HIGH END 2018 München
2018. május 18., péntek, 19:00
High End High End 2018 High End München High End kiállítás hifi kiállítás kiállítás hifi hangfal erősítő fejhallgató DAC beszámoló
Kulcsfontosságú kiállítás a hifi iparágnak, mégis minden évben kicsit púpnak érezzük a hátunkon, hogy megtegyük a hosszú autóutat, aztán a temérdek élmény és tapasztalat rácáfol mindannyiunk szkepticizmusára. A HIGH END kiállítás ismét megnyitotta kapuit és ismét bebizonyította, hogy millió módja létezik a minőségi zenehallgatásnak.
A nagy számok helyszíne
A HIGH END 37. alkalommal engedte be tengernyi látogatóját, azzal a céllal, hogy új standardot képezzen színvonalban, információ szolgáltatásban az iparágon belül. Nem csak az érdeklődők számára fontos esemény, hanem a gyártók és kereskedők találkozási helyszíne is, hiszen ilyenkor sokan összegyűlnek a világ számos tájáról, beleértve Ázsiát és az Egyesült Államokat. Több, mint 500 kiállító mutatja be aktuális büszkeségét, innovációját négy nagyteremben és két átriumban, 138 kiemelt konferencia szobával. Emellett remek alkalom azoknak is, akik kisebb hifi specialista cégek, és szenvedélyük kamatoztatásához nemzetközi terepet vennének célba.
Hol kezdődik és hol ér véget a HIGH END?
Sokunk fejében nagy kavarodás van a HIGH END jelentését illetően. Elméletileg az adott kor technológiai eszköztárából elérhető legfejlettebb, legjobb képességű termékeket nevezhetjük így. Gyakorlatilag a felhasználói igények és költségkeretek feldarabolják a high end-nek gondolt kategóriát és inspirálják a kisebb büdzséből dolgozó gyártókat is. Az eredmény egy nagyon szerteágazó iparág, ami dizájn, funkció és árcédula tekintetében a magyar pénztárca perspektíváját beleértve megfizethetőként kezdődik, a vége pedig... nos, valahol jóval a csillagos ég felett keresendő.
Beszélhetünk high end-ről kicsi és nagy hangsugárzók függvényében, kezdőknek és ínyenceknek kiélezett rendszerek ismeretében, valamint a többszobás hangrendszert építők, fejhallgatósok, lemezjátszó megszállottak ill. a technikai tökéletességet megszállottan üldözők szemszögéből. Ugye, hogy nem is olyan könnyű kategorizálni? Az összkép megismeréséhez végig kell haladni a HIGH END standjain, és még akkor is pusztán felületes betekintést kapunk az iparba, nem tudunk meg mindent egy nekifutásból. Mindenesetre kijelenthetjük, szép színes szakma ez.
LP-től hálózati lejátszókig
A HIGH END mindent igyekszik egy fedél alá vonni, így mint a korábbi években, idén is kiadós ízelítőt nyújtott az élvonalbeli digitális forráseszközökből és technológiákból. Ugyanakkor cseppet sem szorította háttérbe az analóg világot, azokat, akik a zenehallgatást annak klasszikus rituáléjában kívánják űzni. A kiállítás szervezői és a kiállítók is bizonyára jól megértették mára, hogy a zenehallgatási műveletek épp annyira különböznek, mint maguk a felhasználók. Olyan szintű hozzáférésünk van a zenéhez, ami évekkel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna. A vásárlókat pedig azok a cégek nyerik meg végül, akik a temérdek hálózati és internet-centrikus tartalomhoz könnyű (és persze jó hangú) hozzáférést biztosítanak. De milyen paradox - mindez úgy tűnik, hogy csak még erősebbé teszi a hanglemezek létjogosultságát.
Fejhallgatósok gyülekezete
Az USA-ban nagy népszerűségnek örvendő CanJam fejhallgató kiállítás is eljött Münchenbe, és a HIGH END szervezőinek közreműködésével, párszáz méterrel odébb az ún. Kohle-bunker (szén bunker) épületben tartották meg, kifejezetten a fül/fejhallgatók megszállottjainak. Aki megvette a belépőt a HIGH END kiállításra, az egyúttal belépési jogot kapott a másik eseményre is. Mi a rendelkezésünkre álló másfél-két napba nem tudtuk a CanJam-et is belesűríteni, de ha jövőre ismét ellátogatunk Németországba, akkor hozzájuk is érdemes lesz befülelnünk.
További érdekességek
Kari Bremnes (akit énekhangja miatt mi is régóta kedvelünk) norvég énekesnő is vizitált, hogy egy hivatalos sajtókonferencia keretein belül autogramot osszon. Mi több, a művésznőt láthattuk a kiállítás és a környező utcák óriásplakátjain is, ugyanis őt választották a HIGH END 2018 arcának. További látni(jobban mondva hallgatni)való volt a HÖRBAR nevű zenehallgató pult, amelyen egy meghatározott lejátszási listát lehetett hallgatni tucatnyi csúcskategóriás fejhallgatón, mindegyiket Sennheiser HDV 820 fejhallgató erősítő hajtotta. Ez az installáció példaként szolgálhatna az otthoni értékesítők ill. bemutatótermek számára, mert szerintünk hibátlanul és igényesen volt képes prezentálni a termékek közti eltéréseket. Már csak egy lelkes támogató kell, aki hajlandó befektetni abba a "néhány" high end erősítőbe, fejhallgatóba, és tabletbe.
A modern idők beköszöntét mi sem igazolja jobban, minthogy már mi sem papír alapú térképet használtunk a kiállítók felkereséséhez, hanem a HIGH END saját, mobileszközökre letölthető applikációját. Másfelől csak dicsérni tudjuk a német szervezést, amiért a kiállítás több pontján is intézkedtek catering-ről, a kiállítóknak szánt taxi/buszjáratokról és a biztonságos, túlságosan erős zajoktól mentes élményről.
Laikusok azt gondolnák, hogy magyar cégeknek már túl telített egy ilyen kiállítás, valójában azonban nekik is jutott hely, sőt. A nem először jelenlévő, elektronikákat és hangsugárzókat készítő Audio Hungary, a kábel és csatlakozó specialista KáCsa Audió valamint a komplett hifi rendszereket építő Taylor Acoustics is saját standján mutatta be termékeit (csak hogy az általunk ismert neveket említsük).
A Pro-Ject az idén új standdal jelentkezett, ahol még mindig sok hely jutott a friss virágoknak, amelyek mellett egy pár vizuális gegnek is sikerült helyet szorítani. Az egyik ilyen a Beatles sárga tengeralattjárója, ami egyúttal lemezjátszó is. Igaz, víz alatt nem működik…
A hagyományosan a jó árú, de igényes lemezjátszóiról ismert gyártó egyre több készletet is árul. Ilyen a Juke Box S2, ami a lemezjátszó alapvázába elrejtett egy S2 sorozatú erősítőt, Bluetooth vevőt, analóg és digitális bemeneteket is. Ráadásul a szettben egyforma furnér borítást kaptak a hangfalak és maga a lemezjátszó.
A kábelekre és csatlakozókra specializálódott cég immár 13. alkalommal jött kiállítani. Standjukra kipakolták legnépszerűbb KáCsa és Neotech termékeiket.
Nem csak készre szerelt kábelek közül lehetett válogatni, a látogatók helyszíni összeszereléssel egyedi rendeléseket is leadhattak. Újdonságként a Neotech NECH-3001 fejhallgató kábelt hozták, ami sodort OCC rézből készült, high end fülesekhez is bátran ajánlják.
A KáCsa társkiállítójaként érkező, magyar székhelyű cég teljesen egyedi forráseszközt, jobban mondva rendszert hozott magával. Az analóg tápegységekről üzemelő készüléklánc saját tervezésű számítógépet, USB transzportot és DA konvertert tartalmazott. A Core Audio célja a digitális hibák teljes kiküszöbölése és olyan zenei élmény teremtése, ami a hallgatónak teljes kikapcsolódást okoz. Ha még a próbához kirakott AudioQuest fejhallgatóval is leesett az állunk, akkor vajon mit tudhat e rendszer még jobb füles/hangfal társaságában?
A Furutech standja nyitás előtt
A Nordost idén nem hozott semmi meglepetést, ami azt sejteti, hogy valamire készülnek. Ugyanakkor bővítették USB kábel kínálatukat és visszahoztak néhány régi, olcsóbb hangfalkábelt is a kínálatba.
Persze a QKore továbbra is a büszkeség tárgya.
A képen látható Odin kábelek árából, olcsóbb Nordost vezetékekkel, már egészen komoly sztereó rendszert is össze lehetne állítani
A Naim Statement méretét nehéz megszokni
A Focal kis szobája egyike volt azon kevés helynek, ahol viszonylag nyugodtan lehetett zenét is hallgatni
Nagyon hosszan nézte
A Totem szobája az idén is ugyanarról szólt, mint a korábbi években. Kicsi hangszórókból lőttek a hallgatóságra egy jó nagy adag hangot. Mindezt egészen élvezetes módon.
Az IsoTek az idén két kicsi és egy hatalmas szűrővel érkezett. Az aprók közül az EVO3 Gemini a nagyobb, EVO3 Polaris technológiáját ültette be, egy két kimenetű elosztóba. Sokaknak ma már ennyi is elég, így ésszerű a lépés. Ez a modell a nyár közepére várható a boltokba, négyszáz eurónak megfelelő áron.
A másik apró újdonság az újratervezett EVO3 Syncro, ami hatszáz euró körüli áron várható, szintén a nyár közepétől.
No és itt van a hatalmas, EVO3 Nova, a 12 csatornás, négy nagyáramú kimenetet is kínáló felépítésével, ami egy komplett, végerősítőket tartalmazó rendszernek is elég lehet, hiszen közel négy kilowattos terhelést is képes tartósan kezelni.
Igen! Végre meghallgattuk a kis vasbabákat, a Jern14 hangfalacskákat, de a hangjuk sajnos kevés volt ahhoz, a szívünk megolvadjon és formába önthető legyen, mint az olvadt vas, amiből ezek a hangdobozok készülnek. Pedig a látvány, no meg az élmény, amit a kopogtatásuk, vagy esetleges megemelésük során szerezhetünk, nem hétköznapi.
Jern SUB 1000. Megpróbáltuk megemelni, vagy legalább megmozdítani, de nem sikerült.
A Tivoli Audio végre hivatalosan is bemutatta új sztereó rádióját, aminek a prototípusát már egy éve is megmutatták, titokban. Ám ennél is érdekesebb, hogy csukóra akasztható méretű, Bluetooth hangfalat is készítettek.
Ha csak a külső számít, az SPL máris bajnok.
Hány hangszórót lát a képen?
Az Auralic az idén elhozta az egy éve bemutatott G2 sorozat kistestvérét, a kevésbé extrém G1 családot. Nos, első pillantásra alig látszik a különbség. Amit láttunk és hallottunk, az alapján a G1-nek sincs oka szégyenre. Mind az építési minőség, mind a szolgáltatások egyértelműen a high end kategóriába sorolják ezeket a modelleket is. Rájuk még később visszatérünk.
Más lemezjátszó alá bekukkantva talán levegőt, könnyű, fröccsöntött műanyagot talál az ember, de ez alatt a fránya Pro-Ject alatt csak a vaskos MDF váz látszik. Az osztrák cég csehországi gyárában még kitartanak a minőség mellett.
Szép nagy SVS mélyládák. Amelyiket még nem teszteltük, azt majd fogjuk.
Mintha az idén kevesebb óriás tölcsérrel találkoztunk volna.
Vegyes érzésekkel távoztunk a Constellation szobájából
JBL L100 Classic
PMC
Elméletben jól kell szóljon: egy rakat NAGRA elektronika és a Wilson Audio Alexa, no de gyakorlatban? Zseniális volt! Nagyon nehéz volt otthagyni ezt a szobát.
Az első napon a DALI egy dizájnos szobával és középszerű hanggal fogadta a közönséget
Az Audio Research és Sonus faber kombinációja bebizonyította, hogy igenis lehet a kiállításon lebilincselő hangot produkálni.
A Sonus faber Sonetto jellegzetessége, hogy tökéletesen olyan, mint egy Sonus faber.
Dan D’Agostino Relentless - üresen is 200 kg. Valóban gigászi fenevad.
A Pro-Ject egyik játéka: Lemezre rögzítették az egyik bemutató filmjüket, hogy azt VT-E lemezjátszóról, egy adapter segítségével, képcsöves tévén jelenítsék meg. Persze a felbontás messze nem HD. Sőt, még egy VHS videókazettával sem lenne versenyben, ráadásul fekete-fehér és néma. Mégis, jópofa játék ez.
Az AUNE készüléket nem csak meghallgatni lehetett...
...de néhány modell belsejébe be is kukkanthatott, aki kíváncsi.
Lemezjátszó, fejhallgatóerősítővel? Ez is új!
Vezeték nélküli hangfalak. Úgy tűnik, Nyugat Európában hatalmas divatjuk van.
Egy távvezérlő, ami tetszett (SA)
Audiolab/QUAD
Honnan bányászták elő ezt az öreg F1 hangfalat?
A QUAD frissített elektrosztatikus hangfalát két nap után kitették a Luxman szobájából, mivel mindenki azt bámulta, az elektronikák helyett.
A hangfal fő erénye persze nem ez, hanem a késletetés, amivel az egyes elemek dolgoznak benne, hogy a panel felületén a hang terjedési sebességének megfelelő gyorsasággal szaladjon végig a jel és az élmény természetesebb legyen.
Sok év után, végre jelen volt az Acoustic Energy, még ha nem is igazi demóval, csak üzleti céllal.
A forma, ami mostanság oly sok hangfalgyártót izgat. Átmenet a dizájn hangfal és a népszerű, vezeték nélküli rendszerek között. Afféle félszerzet…
Amennyire jól mutat a képeken, élőben annyira csalódást okozott az ABYSS.
Lehetett nézegetni az Audio Analogue belsejét
FiiO - nem teljesen high end, de amilyen ívben fejlődnek, amennyit tesznek azért, hogy elérhető áron is korrekt fülhallgatókhoz, erősítőkhöz és lejátszókhoz juthassunk, egyértelműen itt van a helyük!
A HiFi Rack alapító Bradley Walters és kolléganője Jade az új Omnium állvány előtt.
Megígértük, hát meghallgattuk! A Mysphere amennyire extrém árú és kivitelű, annyira kényelmes is. Tényleg, megdöbbentő, hogy bár szilárdan, erősen fogja magát az ember fején, mégsem nyom. A hangja azonban messze van attól, amit akár csak egy harmadennyit kóstáló fülhallgatótól elvárunk.
Szép, kényelmes. Köszönjük, nem kérjük.
A Sennheiser standon a szokásos tömeg és sok-sok Comply fülszivacs, amiket természetesen minden meghallgatás után újra cseréltek, mindenki tiszta dugót helyezhetett füleibe.
Ízléses standdal üdvözölt minket az Astell & Kern. A korábban szinte aggasztóan szerteágazó termékkört mostantól leegyszerűsítik, az SP1000 alá ékelődő SE100 és SR15 mobil hifi lejátszók érkezésével. Ugyanitt kipróbálhattuk az AK és a Jerry Harvey Audio kooperációjából származó Billie Jean fülmonitort is. Az újoncok érkezése nyáron várható.
TAGA Harmony - harmóniában a nagy versenytársak formavilágával. Vagyis, erősen merítettek a KEF és Bowers & Wilkins dizájnjából, sok más mellett. Eredetiség legfeljebb az árakban van.
Az új aktív ELAC dobozkák álomszépek! OK, ez egy szubjektív vélemény, amivel nem kell egyetérteni...
Jól nézzék meg a képet, majd magyarázzák meg, mi történik itt! Vannak pillanatok, amikor az intuíció zavarba ejtő következtetésekre visz, mint itt is, ahol a meghajtott mélysugárzó lényegében egy félig zárt térben dolgozik, miközben kövér reflexcsövek is készenállnak, hogy elvezessék az erejét
A Hegel két újdonsággal érkezett a kiállításra. Az egyik, hogy a H190 megkapta a Spotify Connect kompatibilitást. A másik, egy rövid pillantás volt a cég következő, nagy, integrált erősítőjére, a H590-re.
A KEF Blade hangfalak és az új Hegel H590 erősítő párosítása úgy szólt, hogy a tágas demó szoba megtelt néma hallgatókkal.
A Blade belseje...ismét
A McIntosh szobában körülnézhettünk, miközben hálózatba kötött hangfalak szóltak körülöttünk, becsületes kis hifi rendszerként.
Végre megnézhettük, miből készült a Denon faburkolatú fejhallgatója.
Az Onkyo-Pioneer csapat igyekezett megmutatni, hogy a hordozható lejátszók és fejhallgatók terén is erősek.
Kawero! Még mindig a jók közé tartozik, bár az idei demó nem fogott meg minket annyira
Vincent és Vienna Acoustics. Utóbbi az idén új hangszórókészlettel szerelt hangfalakat is hozott, a hang pedig ismét élvezetes volt.
T+A a német precizitás, vagyis inkább megszállottság ékes példája. Kiváló hely egy kis nyálcsorgatásra.
Mély fájdalommal vettük tudomásul, hogy az Inakustik szobájában az extravagáns kábelekkel sem sikerült igazán élvezetes hangot varázsolni.
A McIntosh csoport standján bizonyítottnak tűnt, hogy lehet jó hangot csinálni a kiállításon.
Dan D’Agostino már a puszta megjelenésével is eladja magát.
Semmi új nincs abban, hogy a hangdoboz betonból van. A Gravelli azonban egy lépéssel tovább ment és a lemezjátszó alapszerkezetét is ebből az anyagból öntötték ki. A felépítmény amúgy Pro-Ject testvérvállalata, az EAT munkája. Ahogy az alatta lapuló, diszkrét, betonnal díszített erősítő is.
Igen, beton!
Bluesound fehérben!
Jól nézd meg ezt a beépíthető hangszórót! Ez már sok szempontból versenyképes a hagyományos hangfalakkal.
Technics
Jól szólt, de nehéz ezzel törődni, a 450000 eurós árcédula mellett! Ez uszkve 140 millió forint.
Fink Team - Borg
Nem szólt rosszul.
A Marantz demójának hangminőségére nem találtunk magyarázatot. Mások sem, mert a legtöbben, hozzánk hasonló módon, szinte leülés után, azonnal kisétáltak.
Martin Logan és Anthem
Magico - Egyik kollégának tetszett, másiknak nem.
Az emlegetett bőr szőnyeg a Kharma szobájában
A C.E.C. szobájában úgy döntöttek, hogy ők bizony Yello koncerttel demóznak, ami Németországban kétségtelenül egyike a nyerő taktikáknak a Kraftwerk és Lichmond lemezek mellett. Mi azonban inkább fogyasztottunk volna valami könnyebb műfajt. Fáradt füleinket inkább tovább vonszoltuk a következő szoba irányába.
Rosszkor érkeztünk, nem szólt a zene, pedig általában itt is kellemes élmények fogadnak.
Továbbra is a felesleges magamutogatás tökéletes példája egy ekkora átmérőjű membrán.
A fotón sajnos nem jön át igazán, hogy mennyire nagy és gyönyörű a Grande Utopia
Alapítanunk kellene egy biciklis magazint is :D
A bringa amúgy a Boenicke szobájában volt, ahol ismét azt bizonygatták, hogy fából szinte bármit meg lehet csinálni. Még vaskarikát, vagyis drótszamarat is.
Az Estelon Extreme legújabb, limitált szériás változata lélegzetelállító látvány élőben is és a hangja is megfelelt az elvárásainknak.
A WLM rendszere épp úgy, mint Bécsben, a müncheni kiállításon is tetszetősen muzsikált.
A Cyrus bemutatta a ONE HD modellt, ami már digitális bemenetekkel és aptX HD kompatibilis Bluetooth csatlakozással is rendelkezik. A gyártó tovább fejlesztette az MM phono előerősítőt. Illetve AV üzemmódot is kapott a kis erősítő, így az végerősítőként beilleszthető egy házimozi rendszerbe, a front, sztereó csatornákhoz.
Ó, ugyan! Nincs itt semmi látnivaló. Bécsben még készülnek műsoros kazetták…
Maga a bemutató nem túl ízléses, pedig a hangfalak és a fába csomagolt Revox érdekesek. Persze van akkora a piac és a high end látogatottsága, hogy az ilyen összeállítások is megtalálhassák a saját közönségüket.
Egy csipetnyi csalódást okozott, hogy a Cambridge Audio nem hozta el a teljes kínálatát, csupán az ötvenedik évfordulóra készített EDGE sorozatot. Igaz, ennek a hangja nagyon is meggyőző volt. Egy szett Bowers & Wilkins hangfallal demózták őket és az elvárt, dinamikus, pontos és roppant energikus hang szólt.
Ismét sokat tanultunk
Az idei HIGH END alatt több jó (sőt, kiváló) hanggal találkoztunk, mint bármelyik korábban általunk látogatott müncheni kiállításon. Nem egy szobában szívesen időztünk volna még hosszú perceken, órákon keresztül. Megismerhettük a még itthon is csak nehezen hozzáférhető márkák/termékek szebbik oldalát, valódi képességeiket és ez a tapasztalat pályafutásunk további részén bizonyára végig fog kísérni minket. Most már csak annyi dolgunk van, hogy a rendelkezésünkre álló tapasztalatokat még hatékonyabban és érthetőbben osszuk meg Kedves Olvasóinkkal. Persze addig, míg honlapunk látogatottsága a mostanihoz hasonló, nekünk sem kell szégyenkeznünk, sőt, örülhetünk annak, hogy a minőségi, önfeledt zenehallgatás idehaza is egyre kevésbé számít luxusélménynek (bár kétségkívül bizonyos szinttől felfelé mindig is az fog maradni). És ne tessék feledni, az itthoni forgalmazóknak köszönhetően azért Magyarországon is belecsöppenhetünk néhány kisebb-nagyobb HIGH END élménybe!
További cikkek: