HIGH END 2017 München
2017. május 24., szerda, 03:05
High End High End 2017 High End München High End kiállítás hifi kiállítás kiállítás hifi hangfal erősítő fejhallgató DAC beszámoló
A múlt héten, Münchenben került megrendezésre a világ legnagyobb, a sztereó zeneélvezet köré felépülő kiállítása, a HIGH END 2017, amire természetesen az AV-Online is kilátogatott.
Trendek
Idén is sok szobában láttuk a ROON táblát, jelezve a rendszerrel való kompatibilitást, de ez már messze nem volt annyira központi téma, mint egy évvel ezelőtt. A hálózatos szolgáltatások azonban mindenhol ott vannak. Az új erősítőkben a legfelsőbb kategóriától a legkisebbekig, a CD lejátszókban, sőt már egy-egy lemezjátszóban is felfedezhettük a hálózatos csatlakozás első jeleit. A hangfalak között óriási divat az aktív, vezeték nélküli lejátszásra képes, vagyis az erősítőt és lejátszót teljesen mellőző típus. Van aki az MQA-be kapaszkodik, van aki DSD kompatibilitással igyekszik meggyőzni a vásárlót arról, hogy a terméke "van annyira jó" mint a korábbi hifi rendszere, sőt, akár jobb is. Ezzel együtt, a hangfalgyártók tömegei mozdultak el az erősítő gyártás felé, ilyen vagy olyan módon. Hódít a D osztályú erősítés is, amivel kapcsolatban még mindig rengetegen szkeptikusak. Egy kicsit mi magunk is azok vagyunk, mert bár már mi is hallottunk jónéhány nagyszerű, valóban a high end világába tartozó, D osztályú erősítőt, az azért mégis csak szemet szúr, hogy az ipar mennyire óvatos lépésekkel halad ezen a téren. Még ma is igaz, hogy ezek a nagy hatékonyságú erősítők inkább az elérhetőbb árú modellekben tarolnak, és persze a mélysugárzókban, ahol az esetleges hátrányok kevésbé érvényesülnek.
A müncheni HIGH END a szakma legnagyobb kiállítása. Erre nem csak a kiállítók számából, vagy a kiállítás alapterületéből következtethetünk, hanem abból is, hogy a látogatók igen jelentős része távolkeleti volt. Közülük is sokan egészen közelről vizsgálták és telefonnal fotózták a bemutatott termékeket. Ezzel nem akarjuk azt mondani, hogy gőzerővel zajlik az ipari kíváncsiskodás! Ők is jó minőségben szeretnék hallgatni a zenét. Persze az tény, hogy évről évre több az olyan termék az online shopokban amit legszívesebben csak a „kamu márka” jelzővel illetnénk. Sőt, ezek közül a legpimaszabbak még a müncheni HIGH END-en is kiállítanak!
A kiállítás első napján, mindjárt a harmadik szobában egy remek összeállítást hallhattunk. A Wolf von Langa hangfalakat Thomas Mayer erősítők hajtották, a forrás pedig egy Primary Control lemezjátszó volt. Itt azt is meg kell jegyezzük, hogy a kiállítás hátralevő részében már alig találkoztunk egy-egy kellemes összeállítással, aminek egyik fő oka nem a rendszerekben, hanem a kiállítás egymás mellett sorakozó szobáiban, és az ebből fakadó zajban keresendő.
Kharma – Látványos bemutató, jó hang. Így kell ezt csinálni!
Kígyóbőr életérzés kimaxolva
A Mastersound pesten jobban szól, mint Münchenben. ;) Vagyis, mi hallottuk már sokkal jobban muzsikálni a kis olasz manufaktúra erősítőit.
A fenti erősítő a Mastersound Evolution 845. A képen talán nem tűnik túl nagynak, de a súlya 53 kg, nagyrészt a 2x55 watthoz szükséges, méretes kimenő trafók miatt.
Az új Estelon LYNX és a márka alapítója, főmérnöke Alfred Vassilkov.
Az Estelon új hangfala - mint megannyi más típus - vezeték nélküli, digitális high end hangot ígér, mindezt telefonról vezérelve. Persze, a minőség ígéretével csordultig telt a kiállítás...
A Boenicke egy kicsit a szívünk csücske. Egyrészt, mert merészen használja a fát, mind a dobozok kialakításában, mind a membránokban. Másrészt egyszerű, józan, szerethető. Nincs benne az a túlcsorduló extravagancia, ami oly sok high end hangdobozban. Az idei kiállításra a legfrissebb, aktív mélysugárzókkal felszerelt hangfalukat, a W13-at hozták. Igen, ebben is D osztályú erősítő dolgozik, de csak a mély hangokkal. A közép és magastartományhoz szerintünk érdemes egy A osztályú forrást választani. (persze csak óvatosan, mert a típus impedanciája 5 kHz felett 2 ohm-ra csökken)
Focal Grande Utopia EM - mit is mondhatnánk. Grandiózus.
A Focal/Naim csoport igazi nagyvállalatként viselkedett. Komplett sorozatok kiállítva, rengeteg promóter és szakember segít minden betévedő vendégnek.
50 colos hangszóró… És komolyan gondolják!
33,33 fordulat/perc + ~1-2 %, mert a szíj egy kicsit lecsúszott. :) Ok… Tudjuk hogy, majd ha elindul, vagy magától visszatér a helyére, vagy megigazítják.
Ismerős előlapok. Az Aqua Acoustic La Diva és Formula elektronikákat itthon is meghallgathatjuk, kevésbé zajos környezetben.
Az AURALiC kínálata akkora frissítésen esett át, hogy az már felér egy újjászületéssel. A kínai high end gyártó a G2 sorozattal egy új rendszer koncepciót mutatott be. Ebben az alapkő egy femto másodperc pontosságú külső referencia órajel generátor, a LEO G2. Így közös órajel vezérli mind az új Aries G2 digitális transzportot, mind a Sirius G2 processzort és a Vega G2 DAC-ot.
Persze maguk a készülékek is megújultak. Túl a vaskos alumínium borításon és nagy színes kijelzőn, az ARIES erősebb processzort, nagyobb RAM-ot kapott. A korábbi, külső tápegység helyett újonnan tervezett belső tápot kapnak a gépek. A termékek részletes bemutatóját azonban későbbre, egy külön cikkre tartogatjuk.
A van den Hul és Diapason közös bemutatójáról kisétálva nem tudtunk megegyezni abban, hogy tetszett-e a hang.
Épp a dCS termékeit bámultuk, különös tekintettel a meseszép alaplapra...
...amikor egyszer csak...
…egy Dan D’Agostino-ra lettünk figyelmesek. No és a kábelezés sem kispályás. Még a kábeltartók is a Nordost termékei!
Szép-szép, de nem sikerült meggyőzni.
A Raidho szobájából is csalódottan távoztunk. Nem egyszerű műfaj a high end kiállítás.
Az Audiovector szobájában egész kellemes volt amit hallottunk. Talán azért, mert kivételesen a szomszédos szobákban nyugi volt.
„Banana for scale”
Az AVID HiFi egy évvel ezelőtt mindenkit meglepett amikor a komoly high end lemezjátszói mellett hatalmas hangfalakkal állt elő. Nos, új hangdobozok, illetve egy aktív mélyláda idén is volt az angol gyártó standján, emellett megjelent egy új lemezjátszó, az Ingenium SP is, itt volt még a Celsus előfok és teljesítményerősítő, illetve a Sigsum integrált erősítő. A kirakatban pedig ott bujkált a gyártó új, 3D nyomtatással titánból készült hangkarjainak három prototípusa.
Az Onkyo, Pioneer és TEAC közös standján igyekeztek a gyártók minden termékét kipakolni.
A Denon, Marantz, HEOS, Polk standon több bemutató rendszer is meghallgatható volt.
A HEOS korrekt módon megmutatta, hogyan is működik a háttércsatornák „vezeték nélküli” működtetése.
A QED standján szokatlan módon igyekeztek megvédeni a kábelt az óvatlan látogatók lábaitól.
Sok jó hangfal kis helyen is elfér.
A DALI csapata hallgatja a konkurens Paradigm hangfalakat. Nem, ez még nem ipari kémkedés! :)
A McIntosh a high end világ egyik nagyja, aminek termékeire tömegek kíváncsiak. Ehhez képest, értetlenül állunk az előtt, amit az idei kiállításon csináltak. A felfújható földgömb még egészen jópofa lett volna, de az alatta, körben sorakozó erősítők között az elrendezésből fakadóan fél méteres hézagok voltak. Ám mi nem ezért rúgatnánk ki a szobát „megálmodó” kreatív személyt, hanem…
…az Eiffel 65 lemezborító felhasználásáért. „I'm blue da ba dee da ba die...”
A KEF idén is elhozta a Muon-t, de feleslegesen. A meseszép formájú hangfal évről évre mattabb, lelakottabb felületű.
Persze kikerültek a „kötelező” új modellek.
A Furutech négy asztalt is megtöltött a csatlakozóival.
ELAC hang kompakt, hálózatos hangrendszerből?! Ime az új Discovery Z3 zóna hangrendszer.
Nemrég írtuk, hogy az Audio Alchemy már az ELAC tulajdona. Nos, a kiállításra már konkrétan az ELAC nevével érkeztek a szép múltú gyártó termékei.
Már a magassugárzón is megjelent az ELAC-ra jellemző minta
Valahogy így...
A hatalmas PMC hangfalak között, az a kis Playstation 2-nek tűnő dobozka, a PMC új, A osztályú erősítője, hagyományos hangszínszabályozóval, kizárólag analóg bemenetekkel.
Mark Levinson topless show
A Constellation LEO hangrendszere mellett egyebek között eképpen érvelt a kereskedő: „Ez más mint a többi high end hangrendszer, mert ez aszimmetrikus formájú.”
Köszi! Akkor kettőt kérünk! Sőt, két és felet!
Nagyon kellemesen szólt!
Hatalmas csalódás volt.
Sajnos idén nem tudtuk meghallgatni a Nordost demóját, pedig az új, QKORE „földelő” elemek hatását meghallgattuk volna. Sebaj, majd ha megérkezik a hazai márkaképviselethez, kérünk egyet tesztre!
Hatalmas térérzet és egy adag fémes mellékíz. Az mbl hangja megosztotta a csapatot.
A Kavero! szobájába pihenni, felfrissülni járunk. Itt évek óta jó hang, kellemes atmoszféra vár.
Nem vagyunk autós magazin és a Veyron sem egy friss típus, de csak leesett az állunk a Bugatti látványától.
Tökéletesen Német dizájn!
Szerettünk volna a Székelyfonóval viccelődni, de az Inakustik otthona, Baden-Württemberg neve sehogy sem adja ki a poént.
A kis DALI hangfalakat mi is elviselnénk a monitor két oldalán.
A tűzpiros Dan D’Agostino tökéletes kiegészítő volna egy Ferrari mellé.
A sok Sonus faber, Krell, Dan D’Agostino és Micromega mellett ott virít az MK Sound is.
Új aktív mélyládák, amik már nem a Sumiko, hanem a Sonus faber nevet viselik.
40 éves a Dynaudio, amit egy csinos állványos hangfallal ünnepel a gyártó.
Dynaudio
Heinz Lichtenegger, a Pro-Ject vezetője bemutatta a cég aktuális kínálatát, amiben újabb limitált kiadású lemezjátszók (Beatles, Wiener Philharmoniker), tovább csiszolt The Classic és új színek is vannak. De a lényeg...
A Pro-Ject idei újdonságai közül talán az apróságok érdekesebbek. Így például az, hogy a gyártó megújítja és ezzel vonzóbbá, versenyképesebbé teszi a hangfalait. A frissített modellekben már gyűrű magassugárzók dolgoznak majd, ami eddig inkább a felsőkategóriás termékekre volt jellemző. Persze ezzel együtt megújul a színválaszték is, ami már igazodni fog az S2-es sorozatú elektronikák oldallapjához, illetve a The Classic színeihez. Emellett pedig, teljesen megújul a Box Design legkisebb szériája. A cég vezetője ezzel kapcsolatban nagyon optimista volt, mondván hogy ilyen áron, ilyen alkatrészkészletet és kidolgozottságot mások nem kínálnak.
Az AudioQuest szobájában természetesen főszerepet kaptak a gyártó új tápszűrői. Sőt, az új szűrők nem csak itt, hanem számos más standon is felbukkantak, ahogyan a cég kábelei is. Bár, ez utóbbit már megszokhattuk.
A Tivoli hatalmas lendületet vett. Megújuló kínálat, új szolgáltatások sokasága, kapcsolódó elemekből álló rendszer. Eszelős amit csinálnak. No és mindezt úgy, hogy a márka egyik veterán tervezőjét léptették vezető pozícióba. Vagyis a minőség, az elkötelezettség változatlan.
A kábelre szerelt DAC alighanem egyre fontosabb lesz. A Beyerdynamic már felkészült.
Megérkezett a fekete Röst! A Hegel csapata ráeszmélt, hogy nem csak azok szeretnének igényes, hálózatos erősítőt, aki amúgy épp egy fehér készüléket szeretnének a polcra tenni.
Az új belépő szintű Hegel erősítő a H90, ami természetesen örökölt a nagyobb modellek technológiájából, és ami még talán ennél is fontosabb, végre elegáns távirányítót kapott!
Sajnos a képek nem adják vissza, hogy mennyire nagyok ezek az SVS mélyládák.
OPPO HA-2SE fejhallgató erősítő és DAC, darabokban.
A BC Acoustique tovább csiszolgatta az amúgy pimaszul olcsó elektronikáit, immár másodszor frissítve azokat.
Csöves erősítők helyett csöves órákat kínálnak a lányok. Illetve kínálnának, ha bárki is megállna a standjuk előtt.
A FiiO standja előtt méltatlanul kevesen álltak meg, pedig Németországban is szépen fogynak a kínai gyártó olcsó, de nagyon is jó hangú, kis lejátszói.
A német fejhallgató és mikrofon specialista természetesen elhozta a kiállításra legújabb fejhallgató erősítőjét, amit mi gyorsan meg is hallgattunk. Persze ez a néhány perces hallgatózás nem teszt, nem is írhatunk mást róla, mint, hogy „működik”. Amint elérhető lesz a típus, természetesen tesztelni fogjuk!
A Sennheiser bemutatója, idén is jó volt. Ezúttal külön hála nekik a segítőkészségükért.
Az IsoTek természetesen elhozta új, táv menedzselhető tápszűrőit.
Vannak kétségeink a dolog jövőjét illetően.
Az Astell&Kern egyebek között három tablónyi alkatrésszel bűvölte a nézelődőket.
Kedves, hozzáértő kiszolgálás és egy gyönyörű stand. Ezt is az Astell&Kern-nél láttuk.
A KáCsa Audió standjára sokan konkrét tervekkel érkeztek. Sok új kábelt szerelhettek össze a srácok a hazai specialista standján.
Öt évet kellett várjunk erre a pillanatra! Pár másodpercen keresztül senki nem állt a csatlakozók előtt, így végre készíthettünk egy ilyen képet is. :)
Egy szót sem tudunk olaszul, így nem értettük miről beszélnek ilyen lelkesen az Audio Analogue standján. Sebaj, majd kifaggatjuk a hazai márkaképviseletet mindenről!
Magassági csatornás térhangzás autóba? Ez kinek az ötlete volt? Hol van a TÜV, hogy betiltsa ezt az eszelős terméket?
Ki ne szeretne egy világító szemű koponyát otthonra?! A Metaxas & Sins nagyon érzi mi kell az embereknek.
REL No. 25
Kicsi hazánk nagy büszkesége: Audio Hungary
Qualcomm Play kompatibilis, vezeték nélküli hangfalakkal bővül a kis német manufaktúra, a Phonar kínálata. Miért olyan fontos a Qualcomm Play? Azért, mert így a hangfalak közvetlenül tudnak csatlakozni egyebek között egy sor Samsung és LG tévéhez is, mindenféle erősítő vagy DAC nélkül, miközben a rendszer egészét telefonról irányíthatjuk.
A szokásos dóm helyett egy Scanspeak gyűrű magassugárzót szerelnek a típusba.
Jönnek az új Prisma modellek a Primare kínálatába. Mi pedig amint lehet, tesztelni fogjuk őket!
Kávé kapszula, vagy csatlakozó???
Egyre több a szégyentelen másolat. Azt ugye tudjuk, hogy „jót másolni nem szégyen” ám ennek is vannak fokozatai. Ilyen például az a távolkeleti kábel és csatlakozó márka, ami nem csak a Furutech termékek megjelenését, de még annak logóját és betűtípusát is szinte pontosan lemásolta, és mint ilyen, évek óta jelen van a kiállításon.
Említésre érdemes a Tivoli Audio termékeinek másolása is, amit ma már vagy fél tucat „márka” végez, közöttük nem egy a teljes kínálatát erre alapozza! Ám a Tivoli klónok között nem is ez a csúcs, hanem az IAG csoport (Audiolab, Mission, QUAD, stb.) standján felbukkanó két kis rádió, ami lényegében a csinos előlapi rostélyt leszámítva, csak szétzilálta a Model One formatervét. Sebaj! Ez legalább nem tűnik utolsó kínai gagyinak!
Összehasonlításként: Íme az igazi, ágrólszakadt, fröccsöntött műanyag gagyi. Mit keres ez a HIGH END-en?
Piros és kerek, de nem Pro-Ject. Csak valami kínai cucc, három, csálén álló motorral.
A Volya Audio idén is több csinos lányt hozott magával, mint extravagáns hangfalat. Majd ezt azzal tetézték, hogy az egyik hoszteszt külön „felkínálták” kollégánknak egy közös fotóra. Mi persze megköszöntük a kedves felajánlást, majd közöltük, hogy inkább a hangfal mellé álljon a lány, hogy olvasóinknak legyen mihez viszonyítania. Ehhez még hozzá tesszük, hogy a Volya alkotta meg a NoLimits nevű, hatalmas hangszórónak álcázott hangfalat.
Azon vitatkozhatunk, hogy a Volya termékei ízlésesek, vagy sem és arról is beszélhetnénk, hogy jó hangfal eladásához nem kell ennyi hosztesz lány. No de a sztori vége mégis csak az, hogy megemeljük kalapunkat a márka előtt, mert a kiállítás ideje alatt árverésre bocsájtottak egy pár NoLimits hangfalat, hogy az abból befolyt összeget egy gyermek szemészetnek adományozzák!
Igen! Ez egy dugattyúba szerelt mélysugárzó! Nem számít milyen a hangja, mert már szobadísznek is hatalmas! :)
Csöves legyen és olcsó! Ez a legfontosabb!
Az Acoustic Solid alighanem felfedezett egy olyan rést a piacon, aminek létéről eddig fogalmunk sem volt. Igen! Vannak emberek, akik strasszokkal kirakott lemezjátszót szeretnének venni. (mi nem tartozunk közéjük)
A Cardas csatlakozóiban aztán van anyag! Ez például több mint 6 kg.
További cikkek: