meghatározó filozófiát, azok nyugodtan átugorhatják ezt a bekezdést. Akik nem, azoknak röviden kifejtjük, hogy mi pl. miért kedveltük meg a House of Marley-t. Bob Marley meglehetősen szerette az életet és annak fő értékeit, többek között a nőket, így nem meglepő, hogy egyetlen tőből, viszont több anyától, így rengeteg felé ágazik a Marley família. A reggae műfaj koronázatlan királyának leszármazottjai alapították meg a House of Marley céget, mely bizonyos (leginkább műszaki) értelemben tovább hordozza a zene élvezetét. A Liberate XLBT-n kívül sok egyéb fül- és fejhallgatót kínálnak, kiegészítve néhány Bluetooth hangszóróval. Valamennyi Marley termék környezetkímélő csomagolásban kerül forgalomba, illetve a készülékházakat is gyakorta újrahasznosított fémből és/vagy újratelepített erdőkből származó fából készítik.
Így a Marley termékek szinte kivétel nélkül organikus hangulatot keltenek, érdekes színfoltot teremtve a túlcsorduló fül- és fejhallgatós kínálatban. A Liberate XLBT (más néven EM-FH041) már ránézésre is masszív, ugyanakkor fiatalos küllemű füles, így már esztétikai értelemben is sejteti, hogy milyen korosztály és milyen zenei stílus célbavételével készült.
Kicsomagolás, szemügyre vétel
Miután környezetbarát, barna papírdobozából kihámoztuk a fejhallgatót és valamennyi kiegészítőjét (a teljes kicsomagolás 10 másodpercig sem tartott, közben mosollyal nyugtáztuk, hogy még a kábelkötegelő is papírból készült), először a szokatlan anyaghasználatra lettünk figyelmesek. Bármennyire is ormótlan és masszív a Liberate XLBT, az oldalán lévő kis fakorong és a szövet kárpitozás által egészen barátságos hangulatot kelt. Mint egy tank, amit megszálltak a hippik. De pontosan ezért tetszett!
A fejpánt talán a legmerészebben megoldott dizájnelem is egyben. A textilre rögzített, lyukas alumínium lemez sajátosan steampunk külsőt kölcsönzött a fejhallgatónak, ekképpen megoldott anyagkombinációval mi még nem találkoztunk (a fém általában a pánt és a bélés közé szokott kerülni, lényegében csak a sorrenden módosítottak, de ügyesen).
Ugyancsak sajátos a felső párna rögzítése, a nálunk járt verziót erős, barna cérnával varrták a vázhoz, a baloldalt pedig jamaikai színekkel jelölték. A jobb- és baloldali hangszórókamrákat összekötő vezetéket elrejtették a fejpárnában, egyébként a fejünkkel érintkező részekre műbőr kárpit került.
Kevésbé tetszett a kezelőszervek kialakítása illetve a gomboknak otthont adó, a fa és textil közé ágyazott műanyag keret minősége. A billentyűket lenyomva a kilencvenes években gyártott, olcsó mikro hifi tornyok jutottak eszünkbe, az akkumulátor töltöttségét jelző, egymáshoz közel ágyazott LED-füzér ugyancsak némileg elmaradt a jól sikerült összképhez képest. Mindettől függetlenül az EM-FH041 egy dizájnos külsejű, laza hangulatú, ugyanakkor masszív fejhallgató. Értelemszerűen, ha a kezelőszerveket is lágy hanggal működő, alumínium alkatrészekből oldották volna meg, úgy a jelenleg kb. 40 000 Ft környékén állomásozó árcédula is hamar 50-60 000 Ft fölé kúszna.
Használat
A Marley Liberate XLBT fül köré fekvő kialakítású, így aránylag terebélyes látványt nyújt a fejen, cserébe nem nyomja hallószervünket. Szemüveggel is gond nélkül viselhető, akár sapkát is húzhatunk alá, igaz, ilyenkor a basszusok csökkennek, és a külvilág zajai jobban bekúsznak.
A füles zajszűrő képessége közepesnek bizonyult. Párbeszédhang foszlányok és járműzaj is áthatolt párnáin, így belvárosban, tömegközlekedésben legalább halljuk a körülöttünk lévő forgalmat. A zárt kialakításnak köszönhetően viszont a gépjárműzaj, bármennyire behallatszott, nem nyomta el a basszusokat. Értelemszerűen a jobb hangszigetelés illetve aktív zajzár a drágább, prémium kategóriás mobil fejhallgatók adottsága.
A Liberate XLBT rendelkezik beépített mikrofonnal, telefonos kihangosító képessége leginkább átlagosnak mondható. Beszélgetőpartnerünk hangját csak kásásan tudta megszólaltatni, illetve a környezetünkben keletkező, intenzív zajokat nem volt képes csillapítani. Újfent csak ismételni tudjuk, hogy a megfizethető Bluetooth fejhallgatóknál ez visszatérő jelenség.
A komfortszint ugyancsak a középkategóriára jellemzően nem kényeztető jellegű, de fél-egyórás intervallumig elfogadható. A puha fülpárnák enyhe nyomóerőt fejtettek ki kétoldalról, ezért minduntalan érezhető maradt a fejhallgató kissé pöffeszkedő jellege. Használaton kívüli tároláshoz egy durva vászonból szőtt, összehúzható szájú zsákocskát is mellékelt a gyártó, melyen stílusosan ugyancsak szerepelt egy aprócska, jamaikai színű varrat. Ebbe a szütyőbe gond nélkül be tudtuk csusszantani a fülest akkor is, ha nem toltuk vissza eredeti pozíciójukba a hangszórókamrákat.
Hangminőség
A fejhallgatót bő két hétig használtuk, iPhone 5S mobiltelefonnal párosítva. Ez idő alatt stílszerűen Bob Marley-t is hallgattunk vele, de szubjektív ízlésünk alapján nem a jamaikai énekes a stílusköre, sokkal inkább a dubstep, hip-hop, rap, dnb és hasonló elektronikus műfajok nyerték el a tetszését.
A Marley Liberate XLBT-ről a Cars (Verdák) c. animációs film mókás izomautója jutott eszünkbe, amely ha eltüsszentette magát, akkor rögvest lángcsóvák lobbantak elő a kipufogóiból és padlógázzal elsüvített az országúton. Ez a fejhallgató sem kevésbé domináns, csak nem lóerők, hanem basszusok vonatkozásában. 100 Hz alatt nagyon bőkezű, gyakorta mélyláda-jellegűen morajló impulzusokat képes generálni már kis hangerőn is. Ezzel le is szűkül a potenciális célközönség azokra, akik sok elektronikus zenét hallgatnak, vagy egyszerűen csak szeretik a jó sok és tömény basszust.
Természetesen hangszeres zenékkel is lehet hallgatni a Liberate XLBT-t, viszont vannak vetélytársai, melyek azonos összegért finomabb ábrázolásmódot és nagyobb felbontást produkálnak. Jelen esetben a szándékosan energikus, és mélyekre kihegyezett karakter velejárója, hogy az apró részletek a háttérben maradnak, illetve a valóságostól elrugaszkodott, díszesebb ízben kapjuk meg zenéinket. Így cserébe az EM-FH041 nélkülözi a hifis jellegű vetélytársak higgadt, vagy éppen kíméletlenül őszinte és a veszteségesen tömörített fájlok hibáit feltáró jellegét. Magyarán, egy MP3 is élvezhetőbben szólal meg rajta, mivel szándékosan elfedi a csörgedező digitális mellékzajokat.
Konklúzió
Nehéz eldönteni, hogy mi alapján értékeljük a Marley Liberate XLBT teljesítményét, mivel egy középkategóriás Bluetooth fejhallgató eleve hendikepet állít saját magának, ugyanakkor a karakterisztika előnyös vagy hátrányos megítélése is szubjektív. Sokfélék vagyunk, és van, aki pont ezt az alsó frekvenciákkal gazdagon megtámogatott, bivalyerős karaktert preferálja. Nekik a hitelességre törekvő fejhallgatók unalmasnak tűnhetnek. Mindenesetre nem célszerű hifi fejhallgatóként tekinteni a Liberate XLBT-re, csupán mindennapi eszköz (és persze jól áll a ruhánkhoz), amivel kicsit elszigetelődhetünk a város zajától, továbbá felpörgethetjük, vagy éppen lecsillapíthatjuk magunkat valamelyik ütős zenénkkel, míg például beérünk az iskolába vagy a munkahelyre.