HiFiMAN HE400i síkmágneses hifi fejhallgató teszt
Zenehallgatás az új síkon
2015. május 26., kedd, 10:15
HiFiMAN audio hifi fejhallgató hifi fejhallgató HiFiMAN fejhallgató síkmágneses fejhallgató fejhallgató teszt hifi fejhallgató teszt HiFiMAN fejhallgató teszt
A high end fülesek világa folyamatosan növekszik, és egyre népszerűbbek a hétköznapi megoldásokhoz képest futurisztikusnak tűnő, ún. síkmágneses fejhallgatók is. Most egy ilyen példányhoz volt szerencsénk, mely a HiFiMAN műhelyéből érkezett, és minden, csak nem hétköznapi!
Alapvető komolyság
A HiFiMAN egyike azon kevés cégeknek, akik a síkmágneses technológia elkötelezettjei. A hangszóró működési elve hasonló az elektrosztatikus membránokhoz, lényegében két mágneses réteg közé helyezik a hangkeltő felületet. Utóbbi annyira vékony hogy, oldalnézetből gyakorlatilag keresztüllátunk a füles kamráin. A különleges technológia segítségével rendkívüli felbontást sikerült megvalósítani a komplett frekvencia spektrumon, az elterjedésüket látszólag hátráltató tényező, hogy a "planar magnetic" fülesek bizony drágák. Ettől függetlenül nem indokolt, hogy az audiofilek, és lelkes zenerajongók lemondjanak a HiFiMAN kipróbálásáról. Megnyugtatásként közöljük, hogy pl. a mai tesztben taglalt HE400i nem drágább, mint a hasonlóan kifinomult teljesítményű, dinamikus hangszórós fülesek. Versenytársaihoz képest nem egyértelműen jobb vagy rosszabb, hanem egyszerűen csak más az általa generált hangok jellege és íze, de erre hamarosan visszatérünk.
Welcome to Hungary!
A HiFiMAN fejhallgatók mindössze pár hónapja kaphatóak hazánkban, egyébiránt a cég 2007-ben jött létre New York-ban, és termékeiket azóta szinte az egész világgal megismertették. Lényegében az összes nyugati szaksajtó és hifi portál elismerését besöpörték az elmúlt évek alatt, ezért nem tagadjuk, hogy kíváncsian vártuk a HiFiMAN Magyarországra érkezését. Egyébiránt a vállalat üzleti pontjai meglehetősen szétágaznak: főhadiszállásuk Tianjin-ben található, de a fejhallgató gyártás Dongguan-ban történik, míg a fő raktárépület az USA-ban található. Kizárólag audiofil termékekkel foglalkoznak, emellett fejhallgató erősítőt, DA konvertert, és még hallójáratba illeszkedő fülhallgatót is találunk a kínálatukban.
Első kézbevétel
A HE400i egyike a legkülönlegesebb megjelenésű fejhallgatóknak, amikkel eddig találkoztunk. Sötét színvilága komolyságot sugall, az erősen meghajlított, szinte antennaként ágaskodó fejpánt által pedig akaratlanul is kölcsönöz némi steampunk hangulatot. Ettől függetlenül a termék megépítettsége makulátlan. Noha a burkolatok és a felfüggesztések műanyagból készültek, mégis nagyon jó ergonómiát kaptunk, kitűnő mechanizmussal. A komfort is piros pontot érdemel; a fülpárnák egyáltalán nem nyomták a fejünket, cserébe a stabilitás ici-picit csökkent: aki zenehallgatás közben erősen rázni szokta a fejét, annak lehet, hogy hamar ölébe pottyan a HE400i. Ettől függetlenül órákon keresztül tudtuk használni a fejhallgatót, a finom anyaggal bevont párnák egy idő után kicsit melegítették a fejbőrünket, de 1-2 perces "pihentetés" után újra huzamosabb ideig hallgathattunk zenét, mindenféle frusztráció nélkül.
A fejpánt egy széles műbőr lemez, melynek két szélét föl-le mozgatva tudjuk átpattintani az oldalsó tartókat. A széles, enyhén V-alakot formáló szárnak köszönhetően kisebb és nagyobb fejformákra is szépen felfekszik a fejhallgató, ráadásul a fülpárnák enyhén döntött vonala is segíti az egyenletes felfekvést. A HE400i hangszórókamrái lényegesen szélesebbek az átlagnál, ezért nem éppen kecses teremtés, viszont kellően nagy átmérőt biztosítottak a fülpárnáknak is. Utóbbinak köszönhetően még nagyobb fülű személyeknek is garantált a kényelem, pedig a kamrák nem mélyebbek az átlagnál.
A füles mellé moduláris kábelt mellékeltek, melynek textil köpenye és aranyozott, szorítófejes csatlakozói remek minőségűek, egyetlen kifogásolható tényezője, hogy mindössze kb. 1,5 méter hosszú, esetleg egy 3 m-es zsinórt is adhatnának hozzá. A HE400i jobb és baloldali kamrájához külön-külön csatlakoztatnunk kell a vezetéket, ezt követően máris szólhat a zene.
Hangminőség
Nem tudtunk, hogy mire számítsunk, mivel HiFiMAN termék még nem vendégeskedett nálunk, ettől függetlenül ezzel a jövevénnyel is ugyanúgy bántunk, mint számos egyéb tesztalanyunkkal: először rákötöttük a referenciaként használt ADL GT40 USB DAC fejhallgató erősítő kimenetére, majd végighallgattuk rajta a szokásos felvételeinket. Hozzátesszük, hogy tesztelés előtt lefuttattuk az IsoTek bejárató lemezét, de számottevő eltérést nem tapasztaltunk, tehát valamelyest örömhír, hogy a HE-400i nem szorul különösebb járatásra, frissen kicsomagolva is "kész hangot" produkált. A síkmágneses technológia további előnye, hogy nem igényel nagy teljesítményű fejhallgató erősítőt, még egy iPhone kimenetéről is egész jól hajtható. Természetesen ettől még meghálálja, ha az átlagosnál tisztább és magasabb felbontású jelet biztosítunk neki!
A HE-400i fő előnye, egyben érdekessége, hogy egyáltalán nem úgy szól, mint a hagyományos fejhallgatók. Ha úgy tetszik: nincsen "fejhallgatós" hangja. Persze ugyanúgy a fülünktől pár milliméterre keletkeznek a hangok, tehát a szorosan jobbról és balról érkező effektusok, a fejünkön belül érzékelt hangszínpad intim érzete megmarad, de ettől függetlenül árnyaltságban, felbontásban és talán még térábrázolásban is kicsit más élményben volt részünk, mint bármely korábbi, dinamikus hangszórós fejhallgató tesztelésekor.
A HiFiMAN fülese az első percek alatt is képes mosolyt csalni hallgatójának arcára. Meglepően természetes és életteli karakterrel szól, a síkmágneses technológia ilyen szempontból valóban zseniális. Nyitott rendszer ellenére nem éreztük basszusszegénynek a reprodukciót, jóleső mennyiségű mélyhangot kaptunk, jobban mondva eleget ahhoz, hogy elhiggyük, amit hallottunk. Az egész frekvenciatartományt lehetne a "hihető" szóval jellemezni, mivel a HE-400i több ízben is példaértékű pontossággal adta vissza a hangszerek zörejeit, és a zene mozgékonyságát. Az atmoszférikus lecsengések, a távoli részletek talán elhalványultak a mikrofonhoz közel eső információkhoz képest, de ezt egyáltalán nem hibaként vagy hiányosságként éltük meg, egyszerűen elkönyveltük, hogy a füles a lényegre összpontosít, és nem bántuk. Valahogy folyamatosan spontán és közvetlen tudott maradni, mintha a zenét épp frissen csomagolva hozta volna át a stúdióból, mintha épp abban a percben készült volna az általunk hallgatott lemez - ezt éreztük az 1972-es Elvin Jones, és az 1965-ös Oscar Peterson albumokon. A mai, modern mikrofonokkal rögzített felvételekkel pedig egészen steril, zavarba ejtően nyugodt és folyamatosan élethű előadást kaptunk. Mindezek mellett ki kell hangsúlyoznunk, hogy a HE400i nem válogatós, tehát pl. hard rock és reggae zenét ugyanolyan élvezettel hallgathatunk rajta, mint klasszikust vagy jazzt. Elektronikus műfajoknál a populáris (túlszínezett) hangra törekvők talán kevesellni fogják precízen beosztott basszusait.
Hosszú idők után végre egy finom hang, amivel képtelenség betelni. A HE-400i-t hallgatni olyan, mintha a kedvenc hifi rendszereink legjobb adottságait egyetlen termékbe összesűrítve kapnánk meg, és persze hab a tortán, hogy ez az egy eszköz még egy asztalfiókban is elfér. Karaktere nem túlzottan emelkedett, volt egy ici-pici súlyossága, aminek köszönhetően a basszusgitár mindig képes volt drámai módon támadni, de ez a kézben tartott, fegyelmezett dinamizmus számos más előnnyel járt: Oscar Peterson lemezén a pergődob feszes, pattanó hangja annyira gyorsan és hirtelen módon tört elő, hogy jóformán lekéstünk róla. Ez a fejhallgató villámgyors, és gyorsaságának köszönhetően már egy mobiltelefon kimenetére kötve is rögtön azon kapjuk magunkat, hogy elemezzük, feltárjuk, vizsgáljuk, körbeutazzuk kedvenc zenéinket.
Tipp: a HE-400i-t lehetőleg csendes körülmények között, zajtalan szobában használjuk! Speciális membránjai kifelé is erőteljesen szórják a hangokat, ezért mások számára zavaró lehet, ráadásul alacsony hangerőn az élethű részletek könnyen összekeveredhetnek a valódi, ténylegesen körülöttünk keletkező zajokkal.
Végszó
Aki volt már jó galériában az tudja, hogy egy műalkotás részleteibe könnyedén el lehet révedni. Jelen esetben a HiFiMAN HE-400i a szemünk, és a lejátszott zene a műalkotás. Ez a fejhallgató egy műszaki remekmű, és külön örülünk, amiért nem az újdonság varázsából fakadó elfogultság, hanem egy jóleső elégedettség és meglepettség maradt bennünk tesztelése után. Nagyon ajánlott vétel, hiszen szinte bármilyen zenével (beleértve a gyengébb minőségű felvételeket) meglepően jól szól, és egy tisztességes DAC-kal kiegészítve a hangfalakból épített, milliós nagyságrendű high end hifi rendszerek nyomába ér.