Harman Kardon FLY BT Bluetooth fülhallgató teszt
2020. augusztus 4., kedd, 08:30
Harman Kardon audio fülhallgató Bluetooth Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt Harman Kardon fülhallgató Bluetooth fülhallgató teszt Harman Kardon Bluetooth fülhallgató Harman Kardon fülhallgató teszt Harman Kardon Bluetooth fülhallgató teszt
Idén januárjában a Las Vegas-i CES-en mutatta be a Harman Kardon idei legújabb fej- és fülhallgatóit. A számos újdonság mellett említést érdemel a hagyományos értékeket követő FLY BT fülhallgató, ami a megjelenés helyett a hangminőségre koncentrál.
Küllem
Az ízléses csomagolást kinyitva egy szép, elegáns fülhallgatót találunk három pár szilikon illesztékkel és egy egyszerű tokkal, valamint töltőkábellel. A kapszulák nagy méretét jól ellensúlyozza a vékony króm gyűrű és a bőrhatású betét. Sajnos ezek nem érintésérzékeny vezérlők, pusztán esztétikai céllal készültek.
A textilborítású gubancolódás-mentes kábelek strapabírónak tűnnek. Az egyszerű kialakítású háromgombos távvezérlő a lejátszó vezérlésén és a hangerő állításán kívül alkalmas a hang asszisztensek elérésére is, a középsőt kétszer megnyomva elérhető a Bixby, a Siri és a Google Now szolgáltatás, a telefon beállításától függően.
Használat
Az első használatnál a párosítás egyszerű, a multifunkciós gombot 5 másodpercig nyomvatartva bekapcsol a FLY BT, és láthatóvá válik a telefon számára, így elvégezhetjük az eszközök összekapcsolását. A csatlakozás gyors, a kapcsolat stabil, zavarmentes. Kikapcsolt állapotból újraindítva azonnal kapcsolódik a telefonhoz.
Zenehallgatás közben a gyenge minőségű szilikon illesztékeknek köszönhetően állandóan kicsúszott a fülünkből, de ha meg is állapodott, folyton mozgatni kellett ahhoz, hogy megfelelő izolációt és mélyhangokat tapasztaljunk. Ezt a hibát könnyen orvosoltuk a Comply memóriahabbal. Mi a zenehallgatásra kifejlesztett Audio Pro univerzális memóriahabot használtuk, aminek köszönhetően a fülhallgató immár stabilan ült a hallójáratban és a külső zaj izolációja is tökéletes volt.
A gubancolódás-mentes textil bevonatú vezetékek kevés kábelzajt közvetítenek, az állíthatóságnak és a minimális súlynak köszönhetően a viselése kellemes, több órán keresztül sem fárasztó. A klasszikus háromgombos vezérlő remekül teszi a dolgát, bár a hangerő + és - gombja "vakon" tapogatva teljesen egyformának tűnik. A mindennapos ingázást jól tolerálja, a vonaton, metrón, villamoson a Bluetooth jel stabil, a külső elektromos zavaró jelek nem befolyásolják a zenehallgatást. A napi használat során egy töltéssel mért üzemidő kb. 8,5 óra közepes hangerőn. A hatótáv átlagos, szabad térben kb. 10 méter.
Hangminőség
A szokásos bejáratást követően a meghallgatást Samsung Galaxy NOTE okostelefonnal végeztük TIDAL streaming szolgáltatással. Leginkább elektronikus zenéket hallgattunk, itt le is lőjük a poént, igen, ez állt neki a legjobban.
A meghallgatott lemezek a következők voltak:
Air - Moon Safari album 1998 TIDAL
Betamaxx - Archaic Science album 2017 TIDAL
Depeche Mode - Violator (Delux) album 1990 TIDAL
Styx - Mr. Roboto Single 2019 TIDAL Dolby Atmos
Mint már említettük, az elektronikus zenék azok, amik igazán illenek a Harman Kardon FLY BT karakteréhez. Az aptX kodek jóvoltából a hangzás részletes, nem tapasztaltunk tömörítésből eredő grízességet vagy tompaságot a magas frekvenciákon. A jól méretezett, 8,6 mm-es hangszórónak köszönhetően a magas- és mélyhangok aránya megfelelőnek bizonyult, a kellően mély megszólalás sem volt hatással a tiszta, részletező magas- és középfrekvenciákra. A hallgatott albumok remek dinamikával és izgalmas előadással szólaltak meg.
Az Air a szerzők bevallása szerint Tomita, Jean-Michel Jarre és Vangelis zenéiből merített ihletet. A FLY BT remekül visszaadta a Moog és Rhodes szintetizátorok karakterét, analógos hangzását.
A Betamaxx '80-as évek stílusú elektronikus zenéje jól állt a Harman Kardon karakterének, szükség volt a pontos és gyors basszusok izgalmas megszólaltatására.
A Depeche Mode pedig felidézte azt a fajta hangzást, amiért annyira megszerettük a klasszikus elektro pop stílust.
A listába bekerült egy kakukktojás, a Styx 2019-ben Dolby Atmos formában újrakevert Mr. Roboto dala. Maga a zenekar a hetvenes években progresszív rockzenekarként indult, de a Mr. Roboto kis kitekintés az elektronikus zene irányába. Itt kiderült, hogy az elektronikus zene mellett a rock vagy metál zene sem idegen a FLY BT karakterétől.
Végszó
Talán maga a Harman Kardon név a mai fiatal generációnak nem igazán mond semmit. Szinte csak egy-két fejhallgatón és a laptopok hangszóróinak feliratán találkozunk manapság ezzel a valaha extravagáns, kiváló hangminőségű termékeiről ismert gyártóval. Éppen ezért örömmel láttuk a januári CES-en, hogy azért még történik náluk fejlesztés, nem darálta be a Samsung, mint tulajdonos. A FLY BT egy óvatos termék. Nem fedezhető fel benne az elődök extravagáns megjelenése, de ami vitathatatlan: hangminősége rendben van. Óvatos, mivel a jól bevált Bluetooth 4.1 modult használja és dicséretes az aptX támogatás. Üzemideje átlagos, de éppen elegendő a mindennapos használathoz. A szilikon illesztékek gyenge tartása és izolációja könnyen orvosolható Comply illesztékkel.
Kinek ajánlott?
Mindazoknak, akik elsősorban a zene minősége alapján választanak fülhallgatót. Leginkább az elektronikus zene az, ami illik a karakteréhez, de a rock és a jazz sem okoz neki megoldhatatlan problémát. Az elsőre jellegtelennek tűnő külső precíz megépítést és remek mérnöki munkát takar. Aki kedveli a Beyerdynamic Blue Byrd, vagy a Focal Sphear Wireless fülhallgatók karakterét, az a Harman Kardon FLY BT-t is kedvelni fogja. Aki feltűnőbb, kevésbé kifinomult modellt keres, az választhatja a valaha szebb napokat látott hárombetűs gyártó modelljeit.